Prejšnji teden je veliko pozornost na družbenih omrežjih vzbudil zapis policista s Policijske uprave Maribor Trajčeta Veličkega, ki je stal v popolni opremi za izgrede v kordonu policistov na mejnem prehodu Rigonce, ko je skušala skupina več sto migrantov na silo vdreti v Slovenijo.
Kot je na facebooku zapisal Velički, je delal 27 ur, kot vsaj polovica drugih policistov. Stal je v prvi vrsti, »begunci« pa so se medsebojno spodbujali, da bi na silo predrli kordon, v poskusu preboja so metali otroke pred noge policistov, vzklikali gesla, menda tudi za Islamsko državo. »Potem pa nas še razni hrvaški in slovenski aktivisti zmerjajo, imajo za fašiste…Brez besed sem. In o tem novinarji ne pišejo, oni vam pišejo in predstavljajo drugačne zadeve, drugače so brez zveze tam. Ko so 'begunci' v akciji, so kamere, fotoaparati in telefoni ugasnjeni, ko pa se policija pripravi na nekaj, vse žari do Zagreba.« Ni dosti manjkalo, da bi predrli kordon, potem bi bilo sranje, je na koncu zapisal Velički.
Kmalu po tej objavi je facebook profil policista izginil, zato smo na policijo naslovili vprašanje, ali so zoper Veličkega zaradi zapisa uvedli kakšne sankcije in ali so mu ukazali, da mora izbrisati facebook profil.
S PU Maribor so pojasnili, da so v zvezi z zapisom s policistom opravili razgovor, v katerem je bil ponovno seznanjen z ustreznostjo komuniciranja na družbenih omrežjih v zvezi z delom policije, v skladu z Zakonom o organiziranosti in delu policije, usmeritvami za delo policije na področju odnosov z javnostmi in skladno s Kodeksom policijske etike. Dodajajo, da 34. člen Zakona o organiziranosti in delu v policiji jasno določa, kaj so vsebine obveščanja policije, kot tudi, kdo jih lahko podaja. »Skladno z usmeritvami za delo policije na področju odnosov z javnostmi tako ni dopustno, da informacije, komentarje, fotografije itd., ki so povezani z delom policije, objavljajo posamezniki v policiji, na način, da ustvarjajo vtis, da gre za uradne informacije in stališča institucije.
Sep 28, 2015