Real savladao Barcelonu i zasjeo na vrh La Lige

Real je do ranog vodstva došao nakon dobre akcije Viniciusa Juniora i preciznog udarca Benzeme.

SARAJEVO, (Patria) - Nogometaši Real Madrida svladali su Barcelonu 3:1 u susretu 9. kola španskog prvenstva, a slavljem u El Clasicu preuzeli od Barcelone i vrh tabele u La Ligi. Xavijeva ekipa je do ove utakmice primila samo jedan gol, no već na poluvremenu dvaput vadila loptu iz svoje mreže, a do kraja utakmice još jednom za pad s vrha poretka u La Ligi.

Real je do ranog vodstva došao nakon dobre akcije Viniciusa Juniora i preciznog udarca Benzeme. Vinicius je probio po lijevoj strani i uspio šutirati, ali njegov udarac je zaustavi Ter Stegen. Lopta se odbila do Benzeme koji je pogodio u 12. minuti kroz odbranu Barcelone za 1:0. Probudila see Barcelona brzo nakon gol Reala, a najbolju priliku nakon toga imali su u 25. minuti.

Sergi Roberto je probio po desnoj strani i ubacio oštro kroz peterac, ali na nesreću Barcelone zakasnio je na loptu De Jong koji se zaletio klizeći. Na drugu stativu jurišao je Lewandowski koji je zahvatio loptu, ali i uspio promašiti cijeli gol i priliku za izjednačenje.

Propuštene prilike Barcelone kažnjava Valverde u 55. minuti. Odbrana Barcelone zanemarila je Viniciusa Jr. koji je primio lako loptu na njihovoj polovici, pričekao suigrače i nakon tri dodavanja lopta dolazi do Valverdea na 18 metara koji upućuje projektil kojeg Ter Stegen ne uspijeva odbraniti za 2:0.

Barcelona je imala veću prednost u posjedu i udarcima prema golu u prvom dijelu, ali Real je jednostavno bio precizniji. Real je s ova dva gola zabio tako više golova Barceloni ove sezone od ijednog drugog kluba u Španiji.

Taman u 52. minuti činilo se kako je utakmica gotova kad je strijelac ponovno bio Benzema. Primio je francuski napadač loptu i krenuo prema vratima Barcelone te iskosa zabio za 3:0, no pomoćni sudac je podigao zastavicu i zaleđe potvrdio VAR. Bijesni su bili igrači Barcelone u 73. minuti kad je u kaznenom prostoru Rela pao Lewandowski. Ušao je poljski napadač s loptom u kazneni prostor i nakon duela s Carvajalom i Militaom pao je na pod, skočili su se svi sa strane Barcelone, a sudac Martinez pokazao Lewandowskom samo da se podigne s poda.

Zanimljivo je da Ancelotti nije napravio nijednu izmjenu do 77. minute, dok je za to vrijeme Xavi izmijenio četiri igrača. Prva izmjena Ancelottija bila je izlazak Luke Modrića kojeg je publika pozdravila ovacijama, a na travnjak je poslao Camavingu. Rezultat su Xaviju izmjene donijele u 83. minuti kad je Fati probio po lijevoj strani i sjajno pronašao na drugoj strani Ferrana Torresa koji pogađa za 2:1 i vraća neizvjesnost u utakmicu.

Tačku na ‘i’ stavlja Rodrygo pred kraj susreta. Pričat će se još o tom trenutku kad je pao u šesnaestercu poslije duela s Garciom. Činilo se kao da je Rodrygo simulirao, ali javio se VAR i sugerisao sudiji Martinezu da pogleda snimku nakon koje je pokazao na bijelu tačku. Izvođenje preuzeo onaj ko je i izborio te pogodio za konačnih 3:1.