PREMIJER LIGA BiH Zrinjski pobjedom proslavio titulu, Sarajevo petardom u Vrapčićima čekiralo kartu za Evropu

Igman je kiksao u borbi za opstanak, jer je poražen od direktnog konkurenta Tuzla Cityija u Konjicu. Strijelac jedinog gola bio je Irfan Hadžić.

SARAJEVO, (Patria) - Neizvjesno je bilo u pretposljednjem kolu Premijer lige BiH u fudbalu. Dosta golova i u utakmicama u borbi za Evropu i tamo gdje se odlučivalo ko ispada iz lige.

Zrinjski je proslavio titulu šampiona pobjedom protiv Leotara 2:1. Borac je savladao Slobodu iz Tuzle 3:2 i zvanično osigurao plasman u Evropu.

I Sarajevo je osiguralo plasman u Evropska takmičenja nakon golijade u Vrapčićima.

Bordo ekipa je danas savladala Velež na stadionu Rođeni i tako osigurala nastup u kvalifikacijama Konferencijske lige naredne sezone.

Velež – Sarajevo 3:5 (Anđušić 3’, Haskić 74’, SIjamija 87’ – Varešanović 11’, Ziljkić 24’, Oliveira 57’, 75’ i 84’ penal)

Sarajevo je loše otvorilo meč, pa je Velež u trećoj minuti stigao do vodstva. Strijelac je bio Anđušić. Bordo tim je uspio do izjednačenja doći u 11. minuti, a strijelac je bio Dal Varešanović nakon sjajnog prodora.

Zatim je Almedin Ziljkić u 24. minuti fantastičnim udarcem pogodio za preokret.

Bordo tim je povećao prednost u 57. minuti. Odllično je šutirao Varešanović, pogodio stativu, a na pravom mjestu se našao Oliveira, kojem nije bilo teško da zatrese mrežu Mostaraca.

Velež smanjuje na 2:3 u 74. minuti. Odbijenu loptu u mrežu Sarajeva pospremio je Haskić.

No, svega minut kasnije bordo tim postiže novi pogodak. Odlično je centrirao Ziljkić, a glavom poentirao Oliveira.

Hat-trick je brazilski napadač kompletirao šest minuta prije kraja utakmice, pogotkom s bijele tačke. Prethodno je u šesnaestercu rođenih fauliran Kyeremeh.

Sijamija je zatim smanjio na 3:5, što će se ispostaviti kao konačan ishod meča.

VELEŽ: Hadžikić, Hrkać, Šikalo, Ćuković (Gosto), Halilović (Puce), Leai, Muminović (Pavić), Karamarko, Dejanović, Anđušić (Sijamija), Haskić.

SARAJEVO: Dizdarević, Trako, Radović, Martinović (Avramovski), Jelić Balta, Mulalić, Vrančić, Varešanović (Mustafić), Kyeremeh, Ziljkić, Oliveira.

Što se tiče Željezničara i Širokog Brijega, neizvjesnost se nastavlja, saznat ćemo u zadnjem kolu koja od tih ekipa ide na međunarodnu scenu. Ipak, u prednosti su sarajevski Plavi, koji nakon današnjeg rijumfa nad Posušjem imaju dva boda više.

Željezničar – Posušje 3:0 (Hodžić 84’, Štilić 88’, Amoah 90+3)

Željezničar je teže od očekivanog slavio protiv Posušja. Promašivali su Plavi na Grbavici do finiša, kada prvo pogađaju Armin Hodžić u 84. minuti, pa Semir Štilić s penala u 88. minuti. Treći gol postiže Amoah u nadoknadi.

Široi Brijeg je savladao Slogu iz Doboja golom Čavara u 39. minuti, čime su sačuvali nadu za izlazak u Evropu.