belokranjski.muzej https://belokranjski-muzej.si Zapisi iz strani sl-si Počitniške delavnice so za nami Belokranjski muzej Metlika Skupaj smo se igrali, ustvarjali in izobraževali. Zimske počitnice so uspešno za nami - nastali so zanimivi in uporabni izdelki, fotografski in tudi televizijski spomini. Preverite!

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/815087/pocitniske-delavnice-so-za-nami 815087@PublishWall Belokranjskimuzej BrezplačneDelavnice GalerijaKambič zimskepočitnice Wed, 21 Feb 2024 11:27:32 +0000
Slovenski kulturni praznik in zaklad iz našega muzejskega arhiva Belokranjski muzej Metlika Kot je v svojem nagovoru ob predstavitvi Metliške cehovske knjige pripomnila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, je bil za nas včeraj, 8. februarja, dvojni praznik. Častili smo bogastvo slovenske kulture in tudi njen novi dosežek, izdajo dolgo pričakovane monografije.

Slovenske vpise v snopiču rokopisov metliškega čevljarskega ceha je zgodovinar dr. Boris Golec v leta 2018 izdani monografiji o Metliki označil kot posebnost brez primere. V muzeju je od takrat tlela ideja, da je takšno rariteto treba predstaviti tako strokovni kot širši javnosti.

K sodelovanju smo povabili tri vrhunske raziskovalce - dr. Alenko Jelovšek z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU, dr. Borisa Golca z Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU ter dr. Janeza Weissa, vodjo Muzejske zbirke v Črnomlju, ki je Metliško cehovsko knjigo tudi uredil.

Včerajšnja predstavitev izdane monografije je bila tako sklepno dejanje tleče ideje in prispevek v mozaik slovenske kul

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/813688/slovenski-kulturni-praznik-in-zaklad-iz-nasega-muzejskega-arhiva 813688@PublishWall Belokranjskimuzej JanezWeiss Metliškacehovskaknjiga Slovenskikulturnipraznik znanstvenamonografija AlenkaJelovšek BorisGolec Mon, 29 Jan 2024 08:34:49 +0000
Zapuščina treh slikarskih kolonij Belokranjski muzej Metlika V petek, 2. februarja 2024, je bila v Galeriji Kambič v Metliki odprta razstava Zapuščina treh slikarskih kolonij.

Obiskovalce je nagovorila direktorica Belokranjskega muzeja Metlika Andreja Brancelj Bednaršek, o slikarskih kolonijah, ki so potekale v Metliki in okolici v letih 1981, 1982 in 1983, pa je spregovorila Vladimira Škof, takratna predsednica Občinske kulturne skupnosti Metlika.

Na kolonijah je sodelovalo devetnajst likovnih umetnikov, nekateri med njimi so se udeležili vseh treh kolonij, drugi zgolj ene ali dveh. Zapustili so petintrideset razstavljenih del z belokranjsko motiviko. Med tehnikami prevladujejo olja na platnu in akvareli, nekaj je tudi risb. Zapuščina treh slikarskih kolonij je shranjena in inventarizirana v likovni zbirki Belokranjskega muzeja.

Razstava, ki jo je odprla Martina Legan Janžekovič, županja Občine Metlika, je brezplačno na ogled od torka do sobote med 10. in 16. uro do 31. decembra 2024.

Vljudno vabljeni.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/813685/zapuscina-treh-slikarskih-kolonij 813685@PublishWall Belokranjskimuzej GalerijaKambič občasnarazstava Mon, 29 Jan 2024 08:10:26 +0000
Izjava o dostopnosti Belokranjski muzej Metlika Uvod
Belokranjski muzej Metlika se trudi, da bi bile vse vsebine, objavljene na spletni strani belokranjski-muzej.si, v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij ter enakopravno dostopne vsem.

Ta izjava o dostopnosti se nanaša na spletno mesto belokranjski-muzej.si.

