SAVLADALE ENGLESKU

Fudbalerke Španije okitile se prvim naslovom svjetskih prvakinja u historiji

U finalu odigranom u Sydneyu izabranice Sarine Wiegman poražene su od Španjolki 0-1.

(Patria) - Nakon što su lani osvojile naslov prvakinja Evrope, engleske fudbalerke nisu se u Australiji okitile i naslovom svjetskih prvakinja.

Gol koji je usmjerio i odlučio veliko finale postigla je u 29. minuti Olga Carmona Garcia.

U drugom su dijelu navaljivale obje ekipe, sijevalo je na sve strane, igrao se sjajan fudbal, ali Cata Coll i Mary Earps nisu više bile savladane.

Najbolju je priliku u 66. minuti imala Španija za povećanje vodstva nakon što je dosuđen penal poslije igranja rukom u 16-ercu Keire Walsh. No, Earps je pročitala udarac Salme Paralluelo.

James je neposredno nakon toga mogla izjednačiti i "kazniti" promašeni penal, no Coll je fenomenalno izvadila udarac upućen u rašlje.

Španjolke su zasluženo osvojile naslov, inače prvu svjetsku medalju uopće.

U grupi su pobijedile Kostariku i Zambiju, zatim su poražene 0-4 od bivših svjetskih prvakinja Japanki da bi u osmini finala pobijedile Švicarke 5-1.

Zatim su s puno muke nakon produžetaka dobile s 2-1 Nizozemke i u polufinalu jaku Švedsku istim rezultatom, piše Jutarnji list.

Za podsjećanje, Šveđanke su osvojile bronzu pobijedivši u "malom finalu" domaćina Australiju 2-0. Šveđankama je to već četvrta svjetska bronza (1991., 2011., 2019.).