Prihodi beguncev in migrantov ne predstavljajo večjega tveganja za nalezljive bolezni, obstaja pa problem precepljenosti pri tistih, ki prihajajo iz držav z neurejenim zdravstvenim sistemom ali vojno. Tako kot v primeru izbruhov ošpic v BiH, kjer se cepljenje med vojno ni izvajalo.
Glede na to, da množični prihodi migrantov v Evropo potekajo že dlje časa, so pristojne institucije že nabrale nekaj izkušenj glede bolezni, ki se v zvezi s tem pojavljajo. "Dosedanji podatki držav, ki jih je prečkalo veliko ljudi, kažejo, da večjih izbruhov nalezljivih bolezni ni bilo in da se pojavijo bolezni, ki jih poznamo, čeprav se nekatere marsikje ne pojavljajo več," o vplivu vstopa velikega števila ljudi z begunskim valom v Evropo pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja. "Tako so bili zabeleženi primeri akutnih črevesnih okužb, različna virusna prehladna obolenja, tuberkuloza in kožne bolezni, kot so garje, ušivost. Glede na navedeno, tudi v Sloveniji lahko pričakujemo podobne okužbe, ki jih sicer poznamo tudi pri nas."
V Opatovcu veliko prehladnih obolenj
V Hrvaškem Opatovcu, kjer begunci čakajo na vstop na Madžarsko, so te dni zabeležili porast prehladnih obolenj, povezanih s poslabšanjem vremena, predvsem nižjimi temperaturami in dežjem, kateremu so na dolgi poti izpostavljeni begunci.
Podatke za Slovenijo zbirajo na podlagi informacij zdravnikov, ki so po zakonu dolžni nalezljivo bolezen sporočiti na NIJZ. "Podatkov o zdravstvem stanju migrantov, ki potujejo čez Slovenijo, za zdaj ni na voljo," poudarjajo na NIJZ, saj večina migrantov v naši državi ostaja le kratek čas.
Beri dalje...
Sep 26, 2015