Članek
Idrija- ocenjevanje medu in podelitev priznanj
Objavljeno Nov 06, 2024
PODELILI 24 ZLATIH PRIZNANJ MED 88 VZORCI REGIJSKEGA OCENJEVANJA MEDU
IDRIJA - Čebelarsko društvo Krasa in Brkinov ter Čebelarsko društvo Idrija sta mesec dni po dvodnevnem mednarodnem ocenjevanju medu v dvorani filmskega gledališča v Idriji organizirali slavnostno razglasitev rezultatov in podelili priznanja.  Strokovna komisija je kljub slabi čebelarski letini ocenila kar 88 vzorcev šestih vrst medu, ki jih je na ocenjevanje dalo 63 čebelarjev iz Slovenije in Hrvaške. Največ je bilo gozdnih (43) medov, sledijo cvetlični (18), kostanjevi  in lipovi (po 10), zatem še akacijevi (4) in smrekova (2) ter eden žajbljev med.
 
Kljub slabi letini kakovostni medovi
Kot je že v navadi, se je tudi tokratni čebelarski dogodek pričel s čebelarsko himno. Številne zbrane   sta uvodoma pozdravila predsednik idrijskega ČD Urban Eržen, ki je poudaril čebelarjenje kot način življenja in ne le tekmovalnost čebelarjenja, ter idrijski podžupan Tomaž Kavčič, ki je pohvalil dobro organizacijo obeh čebelarskih dogodkov in najavil leto 2025, ki bo posvečeno prav 100-letnici domačega mestnega čebelnjaka. Osrednjo besedo pa je imel pobudnik in vodja prvega senzoričnega ocenjevanja medu ter hkrati predsednik ČD Krasa in Brkinov Aleš Rodman, ki čebelari že štiri desetletja.  Rodman ugotavlja, da klimatske spremembe vplivajo na manjšo količino medu iz leta v leto. Predstavil je novosti pred letom dni sprejetega pravilnika o senzoričnem ocenjevanju medu, po katerim se  med drugim več ne ocenjuje vsebnosti vode v medu.   „Ocenjevanje je potekalo v dveh delih. Najprej sva s čebelarskim mojstrom Grozdanom Trobcem pripravila vzorce za ocenjevanje, naslednji dan pa je komisija v sestavi: dr. Jasna Bertoncelj, mag. Amalija Božnar in Primož Božnar ocenila kljub kar 88 vzorcev medu, ki jih je na tekmovanje dalo 63 čebelarjev, pretežno s Primorske. Kljub slabi letini smo prejeli kakovostne medove, kar priča število zlatih pohval,“ je poudaril Rodman.
 
88 vzorcev, 24 zlatih, 49 srebrnih in 14 bronastih priznanj
Podelili so kar 24 zlatih, 49 srebrnih in 14 bronastih ter eno zahvalo za sodelovanje. Kar 19 zlatih medalj je bilo med 43-imi vzorci gozdnega medu. Pokale so prejeli najboljši trije ocenjeni medovi oz. prvaki sort ter šampioni oz. najboljši trije v skupnem seštevku točk. Šampioni prireditve so postali vsi trije gozdni medovi čebelarjev. To so:  Andrej Kragelj (Doblar),  Ivan Podobnik (Čeplez) in Jožko Krašna (Dobravlje), ki so kot nagrado prejeli nov čebelji panj.
Prvouvrščeni Andrej Kragelj iz Doblarja čebelari že 35 let. Stacionalni čebelar ima 20 panjev in prenaša znanje na mlajše rodove. Medove daj ena razna tekmovanja in tudi tokrat je za gozdni med osvojil zlato priznanje.
Tudi tretje uvrščeni Jožko Krašna, član ČD Krasa in Brkinov, sicer ekološki čebelar s certifikatom, je bil zadovoljen s skupno uvrstitvijo. »Čebelarji, ki so k nam vozili čebele na pašo akacije, so mi podarili en panj in pred več kot desetimi leti so me navdušili za čebelarstvo. Naša družina, pomaga mi žena Alenka ter hčerki Anamarija inj Mirjam s partnerji, čebelari s približno 40 čebeljimi družinami. Čebele vozimo v neokrjen gozd nanoške planote na pašo. Medove dajemo na ocenjevanja, tudi na letošnje mednarodno ocenjevanje v Semiču, kjer se je zbralo 141 vzorcev,« s ponosom pove Jožko Krašna, ki je osvojil zlato priznanje za gozdni med, skupno pa 3. mesto.
 
Leto 2025 bo 100-letnica mestnega čebelnjaka in čipkarski festival, posvečen čebelarstvu.
 
Dobitnike priznanj in obiskovalce so na prireditvi, ki jo je povezovala Damjana Peternelj, v kulturnem programu počastili mlada harmonikarja Miha in Luka Šinkovec ter pevci Mešanega pevskega zbora dr. Frančiška Lampreta iz Črnega Vrha pod vodstvom zborovodkinje Katje Bajec Felc, ki je ob letošnjem pol stoletnem delovanju zbora povabila kar tri slavnostne koncerte.
Leto 2025 pa bo za Občino Idrija še posebej slavnostno, saj bodo praznovali 100-letnico mestnega čebelnjaka – prenovili so ga pred desetimi leti - in tudi festival idrijske čipke bo tematsko posvečen čebelam.
Največ pozornosti je vzbudil ednini vzorec žajbljevega medu Klavdia Peteanija iz Labina s Hrvaškega, od koder je prišlo pet vrst medov. V družabnem delu, ki je sledil, so obiskovalci lahko degustirati ocenjene medove, organizatorji pa so postregli z idrijskimi žlikrofi, ki so znana slovenska kulinarična posebnost tega območja,  pršutom, sladicami iz medu in rujno kapljico.
 
Besedilo in foto: Olga Knez