ALI JE USTAVNO SODIŠČE DEBATNI KLUB ALI SODIŠČE?
Dosje Milko Novič
Novice

Četrtek, 20. April 2017 ob 11:26

Odpri galerijo

ODLOŽENA PRAVICA JE ZANIKANA PRAVICA

ALI JE USTAVNO SODIŠČE DEBATNI KLUB ALI SODIŠČE ?

Nova ustavna pritožba  zoper pripor dr. MIlka Noviča - 

čemu neki je sploh potrebna ?

Objavljamo vsebino nove ustavne pritožbe, ki jo je vložila obramba !

Kratek pregled vsebine izpodbijanih aktov in razlogi, ki utemeljujejo zatrjevane kršitve:

V predmetni kazenski zadevi je psihiater dr. Kravos dne 03. 08. 2016 izdelal izvedensko mnenje o ustavnem pritožniku. Izvedensko mnenje je bilo Ustavnemu sodišču že posredovano s predhodno ustavno pritožbo, v kateri je bilo mnenje tudi natančno povzeto.

Senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je v svojem sklepu z dne 19. 09. 2016 ugotovil, da je dejanski stan med 20. 07. 2016 in 19. 09. 2016 popolnoma enak. V času odločanja je senat izhajal iz predpostavke, da je v spisu le eno izvedensko mnenje, in sicer mnenje dr. Benedika, medtem ko izvedensko mnenje dr. Kravosa nima lastnosti izvedenskega mnenja oziroma nima niti lastnosti dokaza, ker samo mnenje še ni bilo neposredno predstavljeno na obravnavi. V zvezi s samimi okoliščinami, na podlagi katerih se je senat vsebinsko opredelil do mnenja dr. Benedik je ponovno ostalo povsem vsebinsko prazno, ko le-ta navaja naslednje: iz prvega mnenja ter številnih drugih dokazov v spisu je namreč razbrati skupek osebnostnih, psiholoških lastnosti, ki utrjujejo prepričanje o dovolj visoki verjetnosti, da je prav obdolženi storil očitano kaznivo dejanje.

Katere naj bi bile tiste lastnosti obdolženega, senat ne navede, oziroma ne pove, kaj je tisto, kar izvedenec Benedik ocenjuje kot obremenilno za obdolženemu, tudi ne. Gre za evidentni prikaz ponovne vsebinsko prazne argumentacije, katero je ustavno sodišče predhodno že ugotovilo in zahtevalo, da sodišče takšne kršitve zoper pritožnika nemudoma odpravi. Kljub temu - kot že rečeno – sodišče s kršitvami kljub vsemu še vedno nadaljujejo, od svoje prakse odločanja »z levo roko« ne odstopajo in zadeve vsebinsko sploh ne obravnavajo.  

V nadaljevanju svoje obrazložitve se senat zopet opredeljuje le do objektivnih okoliščin, kot so izvedensko mnenje Sabliča, teža obtožnice, bazne postaje, rekonstrukcija vožnje, pri tem pa sodišče ne upošteva trenutno stanje spisa, zaslišanje strokovnjaka za bazne postaje, pregledanih videoposnetkov, alibija obdolženega, trenutno stanje izvedenega dokaznega postopka, ki je določene okoliščine, katere se očitajo obdolženemu »spravil s sveta« in ki kot take ne predstavljajo utemeljene okoliščine, ki bi botrovale pri presoji obstoja pripornega razloga.

Senat prvostopenjskega sodišča neustavno izhaja iz izhodišča, da subjektivne okoliščine sodišče ne more ocenjevati izven konteksta, torej mimo dejstva, da je obdolženi utemeljeno sumljiv, da je storil očitano mu ravnanje. Zakonski pogoji ter sodna praksa so jasni: za obstoj pripornega razloga ponovitvene nevarnosti morata biti izkazani vsaj ena okoliščina objektivne in ena subjektivne narave, na podlagi katerih je mogoče z gotovostjo sklepati, da je podana realna nevarnost ponovitve kaznivega dejanja. Tudi Ustavno sodišče je v svoji odločbi št. Up-495/16 in Up-540/16 z dne 18. 07. 2016 pojasnilo, da je Ustavno sodišče že v svojih predhodnih odločbah glede presoje obstoja nevarnosti ponavljanja kaznivega dejanja sprejelo stališče, da okoliščine storitve in teža očitanega kaznivega dejanja same po sebi NE utemeljujejo sklepa o ponovitveni nevarnosti. Pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti je mogoče odrediti šele, ko tudi osebnost obdolženca, okolje in razmere, v katerih živi, ter njegovo dosedanje življenje omogočajo zanesljiv konkretiziran sklep o obstoju realne nevarnosti ponovitve nekega specifičnega kaznivega dejanja.

Glede na postopanje sodišča lahko jasno zaključimo, da sodišče ne zmore samostojno predstaviti eno subjektivno okoliščino, na podlagi katere bi lahko ustavnemu pritožniku omogočil konkretiziran sklep o tem, da dejansko obstaja realna in konkretna nevarnost ponovitve očitanega kaznivega dejanja. Sodišče poskuša za svoje odločitve najti bližnjico, torej da se celotna zadeva oziroma določene subjektivne okoliščine presojajo v luči objektivne okoliščine, kar je povsem zmotno in neustavno. Takšno sklepanje posledično ponudi tudi nezakonito ugotovitev, da je pri obdolženemu ponovitvena nevarnost podana.

Glede na natančno analizo, ki jo je obramba ponovno opravila v  pritožbi z dne 19. 09. 2016 in na katero se pritožnik tudi v celoti sklicuje, je jasno, da niti vsak dokaz posebej, niti vsi skupaj ne dajo in ne morejo dati zaključka, do katerega je prišel senat prve stopnje. Izpodbijani sklep je nezakonit, med drugim tudi iz razloga, ker ne vsebuje odločilnih pravnorelevantnih dejstev, na podlagi katerih bi bil mogoč zaključek, da je ponovitvena nevarnost v konkretnem primeru in v tem trenutku podana. Izpovedbe prič Novak Tušar, Ogorelec, Farkaš in Korenčan nikakor ne morajo ponuditi zanesljivega in konkretiziranega slepa o tem, da bi obstajala konkretna in realna nevarnost, kar je bilo predhodno pojasnjeno že v ustavni pritožbi z dne 26. 08. 2016.

Ker prvostopenjsko sodišče ni upoštevalo izvedenskega mnenja dr. Kravosa – ker po mnenju senata v času odločanja še ni imel statusa dokaza, je ponovno izostala t.i. “fresh reexamination of the reasons for detention”, saj sodišče v času odločanja sploh ni opravilo ponovnih konkretnih preizkusov obstoja pripornih razlogov v danem trenutku. Da navedene presoje ni opravilo priča že prvi stavek 3. odstavka obrazložitve, ko senat ugotavlja, da je dejanski stan predmetne zadeve od 20. 07. 2016 do 19. 09. 2016 popolnoma enak, pa čeprav je v vmesnem času izvedenec dr. Kravos izdelal novo izvedensko mnenje.

Višje sodišče v Ljubljani je s svojim sklepom, opr. št. I Kp 53384/2014 z dne 26. 09. 2016 pritožbo pritožnikovih zagovornikov zavrnilo kot neutemeljeno. Pritožbeno sodišče je pritrdilo pritožbenim navedbam, da so razlogi, ki jih je zavzelo prvostopenjsko sodišče o tem, da naj bi bil telefon pritožnika v času storitve kaznivega dejanja registriran na bazni postaji, ki ne pokriva obdolženčevega bivanja, zmotni. Pritožbeno sodišče tudi samo navede, da podatki glede baznih postaj v spisu, za presojo utemeljenega suma niso več relevantni, ravno zaradi izpovedbe priče Mulec, zaposlenega pri Telekomu, ki je jasno pojasnil delovanje baznih postaj. Navedeno protispisnost pritožbeno sodišče ni ocenilo kot odločilno dejstvo.

