Celotni članek je na voljo le naročnikom.
BERITE POŽAREPORT ŽE OD
Torek, 10. Julij 2007 ob 14:45
Sorodne vsebine
NAJBOLJ OBISKANO
Komentarji (2)
Jul 10, 2007
0
ALI SE ŠE SPOMNITE VARČEVALCI HKS SICURE?
DRŽAVNI ZBOR REPUBLIKE SLOVENIJE
34. seja
(23. februar 2004)
Sejo je vodil Borut Pahor, predsednik državnega zbora.
Seja se je pričela ob 14.02 uri.
PREDSEDNIK BORUT PAHOR: Tretje vprašanje vam bo zastavil kolega Janez Janša.
IVAN (JANEZ) JANŠA: Spoštovani gospod predsednik vlade! Tukaj imam pismo s številnimi podpisi, ki so vam ga pisali ogoljufani varčevalci Sicure potem, ko ste na zadnji januarski seji odgovarjali na moje vprašanje s tem v zvezi. V njem pravijo, da so ogorčeni in razočarani nad vašimi odgovori v državnem zboru. Povedali ste, da ste se zavzeli za to, da se ljudem ustrezno pomaga, kadar so ogoljufani in vas sprašujejo, kdaj ste se v tem času zavzeli za rešitve in poplačilo oropanih varčevalcev Sicure in številnih drugih primerov. Podpisniki pravijo, da v tem času vlada ni storila nič.
Za osvežitev spomina naj povem, da so januarja leta 1993 Vladimir Slejko, ki je bil takrat funkcionar LDS v Postojni, Andrej Sever in Sašo Čačovič ustanovili delniško družbo Optimizem holding. Aprila 1993 je izbruhnila znana afera optimizem, v katero je bil do vratu vmešan tudi sedanji generalni direktor LDS Bogdan Biščak. Vložene so bile kazenske prijave, zaradi številnih različnih kaznivih dejanj. Takratni finančni minister Gaspari je javno izjavil, da bo odstopil, če bo državno premoženje v tem primeru odškodovano za en sam tolar. Bilo jo je oškodovano za visoke vsote, Gaspari ni odstopil in tudi nikomur od vpletenih se ni nič zgodilo. Postopki so se večinoma razvlekli in zastarali. Optimizem so lastniki razdelili na tri podsisteme: na menjalnice, hranilno-kreditne ustanove, kot je bila Sicura, in borzno posredniške hiše, kot je bila BHP d.o.o. Več ali manj isti ljudje so mirno nadaljevali z nečednimi posli. Kasneje se jim je pridružil še Boštjan Šoba, znan iz podkupovalne zgodbe nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja. Zaganjali so nova podjetja, jih poganjali v stečaj in ponovno odpirali nova. Za njimi so ostajali ogoljufani upniki in poslovni partnerji, oblast pa se v tem času ni zganila, še več. BHP d.o.o je 21. decembra 1994 dobilo od agencije za trg vrednostnih papirjev dovoljenje za opravljanje poslov z vrednostnimi papirji. Strokovni svet agencije je sicer ugotovil, da vloga ni popolna, a je dovoljenje vseeno izdal. V senatu, ki je odločil izdajo dovoljenja, so bili štirje člani, med njimi tudi gospod Anton Rop. Torej bo le držalo, da pa ste dejali januarja, če ste bili v tej zadevi aktivni, mislim pa da ne na strani ogoljufanih varčevalcev, temveč tistih, ki so goljufijo vsaj posredno z izdajo takšnih odločb omogočili.
Zanima me:
Ali je vlada vendarle v tem času zadnjega meseca kaj storila, da se popravi škoda varčevalcem Sicure, Zdeneksa in vseh ostalih afer, o katerih ste govorili januarja?
PREDSEDNIK BORUT PAHOR: Gospod predsednik vlade.
