Članek
Zmagovalci in poraženci NBA tržnice (KOLUMNA)
Objavljeno Jul 12, 2015
Konec tekmovalne sezone je, vendar NBA košarke nikoli ni zares konec in tako je tudi edino prav. Po NBA draftu pred dvema tednoma se je začelo odštevati do začetka NBA tržnice.
Prestop Aldridgea v San Antonio velja za prvo
Prestop Aldridgea v San Antonio velja za prvo "bombo" letošnjega poletja v NBA. foto: nba.com/spurs
Pravilo NBA tržnice je preprosto. Od 1.7.2015 so se ekipe lahko pogovarjale s svojimi in prostimi igralci glede sklenitev pogodb, od 9.7.2015 pa so se te (dogovorjene) pogodbe lahko podpisale. Mnogi se sprašujete, zakaj obstaja ta moratorij osmih dni. V teh osmih dnevih NBA izvede revizijo poslovanja NBA ekip in tudi določi novo kapico za plačila (t.i. salary cap). Na začetku letošnje NBA tržnice je že zelo počilo! V prvih petih dnevih je bilo dogovorjeno 54 pogodb, vrednih kar 2,1883 milijardi $. Ker je večina največjih NBA zvezdnikov že dogovorila svoje pogoje in tudi že podpisala pogodbe si poglejmo nekatere dosedanje zmagovalce in poražence tržnice do zdaj (12.7.2015). ZMAGOVALCI San Antonio Spurs V svoje vrste so privabili LaMarcusa Aldridgea (4 leta/80 mio $), ki se je v Portlandu razvil v top 3 krilne centre v NBA. S tem so NBA dali vedeti, da ko se bo Tim Duncan upokojil, ne bodo Spursi nič slabši. Poleg tega so v moštvu zadržali MVP-ja finala leta 2014 Kawhija Leonarda (5 let/95 mio $) in starega znanca Union Olimpije, ostrostrelca Dannyja Greena (4 leta/45 mio $). Če k temu dodamo smešno nizko novo pogodbo Tima Duncana (2 leti/10 mio $), povratek Manuja Ginobilija, podpis robustnega krilnega centra, veterana Davida Westa (prišel iz Indiane, podpisal za 1 leto/1,5 mio $) in nadomestitev Coryja Josepha (odšel v Toronto za 4 leta/30 mio $) s solidnim Rayem McCallumom (prišel iz Sacramenta), bi lahko rekli tudi, da NBA liga naslednje leto ne bo poštena.
foto: nba.com
foto: nba.com
Los Angeles Clippers O načinu bi se dalo razglabljati, a Clippersi so v svojih vrstah uspeli zadržati DeAndreja Jordana, ki je svojo zvestobo že obljubil Marku Cubanu, lastniku Dallasa, a nato povozil svojo besedo (milejše, si je premislil) in podaljšala sodelovanje s klubom, v katerem je že zdaj igral. Ne podcenjujmo tudi podpisa Clippersov s 37-letnim Paulom Pierceom, saj ima "The Truth" še vedno nekaj trikov v rokavu, ker pa je doma iz Los Angelesa, mu bo mogoče tudi domača klima pomagala do dobrih predstav. Cleveland Cavaliers Svoje skoraj šampionsko moštvo so zadržali skoraj v popolnosti, saj so podpisali pogodbe z LeBronom Jamesom (2 leti/47 mio $), Kevinom Loveom (5 let/110 mio $), Imanom Shumpertom (4 leta/40 mio $), dodali pa so tudi povratnika v Cleveland Moja Williamsa (2 leti/4,3 mio $), ki bo na položaju organizatorja igre bolje zamenjal Kyria Irvinga, kot ga je Matthew Dellavedova. Pričakuje se tudi podpis pogodbe s Tristanom Thompsonom, JR Smithom in Dellavedovo kot tretjim organizatorjem igre, kar je bilo sprva tudi namenjeno v sezoni 2014/15. Če ekipi, ki je nastopila v finalu lige NBA, dodamo Kyria Irvinga, Kevina Lovea in Moja Williamsa, je to spet ekip, ki lahko napade sam vrh lige. Milwaukee Bucks Čeprav na prvi pogled niso neki veliki zmagovalci NBA tržnice, jim je uspelo speljati Grega Monroea (prej igralec Detroita) ekipam kot sta New York in Los Angeles Lakers, kar pomeni majhno a pomembno zmago moštev iz t.i. "manjših" trgov. Ob tem so zardžali v svojih vrstah Khrisa Middletona (5 let/70 mio $), kar jih ob ostalih članih ekipe in vrnitvi zdravega Jabarija Parkerja spet pelje v končnico NBA lige.
