Celotni članek je na voljo le naročnikom.
BERITE POŽAREPORT ŽE OD
Sorodne vsebine
ZADNJE OBJAVE
NAJBOLJ OBISKANO
Komentarji (52)
Dec 07, 2010
0
SE VIDI KAM PLUJE TALE NAŠA SLOVENIJA IN V KAKŠNEM ZOSU SMO, ČE JE BIVŠI UDBOVEC, KI JE PRED 20 LETI PREMOGEL LE PAR LISIC IN ŠNEL KURZ IN IZ UDBOVSKIH PRIROČNIKOV, KJER SO BILE VGLAVNEM OPISANI NAČINI PRIZNANJ BERI BATIN IN ZDAJ JE TA IZVEDENEC ZA FINANCE, LJUDJE BOŽJI SAJ NI ČUDNO, DA SLOVENIJO JEMLJE HUDIČ, OZIROMA A SE JE PAHORJU IN OSTALIM ČISTO UTRGALO
Dec 05, 2010
0
Kaj se dogaja z našo Slovenijo?
Dec 05, 2010
0
Men se zdi da je ta baba nek tanvestit..Le poglejte kake brke ima...
Da se stako bamo poljubljam.fuj...
Dec 05, 2010
0
Zakaj imam občutek da se v tej državi vse konča na iĆ,a nas obvladuje ZEMUNSKI KLAN???
Dec 05, 2010
0
ZEMUNSKI KLAN DELUJE!!
Dec 05, 2010
0
Blejčanka bravo res je.. Vsaj brke bi si lahko dala uredit....
Kar se pa bande komunisrične tiče je pa treba počakat da se pokoljejo sami, zmagovalce pa v arest pol bo pa mir....
Dec 04, 2010
0
Mater ! vsak dan je grša ta Radićka..Na koncu bo lahko še odšla samo za hudiča v pekel in tam strašila grešne duše in kurila peči da bo dovolj elektrike v raju..
Dec 04, 2010
0
@Rada da Darja: no kdo je tok zoofila da fuka tako babo ?? !!
Če me spomin ne vara, je bil to danes že pokojni tako zvani dr. Baričević, oborožen s plastičnim dildotom.
Dec 04, 2010
0
Kaj vas ne čudi, da razkritja depeš v zvezi zs Slovenijo prihajajo iz tujega EU časopisja. To pomeni, da so le tuji novinarji neoporečni in odkrivajo zamazanije.Kaj pa naši. Ti samo prepisujejo. Kaj so računalniško ne pismeni in ne morejo najti še kakšno podrobnost tudi sami. NE SMEJO KER SO REŽIMSKI- BI ZGUBILI ZAUPANJE SVOJIH NAROČNIKOV- MORAJO PISATI LEPE ČLANKE.
Dec 03, 2010
0
Dvojna vloga Petra Kotarja: načrtovalec bloka 6 in posrednik Alstomovega podjetja
Ljubljana - Poslovnež in eden od najbolj znanih lobistov v slovenski energetiki Peter Kotar, lastnik podjetja CEE, ki je sodelovalo pri izdelavi investicijske dokumentacije za gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), je v minulih letih kot posrednik posloval z najmanj dvema podjetjema iz koncerna Alstom, ki so ga v TEŠ pred pred dvema letoma izbrali za dobavitelja skoraj 700 milijonov evrov vredne tehnološke opreme za novi blok.
Gen Energija: HSE naj posojilo za blok 6 zavaruje s spodnjo Savo
Poslovnež in lobist Peter Kotar (desno) pri 700 milijonov evrov vrednem razpisu za tehnološko opremo za šesti blok TE Šoštanj, ki ga je dobil Alstom, nastopa v dveh vlogah. Medtem ko je njegovo podjetje CEE pripravljalo predinvesticijsko dokumentacijo in sodelovalo v komisijah za izbor izvajalca, je bila družba Sol Intercontinental, ki jo ima v lasti skupaj s hčerko Barbaro Kotar, posrednik Alstomove hčerinske družbe na Hrvaškem.
