Članek
Analiza: Program stranke Demokrati je levičarsko splošen in skoraj nič desnosredinski

Program je abstrakten in nejasen ter vsebinsko reven

Objavljeno Dec 24, 2024

Program stranke Demokrati je bolj levosredinski kot desničarski. Pravzaprav se desnice le bežno dotika. Čeprav skuša nagovarjati širok spekter volivcev z vključevanjem nekaterih elementov, ki jih desna politična miselnost ceni (npr. svoboda posameznika, pomen družine in gospodarska konkurenčnost), ti elementi niso dovolj jasno in odločno izraženi, da bi jih lahko označili za resnično desno usmerjene. Namesto tega se zdi, da program išče kompromis, kar pogosto vodi v razvodenele in nejasne politične smernice. Če je to stranka prihodnosti, prihodnost ne prinaša napredka, blaginje in sreče.

Njihov program lahko najdete na tej povezavi:
https://www.demokrati.si/wp-content/uploads/2024/11/LQ_Program.pdf

Zakaj je program bolj levi kot desen

Pretiravanje s socialno državo: Močna deklarativna osredotočenost na socialno pravičnost in solidarnost, ni pa konkretnih predlogov za spodbujanje individualne odgovornosti in zmanjšanje odvisnosti od države, kaže na precej levi pristop. Desničarska politika bi težila k večjemu poudarku na osebni odgovornosti in prostem trgu. Stabilno socialno družbo namreč najbolje zagotavlja dovolj kvalitetnih delovnih mest, ki ustvarjajo stabilno dodano vrednost. Na ta način se zagotavlja sredstva za tiste, ki iz različnih razlogov ne morejo delati in si zagotavljati lastne eksistence.

Nejasnost glede družinskih vrednot: Čeprav program omenja družino, se zdi da gre zgolj za leporečno zavajanje, saj ne daje prednosti tradicionalnemu družinskemu modelu, kar je temelj desničarske politike. Brez jasne zavezanosti tradicionalnim vrednotam se ta točka izgubi (lebdi) v nevtralnosti, kar je značilno za levo usmeritev.

Premalo poudarka na nacionalni suverenosti: Program se sklicuje na evropske vrednote, vendar ne izpostavlja pomena slovenske nacionalne identitete in samostojnosti. Desnica močno zagovarja suverenost in zaščito nacionalnih interesov pred prevelikim vplivom Bruslja.

Ignoriranje migracijske politike: Migracijsko vprašanje, ki je ključno za desničarsko politiko, je v programu popolnoma spregledano. Če v programu spregledaš tako pereč problem kot ga prinašajo ilegalne migracije, je jasno, da tovrstne migracije pravzaprav podpiraš. To kaže na pomanjkanje odločnosti pri soočanju z vprašanji varnosti in kulturne identitete, kar je povsem neodgovorno. Gre namreč za biti ali ne biti.

Pomanjkanje gospodarskega liberalizma: Čeprav se omenjata konkurenčnost in trajnost, program ne vključuje jasnih ukrepov za zmanjšanje davčne obremenitve, birokracije ali za spodbujanje podjetništva, kar so temeljne točke desne ekonomske politike. Stranka Demokrati se torej s tovrstnimi izzivi očitno sploh ne namerava ukvarjati, kaj šele spopasti.

Kot vidimo je program stranke Demokrati bližje levosredinskim ali centrističnim politikam kot pravim desničarskim vrednotam. V njem so nejasna stališča in poskusi všečnosti širokemu spektru volivcev nakazujejo, da stranka ni pripravljena sprejeti jasnih, tradicionalnih stališč. V njem je premalo konkretne ostrine, poguma in zavezanosti vrednotam, ki bi postavile slovensko kulturo, identiteto in odgovornost posameznika v ospredje. Program torej nakazuje, da je stranka Demokrati mlačna, nedoločna, dolgočasna in brez rešitev za aktualne izzive. To je značilno za levičarske politike, ki pridejo na oblast z leporečenjem, vladati pa dokazano ne znajo.

