Željo i Široki prošli dalje, Sarajevo, Zrinjski i Velež ispali

Fudbaleri Sloge iz Simin Hana napravili su najveće iznenađenje u šesnaestini finala Kupa BiH izbacivši Zrinjski nakon što su pred 1.500 gledatelja slavili 1:0.

Danas su odigrane utakmice šesnaestine finala nogometnog Kupa BiH u kojim su postignuti neki iznenađujući rezultati. Jedni od najvećih favorita za osvajanje ovog takmičenja Sarajevo i Zrinski ispali su, dok su prolazak dalje ostvarili Željezničar i branitelj naslova Široki Brijeg, piše agencija Patria.

Fudbaleri Željezničara plasirali su se u osminu finala kupa Bosne i Hercegovine.

Tim Admira Adžema je sa minimalnih 1:0 slavio u Jajcu na stadionu Mračaj.

Susret su Plavi sjajno otvorili i već u drugoj minuti došli do gola koji je potigao Asim Zec.

Nakon toga sjajne prilike za Plave su propustili Goran Zakarić i Asim Zec. Do kraja prvog poluvremena golmanu Ramiću prijetili su Sinan Ramović i Dženis Beganović.

Drugo poluvrijeme otvroio je Kukavica koji je zaprijetio Fejziću, ali je golman Plavih bio siguran. Do kraja susreta Pvai koji su igrali u izmjenjenom sastavu propustili su nekoliko prilika, ali se rezultat nije mijenjao pa će igrači Željezničara nastaviti svoj put u Kupu.

U jednom od dva premijerligaška okršaja 1/16 finala Kupa BiH sastali su se Mladost Doboj Kakanj i Sarajevo. Poslije 90 minuta nije bilo golova pa je pobjednik odlučen poslije izvođenja penala. Bilo je 4:3.

Edis Mulalić i Husref Musemić su se odlučili da provjerene snage. Domaći su bili nešto agilniji u prvom poluvremenu.

Mujagić je u 17. minuti izašao sam pred Pavlovića, međutim pucao je pored gola. U 43. minuti fortuna je pogledala goste kada je Dilaver pogodio prečku. Dobre prilike za goste su imali Lelić i Stanojević.

U drugom poluvremenu manje uzbuđenja, igralo se uglavnom na sredini terena. Domaći su utakmicu završili sa igračem manje nakon što je u 84. minuti sudija Živković zbog drugog žutog kartona isključio Mujagića.

Za domaće su u penal seriji pogađali Vazda, Benović, Mišić i Šećerović, dok su za goste precizni bili Velkoski, Hadžić i Bekić. Velić je odbranio udarce Ahmetoviću i Sariću.

Sloga je bolje otvorila utakmicu. Mirel Ibrahimović uputio je udarac u prvoj minuti, ali je odbranio Bandić. Potom je sa druge strane prijetio Tonči Kukoč, ali lopta odlazi preko gola. Najbolju priliku u prvom poluvremenu imao je Ognjen Todorović, kada je za malo lopta prošla pored gola.

Do kraja poluvremena Sloga je prijetila preko Joce Stokića, ali Bandić je ponovo bio na mjestu. Pogodak je viđen u 60.minuti, a Joco Stokić pogodio je s penala. Zrinjski je potom imao dvije dobre prilike preko Harisa Handžića, no nije bilo promjene rezultata. Sloga je u 72.minuti imala priliku potpuno dotući Zrinjski.

U sjajnoj se šansi našao Mirel Ibrahimović. Svi su već vidjeli loptu u golu, ali onda je pogodila tek spoljni dio mreže.

Do kraja meča, Zrinjski je pokušavao doći do izjednačenja, ali bezuspješno i Sloga je ostvarila hsitorijski rezultat i plasman u osminu finala Kupa BiH.

Široki Brijeg je u gostima savladao ekipu Radnika rezultatom 1:0 i tako se plasirao u osminu finala Kupa BiH.

U Bijeljini se igralo otvoreno od samog starta, ali pogodaka nije bilo sve do 56. minute kada je pogodio Lončar, za ispostavit će se na kraju, konačni rezultat utakmice.

Premijerligaš Krupa je slavila protiv nogometnog kluba Grude rezultatom 4:0 i tako osigurala sebi sljedeću fazu tamičenja.

Po dva gola za goste postigli su Koljić, jedan u devetoj i drugi u 35. minuti utakmice, i Barić u 70., te u 84. minuti kada je postavio konačni rezultat utakmice.