Po dostopnih podatkih je imelo Kotarjevo podjetje CEE pomembno vlogo tudi pri izbiranju dobavitelja opreme na razpisu, na katerega se je pred dvema letoma poleg Alstoma prijavil še konzorcij Siemens-Hitachi. Dva od treh strokovnih sodelavcev (Jože Dermol in Darko Weiss) glavne komisije, ki so jo v Šoštanju avgusta 2006 imenovali za izbiro najugodnejšega dobavitelja, namreč prihajata iz CEE. Predstavnik tega podjetja je po naših podatkih sedel tudi v tehnični komisiji, ki je glavni komisiji pomagala pri posameznih opravilih. Podjetje CEE je sicer leta 2005 za TEŠ izdelalo predinvesticijsko študijo postavitve bloka 6 in dokument identifikacije investicijskega projekta, ki sta bila podlaga za pripravo investicijskega projekta in kasneje tudi razpisa za opremo. Ta predstavlja skoraj dve tretjini stroškov 1,1 milijarde evrov vrednega projekta bloka 6.
S hrvaškim Alstomom v Te-Tol
Čeprav je podjetje CEE, ki je v večinski lasti družine Kotar, edina njegova podružnica pa deluje na naslovu TEŠ, pri pripravi projekta bloka 6 sodelovalo od junija 2004, je Kotar prek podjetja Sol Intercontinental v tem obdobju po podatkih, ki smo jih uspeli pridobiti, poslovno sodeloval z najmanj enim podjetjem iz koncerna Alstom. Tako nam je direktor Te-Tola Blaž Košorok potrdil, da je Alstom Hrvaška med letoma 2003 in 2008, ko je TEŠ s francoskim koncernom tudi podpisal pogodbo za dobavo opreme, izpeljal letne in generalne remonte prvih dveh turbin in tretjega turboagregata, v ta namen pa je izdelal tudi strojne elemente.
Pri vseh poslih je Alstom Hrvaška sodeloval le kot izvajalec prek podjetja Sol Intercontinental, ki je bil pogodbeni zastopnik za Slovenijo, je pojasnil Košorok. "Sol Intercontinetal je podjetje, ki dobro pozna razmere na slovenskem trgu, potrebe morebitnih kupcev in se o poslih samostojno dogovarja. Pri nas pa ponujamo storitve pri servisiranju turbin, ki so bile proizvedene v nekdanji Jugoturbini," pa so nam dejali na sedežu Alstoma Hrvaška, nekdanje Jugoturbine, v Karlovcu. Dodali so, da pri projektu bloka 6 ne sodelujejo. V sedemčlanskem nadzornem svetu hrvaškega Alstoma sicer sedijo štirje predstavniki tega koncerna iz Francije, Nemčije in Švice.
Pri tem je treba opozoriti, da podjetje Sol Intercontinental nima proizvodnih zmogljivosti in da je v vseh poslih nastopal kot posrednik. Leta 2003 se je tako povezal z eno od Alstomovih švicarskih družb, ki je prek Kotarja Elektru Gorenjska dobavila stikališče za transformatorsko postajo v Medvodah. Košorok nam je še dejal, da je nemški Alstom Power Systems, ki bo skupaj s francoskim Alstom Power Centrales v Šoštanj dobavil opremo, v zadnjih dveh letih več poslov za Te-Tol opravil brez Kotarja ali drugih posrednikov.
Rotnik: Posrednikov ni bilo
Je kljub temu Kotar kot lastnik podjetja, ki je pripravljalo podlago za izdelavo investicijskega programa za šesti blok, njegovi zaposleni pa so sodelovali tudi v komisijah, povezanih s 700 milijonov evrov vrednim razpisom, tega pomagal prirediti tako, da ga je dobil Alstom? "Podjetje Sol Intercontinental se pri bloku 6 ne pojavlja, prav tako smo dobili jasna zagotovila, da ne deluje v kombinaciji s francoskim in nemškim Alstomom, ki bosta izdelala in dobavila opremo. Niti CEE ni bil v komisiji, ki je odločala o dobavitelju," je odločno zatrdil direktor TEŠ Uroš Rotnik. Na vprašanje, ali je vedel za Kotarjevo sodelovanje z Alstomom, pa je odgovoril, da "je bil obveščen le o zastopništvu Sola Intercontinentala na Hrvaškem". "Na razpisu je zmagal najugodnejši ponudnik, saj je bil Alstom pri rezervaciji in vrednosti cenejši kot Siemens-Hitachi," je poudaril Rotnik.