Pritožbeno sodišče se glede pritožbenih navedb vezanih na izpovedbo priče Farkaš v celoti sklicuje na svoje ugotovitve v sklepu z dne 28. 07. 2016, zato se tudi ustavni pritožnik, v izogib ponavljanju, glede tega sklicuje že na predhodne navedbe v ustavni pritožbi z dne 26. 08. 2016, kjer je navedeno natančno analiziral. Sicer je pritožbeno sodišče ugotovilo, da prvostopenjsko sodišče ni spoštovalo napotitve in ugotovitve Ustavnega sodišča  v 17. točki odločbe z dne 18. 07. 2016, vendar kljub temu – povsem arbitrarno – zaključi, da to na siceršnjo pravilnost sklepa ne more vplivati (?!) in pri tem navedene kršitve in zaznane pomanjkljivosti ne opravi niti pritožbeno sodišče samo! Naj pri tem ustavni pritožnik ponovno izpostavi, kako očitno in odkrito redna sodišča ignorirajo sprejeto odločitev Ustavnega sodišča, v katerem je sodišče zapisalo naslednje (17. točka obrazložitve): »Sodišča izrecno konkretizirajo le del izpovedbe priče Aleša Farkaša in povzemajo njegovo izpovedbo v delu, ki se nanaša na ''seznam za fentanje''. Sodišča bi morala odgovoriti, zakaj njihove ocene ne more ovreči pritožnikov ugovor, po katerem je ta priča izrecno izpovedala, da je šlo za navedbe v t.i. gostilniškem pogovoru, v katerem naj bi pritožnik in priča kričala drug na drugega, priča pa teh navedb ne bi jemala resno.«

Zaključek pritožbenega sodišča glede izpostavljenega celotnega pričanja Novak Tušarjeve, da bi naj priča v zvezi z očitanim ravnanjem pritožnika izrazila izključno svoje osebno mnenje, ki naj bi temeljilo na lastnih posplošenih sklepanjih, ki pa ne morejo imeti dokazne vrednosti oziroma teže, je protispisen in arbitraren. Pritožnik na tem mestu izpostavlja, kako očitno arbitrarno delujejo naša sodišča. Osebno zaznavanje priče Novak Tušar, ki biva v bližini kraja storitve kaznivega dejanja in kateri je znan tamkajšnji okoliš ter okoliščine v času novoletne zabave KI, za sodišče ni pomembno, medtem ko osebna ocena priče Farkaša o tem, da je priči Metelko izpovedal, da sam meni oziroma je celo prepričan, da za tem stoji obdolženec in mu v tem razgovoru tudi povedal za ''seznam za fentanje'', pa sodišče zagrabi z obema rokama in naveden podatek obravnava kot del svojih navedb in zaključkov pri utemeljevanju obstoja pripornega razloga ponovitvene nevarnosti. Pri tem pa nobeno sodišče ne vzame v obzir in presojo, da je priča Farkaš o tem ''seznamu'' začel govoriti šele po umoru Janka Jamnika, pred tem pa o tem ni bilo nikoli govora. Osebno mnenje priče Novak Tušar (katera je izpovedovala tudi o konfliktnosti pritožnika!) o tem, da obdolženi očitanega ravnanja po njenem mnenju ni storil ter da tudi sam način ravnanja, katerega mu pripisuje tožilstvo, glede na okoliščine kraja kaznivega dejanja, ni mogoče izvesti, za sodišče ni pomembno, medtem ko osebno mnenje priče Farkaš, da je očitano ravnanje storil ravno pritožnik, sodišče nesporno upošteva. Na tej točki je po mnenju pritožnika smotrno omeniti tudi drugo »osebno zaznavo« druge priče, katero sodišče pri presoji resničnosti ''seznama za fentanje'' tudi ne upošteva (seveda, ker je v korist ustavnega pritožnika). Kot že večkrat izpostavljeno, priča Metelko, ki naj bi bila po zatrjevanju Farkaša prav tako na pritožnikovem ''seznamu za fentanje'', ocenjuje, da sam na ta seznam ne sodi, saj s pritožnikom ni imel nobenih konfliktov in se tudi z njegove strani nikakor ne počuti ogroženega. Takšno, evidentno enosmerno postopanje sodišča, ki ne vsebuje celotne obravnave zadeve, ampak se pri svojih odločitvah oklepa le parcialnih izpovedb iztrganih iz konteksta, enostavno ne more predstavljati zakonite odločitve, v skladu z ustavnimi pravicami pritožnika do poštenega sojenja in enakega varstva pravic. 

 

V nadaljevanju sklepa pritožbenega sodišča (10. odstavek) je bilo prav tako ugodeno pritožbenim navedbam zagovornikov pritožnika, in sicer da je stališče prvostopenjskega sodišča, da izvedensko mnenje dr. Kravosa ni dokaz, ampak samo vloga, napačno. Kljub ugotovljeni hudi kršitvi, pritožbeno sodišče te kršitve ne obravnava kot bistvene (?!), pa čeprav je prvostopenjsko sodišče storilo hudo kršitev ustavne pravice pritožnika do poštenega sojenja ter pravice do enakega varstva pravic ter 6. člena EKČP, ko v času odločanja o obstoju pripornega razloga sploh ni opravilo osvežene dokazne presoje v luči obstoja pripornih razlogov (kar je bila kot bistvena kršitev ugotovljena tudi v odloči US RS Up- 495/16 in Up-540/16 z dne 19. 07. 2016). Tudi sicer se pritožbeno sodišče do ugotovitev dr. Kravosa ni opredelilo in zaključilo, da zaradi dejstva, ker bo dr. Kravos v postopku še zaslišan, bi bila vsebinska presoja izvedenskega mnenja v luči neobstoja pripornega razloga, preuranjena. Glede na to, da je pritožbeno sodišče samo presodilo, da je izvedensko mnenje dr. Kravosa dokaz, ga je dolžno kot takega upoštevati in se do njega vsebinsko ter argumentirano opredeliti. Izostanek opredelitve z obrazložitvijo, da bo izvedenec v postopku moral biti še zaslišan, je nesprejemljiv in kaže na jasno izogibanje soočenju z nadvse ugodnim izvedenskim mnenju, ki je podlaga za takojšnjo odpravo pripora.

 

Ustavni pritožnik uveljavlja tudi hudo protispisnost pritožbenega sodišča, in sicer v 13. odstavku obrazložitve njegovega sklepa, ko le-to navaja, ''da bi naj izvedenec Benedik podal mnenje, da se obdolženčeva agresija (le) praviloma izraža v bolj posredni, prikriti in besedni obliki'', kar nikakor ni res. Beseda (le) v izvedenskem mnenju dr. Benedika ni nikjer zavedena, medtem ko jo sodišče kar samo doda in pri tem s svojo protispisnostjo da stavku povsem drugačen pomen. Na 5. strani izvedenskega mnenja dr. Benedika z dne 17. 02. 2015 je izključno navedeno naslednje: »Agresivnost se pri njem praviloma izraža bolj v posredni, prikriti in besedni obliki.« Beseda (le), kot jo v pritožbenem sklepu navaja sodišče, je močno protispisno in neustavno, sodišče želi izvedenskemu mnenju dati povsem drugačen pomen in s svojimi besedami mnenje celo predrugačiti in poseči v pravno varstvo pritožnika in v pritožnikovo pravico do poštenega in nepristranskega sojenja.  

