U20: Korak bližje rešitvi
Objavljeno Jul 22, 2017
Slovenska reprezentanca fantov do 20 let se je danes na evropskem prvenstvu pomerila z Latvijo in slavila zanesljivo zmago z 78:50. Jutri se bodo Slovenci ob 15.45 pomerili za 13. mesto evropskega prvenstva in obstanek v diviziji A. EP U20, za mesta od 13. do 16., 22.7. SLOVENIJA - Latvija 78:50 (20:13, 10:10, 21:15, 27:12) Slovenija: Šiško 19 (5 skokov in 6 podaj), Durnik 14 (13 skokov), Macura 12 (7 skokov), Barič 11, Habat 8, Bratec 6, Vesel (5 skokov) in Mlakar po 3, Martinčič 2, Oman, Ledl, Rožanc.

Tekmo za ohranitev možnosti za obstanek v elitni diviziji sta obe reprezentanci začeli izenačeno ter z izmenjavanjem v vodstvu. Dve minuti pred koncem prve četrtine so Slovenci po košu Nejca Bariča prvič povedli za devet (17:8). Izid ob koncu prve četrtine srečanja pa je znašal 20:13 v korist slovenskih košarkarjev.

Na začetku druge četrtine so se Latvijci z delnim izidom 6:1 povsem približali slovenski izbrani (21:19). Triminutni strelski mrk obeh ekip, so v šesti minuti druge četrtine prekinili Latvijci, ki so tako prišli do ponovnega izenačenja na srečanju. Do konca prvega polčasa so slovenski košarkarji zaigrali bolje in prvi polčas dobili s 30:23.

V drugem polčasu so se latvijski košarkarji v tretji minuti tretje četrtine približali le na tri točke zaostanka, a so Slovenci ponovno odgovorili z delnim izidom 8:0 in Slovenija je prvič povedla z dvomestno razliko (40:29). Semafor je ob koncu tretjega dela tekme kazal 51:38 za slovensko izbrano vrsto.

V zadnjem delu tekme so varovanci Aleksandra Sekulića prednost še povečali in pet minut pred koncem srečanja je, po košu Jurija Macure, prednost prvič narasla nad 20 točk (66:45). Slovenija se je na koncu veselila visoke zmage z 78:50.

Žan Mark Šiško je za devetouvrščene s prejšnjega prvenstva dosegel 19 točk, k temu pa je dodal še pet skokov in šest podaj. Urban Durnik je dosegel dvojni dvojček (14 točk, 13 skokov), Jurij Macura pa je v statistiko vpisal 12 točk in sedem skokov.

Slovenska izbrana vrsta tako še ohranja možnosti za obstanek v diviziji A, medtem ko bodo Latvijci na naslednjem evropskem prvenstvu nastopali v diviziji B in se bodo jutri borili za predzadnje mesto na tem evropskem prvenstvu. Slovenijo pa jutri ob 15.45 čaka odločilna tekma za 13. mesto proti zmagovalcu z današnje tekme med Italijo in Češko.

Izjava po tekmi:

Aleksander Sekulić, glavni trener slovenske reprezentance: "Odigrali smo dobro in naredili kar se je od nas pričakovalo. Tekma ni bila lahka, zato smo si morali zmago prigarati z borbeno in pametno obrambo. Potem je tudi vse lažje v napadu. Čakamo na zmagovalca med Italijo in Češko. Naredili bomo vse kar je v naši moči, da zmagamo se naši zadnji tekmi prvenstva!"