Podrobnosti:

1. Popolna odsotnost jasne identitete: Program Demokrati je pomehkužen skupek splošnih izjav, ki skušajo zadovoljiti vse, a dejansko ne predstavljajo nič konkretnega. Nič ne izstopa kot odločilna vizija za prihodnost Slovenije, kot bi stranka sama dvomila, kaj pravzaprav zagovarja. Namesto, da bi jasno izpostavili vrednote, kot so slovenska tradicija, narodna identiteta in suverenost, ponujajo megleno sklicevanje na "svobodo" in "odgovornost".

2. Zanemarjanje nacionalne identitete: Program popolnoma ignorira ključno vprašanje nacionalne identitete. Ni govora o zaščiti slovenskega jezika, kulture ali običajev, ki so v globaliziranem svetu pod vse večjim pritiskom. Takšno zanemarjanje ni le neodgovorno, temveč naravnost sramotno za stranko, ki naj bi stremela k ohranjanju slovenskih korenin. Stranka ne izraža slovenstva!

3. Migracije – tema, ki je ni: Kako lahko resna politična stranka v tem času mirno prezre migracijsko vprašanje, ki tare ves zahodni svet? Evropa se prebuja, stranka Demokrati pa jemlje pomirjevala. Namesto da bi jasno zagovarjali zaščito meja in obrambo pred nezakonitimi migracijami, je program tiho. To je izdaja slovenskih državljanov, ki pričakujejo varnost, red in zaščito svoje kulturne identitete.

4. Splošna varnost: je temeljna tema desničarske politike, ki se osredotoča na zaščito državljanov, ohranitev reda in uveljavljanje zakonov. V programu Demokratov ni ničesar omembe vrednega o varnosti, predvsem pa nič konkretnega. V trenutnih Evropskih in svetovnih razmerah je nujen oster in kritičen odnos do tega vprašanja. Demokrati nimajo niti odnosa do ukrepov za zaščito ljudi in njihovega premoženja. Kaj šele do terorizma in izbruhov vojn v zadnjih letih.
Ignoriranje ključnih varnostnih vprašanj: Program ne vsebuje jasne strategije za varnost, kot so zaščita pred kriminalom, učinkovito delovanje policije in obvladovanje nezakonitih migracij. To je velik znak neodločnosti in šibkosti ter pomanjkanja odgovornosti.

• Premalo poudarka podpori policiji: Slovenska policija je očitno v krizi. Policijske sile so temelj varnosti, zato bi resni kritiki zahtevali jasno podporo, tako finančno kot moralno, za policijo. Če program ne predvideva višjih proračunskih sredstev za zaposlovanje, opremo in usposabljanje policistov, gre za velik primanjkljaj in kaže na nonšalanco do tega pomembnega vprašanja.

5. Zmedenost okoli družine: Program sicer bežno omenja omenja družino, vendar ne kot temeljni steber naroda. To ni podpora tradicionalni družini, ampak skušajo odpreti vrata ideološkim eksperimentom, ki razbijajo osnovno družbeno celico. Ta nejasnost je nesprejemljiva za vsako resno desno usmerjeno politiko. Pravzaprav gre za samomorilno ignorantsko norost, ki je nesprejemljiva predvsem za današnji čas, ko padajo vsi demografski trendi.

6. Podrejanje evropskim birokratom: Resna stranka napredka in stabilnosti zagovarja suverenost, Demokrati pa se udinjajo evropskim birokratskim zablodam. Evropska unija je pomembna, vendar ne na račun naše samostojnosti in pravice, da sami odločamo o ključnih vprašanjih. Takšna drže ne vodi v svobodo, temveč v podrejanje kulturnemu marksizmu in škodljivim ideologijam.

7. Socializem v preobleki: Zagovarjanje močne socialne države je prikrita oblika socializma, ki spodbuja odvisnost od države in zatira posameznikovo odgovornost. To ni desničarska politika, to je mešanica levičarskih floskul, ki jih zavijajo v prijazne besede, da bi zavajali volivce. Taka stranka bi se v Evropski uniji lahko priključila kvečjemu S&D (socialistom).