Oba izpodbijana sklepa sta jasna pokazatelja kršenja ustavnih pravic pritožnika, ki se neumorno nadaljujejo z vsako procesno odločitvijo sodišča, pri tem pa je najhuje to, da se nezakonitosti in neustavnosti že 22. mesec ne odpravijo, ampak se vztrajno nadaljujejo, kar bo Ustavnemu sodišču predstavljeno tudi v nadaljevanju.

Izvedenec dr. Kravos je bil na glavni obravnavi dne 28. 09. 2016 zaslišan v zvezi z njegovim pisno izdelanim izvedenskim mnenjem z dne 03. 08. 2016. Obramba pritožnika na dan vložene ustavne pritožbe še ne razpolaga s prepisom zvočnega posnetka zaslišanja.

Izvedenec je na zaslišanju v celoti stal za svojim pisno izdelanim mnenjem ter med drugim potrdil, da je njegovo mnenje skladno s predhodno izdelanim mnenjem dr. Benedika. Glede same agresivnosti je izvedenec pojasnil, da obdolženi ni agresiven, da pa poznamo različne tipe agresivnosti, ki so v določni meri in glede na dane okoliščine podane pri vsakemu posamezniku. Pri tem je izvedenec plastično podal primer samoobrambe, kjer posameznik mora v danem trenutku odreagirati agresivno, vendar ne zaradi same njegove narave, ampak zaradi okoliščin, ki so ga v sami situaciji prisilile v takšno ravnanje.

Izvedenec je tudi odgovoril na vprašanje glede občutij, ki jih pritožnik goji do same izgube službe, pri čemer je pojasnil, da je obdolženi zaradi izgube službe sicer izgubil svojo »bit«, vendar je po izgubi svoje službe svojo energijo usmeril v kmetijstvo in predelovanje sivke, kar jasno nakazuje na to, da je borec in je s svojim življenjem nadaljeval, kljub izgubi službe. Da se s samo izgubo ni sprijaznil, je izvedenec pojasnil, da je to povsem normalno, da se tudi sam – glede na vse znane okoliščine – s tem ne bi sprijaznil.

Nadalje je izvedenec tudi pojasnil, da iz vse razpoložljive dokumentacije, s katero je razpolagal ob izdelavi izvedenskega mnenja, jasno izhaja, da se je obdolženi boril napram KI kot inštituciji (in ne zoper posameznega direktorja kot fizično osebo!) z vsemi pravnimi sredstvi, da je bil njegov način borbe in dokazovanja vedno zakonit, odkrit in javen. Izvedenec je bil tudi povsem neposreden glede samega dejanja, ki se očita obdolženemu, za katerega je ocenil, da obdolženi po njegovi oceni tega ni storil, še posebej ne na takšen način. Izvedenec je tekom zaslišanja večkrat poudaril, da bi obdolženemu – če že - pripisal, da bi prišel na samo novoletno zabavo in tam »naredil kraval«, medtem ko zahrbten uboj v temi, obdolžencu vsekakor ne bi pripisal. 

Najpomembnejša ugotovitev, ki je izhajala iz samega zaslišanja pa je bila nedvomno naslednja: na izrecno vprašanje sodnice, zakaj v svojem izvedenskem mnenju v delu, kjer je povzemal povzetke zaslišanja prič, pri priči Farkaš ni navedel zelo obremenilnega »seznama za fentanje«, je izvedenec Kravos odgovoril, da je razlog za to povsem jasen, in sicer navedeni »seznam za fentanje« po njegovi oceni ne sodi v kontekst obdolženega, da mu takšno ravnanje ne more pripisati, saj iz podatkov iz spisa zaključek o obstoju takšnega seznama, ki naj bi ga imel obdolženi, ne more biti logičen!

Zagovorniki so po končanem zaslišanju izvedenca Kravosa neposredno na glavni obravnavi podali obrazložen predlog za odpravo pripora, katerega je razpravljajoča sodnica že na sami obravnavi zavrnila in razloge na kratko obrazložila. Obramba pritožnika je zahtevala pisni odpravek sklepa, katerega je prejela 11. 10. 2016 in zoper katerega ni možne pritožbe ter ga iz previdnosti izpodbija tudi s predmetno ustavno pritožbo. 

Iz izpodbijanega sklepa, natančneje v 14. odstavku obrazložitve, izhaja stališče sodnice, da samo zaslišanje izvedenca dr. Kravos ni omajalo ugotovitev zadnjega sklepa o podaljšanju pripora glede subjektivne okoliščine ponovitvene nevarnosti – pa čeprav se noben senat pri svojem odločanju ni v ničemer argumentirano opredelil do aktualnega izvedenskega mnenja dr. Kravosa. Še več, sodišče celo zaključuje, da je za samo oceno ponovitvene nevarnosti ključna izpovedba več prič, izvedenska mnenja psihologa in psihiatra pa naj bi te izpovedbe prič »le potrjevale, ne pa jo utemeljevale«?! Sodišče zaključi s stališčem, da je mnenje dr. Kravosa ocenjevalo v kontekstu utemeljenega suma, da je obdolženi storil kaznivo dejanje, torej v luči objektivne okoliščine, kar je nezakonito in neustavno. Izvedensko mnenje dr. Kravosa se izključno nanaša na subjektivne lastnosti obdolženega kot takega in izniči vsa zatrjevanja v smeri izpovedb več prič o verbalni konfliktnosti obdolženega. Izvedenec je namreč pri izdelavi svojega mnenja ocenjeval izpovedbe vseh prič, tudi Farkaša, Novak Tušarjeve, Ogorevca in Korenčanove, in je poleg tega ter na podlagi pregleda pritožnika zaključil, da ustavni pritožnik nima duševne motnje, ni agresiven, nima bolezenskih odklonov, dejstva v zvezi z odpovedjo je sprejel po razumski plati in je vse nagradil z altruizmom, da je pritožnik topla oseba ipd. Sodišče pri svoji določitvi pri presoji subjektivne okoliščine ne sprejme (ne upošteva) izvedenskega mnenja strokovnjaka, ki je celostno obravnaval zadevo, tudi izpovedbe prič v povezavi s samo osebnostjo obdolženega, in v zvezi s tem jasno podal osebnostne lastnosti obdolženega, ki enostavno izključujejo možnost, da bi obstajala realna in konkretna nevarnost, da bi ustavni pritožnik ponovil očitano kaznivo dejanje. Sedaj je namreč nesporno jasno, da subjektivne okoliščine, ki bi omogočale zanesljiv in konkretiziran sklep o obstoju realne nevarnosti ponovitve kaznivega dejanja pred izrekom sodbe, ne obstajajo.

Sodišče izpovedbe dr. Kravosa, da »seznam za fentanje« po njegovi oceni in njegovemu znanju ne sodi v kontekst obdolženega, ni v ničemer upoštevalo v relaciji do izpovedbe priče Farkaš, ki edina obstoj tega seznama zatrjuje in ki je kot taka edini razlog za ohranjanje pripora, kar je nevzdržno in nesprejemljivo in predstavlja hude kršitve 22. člena v zvezi s prvim odstavkom 19. člena Ustave.

