Članek
Objavljeno Jun 26, 2017
- Čestitke! Za vami je nora sezona z Miami Heat, kjer ste se kot ekipa dobesedno dvignili kot ptič feniks iz pepela in se prelevili v eno najbolj vročih ekip v ligi. Po seriji 30 porazov in le 11 zmag ste v drugi polovici sezone pobrali in zabeležili kar 30 zmag in le 11 porazov in končali z enakim izkupičkom zmag in porazov. Kaj takšnega še ni uspelo nobeni ekipi, ki je v okviru sezone na eni točki beležila več kot 19 zmag kot porazov. Kako ste se lahko motivirali, ko ste bili dobesedno na tleh in vas je večina odpisala v tej sezoni?
Motivacija pri nas nikoli ni bila problem, problem je bil predvsem v poškodbah. V začetku sezone smo imeli namreč veliko poškodovanih igralcev in tako nismo uspeli ujeti tistega pravega ritma. Kasneje, ko so se vrnili vsi poškodovani, se je pokazalo česa smo zares zmožni. V profesionalnem športu motivacija nikoli ne sme biti vprašaj. Tako kot v vsakem športu so tudi v košarki lepi in težko trenutki, ki so seveda sestavni del športa. Važno je kako se nanje odzoveš.
- Menite, da lahko del zmagovalnega duha prenesete tudi v slovensko reprezentanco? S kakšnim rezultatom bi bil Goran Dragić zadovoljen na letošnjem evropskem prvenstvu.
Imamo zelo dobro ekipo sestavljeno iz mladih in starejših izkušenih igralcev, ki se že zelo veseli tega prvenstva in dobrega rezultata. Če bomo pravi lahko dosežemo marsikaj. Pustimo se presenetit.
- Zdi se, da ste se z leti razvili v vse boljšega vodje ekipe in sprejemati odločitve na igrišču še bolj samozavestno. Kako se osebno izpopolnjujete in rastete? Je okolje v ZDA pripomoglo k temu?
Kot igralec se skozi leta izpopolnjuješ, naučiš se reagirati na dane situacije. Vemo, da je NBA liga najmočnejša liga na svetu, kjer se morajo igralci, ki se želijo obdržati, neprestano razvijati in napredovati.
- Na svetu je na milijone igralcev, sploh vaše višine. Kateri so tisti razlogi, zaradi katerih je vam uspelo, drugim pa ne?
Zagotovo gre del uspeha pripisati želji, ki je prisotna že od otroštva. Zaradi te sem skozi leta trdo treniral in se marsičemu tudi odrekel. Zagotovo pa so k vsemu skupaj pripomogle tudi fizične predispozicije...
- Niste samo odličen košarkar, pač pa tudi mlad milijonar. Leta 2015 ste podpisali petletno pogodbo za 90 milijonov dolarjev. Je bil denar sploh kdaj motivator? Bi se tako gnali tudi, če bi bilo v igri manj denarja?
Z igranjem košarke sem začel zaradi ljubezni do igre. Z leti je prišel tudi denar, vendar ta nikoli ni bil glavni motivator. Motiv je bil in je še vedno igranje na najvišji ravni na svetu.
- Kako Goran Dragič upravlja svoje premoženje? (Na zadnje, ko sva se pogovarjala o vašem premoženju (junij 2014), ste dejali, da imate denar razpršen na treh bankah, da vlagate v delnice, da ste kupili naložbo v bolnišnične zabojnike za zbiranje medicinskega odpada. Nekaj denarja imam v nepremičninah, malo tudi v vrednostnih papirjih, ki vlagajo v infrastrukturne projekte, kot so avtoceste. Se je vaša naložbena strategija kaj spremenila v tem času? )
Naložbena strategija se je definitivno spremenila, v skladu z večjimi prihodki. Imam finančnega svetovalca s katerim že dolgo uspešno sodelujeva.
- Lani pozimi ste kupili družinsko hišo v Miami-ju za 7,9 mio dolarjev. Zgleda, da ste imeli srečno roko z nakupom. Po podatkih družbe S&P/Case Shiller so se cene domov v Floridi od februarja lani povečale za sedem odstotkov. Ali vidite nepremičnino tudi kot naložbo?
Za nakup hiše smo se odločili ker nam je bila všeč, zaradi lokacije ob morju pa smo vedeli, da je kasneje ne bo težko prodati, morda pa z njo tudi kaj zaslužiti.
- Vse se začne doma. Kaj so vas starši naučili o denarju?
Da je skromnost velika vrlina.
- Se s soigralci kdaj pogovarjate naložbenih priložnostih oziroma njihovih podvigih?
To so zasebne stvari, o katerih se v garderobah ne pogovarja.
- Še preden vam NBA izroči milijonski ček, morate igralci v »finančno šolo«. Pa kljub temu številni po zaključku kariere bankrotirajo. Zakaj? (Številni vaši soigralci prihajajo iz revnih družin. Ali vam kdaj pripovedujejo, kakšno življenje so živeli preden so postali NBA igralci?)
Po mojem mnenju so v večini primerov krivi priskledniki, ter preveč luksuzno življenje v času vrhunca kariere. S takšnim načinom življenja igralci namreč nadaljujejo tudi po upokojitvi, ko so prilivi veliko manjši. Večina igralcev prihaja iz revščine, življenja brez staršev,...
- Ob uspešnih športnikih je tudi cel kup prisklednikov (tako so mi povedali številni športniki od Milića do Zavca). Jih prepoznate? Kaj hočejo od vas?
Seveda jih prepoznam. To ni težko, saj so vedno tam kjer je denar. Želijo razvijati posle, v katere te želijo vključiti kot partnerja. V večini primerov pa se to slabo konča.
- Pritisk na tako uspešne igralce kot ste vi je kar velik. Kako se soočate s stresom?
S stresom se soočam na način, da kadar nisem na treningih ali tekmah, poskušam košarko odmisliti. Pri tem si pomagam z različnimi aktivnostmi, ki vključujejo predvsem mojo družino.
- Ali že razmišljate o upokojitvi in kaj boste takrat počeli? Zaradi dovolj dolgega igranja v NBA ligi imate pokojnino zagotovljeno prek sindikata igralcev. Kakšne pa so v povprečju te pokojnine? Kdaj se v povprečju NBA košarkarji upokojijo?
O upokojitvi ne razmišljam, saj si želim igrati čim dlje oziroma dokler mi bo telo to dopuščalo. Pokojnine so v ligi NBA odvisne od dolžine kariere, košarkarji pa jo dobijo šele po 60 letu. Te statistike žal ne poznam, mislim pa da povprečna doba igranja v ligi NBA znaša okoli 5 let.
- Verjetno spoznavate cel kup ameriških zvezdnikov (igralcev, pevcev,...) Ob katerem so se vam najbolj zatresle noge ali vam je zastal dih?
Naše tekme si ogleda veliko znanih obrazov kot so, Floyd Mayweather, DJ Khalid, Pittbull in drugi. Od vseh sta me do sedaj najbolj impresionirala Luis Hamliton in Cristiano Ronaldo.
- Kaj bi svetovali mladim igralcem, ki sanjajo, da bodo nekoč stopili po vaših stopinjah?
To kar delate, delajte z veseljem ter predvsem zaradi sebe in drugih.
Jun 26, 2017