Članek
Objavljeno May 11, 2017
Že lep čas se krešejo mnenja, ali v slovensko košarkarsko reprezentanco pripeljati igralca, ki bi pomenil dodano vrednost in bi ekipi pomagal do dobrega izida. To bi posledično pripomoglo k popularizaciji košarke, pa še marketing Košarkarske zveze Slovenije bi na ta račun prišel do kakega evra več. Vse lepo in prav, dileme bodo ostale. Pa naj KZS angažira tujca ali ne. To smo ljudje, za vse ni nikoli prav. Bistveno je, da so zdravi in kleni nameni. Te pa KZS premore. To šteje.
[caption id="attachment_17336" align="aligncenter" width="600"] foto: KZS[/caption]
Totalno zanikanje
Je pa Rašo Nesterović, generalni sekretar KZS-ja, je v pogovoru za Siol (presenetljivo, morda da pomiri nekatere igralce) zanikal, da bi Slovenija iskala še kako moč za moško ekipo. „Nič se ne dogaja. Morda so mediji na podlagi zgodbe o Evansovi sklepali, da je nekaj podobnega tudi pri moških. Znan je bil tudi primer, ko smo želeli v reprezentanco pripeljati Bryanta Dunstona. To je bila kalvarija. Najprej se mora spremeniti zakonodaja. Menim pa, da je v trenutnem času, torej v obdobju migrantov in beguncev, to tema, ki se je večina raje izogiba,“ je dejal Nesterović. Odgovor je zelo zanimiv, kolegi Martin Pavčnik pa je avdio zapis shranil.
Dončićev soigralec
Bolj ali manj je jasno, da si KZS prizadeva, da pripelje in najde še enega Američana. Kolega Primož Salmič z Ekipi je danes razkril njegovo ime – menda gre za 26-letnega v Nemčiji rojenega Američana Anthonyja Erwina Randolpha, Jr., ki je soigralec Luke Dončića v Realu.
Jutri prihaja v slovenski parlament predlog zakona, ki bi menjal famozni 13. člen Zakona o državljanstvih, ki pravi takole:
„Z naturalizacijo lahko pridobi državljanstvo Republike Slovenije polnoletna oseba, če to koristi državi zaradi znanstvenih, gospodarskih, kulturnih, nacionalnih ali podobnih razlogov, pod pogojem, da dejansko živi v Sloveniji neprekinjeno vsaj eno leto pred vložitvijo prošnje in ima urejen status tujca.“
Velika Vilfanova pomoč
Drugače povedano: ne moremo vseh tujcev obravnavati po istem kopitu. V primeru športa, kulture in znanosti bo šlo za postopek izredne naturalizacije, o katerem bo odločala vlada, ne pa birokrati. Vse skupaj pa je plod trdega dela poslanca Petra Vilfana, ki je predlog pripravil in uskladil. Po skrajšanem postopku naj bil zakon sprejet pred parlamentarnimi počitnicami.
Bo prepozno za Shante?
Še to: bojimo se, da bo ta zakon sprejet prepozno, da bi rešil primer celjske Američanke Shante Evans. Zato naj KZS nemudoma napne vse moči (pa saj so igrali košarko skupaj pred dnevi v Šentjurju, kjer se take zadeve strateške rešujejo), da bo Shante postala Slovenka. Na ministrstvu za notranje zadeve zmajujejo z glavo. Zato KZS, akcija! Ženska košarka si to zasluži.
#Reprezentanca
May 11, 2017