Ustavni pritožnik Ustavnemu sodišču RS predlaga, da predmetno ustavno pritožbo v skladu z določbo 2. odstavka 55.b člena ZUstS sprejme v obravnavo in izpodbijani sklep Višjega sodišča v Ljubljani, opr. št. I Kp 53384/2014 z dne 26. 09. 2016 v zvezi s sklepom Okrožnega sodišča v Ljubljani, opr. št. I Ks 53384/2014 z dne 19. 09. 2016 in v zvezi s sklepom Okrožnega sodišča v Ljubljani, opr. št. IV K 53384/2014 z dne 28. 09. 2016 razveljavi, pritožbi ugodi in pripor zoper ustavnega pritožnika nemudoma odpravi.

Ustavni pritožnik predlaga, da ustavno sodišče postopek, ki se vodi pod opr. št. Up-714/16 in predmetni postopek združi.

Galerija slik

Zadnje objave

Fri, 5. Feb 2021 at 20:24

24459 ogledov

Zakaj Specializirano državno tožilstvo (SDT) ne nadaljuje z iskanjem krivcev za umor dr. Janka Jamnika?
21. dec. 2020 je sodnica Sinja Božičnik - tretje sojenje dr. Milku Noviču za umor dr. Janka Jamnika; na drugem sojenju, potem ko je vrhovno sodišče razveljavilo prvotno sodbo Špele Koleta, ga je aprila 2019 oprostil že sodnik Radonjić, nakar se je tožilka Blanka Žgajnar pritožila na višje sodišče, ki ji je 12. feb. 2020 pritrdilo in razveljavilo oprostilno sodbo, češ da je bilo sojenje pristransko - oprostila Milka Noviča za umor Janka Jamnika, saj je imel za čas umora popolni alibi (je z rekonstrukcijo dogajanja ugotovil že sodnik Radonjić). V času, ki bi ga Novič imel na razpolago za izpeljavo umora, nikakor ne bi mogel priti na kraj kaznivega dejanja, prav tako ga nikjer ni registrirala nobena kamera ali obremenila morebitna priča. Analiza večletnega dogajanja Zanimivo, da je preiskavo umora že naslednji dan po umoru Jamnika (dva strela v glavo na parkirišču lokala Via Bona, 16. dec 2014 okoli 19:39) prevzelo SDT (tožilka Žgajnar in NPU), ki je sicer specializirano za organiziran kriminal. Novič je bil obdolžen za umor kar na tiskovni konferenci direktorja NPU Majheniča, že šesti dan po dogodku. Priprli so ga na osnovi poročila o analizi GSR delcev (odvzem 23 ur po dogodku zaradi prijave, ki je prišla s KI - izmišljena lista za fentanje). Analizo je naredila laborantka NFL, na poročilu pa ni podpisa odgovorne osebe, predstojnika F. Sabliča (sic!). Takrat laboratorij ni bil akreditiran za te raziskave. Sablič je kasneje, kot izvedenec sodišča (sic!), napisal poročilo, s katerim je obremenil Noviča za umor Jamnika. Kako je možno, da je prav Sablič, ki je bil kontaminirana oseba (NFL je v sestavi policije, ki sodeluje s tožilko, ta pa je stranka v sodnem postopku) postal izvedenec neodvisnega sodišča? Kasneje je Sablič na pričanju na sodišču celo lagal, da je imel FNL takrat akreditacijo. Tožilka Blanka Žgajnar je junija 2015 vložila obtožnico proti Noviču, čeprav je rekonstrukcija dogajanja (preiskovalec Kok) že takrat pokazala, da Novič ne more biti morilec. Prav tako ga nobena priča ni obremenila, je že pred vložitvijo obtožnice javno spregovoril preiskovalni sodnik Franc Hribar. Zanimivo, da sta danes pokojna oba glavna preiskovalca tega primera. Sodnik Franc Hribar se je predčasno upokojil (julija 2016). V bližini domačije je, ob spravilu lesa, nanj »nesrečno padlo drevo« le dober mesec preden je višje sodišče, 22. decembra 2017, odločalo o Novičevi krivdi (po pritožbi obrambe in prepričanju Jamnikovih staršev, da Novič ni morilec). Potem ko je višje sodišče (poročevalka je bila sodnica Živičeva), potrdilo sodbo Špele Koleta, se je obramba pritožila na vrhovno sodišče, ki je septembra 2018 sodbo razveljavilo. Na ponovljenem sojenju je sodnik Radonjič Noviča oprostil (aprila 2019) – rekonstrukcija je potrdila Novičev popolni alibi. Maja 2019 pa je glavni preiskovalec NPU Kok »nesrečno padel« s terase hotela v Medulinu. Je bil Kok pripravljen spregovoriti? Tožilka Žgajnar je namreč napovedala spodbijanje oprostilne sodbe na višjem sodišču. Februarja 2020 ji je ob pomoči pooblaščenca vdove Mihe Kuniča (alias globoka država) uspelo. Senat višjega sodišča s kontaminirano poročevalko Živičevo(!) je razveljavil oprostilno sodbo, češ da je bilo sojenje pristransko. 21. dec 2021 je sodnica Sinja Božičnik Noviča oprostila, saj v času umora ni mogel biti na kraju kaznivega dejanja. Zanimivo, da SDT pod novim vodstvom Darje Šlibar (H. Furlan je napredoval na vrhovno tožilstvo), ne sledi ugotovitvi sodišča (popoln alibi) in noče nadaljevati iskanja pravega krivca(ev) za Jamnikov umor, čeprav je danes tudi javnosti jasno, da je šlo za organizirano akcijo izvajalcev umora (strelca in pomočnike kažejo kamere in SMS sporočila) ter naročnikov. Veliko pove dejstvo, da je prijava Noviča prišla na policijo z Kemijskega inštituta (Novič je bil sicer odpuščen že leta 2009) in, da je Jamnik za tisti teden napovedal tiskovno konferenco. Je želel spregovoriti o nezakonitih poslih na KI? O tem veliko piše v sodnem spisu M. Stephana, ki ga dobro pozna na le sodnica Božičnik, ki je obsodila Stephana za načrtovanje uboja dr. Plavca s KI, ampak tudi sodnik Radonjić, ki so ga diskreditirali monopolizirani mediji, nato pa ga je suspendiral podpredsednik VS M. Đorđevič. Radonjić je razkril pritiske s strani vrhov tožilstva (SDT Furlan) in sodstva (M. Pogačnik) ter druge nepravilnosti. Komu je bil trn v peti? Na SDT naj bi celo izjavili: »Pričakujemo, da bo obramba podatke o morebitnem drugem storilcu, v kolikor jih ima, predala policiji.« (vir: reporter.si, 4.feb. 2021) Kdo preiskuje umor (išče krivce), obramba ali organi pregona? Ker sem sledila sojenju in o tem veliko pisala jim svetujem, naj ponovno pregledajo SMS, ki so bili poslani s telefona R. Bartola. Jih je poslal Bartol, ali si je nekdo izposodil njegov telefon? Čas poslanih in prejetih sporočil popolnoma razbremenjuje Noviča, bi morala opaziti tožilka, ki ni želela videti, da Novič nikakor ni mogel časovno priti na kraj dogodka, kar je sicer že 2015 ugotovil danes pokojni preiskovalec Kok. Kdo je poslal prijavo Noviča na policijo in si izmislil listo za fentanje? Kamere kažejo organizirano skupino, zanimiv je tudi poveden posnetek, ki kaže T. Horvata, ki je zadnji pripeljal na parkirišče in našel krvavega Jamnika! Kdaj bo pred sodnike stopila tožilka Žgajnarjeva, ki je (naklepno) vložila obtožnico zavedajoč se, da ni dokazov proti Noviču, so pa dokazi in indici, ki kažejo v drugo smer – organizirana likvidacija direktorja KI. Javnost, ne le obramba in Jamnikovi starši, zahtevamo, da tožilstvo poišče prave krivce! Iva Pavlin Žurman P.S. Zvjezdan Radonjić: “Dne 12.8. sem prejel odločbo o suspenzu s strani Vrhovnega sodišča Slovenije, podpisnik je Miodrag Đorđević, s tem, da se mi dne 13.8. suspenz uveljavi. Izrečeni so mi tudi ukrepi prepovedi prihajanja na sodišče in vsi drugi restriktivni ukrepi. S tem so se potrdile vse moje dosedanje navedbe, ki sem jih podal v javnosti.«(vir: nova24tv.si, 21.1.2021)

