ARGENTINA PRVAK Lionel Messi na krovu svijeta

U 23. minuti Argentina je stigla do prednosti.

(Patria) - U finalu Svjetskog prvenstva u Kataru finale su odigrali Argentina i Francuska. Nakon regularnih 90 minuta bilo je 2:2, a nakon produžetaka 3:3, pa su pobjednika odlučili penali gdje se bolje snašla Argentina i stigla do svjetskog zlata.

U 23. minuti Argentina je stigla do prednosti. Penal je izborio Di Maria. Loptu je namjestio Lionel Messi i precizno pogodio za 1:0, čime su Argentinci krunisali bolju igru u prvih dvadesetak minuta utakmice.

Od 36. minute Argentina vodi sa 2:0. Bila je to zaista sjajna akcija. Odlična asistencija Mac Allistera, a onda i dobra realizacija Di Marije.

Argentinci su na poluvrijeme otišli sa prednošću od 2:0. Koliko je selektor Francuske Didier Deschamps bio nezadovoljan igrom svojih pulena, pokazuje to što je već u 41. minuti odlučio da napravi dvije izmjene: Umjesto Oliviera Girouda i Ousmanea Dembelea, u igru je uveo Thurama i Kolo Muanija.

Argentina je imala vodstvo od 2:0 sve do posljednjih deset minuta regularnog dijela. Izgledalo je to kao sigurna prednost.

No, uslijedila je prava drama. U 80. minuti Mbappe je pogodio za 1:2 iz penala.

Samo dva minuta kasnije, ponovo je Mbappe pogodio i izjednačio na 2:2.

Tempo igre tada se znatno podigao. U 94. minuti veliku priliku imao je Rabiot, no odbranio je Martinez.

Tri minute poslije Messi je u dobroj prilici, Lloris brani.

Rezultat regularnog dijela glasio je 2:2, pa je utakmica otišla u produžetke.

U sudijskoj nadoknadi prvog produžetka Argentinci su imali sjajnu šansu za gol, ali Lautaro nije bio precizan.

Igrao se 109. minut kada su Argentinci stigli do novog vodstva: Nakon još jedne fantastične akcije, Messi je šutirao, lopta je prešla gol-liniju i uslijedilo je slavlje.

Ali slavlje nije dugo potrajalo: U 116. minuti sviran je penal za Francuze. Loptu je namjestio Mbappe i pogodio za 3:3.

U 123. minuti kolosalnu šansu imaju Francuzi preko Kolo Muanija, brani golman Argentinaca. Slijedi kontra u kojoj Lautaro glavom loptu šalje pored gola.

Uslijedilo je izvođenje penala. Prvi je šutirao Mbappe i pogodio, baš kao i Messi. Comanov udarac odbranio je Martinez, a Dybala je pogodio. Promašio je i Tschouameni. Odlučujući penal šutirao je Montiel. Pogodio je i donio titulu svjetskog prvaka Argentini.