Lani je več kot tisoč evrov obresti prejelo 47 tisoč ljudi, kar je skoraj 20 tisoč ali 30 odstotkov manj kot lani. Rekorder na mesec dobil 17.330 evrov obresti.
A to ni odraz krize, saj so v lanskem letu vloge gospodinjstev v bankah povečale za kar 729 milijonov evrov, krive so nižje obrestne mere za depozite. Za depozite nad enim letom so bile konec leta 2013 povprečne obrestne mere 2,8 odstotka, konec lanskega leta le pol toliko, junija letos pa le še odstotek.
Preberite še:
Država je zaradi manj obresti pobrala tudi devet milijonov evrov manj davka, rekorder po obrestih pa je dobil pol manj kot leto prej: le 208 tisoč evrov obresti, od katerih je moral plačati skoraj 52 tisoč evrov davka. Po dohodnini mu je ostalo po 13 tisoč evrov na mesec. Za primerjavo: rekorder v letu 2011 je prejel 584 tisoč evrov obresti, kar je skoraj trikrat toliko kot letošnji.
Na banki ima kakšnih deset milijonov evrov
Če je rekorder za depozit lani iztržil dvoodstotne obresti, ima na bankidobrih deset milijonov evrov, na repu lestvice desetih največjih prejemnikov obresti pa je nekdo s sto tisoč evri obresti, ki ima po teh predpostavkah na banki pet milijonov evrov. Če imajo denar vezan že od prej na primer po štiriodstotnih obrestih, je depozit pol manjši.
Rekorder ob skoraj 200 tisoč obresti
V letu 2013 je bila med rekorderjem (407 tisoč evrov) in drugim največjim prejemnikom (268 tisoč evrov) obresti od depozitov velika razlika, medtem ko sta prvi in drugi prejemnik letos skoraj poravnana.
Oct 14, 2015