Pedagoški programi
Namen pedagoških programov Belokranjskega muzeja je približati zbirke in predmete, ki jih hranimo, obiskovalcem različnih starostnih skupin. Hkrati si prizadevamo, da bi bil obisk muzeja čim bolj poučen in tudi zabaven.
Belokranjski muzej Metlika

Sobota, 9. Marec 2019 ob 19:40

Odpri galerijo

NOVO! NOVO! NOVO!

je družabna igra za starost med 5 in 99 let. Služi lahko kot učni pripomoček pri spoznavanju arheoloških dob in predmetov, ki so jih arheologi našli pri izkopavanjih. Med igro se krepita koncentracija in vztrajnost, razvija pa se logično razmišljanje.

*

NAVODILA >>

Pedagoški programi 
Alenka Misja, kustosinja pedagoginja
Telefon:
+386 (0)7 306 33 76
alenka.misja@guest.arnes.si

Posebno pozornost posvečamo šolski mladini, ki ji z različnimi oblikami učenja dopolnjujemo in bogatimo obsežne šolske programe.

SPLETNE PEDAGOŠKE VSEBINE

Portret

Tihožitje

Učimo se o likovni umetnosti

Jurjevo

Kako nastane belokranjska pisanica

Trije dobri možje in izdelava voščilnice

Krisban in pravljica o Božičku

Svetloba v muzeju - oljenka

Se vidiva v muzeju!

DELAVNICE ZA OTROKE V PEDAGOŠKI SOBI BELOKRANJSKEGA MUZEJA

Udeleženci muzejskih delavnic skozi igro in pogovor na privlačen način pridobivajo novo znanje, kar je poleg vzpodbujanja odgovornosti do kulturne preteklosti najpomembnejši cilj pedagoške dejavnosti muzejev.

V Belokranjskem muzeju nudimo naslednje delavnice za otroke, ki so vse povezane s stalno razstavo v metliškem gradu:

Arheološki nakit
V arheološki zbirki so številni predmeti iz obdobja prazgodovine. Gre za lončeno posodje, raznovrstna orodja, orožje, in seveda nakit ter dele tedanje noše. Otroci si najprej ogledajo razstavljen nakit, potem pa ga poskušajo replicirati s sodobnimi materiali.

Postanimo restavratorji
Tudi ta delavnica je posvečena arheologiji. V improviziranem peskovniku poskušajo otroci med igro poiskati vsak svojo razbito glinasto posodico. »Izkopanine« morajo pozneje zlepiti, pobarvati in se ob delu pogovarjati o tem, kako so podobne predmete izdelovali in uporabljali v preteklosti.

Oživljeni predmeti
Otroci si najprej ogledajo nekaj muzejskih predmetov. Ugotovijo iz česa so narejeni, kako delujejo in zakaj so jih uporabljali. Potem jih primerjajo s tistimi, ki jih uporabljamo danes. Predmete tudi narišejo, opišejo in dopolnijo svoj prvi „muzejski list“. Ob tem spoznavajo način popisovanja in shranjevanja predmetov v muzejih.

Vitezi so imeli ščite
Otroci pridobijo znanje o vitezih, ščitih in grbih. Ko spoznajo, kakšni so bili viteški ščiti, izdelajo vsak svojega.

Bili so gradovi in Turki
Otroke poskušamo animirati, da skupinsko iz lepenke »zgradijo« mogočen grad, ki ga oblegajo Turki.

S čim in kaj so se igrali otroci v srednjem veku
„Mlin“, „trdnjava“, „zara“ so bile priljubljene igre v srednjem veku. Otroci na delavnici izdelajo načrte zanje in se naučijo pravil posamezne igre. Lahko naredijo tudi kakšno igračo, mogoče vetrnico.

Kako nastane belokranjska pisanica
Belokranjski muzej hrani veliko zbirko pisanic. Na tej delavnici otroci s stopljenim voskom rišejo ornamente na izpihana jajca, ki jih kasneje pobarvajo v rdeči in v črni barvi. Na Slovenskem se je tovrstna poslikava velikonočnih jajc ohranila predvsem v Beli krajini in pisanice so postale eden najbolj prepoznavnih belokranjskih spominkov.

Intarzija
Med razstavljenimi etnološkimi predmeti je tudi intarzirana skrinja iz druge  polovice 19. stoletja. Otroci spoznajo tehniko intarzije, ko z barvnimi vložki temnega in svetlega lesa izdelujejo ornamente po svojih zamislih.

Naredimo si papirnato rožo
Vse do druge svetovne vojne je bilo v Beli krajini razširjeno izdelovanje rož iz papirja. Papirnato cvetje je bilo namenjeno predvsem za poročne šopke, venčke, šopke za vojake nabornike in novomašnike. Najpogosteje so jih oblikovali iz krep papirja. Otroci na delavnici sami naredijo papirnato rožo, ki jo obdržijo za spomin.

Izdelajmo razglednico
Skozi igro „spomin“ pokažemo otrokom replike starih razglednic, njihove motive, pisavo… Potem razglednico izdelajo sami in jo odpošljejo.

MUZEJSKE UČNE URE
V dogovoru s pedagogi osnovnih in srednjih šol za posamezne razrede ali skupine pripravimo muzejske učne ure z različnimi vsebinskimi poudarki. Učenci in dijaki pridobijo novo znanje in utrjujejo že pridobljeno. Pri tem so jim v pomoč pedagoške knjižice in delovni listi, pripravljeni za različne starostne skupine.

