Članek
Satelitski nadzor
Objavljeno Oct 21, 2024

Mediteranski inštitut za monitoring je od 09.11.2010 dalje ustanovil Mediteransko vesoljsko agencijo, ki bo z uporabo tehnologije nano satelitov in z metodami daljinskega zaznavanja bistveno pripomogla k ohranjanju okolja, nadzoru pogozdovanja, kmetijskih površin, stanju in kakovosti voda. V povezavi s tehnologijo AIS bomo lahko odkrivali plovila, ki plujejo prikrito in tako preprečevali nezakonite izpuste v morje. Bistveno bomo lahko prispevali in pomagali pri zaščiti in reševanju, naravnih katastrofah, kar bo imelo velik vpliv na zdravje in premoženje ljudi.

Elektronski nadzor
Za elektronski monitoring Mediterana z uporabo sistema AIS postavljamo v Sloveniji nadzorni center, kjer bo tudi center za krizni management in simulatorji. Nadzorni center bo zagotavljal monitoring tovornega prometa v realnem času na celotnem Mediteranu. Tako bomo pridobili podatke o luki namembnosti, hitrosti in smeri plovbe, imenu ladje, dolžini, širini, ugrezu, tipu ladje in motorjih ter vrsti tovora. To nam bo omogočilo, da ocenimo stopnjo nevarnosti tovora za okolje in ljudi, vrsto in količino onesnaženja, ki ga posamezna ladja ustvarja z operativnim delovanjem. Center za krizni management bo na razpolago vsem državam v regiji in bo podpora pri izvajanju nalog s področja zaščite in reševanja.

Operativni center bo deloval 24 ur na dan in bo po potrebi lahko zagotavljal podatke različnim ministrstvom in ustanovam, ki skrbijo za zaščito morske flore in favne in arheoloških podvodnih nahajališč, kontrolo ribolova, varnost plovbe, ter službi iskanja in reševanja, univerzam in šolskim ustanovam.

Osredotočili se bomo na uporabo tehnologije malih, mikro in nano satelitov, kateri zagotavljajo telemetrijski odziv z natančnim manevriranjem orbitalne platforme. Visoko precizno interaktivno daljinsko zaznavanje nam omogoča, da poleg uporabe AIS podatkov ugotovimo tudi kaj se s predmetom / področjem opazovanja dogaja, ali kdo pluje prikrito, ali pa natančen ogled področja katastrofe ne glede na zemeljsko infrastrukturo v področju, ki je prizadeto. Prav tako z spektralno analizo lahko ocenjujemo prizadetost okolja, rastlin, objektov, poplave, požare.

Prav tako lahko vršimo monitoring razvojnega ciklusa vegetacije, spremljamo vpliv suše na zmanjševanje pridelka in vpliv na vegetacijo, spremljamo gospodarjenje z gozdovi, vpliv človeka na gozdove, dajemo oceno škode na okolju, spremljanje urbanega razvoja, monitoring legalnih in ilegalnih odlagališč odpadkov, monitoring rek, jezer in morja, ocena škode pri naravnih in antropogenih nesrečah/katastrofah in možnosti ublažitve (požari, poplavi, nanosi blata), v praksi preverjamo delovanje različnih modelov in teorije na regionalnem nivoju.

#PodročjaDelovanja