U okviru šesnaestine finala Kupa BiH, Olimpik je kao gost savladao Velež sa 1:2.

Prva polovina prvog poluvremena donijela je veoma loš fudbal, bez ozbiljnijih prilika. Igralo se većinom na sredini terena.

Prvo uzbuđenje je viđeno u 27. minuti, no Brandao loše šutira iz dobre situacije. Prvi su se radovali gosti, a nakon greške domaće odbrane, Olimpik u vodstvo dovodi Oglečevac u 30. minuti utakmice. Ipak u finišu poluvremena, Plassao se pborinuo da se na odmor ode pri rezultatu 1:1.

Nastavak meča donosi igru na sredini terena. Oba tim su imala nekoliko poluprilika, a novo slavlje za goste donosi Mahović sjajnim udarcem sa 18 metara u 60. minuti meča.

U finišu meča još jedan gol za goste, čime su ovjerili trijumf za konačnih 1:3.

Čelik je neočekivano teško prošao u osminu finala Kupa BiH. Slavili su protiv federalnog prvoligaša Slavena nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. U regularnom dijelu bilo je 2:2.

Gol za vodstvo Slavena postigao je kapiten Mirnes Salihović već u osmoj minuti susreta.

U 67. minuti utakmice Omerkić je postigao autogol za izjednačenje rezultata.

Kouadio je u 74. minuti udarcem sa bijele tačke pogodio za preokret Crveno-crnih.

U 82. minuti Salihović je svojim drugim golom vratio utakmicu u egal, s obzirom da se rezultat do kraja nije mijenjao pristupilo se izvođenju penala.

Zeničani su bili bolji u seriji izvođenja jedanaesteraca sa ukupnih 5:4.

Fudbaleri Slobode i Borca iz Banja Luke ostvarili su plasman u osminu finala Kupa naše zemlje.

Tuzlaci su teže od očekivanog savladali Azot u Vitkovićima sa 1:2, dok je Borac sa nevjerovatnih 8:3 savldalo FK Vitez na gostovanju.

Sloboda je u 37. minuti povela portiv Azota. Strijelac je bio Sulejman Krpić. Od 58. minute Sloboda je igrala sa igračem manje jer je crveni karton dobio Amer Osmanagić.

Samo sedam minuta kasnije Azot je stigao do izjednačenja, a strijelac je bio Korjenič.

Slobodu je spasio Smajić koji je pogodio za konačnih 1:2.

Bratstvo je deklasiralo Stjesku sa 6:1, dok je Leotar također bio ubjedljiv protiv Kozare sa 4:0.

GOŠK je izbacio TOŠK nakon penala sa 4:5, dok je senzaciju priredio Svatovac, koji je nakon penala sa 5:4 izbacio Slaviju i tako je nastalo ogormno slavlje u mejstašcu od 7.000 stanovnika. Podsjetimo, Svatovac je član Druge lige FBiH.

TOŠK – GOŠK 2:2 (Kurdić 55’, Nuhanović 85'/Ramić 73’ Anković 88’) (4:5) – penali

Svatovac – Slavija 1:1 (5:4) – penali (Okačić 73'/Antić 85’)

Bratstvo – SUtjeska 6:1 (Mujkić 18’, Poturalić 22’, Vehabović 57’, Salkić 74’, Diabang 78’ 84'/Radović 58’)

Leotar – Kozara 4:0 (Ristić 3’, 64’, Medan 72’, Todorović 78’)

U 1/8 finala Kupa BiH plasirale su se ekipe Zvijezde 09 i Viteza.

Zvijezda 09 je u Etno Selu Stanišići možda i lakše od očekivanog sa sigurnih 2:0 pobijedila Bosnu. Federalni prvoligaš je koplja spustio već u prvom poluvremenu.

Domaći su poveli u 1. minuti kada je pogodio Dejan Vučić, a u 26. minuti konačan rezultat postavio je Selmir Mahmutović u 26. minuti.

Vitez nije dopustio iznenađenje te se rutinski plasirao u narednu rundu najmasovnijeg takmičenja u BiH. Vitežani su na gostovanju pobijedili Ljubić sa čak 0:5.

Premijerligaš je u prvih 45 minuta u Prnjavoru postigao dva gola, a strijelci su bili Elvis Bibić u 20. minuti, te Petar Bojo u 22. minuti. Nastavak je donio još četiri gola u mreži domaćih. Bibić je pogodio i u 49. minuti. Marin Vranjić je u 62. minuti servirao poker, još je pogađao Selmin Dogić u 65. i 87. minuti.