Stopnja skladnosti
Spletno mesto Belokranjskega muzeja Metlika je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

Nabor storitev za dostopnost
Da bi zagotovili dostopnost in pozitivno uporabniško izkušnjo spletnega mesta so sistemsko zagotovljene nekatere prilagoditve, in sicer:

  • odzivno oblikovanje (spletna stran se prilagodi velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube strukture ali vsebine);

  • izbira velikosti pisave (omogoča brskalnik) brez izgube vsebine ali funkcionalnosti;

  • prikaz vsebin za uporabnike podpornih tehnologij (bralniki zaslona);

  • delna navigacija po spletnem mestu s tipkovnico;

  • spletna stran ne vsebuje utripajočih vsebin in je varna za uporabo za vse skupine uporabnikov, ki bi

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/812012/izjava-o-dostopnosti 812012@PublishWall Fri, 22 Dec 2023 08:20:42 +0000
SREČNO! Belokranjski muzej Metlika

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811852/srecno 811852@PublishWall Belakrajina Belokranjskimuzej Črnomelj Metlika Metliškigrad Semič voščilo Tue, 19 Dec 2023 08:54:36 +0000
Fotografije Metlike Belokranjski muzej Metlika Za konec in z željo, da bi bila čim večkrat zimazimabela … januar 1946 in metliška trga pod snežno odejo …

Trg svobode, inv. št.: Z 2; foto: Daro Kopinič.

Partizanski trg, inv. št.: Z 4; foto: Daro Kopinič.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811313/fotografije-metlike 811313@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 12:01:41 +0000
Razglednice Črnomlja Belokranjski muzej Metlika Ko je zimazimabela, nas iz udobja in topline doma večkrat zvabi na plano ta zimska idila.


A žal je trenutkov, ko je naša pregovorno bela pokrajina tudi resnično bela, v današnjih časih vse manj. Zato je v objektiv ujeta zasnežena Bela krajina še toliko bolj dragocena. Tokrat v obliki razglednic s pozdravi iz Črnomlja, ki jih je izdal Foto klub Črnomelj v 1960-ih.


Razglednica Črnomlja, inv. št.: Rz 6288.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811311/razglednice-crnomlja 811311@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 11:52:38 +0000
Lekarna Belokranjski muzej Metlika In čeprav sva se dobro ogrela, ko je bila zimazimabela, sva kljub temu malce zbolela.


V skrbi za dobro počutje pozimi skoraj ne moremo mimo lekarne. Včasih lične steklene, porcelanaste in lesene stojnice z zdravilnimi substancami so danes zamenjale raznobarvne škatlice, a vsebina služi enakemu namenu.

Lekarniška vitrina s stojnicami, druga polovica 19. stoletja, Metlika (del kulturnozgodovinske zbirke stalne razstave Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij); foto: Branko Babič.


Z lekarniško dejavnostjo v Metliki se je v drugi polovici 19. stoletja ukvarjal Miroslav Horaček. Njegova »Lekarna k sveti Trojici« je delovala na Gornjem (današnjem Partizanskem) trgu. Po smrti lekarnarja je vdova hišo in inventar prodala zagrebškemu lekarnarju Franju Wachi. Ta je leta 1886 lekarno, ki je ves čas nosila isto ime, preselil na Mestni trg, kjer je v ta namen zgradil novo nadstropno hišo. Zraven vhoda v lekarno je dal vzidati relief svete Trojice, ki še danes krasi pročelje stavbe.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811294/lekarna 811294@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 09:38:03 +0000
Betino termo perilo Belokranjski muzej Metlika Kako sva si telesa ogrela, ko je bila zimazimabela? Z Betinim termo perilom.


Betini strokovnjaki so razvijali vedno nove materiale in izdelke. Tako so leta 1997 poslali na trg dve znamki perila, in sicer Beti Ski in Beti Therm. Novost je bilo dvoslojno pletivo, katerega zunanja stran je iz vpojnega bombaža, notranja pa iz posebej obdelane polipropilenske preje, ki zadržuje telesno temperaturo in prenaša vlago navzven. Perilo je bilo zaradi svojih lastnosti primerno za vse vrste aktivnosti, tako za profesionalne športnike kot rekreativce ter za vsakodnevno uporabo.

Stran iz zloženke Beti, 1997; foto: Boris Selan; arhiv BMM.