MAG. ANTON ROP: Kar se tiče primera Sicure in tega pisma, o katerem vi govorite, točno je, prejel sem ga. In predvsem so v tem pismu ogorčeni zaradi odgovora, ki da sem ga dal in poslal iz državnega zbora, v imenu državnega zbora, tem varčevalcem. So zgroženi nad tem odgovorom, ki ga je dal državni zbor in pa mislim, da vodja pravne službe in državni zbor v tem odgovoru, oziroma vodja pravne službe odgovarja, da je za to problematiko in za to temo odgovorna Banka Slovenije. Torej gre za korespondenco med varčevalci Sicure in pa državnim zborom. Očitno je pa to nekdo želel pripisati meni, ta odgovor državnega zbora tem konkretnim varčevalcem, in ko so povezovali to pismo pravne službe državnega zbora z mojim odgovorom, ki pa je šel seveda v zvezi s popolnoma nekimi drugimi problemi, o katerih smo zadnjič govorili, so izrazili svoje ogorčenje, tako da mi bomo oziroma jaz bom odgovoril tem varčevalcem in jim tudi pojasnil, kdo, kdaj in kako je bil v zvezi s primerom Sicure odgovoren in kdo je v posameznih primerih ravnal nekorektno in v nasprotju s svojimi pristojnostmi. Tam bom seveda tudi odgovoril, kaj lahko v okviru dane situacije storijo. Gre pa v tem primeru za institucijo, ki je bila pod nadzorom Banke Slovenije, ki je po spremembi zakona o bankah prešla iz nadzora banke, in temu primerno se je tudi garancija centralne banke zmanjšala. In iz tega naslova seveda tudi problemi, ki so povezani s konkretnimi varčevalci.
Vsekakor bomo pri odgovoru tudi povedali, v katerih primerih in na kakšen način je možno najti rešitve, ki bi vsaj del te škode ogoljufanih varčevalcev, nedvomno ogoljufanih varčevalcev, v tem primeru povrnile.
PREDSEDNIK BORUT PAHOR: Prosim, dopolnitev vprašanja.
IVAN (JANEZ) JANŠA: Tukaj ne gre samo za odgovornost Banke Slovenije. O prevari varčevalcev Sicure in drugih ustanov teh istih lastnikov so pisali časopisi že julija leta 2002, obveščeni so bili številni vladni organi, med drugimi tudi, med prvimi, protikorupcijski urad Vlade Republike Slovenije, ki pa se je seveda ravno takrat ukvarjal z zunanjim ministrom te iste vlade. Dvomim pa, da samo zaradi zaposlenosti ta urad ni opravil svoje naloge, v uradu imate namreč na enem od najvišjih položajev tudi gospoda Draga Kosa, ki je bil nedavno tega na okrožnem sodišču že drugič obsojen zaradi nezakonitega prisluškovanja novinarju Televizije Slovenije Tomažu Rancu. Sodišče je ugotovilo, da ne samo, da je bilo prisluškovanje nezakonito, ampak je bilo tudi v celoti neupravičeno. Od druge sodbe je poteklo že dva meseca, ampak visok državni uradnik, ki je zagrešil enega najtežjih zlorab položaja, ki jih je mogoče zagrešiti v pravni državi, še vedno opravlja svojo funkcijo. Pomislite, v imenu vlade nekdo, ki je nezakonito prisluškoval, preganja korupcijo in menda celo predstavlja Slovenijo v mednarodni ustanovi za boj proti korupciji. To je tako, kot da bi v svetovno gasilsko zvezo poslali piromana. Hkrati pa seveda veliko nastopa po slovenskih medijih kot strokovni razlagalec korupcije s strani vlade. Mimogrede, kje je tukaj stanovska solidarnost? Ampak, drugo vprašanje, jaz vas sprašujem gospod predsednik vlade:
Ali podpirate takšno ravnanje svojega uradnika, ali ga boste zamenjali, ali pa je nezakonito prisluškoval celo po nalogu vlade?
PREDSEDNIK BORUT PAHOR: Gospod predsednik vlade.
MAG. ANTON ROP: Še enkrat v zvezi s Sicuro. V zvezi s pristojnostjo posameznih institucij boste našel v prilogi, če vam bomo pa dostavili odgovor državnega zbora in državni zbor eksplicitno tam govori o pristojnosti posameznih institucij in njihovih nalog in v tem primeru je res eminentno to naloga bila in še vedno je Banke Slovenije in to tudi državni zbor v svojem uradnem odgovoru navaja varčevalcem, varčevalci se pa sklicujejo seveda na ta dopis in v zvezi s tem so ogorčeni nad menoj, čeprav sam nisem tega dopisa pošiljal.
Kar se tiče seveda tega primera, o katerem govorite, primera Rant in pa Kosa, jaz seveda takrat, ko se je to dogajalo, nisem bil pristojen za nobeno od teh področij, na katero se je to nanašalo, ko se je in če se je nanašalo in lahko samo to povem, da kar se tiče urada za preprečevanje korupcije, se ta, kot veste, spreminja v komisijo, roki že tečejo in razpisi za vse vodstvene v tej komisiji in o tem boste odločali, kdo bo šef oziroma predsednik te komisije, tukaj v državnem zboru vi poslanci v državnem zboru in to bo od vlade neodvisna institucija.
Jul 10, 2007
0
Vaši viri bi vas lahko tudi naučili kako se napiše Ü.