Thu, 13. Aug 2020 at 20:23

35431 ogledov

ŽVIŽGAČ - Zakaj Radonjić ni Gale? Komu koristi Ivan Gale in komu škoduje Zvjezdan Radonjić?
Isti KLIKI, ki obvladuje kapital in medije! Njena moč sega v vrhove pravosodja ter NPU. LUSTRACIJA pomeni čiščenje, ne vsevprek, ampak (preveč) okuženih in je nujna za zdrav razvoj družbe - države! Zakaj urednik Mladine Zavrl leta 1988 ni bil aretiran in zaprt? Nekdo ga je takrat »umaknil« in na njegovo mesto postavil nadomestek(!), drugega urednika - Tasiča (žrtveno jagnje). Davidu ni bilo jasno, zakaj so ga zaprli, saj ni bil »povezan« z najdenim dokumentom. Kdo in zakaj je rešil Zavrla so pokazali dogodki v nadaljevanju - Mladino je prevzela »Partija – udba«, uradno KB 1909, ki je še danes njen lastnik! Njena uredniška politika se je v samostojni Sloveniji prebarvala - obrnila na glavo! Kdo je naročnik mafijskega umora Janka Jamnika? Tisti, ki so v ozadju prijave kemika Noviča kot nadomestnega Jamnikovega morilca, le dan po strelih na parkirišču. Poskrbeli so, da je prišlo do zamenjave preiskovalnega sodnika, da je zadevo prevzela kontaminirana NPU (Majhenič) in tožilka Žgajnarjeva in, da je prišlo do medijske stigmatizacije Noviča kot »maščevalnega morilca (motiv), ki nima alibija«. Toda indični krog, ki so ga pletli brez pravih dokazov, uspeli so celo s pravnomočno obsodbo Noviča (kljub jasno izraženim dvomom nemških izvedencev), je porušil sodnim vrhovom nepriljubljen resnicoljubni sodnik (»nergač«) Radonjić v ponovljenem sojenju - po razveljavitvi prvotne obsodilne sodbe na vrhovnem sodišču. Že med sojenjem so »zdrave sile« (mafija?) Radonjića na vse načine ovirale. Doživljal je medijske diskreditacije, skušali so ga izločiti, saj so vedeli, da bo Radonjić Noviča moral oprostiti - za »kritičen čas« (čas po odhodu hčerke s prijateljico od doma, do strelov na parkirišču) je imel Novič POPOLN alibi, kar je pokazala rekonstrukcija dogajanja marca 2019. Zanimivo, da je bilo to znano glavnemu kriminalistu že leta 2015 (prva rekonstrukcija vožnje s kolesom), pa je to bilo pometeno pod preprogo! Le zakaj? Danes pokojni Kok (le dobra 2 tedna po oprostilni sodbi naj bi mu spodrsnilo z balkona v 2. nadstropju hotela v Medulinu) tega ne more potrditi, bi pa moralo to biti v sodnem spisu, ve tudi Žgajnarjeva, ki je takrat usmerjala preiskavo! Ves čas je proti Radonjiću nastopal močno medijsko podprt (le zakaj?) odvetnik Kunič, sin Golobičevega ZARES prijatelja, nekoč diplomata v Iranu Jožefa Kuniča, ki je pisal razne pritožbe sodnim organom. Rezultat je znan! Pravosodna klika je poskrbela, da so bile ugotovljene »procesne napake« in razveljavljena oprostilna sodba, sojenje Noviču pa se nadaljuje … Sodnik Radonjić marsikaj ve, pozna dokumente iz sodnega spisa, pa tudi iz spisa povezane zadeve (KI) - sojenje M. Stephanu. Zato diskreditacija ni dovolj, potrebna je njegova likvidacija, tudi fizično mu onemogočiti dostop do donedavnega delovnega mesta. Funkcionalno pismenim je zadeva - obnašanje vrhov sodstva popolnoma jasna. »Mafija ščiti mafijo?« Kdor molči, se strinja! Iva Pavlin Žurman

