Škofja Loka, 19. marec 2024 - Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič se je udeležil Gorenjskega razvojnega foruma, ki je potekal v Knauf Insulation Experience Centru v Škofji Loki. Zbrane je nagovoril v otvoritvenem delu foruma, v nadaljevanju foruma je sodeloval na okrogli mizi Podjetja v 2024 – pričakovanja in potrebe.
V uvodnem nagovoru je izrazil zadovoljstvo, da bo forum naslovil pomembne teme, kot so priložnosti in ovire za nadaljnji razvoj regije, vlogo lokalnih skupnosti in države pri ustvarjanju pogojev za nadaljnji razvoj podjetništva, kmetijstva in turizma pa tudi popoplavno sanacijo, ki bo zahtevala še veliko skupnih naporov. »Izredno me veseli, da bo na tem forumu odprto tudi vprašanje pomena ustanavljanja druge ravni lokalne samouprave, pokrajin oziroma regij, brez katerih Slovenija izgublja pomemben razvojni potencial,« je poudaril in v nadaljevanju pojasnil, da je Državni svet prepričan, da bi ustanovitev pokrajin bistveno izboljšala kakovost bivanja državljank in državljanov na celotnem območju Slovenije ter da bi regijsko vodeni projekti na način, da regija sama postavi svoje prioritete ter za izvedbo le-teh dobi tudi ustrezna sredstva, olajšali delovanje države, jo stabilizirali in posledično zagotovili večjo mednarodno konkurenčnost.
Na okrogli mizi Podjetja v 2024 – pričakovanja in potrebe je predsednik DS med drugim naslovil težavnost umeščanja v prostor, dolgotrajne in zapletene postopke sprejemanja prostorskih načrtov in pridobivanja soglasij in gradbenih dovoljenj, ki so med drugim posledica pretirane birokratizacije in razpršenosti pristojnosti po ministrstvih, kar mnoga podjetja prežene v tujino. Premislek o prenosu dobrih praks iz sosednje Avstrije, kjer občine same izdajajo gradbena dovoljenja, bi bil po njegovem mnenju na mestu. Če želimo konkurenčno gospodarstvo in razvoj gospodarstva, potem moramo podjetjem zagotoviti ustrezno infrastrukturo, jim dati na voljo ustrezne površine za širitev, na gospodarski in družbeni razvoj regije pa vpliva tudi neustrezna cestna infrastruktura in s tem geografska osamitev.
Spomnil je, da občine na Gorenjskem že danes dobro sodelujejo na vseh ravneh, tako v okviru LAS-ovih projektov kot v okviru projektov iz Dogovora za razvoj regij, ki ga vodi BSC Kranj – Regionalno razvojna agencija Gorenjske, župani sodelujejo v okviru Sveta gorenjske regije in Razvojnega sveta gorenjske regije, to sodelovanje pa bi bilo mogoče še okrepiti in predvsem olajšati z uvedbo druge ravni lokalne samouprave.
Foto: Benjamin Beci/DS.
Mar 19, 2024