Davis bo v naslednjih letih najbolj plačan NBA košarkar. foto: Derick E. Hingle, USA TODAY Sports
Davis bo v naslednjih letih najbolj plačan NBA košarkar. foto: Derick E. Hingle, USA TODAY Sports
New Orleans Pelicans Zmagovalci so preprosto zato, ker so podpisali Anthonyja Davisa (5 let/145 mio $), ki je zame bodoči najboljši igralec celotne lige za obdobje naslednjih 5-10 let! Ob tem so zadržali tudi solidnega centra Omerja Asika (5 let/60 mio $), tako da se z ekipo Pelicans lahko računa v naslednjih letih. PORAŽENCI Los Angeles Lakers Kobe Bryant se nezadržno stara in nihče več noče združiti moči s »tem« Kobejem, ki je poškodovan, preplačan in več kaže na svojih 5 prstanov kot dela dobro ekipi na igrišču, čeprav je, roko na srce, bila v sezoni 2014/15 ekipa obupna. Lakersom so se v NBA tržnici izmuznili LaMarcus Aldridge, Greg Monroe in DeAndre Jordan, torej velika imena lige, ki jih je Los Angeles zgodovinsko vedno potreboval. Težava je v tem, da že tretje leto niso uspešni na tržnici. Novi igralci, Lou Williams, Roy Hibbert in Brandon Bass pač niso nasledniki t.i. Show Timea, po katerem je bila ta franšiza najbolj znana. [caption id="attachment_23384" align="alignleft" width="150"]Wesley Matthews. foto: nba.com Wesley Matthews. foto: nba.com[/caption] Dallas Mavericks Deandre Jordan je bil že njihov, a si je premislil. Vendar ni sporočil tega kar nekaj dni in Dallas je delal poteze, ki kažejo na to, da so z Jordanom dejansko dogovorjeni, tako pa so se rešili centra Tysona Chandlerja, odšel je v Phoenix, ki bi ga zdaj še kako potrebovali. Škoda za Dirka Nowitzkega, ki bi si zaslužil še zadnji napad na vrh lige NBA. In še podpis z Wesom Matthewsom (4 leta/70 mio $), ki okreva po počeni Ahilovi tetivi, se zdi preveč rizičen. New York Knicks Nekateri pravijo, da Phil Jackson ni dober Generalni manager, ampak živi na trenerski slavi, ki so mu jo prinesli Michael Jordan, Kobe Bryant, Scottie Pippen in Shaquille O'Neal. Čas bo pokazal, ali je to res. Spet je kar nekaj prostih igralcev zavrnilo Knickse, zato so morali preplačati za tiste, ki so jih uspeli pripeljati: Robin Lopez (4 leta/54 mio $, želeli do Grega Monroea), Arron Afflalo (2 leti/16 mio $) in Derrick Williams (2 leti/10 mio $). Za NBA tržnico je bilo do zdaj najbolj značilno to, da so bili igralci, ki so podpisali nove pogodbe (razen zvezdnikov) večinoma preplačani glede na svojo kvaliteto, a ker se bo »salary cap« v letu 2016 povečal na 90-95 mio $, v letu 2017 pa na 100-110 mio bodo te igralci takrat »poceni«. Ne pozabimo, da v sezoni 2016/17 stopa v veljavo nova televizijska pogodba med NBA in TV postajami, vredna 24 milijard $ v devetih letih. Prav to je razlog za povečanje salary capa.
foto: nba.com/heat
foto: nba.com/heat
O GORANU DRAGIĆU Goran Dragić je s podpisom 5-letne pogodbe z Miamijem, vredne cca. 90 mio $, postal najbogatejši slovenski športnik vseh časov. Kot bivši košarkar, sedanji zaljubljenec v ta šport in vneti opazovalec lige NBA, mu privoščim vsak  NBA dolar. Tako kot sem ga privoščil vsem našim asom, ki so kdajkoli igrali v ligi NBA.  Za Gorana se bo sedaj spremenilo le to, da so mu bili s to pogodbo izročeni ključi do upravljanja z ekipo oz do organizacije igre. Seveda bo moral zadovoljiti nekatere napadalne "apetite" Dwyanea Wadea in Chrisa Bosha, a Gogi bo znal poiskati ravnotežje med kreiranjem svojega napada in "prvo podaja" miselnostjo. Ta pogodba pa pomeni tudi manj prostora za napake, kar bo Goranu gotovo prineslo nekaj dodatnega pritiska in moral bo pokazati vso svojo psihično moč, s katero je tudi prišel do visokega statusa v NBA ter podpisa pogodbe pri legendarnem Patu Rileyu.
#LigaNBA