Thu, 26. Mar 2020 at 12:29

38211 ogledov

So sodniki nedotakljivi?! Koliko časa še? Nezakonito sojenje na Višjem sodišču v Ljubljani
Potem ko je vrhovno sodišče razveljavilo obsodilno sodbo Milku Noviču za umor Janka Jamnika in je v ponovljenem sojenju na prvi stopnji sodnik Zvjezdan Radonjić (sodni senat soglasno) Noviča oprostil na osnovi ugotovljenega popolnega alibija, je Višje sodišče v Ljubljani ugodilo pritožbi tožilke (države) in sojenje vrnilo na prvo stopnjo z novim senatom. Prišlo naj bi do napak v postopku sojenja. Postavlja se vprašanje, kako je mogoče, da tretja, neodvisna(?) veja oblasti podpira prizadevanja pooblaščenca in državne tožilke onemogočiti razkritje ozadja Jamnikove smrti s katero Novič ni povezan! Oktobra 2020 bo namreč primer zastaral. Tako bo onemogočena nova preiskava, ki bi, tudi glede na množico že zbranih, toda zamolčevanih podatkov, pripeljala do pravih krivcev umora Janka Jamnika. »Mafija ščiti mafijo?«, se sprašujemo zagovorniki vladavine prava. Bodo višji sodniki Igor Mokorel, Barbara Črešnar-Debeljak in Stanka Živič (poročevalka) ter ostali sodelujoči odgovarjali za storjena krivična dejanja, uničevanje dostojanstva dr. Milka Noviča in njegove družine? Zaradi pritožbe tožilke Blanke Žgajnar na oprostilno sodbo Milku Noviču, ki jo je izrekel sodnik Zvjezdan Radonjić, je 12.2.2020 zasedal senat Višjega sodišča v Ljubljani. Čeprav je obramba zahtevala sojenje pred novim senatom (še pred tem je bil grobo zavrnjen predlog obrambe za določitev drugega višjega sodišča, pobuda je šla nato na Ustavno sodišče, ki pa zadeve sploh ni obravnavalo), je kot poročevalka v senatu ponovno nastopila sodnica Stanka Živič, ki je bila poročevalka v senatu, ki je decembra 2017 potrdil nezakonito sodbo Š. Koleta. 12. februarja 2020 višje sodišče sodbe ni izreklo javno. Šele marca so mediji posredovali novico, da je v celoti ugodilo pritožbi tožilstva in primer vrnilo v novo sojenje na prvo stopnjo pod novim senatom. Prišlo naj bi do napak v postopku sojenja (procesne napake). Poglejmo si te »Radonjićeve napake«:Sodni senat s poročevalko Stanko Živič je Radonjiću očital pristransko sojenje, med drugim »da sodelujočim večkrat ni dovolil postavljati vprašanj«. Podatki iz Radonjićeve sodbe (stran 26) razkrivajo nasprotno(!), da »do dne ko je bilo prvič in edinikrat omejeno število vprašanj (16.4.2019 - dan izreka sodbe, op. p.), so vse ostale stranke (državna tožilka, trije zagovorniki in obdolženec) zastavile skupno 531 vprašanj, pooblaščenec ene od oškodovancev sam pa 410. Državna tožilka je zastavila nekaj manj kot 200 vprašanj …« Odvetnik Miha Kunič, ki ni stranka v postopku, se je, kažejo podatki, postavil kar v vlogo tožilca, postavil je celo dva krat več vprašanj kot tožilka! Zanimivo, na sojenju M. Stephanu (nekoč zaposlenemu na KI, bil je med osumljenimi za umor Jamnika, pa se je preiskavi »izognil«) za načrtovanje umora dr. Janeza Plavca, pooblaščenec oškodovanca dr. Plavca sploh ni posegal v sojenja, sojenju je le prisostvoval. Sprašujem se kdo in s kakšnim namenom je angažiral odvetnika Kuniča, ki je s svojim obnašanjem v resnici onemogočal normalen potek sojenja, so potrdile prisotne priče. Ko se je sodnik Radonjić poglobil v raziskovanje širšega ozadja dogajanja na KI sta odvetnik Kunič in tožilka Žgajnarjeva »dobesedno ponorela«, je opisal dogajanje sodnik. Radonjića sta že takrat skušala s pritožbami izločiti iz sojenja. Ob rekonstrukciji vožnje od Novičevega doma do kraja kaznivega dejanja je Kunič glasno posegal v dogajanje - smo ob predvajanju TV prispevka opazili tudi gledalci. Okrožna državna tožilka Žgajnar je sodniku v pritožbi očitala, da »ima vnaprej ustvarjeno mnenje«. Mnenje si je sodnik ustvaril na osnovi preučevanja razpoložljivega gradiva (sodni spis), pričanja prič in predvsem na osnovi izvedene rekonstrukcije vožnje od Novičevega doma do kraja kaznivega dejanja (Via Bona). Preizkus je potrdil Novičev popoln alibi, kar je bilo napotilo vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo sodbo Špele Koleta - »razčistiti predvsem možnost popolnega alibija«. Čas vožnje (6 minut) in čas potreben za preoblačenje iz pižame v zimska oblačila in obutev, opremo z orožjem, tek po stopnicah v klet po kolo, odpiranje in zaklepanje kleti, tek navzgor po stopnicah, skozi dvojna vrata ven in ob prihodu na parkirišče skriti kolo, se skriti med avtomobili in ustreliti dva mafijska strela, je daleč presegel 7-8 minut, ki bi jih imel Novič na razpolago po odhodu hčerke iz stanovanja, da bi s kolesom prispel na parkirišče in streljal. Radonjiču je tožilka očitala, da »se je sodnik do nekaterih dokazov, izvedenih že na prvem sojenju, že opredelil«. Ker so nemški izvedenci (Bavarski inštitut) že 2016 v svojem poročilu izrazili dvom, da izvirajo GSR delci s kraja zločina in je bil marca 2019 dokazan popoln alibi, je nesmiselno, da bi Radonjić angažiral nove izvedence! Prav tako ne igra pomembne vloge razbremenilno mnenje izvedenca Štularja glede SMS signalov na Novičevem telefonu (tožilka izvedencu očita poznanstvo z odvetnikom Hribernikom), saj je bil Novičev odgovor neznancu na prvo sporočilo registriran le 10 minut po dogodku (strelih pri VB) na domači Telekomovi bazni postaji! Zanimivo, da so mediji lažno poročali, da je bil Novičev telefon v času umora registriran na kraju umora (izjava tožilke), čeprav so bili seznanjeni s časi in kraji registracije obeh prejetih in poslanih SMS sporočil! Živičeva je na sojenju decembra 2017 priznala, da NFL v času izdelave poročila o analizi GSR delcev ni bil akreditiran za izdelavo takih analiz. Poleg tega je poročilo podpisala le laborantka, ne pa tudi predstojnik NFL, ki je odgovorna oseba. Tako poročilo bi Živičeva morala takoj razveljaviti! O očitku tožilke, da »je Radonjić z načinom zasliševanja prič te evidentno ločeval na priče obrambe in tožilstva«, je treba spomniti poročevalko Stanko Živič, da kot članica sodnega senata decembra 2017 ni dovolila pričati Jamnikovi materi in je gospa več ur čakala pred vrati dvorane! In še, Živičeva takrat ni problematizirala izločitve dr. Pejovnika in nekaterih prič, ki jih je sodnici Koleta predlagala obramba. Decembra 2017 Živičeva tudi ni opozorila na pristranskost sodnice Koleta, ki je ignorirala pričanje izvedenca psihiatrije dr. Kravosa. Ta je izrazil dvom, da bi bil Novič morilec. Sodnica Koleta njegovega pričanja ni upoštevala, češ da je preveč naklonjeno Noviču! Vse zgoraj navedeno kaže, da je sodnica poročevalka Živičeva delovala pristransko ne le kot poročevalka senata decembra 2017, ampak tudi kot poročevalka v ponovljenem sojenju 12.2.2020 na Višjem sodišču v Ljubljani. Pri tem sta sodelovala tudi oba člana senata! Sodbo višjega sodišča (sodnikov vsebina Radonjićeve oprostilne sodbe, ki temelji na dokazanem Novičevem popolnem alibiju, sploh ni zanimala), bi bilo treba v celoti razveljaviti! Se bo zaradi pristranskega sojenja in sojenja v nerazumno dolgem roku treba pritožiti na ESČP, saj sojenje zastara oktobra 2020? Bodo višji sodniki Živičeva, Mokorel in Črešnar-Debeljak ter ostali sodelujoči odgovarjali za storjena krivična dejanja, uničevanje dostojanstva dr. Noviča in njegove družine? Kot kaže vesti nimajo. Iva Pavlin Žurman