Stran iz zloženke Beti, 1997; foto: Boris Selan; arhiv BMM.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811291/betino-termo-perilo 811291@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 09:01:32 +0000
Grelnica Belokranjski muzej Metlika Kako se je sobica grela, ko je bila zimazimabela? V meščanskih hišah tudi z grelnico.


Pozimi so meščani za gretje postelj v neogrevanih spalnicah uporabljali grelnice. Na odkrito posteljo so položili leseno konstrukcijo, nanjo namestili kovinsko grelnico z razžarjenim ogljem in za kratek čas vse skupaj prekrili z rjuho in odejo. Ko so odšli spat, so grelnico lahko potisnili pod posteljo, kjer je še naprej prijetno izžarevala toploto.

Grelnica, narejena iz bakrene pločevine, pokrov je okrašen z graviranimi okraski in navrtan, ročaj je železen. Okoli leta 1900, Gradac, inv. št.: Z 1750; foto: Branko Babič.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811288/grelnica 811288@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 08:57:08 +0000
Peč iz kahel Belokranjski muzej Metlika Kako se je sobica grela, ko je bila zimazimabela? V belokranjskih kmečkih hišah s pečjo iz kahel.

Kahle so lončaste oziroma skledaste pečnice, ki sestavljajo zunanjo površino peči in so ena najstarejših oblik pečnic. Zaradi svoje oblike so v prostor oddajale več toplote in po izkustvu naj bi ena pečnica zadostovala za ogrevanje 1 kubičnega metra prostora.

Peč iz kahel v prvi hiši, druga polovica 19. stoletja – prva polovica 20. stoletja (del etnološke zbirke stalne razstave Bela krajina v odsevu sedmih tisočletij); foto: Branko Babič.


Večina kmečkih hiš je imela tri prostore: vežo, »prvo hišo« in »zadnjo hišo«. V prvi hiši je bila sezidana peč iz kahel, ki so jo kurili iz veže. Ta je bila hkrati tudi kuhinja, stropa ni imela, dim iz peči pa se je dvigal proti slemenu ter obarval stene. Prva hiša z lesenim stropom medtem ostaja čist osrednji prostor, kjer se je podnevi odvijalo življenje družine, ponoči pa je služil za spanje otrokom in starim staršem.

Kurišče v veži, druga polovica 19. st

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811287/pec-iz-kahel 811287@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 08:41:30 +0000
Centralno ogrevanje - hipokavst Belokranjski muzej Metlika Kako se je sobica grela, ko je bila zimazimabela? V zgodnjekrščanskem kompleksu na Kučarju s centralnim ogrevanjem.

V 5. stoletju so na severnem vrhu Kučarja zgradili obsežen zgodnjekrščanski kompleks z dvema cerkvama, krstilnico in večjo stanovanjsko stavbo. Velika stavba, v kateri so prebivali duhovniki, morda celo škof, je največja bivalna zgradba iz tega časa, odkrita v Sloveniji. Merila je 25 m x 17 m in se je z južnim delom naslanjala na obrambni zid. Osrednji prostor je bila velika dvorana s centralnim ogrevanjem ali hipokavstom. Pozimi je bilo udobno toplo tudi v ožjem stranskem prostoru na južni strani, ki je prav tako ogrevan.


Načrt zgodnjekrščanskega središča (del stalne razstave Arheološko bogastvo Bele krajine).

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811285/centralno-ogrevanje-hipokavst 811285@PublishWall zimazimabela Thu, 07 Dec 2023 08:32:33 +0000
Naprej v preteklost - #zimazimabela Belokranjski muzej Metlika Prišla je zimazimabela in z njo že tradicionalna spletna akcija slovenskih muzejev in galerij, ki vam bo našo bogato dediščino razkrila.

V digitalnem okolju lahko pod ključniki naprejvpreteklost, zimazimabela, muzejintrajnostnirazvoj ter muzejindobropočutje najdete zanimive objave in dogodke vseh slovenskih muzejev, naše pa smo zbrali tudi na tem mestu.

Tokrat smo se najprej spraševali, kako se je sobica grela, ko je bila zimazimabela.

V zgodnjekrščanskem kompleksu na Kučarju s centralnim ogrevanjem.

V belokranjskih kmečkih hišah s pečjo iz kahel.

