Članek
Liberland: Internetna šala ali nova soseda Srbije in Hrvaške
Objavljeno Oct 04, 2015

Ustanovitelj in prvi mož Liberlanda - države prostega trga med Srbijo in Hrvaško - Vit Jedlička je v teh dneh tudi pri nas iskal podporo za priznanje ene najmlajših držav na svetu.

O Liberlandu smo pred meseci že poročali, a takrat smo na 13. aprila samorazglašeno državo gledali bolj kot ne kot spletno šalo. A po pol leta ima državica na meji med Srbijo in Hrvaško, ki meri vsega sedmih kvadratnih kilometrih, resne ambicije po mednarodnem priznanju.

Ob srečanju predsednika Liberlanda priznam nisem vedela, kaj pričakovati, a Vit Jedlička - urejen Čeh nekaj čez trideset - je odločen. "Srečal sem se z nekaj slovenskimi poslanci, ki so mi obljubili, da nas bodo podprli pri naših napornih po priznanju," je po uvodnih pozdravih povedal Jedlička, ki naj bi se slovenskim poslancem še uradno predstavil čez kakšen mesec ali dva. "Zelo se veselim, da bo Slovenija morda ena izmed prvih držav, ki bo podprla Liberland."

Jedlička sicer pravi, da zaenkrat mednarodnega priznanja niti ne potrebujejo, saj mednarodno pravo pravi, da država lahko obstaja tudi brez mednarodnega priznanja. "To bi bila češnja na vrhu smetane." 

Aretacija pri dostopu do ozemlja

Hrvaška je po začetnem odzivu, da je Liberland le spletna šala, navedla še, da je bo to ozemlje stvar arbitraže med Hrvaško in Srbijo, nikakor pa ne gre za nikogaršnje ozemlje.Hrvaška je po začetnem odzivu, da je Liberland le spletna šala, navedla še, da je bo to ozemlje stvar arbitraže med Hrvaško in Srbijo, nikakor pa ne gre za nikogaršnje ozemlje. (Foto: Liberland.org)

"Najprej je bila ideja o najsvobodnejši državi,"prikima Jedlička, ki je "nikogaršnje ozemlje" iskal približno dve leti. Srbija, ki si je zadnja lastila ozemlje, se je na letošnjo samorazglasitev države odzvala po vsega enajstih dnevih. Čeprav so Liberland razglasili za šalo, pa so v uradnem odgovoru pojasnili, da ozemlje Liberlanda ni del Republike Srbije, saj je uradna meja med Srbijo in Hrvaško razglašena na reki Donavi. Ta pa je v vmesnem obdobju spremenila meander in se pomaknila globlje na srbsko ozemlje, pri čemer pa je ostalo sedmih kvadratnih kilometrih na drugi strani reke nekakšno "nikogaršnje ozemlje".

Hrvaška je po začetnem vztrajanju, da je Liberland le spletna šala in novoustanovljene državice ne bo več komentirala, na to območje namestila večje število policistov. Ti so Vita Jedlička, nato pa še več sto ljudi, ki so skušali preko Hrvaške priti na ozemlje Liberlanda aretirali, saj naj bi nezakonito prečkali mejo. "Nismo še vzpostavili nobenega uradnega mejnega prehoda s Hrvaško, zato je to delno razumljivo. A po drugi strani hrvaška policija vstopa tudi na ozemlje Liberlanda in jih odpelje nazaj na Hrvaško ter tam oglobi za nezakonito prečkanje meje," je navedel Jedlička, ki ob tem priznava, da so aretacije tako hrvaške kot srbske policije voda na mlin tudi njim. "Zaenkrat si ne bi mogli privoščiti tako obsežnega varovanja ozemlja, zato preprečujejo tudi drugim dostop in možnost razglasitve lastništva nad tem kosom ozemlja."

Kje se je pravzaprav začelo?

Beri dalje...