Fri, 28. Feb 2020 at 14:57

37983 ogledov

Odgovorni, očistite slovensko pravosodje!
ODGOVORNI, OČISTITE SLOVENSKO PRAVOSODJE! V intervjuju novinarja Nenada Glucksa s sodnikom Zvjezdanom Radonjićem (Reporter, 17. 2. 2020) je Radonjić odkrito spregovoril o nedopustnih povezavah med vodstvi sodišč in vodstvi tožilstev! Sodelovanje med tožilko (stranka v postopku) in sodnico je bilo v procesu sojenja Milku Noviču več kot očitno. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da je bila zadeva »Umor Janka Jamnika« že od samega začetka preiskave usmerjena na izbrano osebo, ki naj bi bila morilec, to je kemika M. Noviča. Sledila je popolna ORKESTRACIJA DELOVANJA policije (NPU, NFL), pravosodnih institucij in monopoliziranih dominantnih medijev s ciljem obsoditi nadomestnega morilca, da ne bi prišlo do raziskovanja pravega ozadja mafijskega umora, odkritja nezakonitih poslov, ki so se takrat dogajali na Kemijskem inštitutu! V ta prizadevanja je paradržava, ko se je prvotni načrt hitre obsodbe Noviča izjalovil, vključila še pooblaščenca Jamnikove vdove Miho Kuniča, ki je v procesu sojenja prevzel vlogo »tožilca globoke države«. Primer Milko Novič (analiza in sinteza dogajanja) Že naslednji dan po umoru direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika (dva mafijska strela v glavo, 16.12.2014, ob 19:38, pred restavracijo Via Bona) je bila preiskava »usmerjena« (po čigavem namigu?) na vnaprej izbrano »primerno tarčo«, kemika dr. Milka Noviča. Le šest dni po Jamnikovem umoru je takratni direktor NPU Majhenič Noviča že javno obdolžil umora, takoj je sledil neprekinjen pripor in čez pol leta vložitev obtožnice s strani SDT Žgajnarjeve, čeprav »niti ena od okoli 50 zaslišanih prič ni obremenila Noviča«, je takrat za medije povedal preiskovalni sodnik Hribar. Sledil je večletni pripor, sojenje in medijska stigmatizacija Noviča kot brezobzirnega morilca. Dominantni režimski mediji so citirali izjave tožilke(države), ne da bi novinarji, ki bi morali biti nadzorniki oblastnikov, skušali dejstva preverjati oz. raziskovati širše ozadje dogajanja na KI, o čemer so obstajale informacije. Že takrat smo podporniki vladavine prava, ki smo redno hodili na sojenja spoznali in javno opozarjali, da je v ozadju dogajanja globoka država, ki skuša prikriti takratno nezakonito dogajanje na KI in želijo akterji (naročniki) umora iz ozadja s hitro obsodbo Milka Noviča preprečiti razkrivanje kriminalne dejavnosti, v katero so bile vpletene tudi zunanje institucije (osebe). Žalostno je, da so uslužbenci KI že takrat veliko vedeli, vendar so molčali in so dopuščali večletno sramotno sojenje človeku - svojemu nekdanjemu kolegu Milku Noviču. Spregovorili so šele, ko se je začelo sojenje M. Stephanu (2018), ki je jeseni 2017 načrtoval umor Jamnikovega sodelavca dr. Plavca. Šele tedaj so Plavec in njegovi sodelavci spregovorili (sic!). S pisanjem na spletu in v medijih smo nekateri državljani začeli javno razkrivati nelogične stvari, ki jih mediji niso objavljali. O sodnem konstruktu je veliko pisala raziskovalna novinarka Demokracije P. Janša, ki je bila deležna tudi groženj. Tako se je načrt naročnikov Jamnikovega umora o hitrem odhodu »morilca Noviča« na Dob začel podirati, zato so angažirali Miho Kuniča, pooblaščenca Jamnikove vdove. Njegova »prava vloga« je prišla do izraza na ponovljenem sojenju na prvi stopnji, potem ko je bila pravnomočna obsodba Noviča jeseni 2018 razveljavljena na vrhovnem sodišču (zaradi nepoštenega sojenja). Kunič je s svojim obnašanjem onemogočal normalen potek sojenja, postavil se je v vlogo tožilca, postavil je celo dva krat več vprašanj kot državna tožilka! Ko se je sodnik Radonjić poglobil v raziskovanje širšega ozadja dogajanja na KI sta Miha Kunič in tožilka Žgajnarjeva »dobesedno ponorela«, opisuje dogajanje sodnik. Radonjića sta s pritožbami skušala izločiti iz sojenja, začeli so se pritiski na predsednika okrožnega sodišča M. Pogačnika (zakaj pritiske zanika?) s strani vrhov tožilstva, Kunič je sodnika celo ovadil za kaznivo dejanje pristranskega in krivičnega sojenja, vključil se je sodni svet z disciplinsko komisijo, proti sodniku so kot kaže pripravljali obtožni predlog za njegovo izločitev. Radonjić je svojo likvidacijo pravočasno predvidel in sojenje zaključil z OPROSTILNO SODBO, ki jo je utemeljil na osnovi ugotovitve Novičevega POPOLNEGA ALIBIJA! Marca 2019 je bila namreč opravljena rekonstrukcija vožnje od Novičevega doma do kraja kaznivega dejanja - »razčistiti predvsem možnost popolnega alibija«, je bilo napotilo Vrhovnega sodišča. Ob upoštevanju časa potrebnega za preoblačenje in opremo, odhod po stopnicah v klet po kolo, vožnjo do kraja umora in strelov, je bilo ugotovljeno, da Novič ne more biti morilec, ker »je za kritični čas Novičev alibi nesporen«. Kje je prišlo do »napake« pri organizaciji Jamnikovega umora? Novičeva hčerka je bila najprej dogovorjena z mamo, ki se je odpravljala na zabavo KI in bi hčerko še prej, okoli 19. ure, peljala na fitnes. Tako bi Novič ostal sam doma, brez alibija od 19. ure dalje (je vedel njegov sosed, bivši agent SDV). Toda zadnji hip je prišlo do spremembe, dogovora s prijateljico, ki je prišla ponjo šele okoli 19:30! Zato je bilo treba Jamnika, ki je bil organizator zabave pri Via Boni ob 19. uri in ki po navadi ni zamujal več kot pol ure, časovno zadržati. Kako? Tako, da so akterji poskrbeli za okvaro njegovega avtomobila. Jamnik se je popoldan normalno pripeljal v garažno hišo, ko pa je zvečer hotel na zabavo in je šel po avtomobil v garažno hišo, se z njim ni odpeljal, kajti motor avtomobila ni vžgal. Tamkajšnja kamera kaže, da se je vrnil v stanovanje po ključ drugega (ženinega) avtomobila. Zanimivo, da je Jamnikova vdova to dejstvo preiskovalcem zamolčala. Nepopolne medijske informacije o obdolženem Noviču se po pritožbi tožilke in odločanju na višjem sodišču (12.2.2020) še kar nadaljujejo. Tako so na državni Planet-tv v torek 11.2.2020 (oddaja Danes ob 18) in na POP-tv (oddaja Preverjeno, 18.2.2020) poročali, da je bil Novičev telefon v času umora registriran na kraju umora, kar je LAŽ. 11 minut po strelih na parkirišču pred Via Bono, je Novičev telefon - njegov odgovor na SMS neznanca, registrirala Telekomova postaja na Viču, v bližini doma! Kar pol ure po strelih(!) pa je sprejem drugega SMS sporočila na njegovem telefonu registrirala bazna postaja privatne firme Varnost d.o.o. na Koprski 94. Kdo je dejansko Noviču takrat poslal sporočilo in kdo je takrat ojačal signal na Koprski 94, bi se morali vprašati preiskovalci umora, tožilka Žgajnarjeva in sodelujoči sodniki. Kaj naj bi takrat, ko je v bližini umora mrgolelo policajev, tam delal Novič, ki je bi v torek cel dan na Krasu, od koder se je vrnil pozno popoldan?! Le 4 minute po prejetem SMS je Novič odgovoril, signal je registrirala Telekomova postaja v bližini doma(sic!). Preiskovalcev in tožilke ni zanimalo, kako naj bi 106 kg težak Novič le v 4 minutah iz bližine Koprske »priletel« po klancu navzgor do doma na Žaucerjevi, medtem ko je policaj ob rekonstrukciji za vožnjo po klancu navzdol potreboval 6 minut! Zakaj so mediji zamolčevali te podatke, ki so poleg popolnega alibija dodatni dokaz, da Novič ni mogel biti v času umora na kraju umora?! Vsa zgoraj navedena dejstva kažejo, da vpletene državne pravosodne institucije niso ščitile dostojanstva človeka, ampak interese nekoga drugega (globoke države). Čakamo na odločitev senata Višjega sodišča, ki je zasedalo 12. 2. 2020 in bo svojo odločitev posredovalo na sodišče 1. stopnje. Bodo višji sodniki Igor Mokorel, predsednik, Stanka Živič kot poročevalka in Barbara Črešnar Debeljak kot članica branili človekovo dostojanstvo in delovali ZA RESNICO in PRAVICO? Iva Pavlin Žurman