Vodstvo po stalni razstavi s pedagoško knjižico PREDMETI je primerno za otroke, ki obiskujejo vrtec in prvo triletje osnovnih šol.

Vodstvo po stalni razstavi s pedagoško knjižico MUZEJSKI KOMPAS je primerno za otroke, ki obiskujejo drugo triletje osnovnih šol.

Vodstvo po stalni razstavi z delovnimi listi RAZISKUJMO ZBIRKE BELOKRANJSKEGA MUZEJA je namenjeno učencem tretjega triletja osnovnih šol in dijakom srednjih šol.

Poleg stalne ponudbe pedagoških programov večkrat organiziramo tudi občasne ob razstavah, sobotne delavnice za otroke in poleti »počitnice v Galeriji Kambič«.

V Belokranjskem muzeju se bomo potrudili, da bodo naši mladi obiskovalci čim bolj zadovoljni. Z delavnicami, učnimi urami in vodstvi bomo poskrbeli, da jim bo obisk Belokranjskega muzeja ostal v spominu.

Če vas je kateri pedagoški program pritegnil, se obrnite na muzejsko pedagoginjo Alenko Misja po telefonu ali e-mailu. Za vse programe se je potrebno predhodno najaviti.

Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 19. Apr 2024 at 09:42

0 ogledov

Izdelajmo si rovaš

Wed, 10. Apr 2024 at 08:43

173 ogledov

Vabljeni!
Vljudno vabljeni na ogled razstave Odkrita arhitektura v atrij Metliškega gradu med 10. in 26. aprilom 2024.Pregledna bienalna razstava Društva arhitektov Dolenjske in Bele krajine z letnico 2023 predstavlja projekte 18 avtorjev. Med njimi tudi prejemnike najpomembnejših strokovnih arhitekturnih priznanj v Sloveniji pod okriljem Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije.

Mon, 25. Mar 2024 at 12:58

211 ogledov

Uporaba prostorov

Wed, 21. Feb 2024 at 12:27

372 ogledov

Počitniške delavnice so za nami
Skupaj smo se igrali, ustvarjali in izobraževali. Zimske počitnice so uspešno za nami - nastali so zanimivi in uporabni izdelki, fotografski in tudi televizijski spomini. Preverite!http://365.rtvslo.si/arhiv/slovenska-kronika/175026793Zimske počitnice se končujejo http://youtu.be/odmZdr2qZHYNovice, 27. februar 2024 - YouTube

Mon, 29. Jan 2024 at 09:34

505 ogledov

Slovenski kulturni praznik in zaklad iz našega muzejskega arhiva
Kot je v svojem nagovoru ob predstavitvi Metliške cehovske knjige pripomnila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, je bil za nas včeraj, 8. februarja, dvojni praznik. Častili smo bogastvo slovenske kulture in tudi njen novi dosežek, izdajo dolgo pričakovane monografije.Slovenske vpise v snopiču rokopisov metliškega čevljarskega ceha je zgodovinar dr. Boris Golec v leta 2018 izdani monografiji o Metliki označil kot posebnost brez primere. V muzeju je od takrat tlela ideja, da je takšno rariteto treba predstaviti tako strokovni kot širši javnosti. K sodelovanju smo povabili tri vrhunske raziskovalce - dr. Alenko Jelovšek z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU, dr. Borisa Golca z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU ter dr. Janeza Weissa, vodjo Muzejske zbirke v Črnomlju, ki je Metliško cehovsko knjigo tudi uredil.Včerajšnja predstavitev izdane monografije je bila tako sklepno dejanje tleče ideje in prispevek v mozaik slovenske kulture. Obiskovalci pa so imeli tudi edinstveno priložnost. Na ogled smo postavili originalno celoto - knjigo metliškega čevljarskega ceha in njen ovitek, ki se je skrival med drugimi dragocenimi listinami v muzejskem arhivu in ravno tako nosi zanimiv zapis.Nekaj utrinkov s predstavitve si oglejte spodaj, po svoj izvod Metliške cehovske knjige pa prisrčno vabljeni v muzejsko trgovino.

Mon, 29. Jan 2024 at 09:10

384 ogledov

Zapuščina treh slikarskih kolonij
V petek, 2. februarja 2024, je bila v Galeriji Kambič v Metliki odprta razstava Zapuščina treh slikarskih kolonij. Obiskovalce je nagovorila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, o slikarskih kolonijah, ki so potekale v Metliki in okolici v letih 1981, 1982 in 1983, pa je spregovorila Vladimira Škof, takratna predsednica Občinske kulturne skupnosti Metlika. Na kolonijah je sodelovalo devetnajst likovnih umetnikov, nekateri med njimi so se udeležili vseh treh kolonij, drugi zgolj ene ali dveh. Zapustili so petintrideset razstavljenih del z belokranjsko motiviko. Med tehnikami prevladujejo olja na platnu in akvareli, nekaj je tudi risb. Zapuščina treh slikarskih kolonij je shranjena in inventarizirana v likovni zbirki Belokranjskega muzeja. Razstava, ki jo je odprla Martina Legan Janžekovič, županja Občine Metlika, je brezplačno na ogled od torka do sobote med 10. in 16. uro do 31. decembra 2024. Vljudno vabljeni.
Teme
spominska hiša Otona Župančiča Belokranjski muzej dogodki

Prijatelji

Dežela Uskokov

NAJBOLJ OBISKANO

Pedagoški programi