V meščanskih hišah tudi z grelnico.

A ko nas iz udobja in topline doma zvabi na plano zimska idila, je treba ogreti tudi naša telesa.

Z Betinim termo perilom.

In čeprav smo se dobro ogreli, se lahko zgodi, da smo kljub temu malce zboleli. Zato v skrbi za dobro počutje pozimi skoraj ne moremo mimo

lekarne.

Za konec pa še nekaj v objektiv ujetih trenutkov, ko je naša pregovorno bela pokrajina tudi resnično bela.

Razglednice Črnomlja.

Fotografije Metlike.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/811284/naprej-v-preteklost-zimazimabela 811284@PublishWall muzejindobropočutje muzejintrajnostnirazvoj naprejvpreteklost zimazimabela zimazimabelaTradicionalna Thu, 07 Dec 2023 07:28:41 +0000
Ta veseli dan kulture Belokranjski muzej Metlika Za nami je še en tradicionalen dan odprtih vrat slovenske kulture, ko muzeji za vas poleg brezplačnih ogledov naših razstav pripravimo tudi zanimive dogodke.

Tokrat smo v Galeriji Kambič prisluhnili vodstvu kuratorja občasne razstave Onkraj beline Iztoka Premrova. Popeljal nas je med slikarskimi in kiparskimi deli, grafikami ter prostorskimi postavitvami akademsko izobraženih likovnih umetnikov, ki bivajo in delujejo v Beli krajini - Boštjana Kavčiča, Roberta Lozarja, Jasmine Nedanovski, Tejke Pezdirc, Marije Rus in Joni Zakonjšek. Vodstvu sta se pridružila tudi avtorja Robert Lozar in Boštjan Kavčič ter delila svoja ustvarjalna videnja.

V Belokranjskem muzeju pa smo pripravili delavnico za odrasle z naslovom Od vlakna do platna z mlado belokranjsko oblikovalko Vito Ivičič, ki obuja pridelavo in predelave lanu na tradicionalen način.

Najprej smo se s kustosinjo pedagoginjo Alenko Misja sprehodili po stalni razstavi in se seznanili s tkanjem od pra- do novejše zgodovine, nato pa ob prijetn

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/810609/ta-veseli-dan-kulture 810609@PublishWall Belokranjskimuzej VitaIvičič GalerijaKambič Onkrajbeline Odvlaknadoplatna TončkaJankovič tkanje Thu, 23 Nov 2023 13:33:00 +0000
Predavanje Belokranjski muzej Metlika V torek, 21. novembra 2023, smo v drugem nadstropju Metliškega gradu prisluhnili predavanju z naslovom Iz zavetja skritih gozdov do belih brez in naprej. Mladi raziskovalec, zgodovinar z Inštituta za novejšo zgodovino Blaž Štangelj nam je osvetlil zgodovino razvoja in delovanja partizanskih bolnic na območju Kočevskega roga in Bele krajine, ki jih je med 2. svetovno vojno organiziralo slovensko odporniško (partizansko) gibanje.


V velikokrat improviziranih in težkih razmerah so v skritih in evakuacijskih bolnicah uspešno oskrbeli ranjene in bolne borke in borce ter civiliste in jih z zavezniško pomočjo ogromno tudi evakuirali z letališč ob reki Kolpi.

Predavanje nas je opomnilo na svetlo izjemo vojne vihre - nesebično pomoč sočloveku.

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/810488/predavanje 810488@PublishWall Belokranjskimuzej BlažŠtangelj Metliškigrad strokovnopredavanje Tue, 21 Nov 2023 09:32:54 +0000
Občasna razstava Belokranjski muzej Metlika 17. novembra 2023 smo se z občasno razstavo in "razgibanim" programom poklonili pred 150 leti rojenemu zaslužnemu Metličanu, prosvetnemu delavcu, književniku in sokolskemu organizatorju - Engelbertu Ganglu.

Direktorica Andreja Brancelj Bednaršek je orisala Ganglovo življenjsko pot, Leon Gregorčič pa ga je predstavil kot pomembnega člana sokolske organizacije. Večer je s pesmijo popestril Metliški oktet Vitis, duh Ganglovega časa pa so nam pričarali Metliški sokoli.

