Članek
Notranja ministrica: "Razmišljamo tudi o ovirah"
Objavljeno Oct 29, 2015

Slovenija spremlja dogajanje v Avstriji in se pripravlja tudi na "najbolj črne scenarije". Kaj to konkretno pomeni, ministrica ne odgovarja.

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidarje na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da so ukrepi za obvladovanje begunske krize, ki so jih danes obravnavali na vladi, naravnani v cilj odvračanja in obvladovanja nedovoljenih migracij. 

Kaskadno naravnani ukrepi

"Ocenili smo stanje in obravnavali vse možne scenarije," je povedala na novinarski konferenci."Ugotavljamo, da smo pripravljeni in da bomo stopnjevali ukrepe glede na situacijo v smeri odkrivanja, odvračanja in uravnavanja nezakonitih migracij." Ukrepi za zavarovanje meje so po besedah ministrice v pripravi in so kaskadno naravnani. Vsebinsko o njih ni govorila, je pa dejala, da vključujejo tudi najbolj restriktivne.

PREBERITE ŠE: 

Na vprašanja, za kakšno konkretno zavarovanje meje in tehnične ovire gre, ministrica ni odgovarjala. "Vlada bo reagirala glede na situacijo," je poudarila. "Opazujemo, kaj počne Avstrija, zato sem danes govorila tudi z njihovo notranjo ministrico, ki je pojasnila, da so težje pregrade namenjene uravnavanju in usmerjanju migracijskega toka na prehodnih točkah in ne zapiranju meje, tudi zato, da se pri tem zagotovi varnost."

Razmišljajo tudi o tehničnih ovirah

Dodala je, da se Slovenija pripravlja tudi na črne scenarije, "a o tem danes še ne moremo govoriti". Za tehnične ovire je ministrica dejala, da so stvar stroke ter da v tem trenutku ni seznanjena, da bi bile v Sloveniji. "Ukvarjamo se tudi s to idejo, ampak za uravnavanje tokov na prehodnih mestih," je poudarila. "V tem smislu smo sinhronizirani z Avstrijo."

Poudarila je, da schengen še vedno velja in da ga Slovenija varuje glede na svoje zmožnosti in se je pri tem izkazala z maksimalnimi napori. 

"Prvi, ki upočasnujemo tok"

Prav tako je Slovenija po njenih besedah prva država, ki skuša upočasniti migracijski tok v EU. To je po njenem mnenju nesprejemljivo, glede na to, da sta na migrantski poti pred Slovenijo še dve zunanji meji EU. "Potrebno bi bilo vzpostaviti zbirne centre v Grčiji in Italiji," je ponovila. "Če se tam začel zmanjševati migracijski tok in bi se vračali ekonomski migranti, bi bila situacija tudi za Slovenijo lažja." 

Beri dalje...