Članek

Spoznajmo diabetes

Kakšni so znaki diabetesa?

Diabetes je bolezen, ki je presegla vse meje. Po podatkih Diabetes Atlasa, ki ga objavlja Mednarodno združenje za diabetes ima že okrog pol milijarde ljudi to bolezen, ki bi jo lahko veliko bolje preprečevali.

V Sloveniji je po ocenah vsaj 200.000 bolnikov, od tega diagnosticiranih 135.000. Tu so še ljudje s prediabetesom, za katere se ne ve točno, koliko jih je, gre pa za stanje, ko lahko z zdravimi življenjskimi spremembami razvoj diabetesa še zaustavimo.
Zato je dobro poznati 10 zgodnjih znakov diabetesa.

Povečana žeja in pretirano uriniranje
Ker se nivo glukoze v krvi dvigne, se le-ta skozi ledvice izloča v urin, in ker se želi telo znebiti glukoze v urinu, bolnika pogosteje tišči na vodo. Rezultat pogostega odvajanja vode je kronična dehidracija.

Povečana žeja
Občutek žeje se izrazito poveča in bolnik se nikakor ne more odžejati. Pogosto pije tudi ponoči.

Povečana lakota
Telo mora spraviti glukozo iz krvnega obtoka v celice, za kar potrebuje inzulin. Pri diabetesu je proizvodnja inzulina okrnjena ali pa so celice nanj neodzivne. V vsakem primeru ostaja višek glukoze v krvi in celice, za katere je glukoza hrana, ostajajo »lačne«. Rezultat je ta, da telo hlepi po dodatni hrani, oz. kalorijah.

Utrujenost in zaspanost
Rezultat tega, da telesu manjka energije je močan občutek utrujenosti in zaspanost, ker se celice ne morejo normalno oskrbovati z glukozo, ki je vir energije.

Nepričakovano hujšanje
Telo izloča glukozo in izgublja kalorije, ker celice pri diabetesu ne morejo prevzeti krvnega sladkorja, ki je njihova hrana. Manjka kalorij telo ne more nadoknaditi, zato začne bolnik nenadzorovano hujšati.

Ščemenje ali odrevenelost v ekstremitetah
Diabetična nefropatija je okvara živčevja zaradi kronično povišanega krvnega sladkorja, ki jo bolnik zazna v rokah ali nogah kot neprijetno ščemenje ali kot odrevenelost (gluhost). Živci zaradi povišanega krvnega sladkorja izgubijo sposobnost prenašanja živčnih signalov. Okvarijo se tudi krvne stene kapilar, zaradi česar pride do slabše prekrvavljenosti živčevja, običajno najprej v nogah.

Zamegljen vid
Oči so izjemno občutljive na visok krvni sladkor, zato se kot posledica hiperglikemije pri diabetesu pogosto pojavi zamegljen vid.

Rane, ki se počasneje celijo
Receptorji, ki zaznajo vnetje, postanejo zaradi kronično povišanega krvnega sladkorja »gluhi«, imunski sistem ne opravlja svoje normalne vloge, funkcioniranje belih krvničk je upočasnjeno in zato se čas celjenja ran podaljša.

Pogoste infekcije
Kronično povišan krvni sladkor oslabi imunski sistem, zato se pri nezdravljenem ali slabo zdravljenem diabetesu pogosteje javljajo okužbe.

Suha in občutljiva koža
Kot vemo, je naše telo v 78 odstotkih sestavljeno iz vode. Zaradi pogostega uriniranja in posledične dehidracije, se pri diabetesu začne bolj sušiti koža.

Vzkipljivost
Zaradi pogostejšega občutka lakote in manjka energije postanete hitreje vzkipljivi.

#Slovenija #Diabetes #Zdravje #Bolniki #Hujšanje #Lakota #Žeja #Utrujenost #Infekcije #Koža #Novice #MedicinaInPreventiva