Članek
Ivan Puc o pripravah SDS na prevzem oblasti
Objavljeno Jul 02, 2015

Lani jeseni smo s pomočjo sogovornikov spoznavali, da položaj v Sloveniji postaja vse preveč kočljiv, da bi se celotna ozaveščeno demokratična stran smela vnaprej izogibati odkritemu pogovoru o (ne)zadostnosti lastne strankarske ponudbe. Nekateri so bili prepričani, da se je čas strateške naslonitve širše desnosredinske civilne družbe na eno stranko (ali stranke nasploh) iztekel, večina pa jih je menila, da je žogica v tem trenutku predvsem pri Slovenski demokratski stranki. A dokler je Janez Janša v zaporu, SDS ne bo mogla začeti odprte in sproščene razprave o svoji prihodnosti in prenovi vodstva in s tem tudi modernizaciji lastnega diskurza, načina političnega delovanja. Ker ni dvoma, da je ta trenutek edina stranka desno od sredine, sposobna nagovoriti širše urbano in nekonfesionalno volilno telo, je ta zagata zagata celotne ʻdesniceʼ.

Janša ni več v zaporu, a odprte in sproščene razprave o vprašanju njene modernizacije, s čimer bi se pripravila na osvojitev oblasti, še ni. Tudi strankin strokovni svet, če se ozremo na spletno stran, se zdi, da je na počitnicah. Načela pa je vprašanje »poprave krivic«, tudi zato, ker sta vlada in vladajoča koalicija v državnem zboru vodji opozicije neustavno in nezakonito skušala odvzeti poslanski mandat. »Ob zadevi Patria je mehanizem zavor in ravnovesij tako v celoti odpovedal; vse tri veje oblasti so se zapletle v niz neustavnosti, katerih cilj ali posledica je bilo izločanje vodje opozicije iz demokratičnega procesa,« ji je v podporo zapisalo Društvo Evropska Slovenija. 

V pismu predsedniku države, vlade in državnega zbora so voditelji SDS menili, da bi se volitve končale drugače, če bi sodstvo ne bilo zlorabljeno za odstranjevanje političnih tekmecev iz volilne kampanje. Ali je največja opozicijska stranka samo zaradi tega na zadnjih dveh volitvah v državni zbor izgubljala toliko deset tisočev volivcev? O tem dvomim, morda pa se motim. Ugibajmo naprej. Bi mesto predsednika državnega zbora in vlade zasedal kdo drug, če bi stranko na volitve popeljal drug lider? Tudi o tem dvomim, morda pa se motim. Odvisno od marsičesa.

V pismu so izpostavljeni voditelji SDS izrazili pričakovanje, da se bodo pogovorili o popravi krivic. Kakšen je bil rezultat, smo videli. Najzanesljivejši način politične poprave krivic je zmaga na volitvah. Pa smo spet pri žogici, ki je pri SDS.