Dež je ena izmed oblik padavin, poleg snega, toče, sodre in rose. Nastane, ko posamezne vodne kapljice iz oblakov padajo proti Zemlji. Ves dež ne doseže Zemljinega površja; nekaj ga pri padanju skozi suh zrak tudi izhlapi. Včasih izhlapi prav ves dež.
Kot glavni vir sladke vode za večino porečij, zaradi absorpcije ogljikovega dioksida iz ozračja pa ima pogosto značilen vonj. Padavinam s pH vrednostjo pod 5,6 pravimo kisli dež. Poleg kisika in dušika vsebuje dež pogosto tudi dušikovo in žvepleno kislino in dušikov dioksid, s temi lastnostmi pa raztaplja minerale in rudnine, ki služijo kot hrana za rastline.
Dež je najpogostejša oblika padavin in del kroženja vode, v katerem se kondenzirana vlaga iz oblakov spet vrne nazaj na zemljo. Glede na trajanje in jakost padavin stroka loči nevihto, močan dež, tornado in monsun. Globalno je povprečna količina padavin 1.000 milimetrov na kvadratni meter. Zanimivo je, da je evropski kraj z največ padavinami vas Crkvice v Črni gori (planina Orjen), s povprečjem 5.000 milimetrov na kvadratni meter. Kraj je leta 1937 dosegel absolutni evropski rekord v količini padavin – kar 8.000 milimetrov na kvadratni meter. V Evropi so nevihte izjemna redkost na Islandiji (1-2 letno), največ v svetovnem merilu pa jih je v Indoneziji, Mehiki in Indiji.
Zbiranje deževnice ni le ekološka odločitev, izplača se tudi s finančnega vidika. V gospodinjstvu lahko z deževnico nadomestimo tudi do 50 odstotkov vode, ki jo porabimo za vsakodnevne potrebe.
Primerna uporaba je za splakovanje stranišč, pranje perila, morda celo za prhanje, za zalivanje trate, vrta, sadnega drevja, cvetja. V primeru kuhanja in pitja pa malo manj, pa vendar se očisti do te mere, da je lahko v polni meri uporabljena za gospodinjske namene.
Najbolj preprosto je pod žleb postaviti veliko plastično posodo, sodobni sistemi za uporabo deževnice v hiši pa vključujejo vso potrebno opremo za zbiranje, filtriranje in črpanje po hišni vodovodni napeljavi. Ob vsestranski uporabi deževnice so filtri nujno potrebni, saj mora biti voda neoporečna, to pomeni, da ne sme vsebovati trdih delcev, sluzastih snovi ter različnih kemikalij in mikroorganizmov.
Za deževnico je značilno, da ne vsebuje mangana, železa in drugih kovin ter je mehka in brez mineralov, zaradi česar ima prednost tudi pri uporabi. Zaradi svoje lastnosti se vam za vodni kamen ni potrebno bati. Ker je deževnica mehka, ovrednoti se okoli 5 stopinj po nemški lestvici, ne potrebujete dodanih sredstev za mehčanje vode, ki so okolju škodljive.
Uporabljajte deževnico in prihranite pri stroških.
Nov 27, 2017