Večer je bil tudi enkratna priložnost za ogled nove pridobitve Belokranjskega muzeja - slike Saše Šantla s podobo Metlike iz leta 1939, ki je z Ganglom prijateljeval in tudi ilustriral njegova književna dela.

Razstava je na ogled v drugem nadstropju Metliškega gradu.

Prisrčno vabljeni!

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/810081/obcasna-razstava 810081@PublishWall Belokranjskimuzej EngelbertGangl Metlika Metliškigrad občasnarazstava Tue, 14 Nov 2023 08:50:48 +0000
Nova občasna razstava Belokranjski muzej Metlika V Galeriji Kambič je do 31. decembra 2023 na ogled razstava šestih območnih likovnikov z naslovom Onkraj beline. Predstavljena so slikarska in kiparska dela, grafike ter prostorske postavitve akademsko izobraženih likovnih umetnikov, ki bivajo in delujejo v Beli krajini - Boštjana Kavčiča, Roberta Lozarja, Jasmine Nedanovski, Tejke Pezdirc, Marije Rus in Joni Zakonjšek.

Razstava Onkraj beline prikazuje niz različnih opredelitev in umetniških odločitev izbranih likovnih ustvarjalcev, njihovo skupno zavzetje galerijskega prostora z vsebinsko in formalno raznolikostjo del pa poudarja različnost njihovih umetniških prizadevanj. Vzpostavlja tudi ustrezen dialog med njihovimi deli in priložnost za enkratno sobivanje, je zapisal kurator razstave Iztok Premrov.

Razstava omogoča tudi pregled, kako se v njihovih umetninah prepletajo najbolj intimne avtorske odločitve, in kako se med njimi pretaka energija premišljenih ustvarjalnih odločitev. Sodelujoče umetnike sicer povezuje “skupno območje bivan

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/807397/nova-obcasna-razstava 807397@PublishWall GalerijaKambič JasminaNedanovski JoniZakonjšek MarijaRus Metlika občasnarazstava Onkrajbeline RobertLozar TejkaPezdirc BoštjanKavčič Mon, 25 Sep 2023 06:48:46 +0000
Odkritje spominske plošče ZVONKU RUSU Belokranjski muzej Metlika Na predvečer 90. jubileja, 20. septembra 2023, smo na pročelju njegove rojstne hiše na Partizanskem trgu v Metliki odkrili spominsko ploščo leta 2020 umrlemu geografu, zgodovinarju, muzealcu in rojaku Zvonku Rusu. S svojim delovanjem na področju pedagoškega dela, muzejske dejavnosti ter publicistike je pomembno prispeval k prepoznavnosti metliške občine, za kar je leta 2005 prejel naziv častni občan Občine Metlika.

Njegovo življenje in delo je predstavila predsednica Belokranjskega muzejskega društva in direktorica Belokranjskega muzeja Andreja Brancelj Bednaršek. Poudarila je, da je Zvonko Rus pustil globoko sled. Poleg vsega profesionalnega dela je opravil tudi veliko prostovoljnega dela v dobrobit lokalne in širše skupnosti. Bil je aktivni član raznih društev med drugimi Belokranjskega muzejskega društva, Mojstrskega društva Metlika, Rojenih v Metliki ...

Govornica se je z devetimi poudarki iz njegovega življenja in dela poklonila devetim desetletjem, odkar se je rodil:

"Zvonko Rus je

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/807009/odkritje-spominske-plosce-zvonku-rusu 807009@PublishWall Belokranjskimuzej Belokranjskomuzejskodruštvo Metlika ObčinaMetlika ZvonkoRus Mon, 18 Sep 2023 06:18:56 +0000
Popestrite si počitniške dni Belokranjski muzej Metlika

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/803641/popestrite-si-pocitniske-dni 803641@PublishWall Belokranjskimuzej GalerijaKambič pedagoškiprogram BrezplačneDelavnice Arheologija Fri, 28 Jul 2023 08:13:26 +0000
Vabljeni! Belokranjski muzej Metlika

]]>
https://belokranjski-muzej.si/post/767048/vabljeni 767048@PublishWall Mon, 12 Jun 2023 08:34:17 +0000