Članek
Zabeležili tuberkulozo in hepatitis A
Objavljeno Oct 28, 2015

Zdravje prebivalcev Slovenije ni posebej ogroženo, obstaja pa tveganje za širjenje nalezljivih bolezni med begunci in tistimi, ki prihajajo z njimi v stik.

Obmejno območje, kamor dnevno prihajajo begunci s Hrvaške, je včeraj obiskala Ekipa Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ugotovila je, da zdravje prebivalcev Slovenije ni posebej ogroženo, obstaja pa veliko tveganje za širjenje nalezljivih bolezni med begunci, kar bi lahko dodatno obremenilo zdravstveno službo.

PREBERITE ŠE: 

Pozorni bodona ošpice in otroško paralizo

Izbruh kolere lahko pomeni mednarodno grožnjo

Zakaj prek televizije v izrednih razmerah iščemo zdravnike

"Obstaja možnost širjenja bolezni po zraku in črevesnih bolezni, ki se prenašajo zaradi nezmožnosti izvajanja osnovne higiene, pa tudi drugih nalezljivih bolezni tako med migranti, kot osebjem, ki prihaja v stik z njimi," ugotavlja NIJZ. 

V Sloveniji primer tuberkuloze in hepatitisa

Iz držav, ki jih je prečkalo veliko ljudi, ne poročajo o večjih izbruhih nalezljivih bolezni, poročajo pa o boleznih, ki jih poznamo, čeprav se nekatere pri nas ne pojavljajo več. "Tako so te države poročale o primerih akutnih črevesnih okužb, hepatitisa A, tifusa, različnih virusnih prehladnih obolenj, tuberkuloze in kožnih bolezni, kot so garje in ušivost," na podlagi podatkov, ki jih izbira dežurna epidemološka služba navaja NIJZ. 

V Sloveniji so zaznali posamezne primere nalezljivih bolezni pri migrantih, in sicer tuberkulozo in hepatitis A, ki pa je bil laboratorijsko potrjen že potem, ko je zboleli zapustil Slovenijo. 

Prenatrpani centri, več bolezni

Zaradi velikega števila migrantov, ki dnevno pridejo v Slovenijo, so obačasno zmogljivosti sprejemnih in nastanitvenih centrov izjemno presežne in in v takih razmerah obstaja po mnenju NIJZ večja možnost za širjenje respiratornih in črevesnih bolezni med migranti. "Obstaja tudi večja nevarnost za prenos bolezni na vse zaposlene in prostovoljce, ki prihajajo v stik z njimi," ugotavlja NIJZ in dodaja, da kljub temu za zdaj ni večjega tveganja za naše prebivalce. 

Vse, ki bodo delali z migranti bodo cepili. Na predlog NIJZ za zdaj le proti gripi. "Če bo kaj nujnejšega, bomo o tem razpravljali v prihodnje," je na včerajšnji tiskovni konferenci povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. "Začeli bomo v najbolj obremenjenem delu v Brežicah." Za prostovoljce bo stroške krilo ministrstvo za zdravje, za policiste notranje ministrstvo in za vojake obrambno ministrstvo.

Beri dalje...