STADION ROĐENI

Velež u finišu utakmice došao do vodstva nad Željezničarom

(Patria) - Posljednja dva meča šestog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine odigrana su večeras u Mostaru i Tuzli. Na Tušnju je slavio domaćin nad Igmanom sa 3:1, dok je u Mostaru Velež savladao Željezničar sa 1:0.

Nažalost, u najavi ove utakmice još jutros došlo je do tučnjave među navijačima dva tima u Mostaru, a kasnije je donesena odluka da nema gostujućih navijača na stadionu Rođeni, zbog čega je sastav iz Sarajeva ostao bez podrške tokom 90 minuta meča.

Umalo da Velež iznenada povede u uvodnim minutama utakmice, kada je Krajnc centrirao, Jašarević intervenisao, a lopta završila na gornjem dijelu prečke gola gostiju iz Sarajeva.

U 15. minuti nastala je gužva pred golom Željezničara, Krajnc na kraju dolazi do lopte i šutira visoko preko gola. Upravo Krajnc je zbog povrede napustio teren već u 18. minuti, a zamijenio ga je Anđušić.

U 25. minuti Ćosić je zaprijetio golu svog bivšeg kluba, ali je pucao pokraj stative Veležovog gola. U 37. minuti protest gostiju zbog odluke sudije Gigovića. Smatrali su da je Gigović trebao da dosudi prekršaj nad Mekićem, a on je dosudio da je lopta za domaće jer je Mekić igrao rukom.

Guliashvili je imao jedan poklušaj do kraja prvog dijela, zatim i Mekić, čiji udarac brani Hadžikić, a Mlinarić je pucao glavom malo pored gola Željezničara u završnici prvog dijela, koje je obilježeno s dvije povrede. Osim Krajnca, iz igre je morao i Ovčina, pa je umjesto njega ušao Allyson.

U 50. minuti je Oruč centrirao, a Guliashvili iz dobre pozicije promašio cijelu loptu. Nedugo nakon toga Anđušić je bio nesebičan, Muftić mu lagano brani udarac, no dojam je da bi bolje bilo da je dodao loptu do Guliashvilija koji je bio sam na desnoj strani.

Naredna šansa tek u 70. minuti. Halilović je šutirao sa 18 metara, no izblokiran je. Halilović je potom iskosa sa nekih 20 metara iz slobodnjaka šutira, prečka je saveznik gostiju. Mogao je Velež do vodstva u 76. minuti. Muftić je imao veliku grešku, lopta došla do Haskića, koji s 13 metara pogađa stativu.

Pokušavali su domaći da naprave završni pritisak, da dođu do važne pobjede. Jasno je da su i gosti željeli cijeli plijen ali prije svega bod u Mostaru, a na kraju je ipak sastav Rođenih došao do pobjede. Uz malo sreće Haskić glavom u 90. minuti pogađa za pobjedu i veliko slavlje. Prethodno je centrirao Oreč, a lopta se od Drine odbila do Haskića.

Veležu je ovo druga pobjeda uz dva remija i poraz i sa osam bodova dolaze na šesto mjesto, dok Željezničar zauzima četvrto mjesto sa devet bodova.

Idu sada i jedni i drugi na dvosedmičnu pauzu zbog reprezentativnih akcija, a onda se vraćaju sredinom septembra. Želji će gostovati GOŠK na Grbavici, dok će Velež biti gost Igmanu u Konjicu.