8. Pomanjkanje ostrine v gospodarstvu: V času očitnega drsenja v recesijo, ko Slovenija potrebuje močno gospodarsko vizijo, program ponuja generične izjave o konkurenčnosti. Kje so konkretni predlogi za nižje davke, zmanjšanje birokracije in spodbujanje podjetništva? Namesto tega dobimo mlačne predloge, ki nas ne bodo premaknili niti za milimeter naprej. S tem pristopom se nam obeta padec industrijske proizvodnje, brezposelnost in zmanjšanje bruto družbenega proizvoda (BDP).

9. Ideološka nevtralnost kot maska: Program se rad pohvali z "zavračanjem ekstremizmov", vendar to zgolj pomeni, da so preveč prestrašeni, da bi zavzeli odločno stališče. Totalitarizme je treba poimensko obsoditi – še posebej komunizem, ki je zaznamoval slovensko preteklost. Tišina o tem je glasna in sramotna. Evropa je zmogla zbrati energijo in obsoditi tri zla preteklosti - nacizem, fašizem in komunizem. Tega v programu Demokratov ni.

10. Upokojenci: Vprašanje upokojencev je eno izmed tistih, kjer pri Demokratih najdemo resne pomanjkljivosti. Čeprav se v programu omenja skrb za starejše, manjkajo jasne in odločne rešitve, ki bi naslovile realne težave slovenskih upokojencev.
Pomanjkanje konkretnih ukrepov za pokojninski sistem: Program ne ponuja jasnega načrta za dolgoročno vzdržnost pokojninskega sistema. Trenutni sistem je pod pritiskom zaradi starajočega se prebivalstva in nizke rodnosti, kar zahteva korenite reforme. Desničarska politika bi tu zagovarjala večjo spodbudo za zasebne pokojninske prihranke in zmanjšanje odvisnosti od državnega sistema, kar v programu manjka.
Program, ki poudarja zgolj povišanje pokojnin brez ustreznih gospodarskih reform, je levičarski. Desničarski vidik bi postavil večji poudarek na gospodarsko rast, ki omogoča stabilnejše pokojnine, hkrati pa bi okrepil spodbude za daljše delovno obdobje in vključenost starejših na trg dela s prilagoditvami, kar zmanjša pritisk na državni pokojninski sistem.
Dostojanstvo upokojencev: Čeprav program omenja dostojanstvo upokojencev, ne prinaša nič novega glede zdravstva, oskrbe na domu ali pogojev v domovih za starejše. Desna politika bi zagovarjala večjo izbiro za upokojence in spodbujala privatne rešitve, ki omogočajo kakovostno in cenovno dostopno oskrbo.

Rodnost kot dolgoročna rešitev: Višja rodnost in spodbude za družine so dolgoročno ključne za ohranjanje vzdržnosti pokojninskega sistema. Ker tega v, programu Demokratov ni, ignorira prave učinkovite sistemske rešitve.

Zaključek in sklep: Program Demokrati ni desničarski dokument, ampak mlačen manifest, ki želi ugajati vsem in hkrati ne reši in ne ponuja ničesar. Manjka mu hrbtenica, odločnost in zavezanost temeljnim vrednotam, ki bi jih moral zagovarjati vsak, ki resnično verjame v svobodo, suverenost in slovensko tradicijo. To ni manifest močne politične sile, ampak kapitulacija pred levičarskimi in globalističnimi pritiski. O tem tudi priča njihov slogan o politični širini na obe strani čez sredino.
Program Demokrati je bližje levičarskim nedorečenostim brez strategije kot pravim desničarskim vrednotam. Njegova nejasna stališča in poskusi všečnosti širokemu spektru volivcev nakazujejo, da stranka ni pripravljena sprejeti jasnih, tradicionalnih desničarskih stališč. Za desno politiko je premalo ostrine, poguma in zavezanosti vrednotam, ki bi postavile slovensko kulturo, identiteto in odgovornost posameznika v ospredje. Program torej nakazuje, da je stranka Demokrati mlačna, nedoločna, dolgočasna in brez rešitev za aktualne izzive. To je značilno za levičarske politike, ki pridejo na oblast z leporečenjem, vladati pa ne dokazano znajo.

Na političnem zemljevidu smo dobili politično stranko, ki je zgolj še ena levičarska lovka na položaje in tuj denar za nič oziroma čim manj dela.

#Demokrati #Politika #Program #Slovenija