Fri, 7. Feb 2020 at 12:59

38117 ogledov

Moj pogled na zadevi Novič in Radonjić
Prispevek Matevža Krivica s tem naslovom odpira zelo pomembno temo. Krivic se je skupaj z zainteresirano javnostjo, ki je spremljala ta famozni proces ter skupaj z Novičevo obrambo in njegovo družino dolgo zaman prizadeval, da sodna oblast – vključno z Ustavnim sodiščem dr. Noviča izpusti iz pripora. Vsa sodišča vključno z Ustavnim sodiščem, so namreč takrat serijsko zavračala njegovo izpustitev, z osamljeno svetlo izjemo dr. Klemna Jakliča. Ustavno sodišče je namreč šele po razveljavitvi sodbe na Vrhovnem sodišču, torej post festum, potrdilo njegovo izpustitev. Takrat sva se v ključnih postavkah z Matevžem Krivicem strinjala, danes pa žal ne. Najbolj sporna je zame njegova trditev, da je imel dr. Novič smolo, da je bil ta sodni primer dodeljen sodniku Zvjezdanu Radonjiću. Prepričan sem namreč ravno obratno. O dr. Milku Noviču pišem kot obiskovalec sodne dvorane v kateri se je več let odvijala sodna drama nedolžnega človeka in njegove družine. Zato bom izpostavil nekaj specifičnih okoliščin, ki povedo, zakaj je bil prav dr. Novič določen (določen, ne spoznan) za nadomestnega morilca direktorja Kemijskega inštituta dr. Janka Jamnika. Gre najprej za to, da se je dr. Novič ukvarjal s strelstvom in drugič, da je njegovo stanovanje v bloku na Žaucarejevi 12 točno pod stanovanjem Zvonka Hrastarja - sodelavca nekdanje SDV, ki je leta 1988 v procesu proti četverici spremljal v zapor Janeza Janšo. Hrastarjeva žena pa je znana tožilka iz afere Patria. Dr. Novič je bil tako po obeh Hrastarjih, neposredno nadzorovan in po mojem mnenju se je prav v tem stanovanju, eno nadstropje više nad Novičevim, zasnoval scenarij o tem kako za javnost inscenirati nadomestnega morilca. Tretja okoliščina pa je, da je bil dr. Novič v sodnem sporu s Kemijskim inštitutom zaradi kraje njegovega patenta in je bil primeren kot človek ki naj bi imel motiv maščevanja, kar pa so sodni izvedenci vsi po vrsti ovrgli. Vse to seveda tudi Krivic dobro pozna, zato me čudi njegova trditev, da je imel Novič smolo, da mu je sodil sodnik Zvjezdan Radonjić, nič pa se ne vpraša o neverjetno spornih potezah predsednika sodišča Marjana Pogačnika, ki je mirno gledal prekoračitev pooblastil zastopnika oškodovanke odvetnika Mihe Kuniča, ki je hotel postati glavni tožilec v celi zadevi. Tega pa mu sodnik Radonjić ni dopustil, kot tudi ni nasedel taktiki tožilstva za zavlačevanje s ciljem zastaranja zadeve. Za mene je Sodnik Zvjezdan Radonjić najpogumnejši in najučinkovitejši sodnik desetletja. V sojenju dr. Milku Noviču si je upal, kar si drugi niti v sanjah ne upajo. Razkrinkati policijsko mafijski konstrukt in nedopustne pritiske sodne oblasti iz ozadja v povezavi z razkritjem neverjetnih razmer na Kemijskem institutu in centrih odličnosti kjer se ni nagrajevalo znanstveno delo, pač pa so prali denar pridobljen s kriminalnimi posli. Ob tem ko je večina pravnikov prestrašeno molčala se je Radonjič javno izpostavil za pravico in resnico. Postopek proti dr. Milku Noviču je v ključnih elementih izpeljal hitro, natančno in učinkovito in s tem prehitel sodno oblast, ki ga je hotela pred razglasitvijo sodbe onemogočiti in suspendirati. Prehitel jo je za 24 ur. Kljub temu njegova sodba temelji na dokazanih in verodostojnih dejstvih in na zdravi pameti. Njegov doprinos k vladavini prava pa je, spričo pomembnosti primera, edinstven. V sodbi je natančno seciral nevzdržnost sodnega konstrukta, ki je služil predvsem za prikritje pravega morilca. Sodnik Radonjič si zasluži ne le pohvalo, ampak tudi najvišje odlikovanje predsednika države. S pogumnim in poštenim sodnikom namreč stoji in pade sodstvo! S sodstvom pa stoji ali pade pravna država. Brez nje pa ni več države. Smo le plemenska skupnost brezpravnih ljudi in lahka igrača v rokah sodnih uradnikov za prikrivanje zločinov in vsakovrstnih hudodelstev. Vili Kovačič, državljan K.

Fri, 7. Feb 2020 at 12:44

36536 ogledov

Proces, kot ga še ni bilo - umor dr. Jamnika bo zgodovinski precedens za naše sodstvo
Približuje se odločanje o pritožbi tožilke Žgajnarjeve na oprostilno sodbo dr. Noviču. Pravico bo v imenu ljudstva delilo višje sodišče v Ljubljani. Po velikih naporih obrambe je senat vendarle nekoliko drugačen od tistega, ki je pred letom dni potrdil krivo sodbo sodnice Špele Koleta. Vendar je sodnica poročevalka Stanka Živic ista. Sreda 12.2.2020 ob 9h se vsekakor pričenja zelo pomemben dan. Zelo pomemben dan bo tako za dr. Noviča kot za celotno slovensko sodstvo. In za vse ljudi, ki jim ni vseeno, da se v Sloveniji brez dokazov obsodijo človeka na 25 let. Višje sodišče bo namreč odločalo o pritožbi na oprostilno sodbo Zvjezdana Radonjića, v kateri je zapisano, da Novič ni kriv in da dokazano ni storil dejanja, ki se mu je pripisalo načrtno. Sodstvo ima edinstveno priložnost popravnega izpita. Ali bo zmoglo pa je seveda drugo vprašanje. Pomembno je tudi, da na sojenje pride čim več ljudi, kajti sojenje je javno. V tem primeru ljudje nismo tako nepomembni kot se zdi. Gre za obsodbo dr. Noviča kot nadomestnega morilca, pravi morilec je že zdavnaj v tujini. So pa naročniki umora doma - v domovini. Te gre iskati med tistimi, ki so bili v prvih vrstah na Jamnikovem pogrebu. Kajti morilci radi hodijo na kraj zločina. Posebno ko je treba s krokodiljimi solzami zakriti podlo dejanje . Nam navadnim ljudem pa ne preostane drugega, kot da pridemo na obravnavo kot javnost, kot pričevalci. Kajti samo resnica nas bo osvobodila, ali kot je že bilo enkrat zapisano s strani številnih očividcev tega procesa: PAMETI JE ZMANJKALO – OSTANE NAM SAMO ŠE JAVNOST. Če bo razplet pozitiven pa bo treba obnoviti še druge procese, v katerih bo treba poiskati in najti resnico in soditi po pravu in pravici. Sodstvo je na zgodovinskem dnu. Ali se bomo od dna odbili, ali pa se bomo kot družba še bolj pogreznili ? Pravosodje je hrbtenica države. Če bo Radonjićeva sodba razveljavljena bo razveljavljena tudi pravica in resnica. Tega si ne zasluži nobeno živo bitje, najmanj pa dr. Novič in starši pokojnega dr. Jamnika. Čas je, da se kot družba odbijemo od najnižjega dna in splavamo na površino ! Vili Kovačič, državljan K.

Prijatelji

NAJBOLJ OBISKANO

ALI JE USTAVNO SODIŠČE DEBATNI KLUB ALI SODIŠČE?