Kljub temu obstaja več indicev, ki bi lahko potrdili navedbe več virov, da je bil Alstom že od začetka razpisa favorit za zmago. Čeprav se je na prvotno obvestilo, ki so ga za zainteresirane dobavitelje objavili v Šoštanju, prijavilo 15 podjetij, sta prijavi nato oddala le dva ponudnika. V TEŠ so namreč z razpisom iskal dobavitelje tako imenovane nadkritične tehnologije, kar so utemeljili "s specifičnostjo premoga". To je nabor dobaviteljev kotlovskega dela opreme zmanjšalo na Alstom in Hitachi, pri čemer ga je bil le prvi sposoben ponuditi v paketu s turbinami.
Medtem ko naj bi v Siemensu celo oklevali s prijavo na razpis, naj bi si za pridobitev posla bolj prizadevali v Hitachiju, za katerega naj bi lobiral celovški podjetnik in predsednik tamkajšnje Slovenske gospodarske zveze Benjamin Wakounig. "Ker ga poznam od prej, me je dvakrat poklical po telefonu in mi dejal, da pri nas ne more dobiti poslov. Dejal sem mu, da se ne vtikam v konkretne posle hčerinskih družb," nam je dejal nekdanji generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Jože Zagožen, ki prav tako "ni vedel, kdo je sedel v glavni komisiji za izbor ponudnika". V Siemensu pa so nam včeraj pojasnili, da so na razpis poslali tehnično popolno ponudbo, v TEŠ pa so se nato odločili, da pogajanja nadaljujejo z Alstomom, s katerim so v Šoštanju jeseni 2007 podpisali rezervacijsko pogodbo.
S Petrom Kotarjem nam v dveh dneh ni uspelo stopiti v stik ne prek telefona ne prek elektronske pošte.
primoz.cirman@dnevnik.si
Vesel: Gre za okoliščine, ki so lahko podlaga za razveljavitev posla
"Čeprav po novem zakonu o javnih naročilih ni več eksplicitno prepovedano, da je podjetje, ki sodeluje pri pripravi razpisne dokumentacije, tako ali drugače povezano z enim od kandidatov na razpisu, gre po evropski sodni praksi v primeru, če je podjetje lahko dejansko vplivalo na izbor, za neobičajno okoliščino, ki je lahko podlaga za izpodbijanje razpisa," je opozoril prvi namestnik predsednika računskega sodišča Tomaž Vesel. "Seveda pa je sodelovanje vpletenih pri izbiranju ponudnika okoliščina, ki zadošča za razveljavitev posla," je dodal Vesel, ki ni zanikal možnosti, da bo računsko sodišče kmalu revidiralo več poslov, povezanih z blokom 6 TE Šoštanj.
Dec 03, 2010
0
Kdo je Peter Kotar
Peter Kotar je uradno - skupaj s sinom Boštjanom in hčerjo Barbaro Kačar - lastnik štirih slovenskih podjetij (Sol Intercontinental, Teve varnost elektronika, CEE in trboveljske STTIM proizvodnje), neuradno pa eden najvplivnejših zakulisnih igralcev v slovenski elektroenergetiki. Na prelomu stoletja je "zaslovel" kot svetovalec in pogosto izbran dobavitelj za opremo domačih termoelektrarn, dobre zveze pa naj bi imel tudi pri Cerkvi, šaleškemu energetskem lobiju z Ivanom Atelškom na čelu in politiki. Kotar naj bi bil še vedno lastnik ljubljanske Vile Podutik, podjetje Sol Intercontinental pa ima v lasti tudi galerijo Sol na ljubljanskem Bavarskem dvoru.
Dec 03, 2010
0
http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/1042319898
Dec 03, 2010
0
Pozivam Klinčevo, naj Darjo Radić interpelira oz. naj posreduje kakšen dokument s katerim bi jo(Daričevo) še bolj očrnili!!!!
Dec 03, 2010
0
pozivam Hillary Clinton, naj zaradi depeš odstopi.
Dec 03, 2010
0
Kloakarji, kaj vas trenutno najbolj vroča politično- vohunska tema na svetu, v katero je zabredla ameriška diplomacija, prav nič ne zanima ????