Na Splošnem sodišču Evropske unije je bila vložena pritožba, da se razveljavi uredba o evropski zdravstveni izkaznici, v skladu s sedežem te pristojnosti in dokumentom Sveta EU.
Tožniki, ki so označeni le kot " Abenante in drugi" , so v ponedeljek, 30. avgusta 2021, vložili pritožbo zoper Svet - institucijo, ki zastopa države članice - in Evropski parlament, ki je odobril uredbo o " digitalnem certifikatu Covid " „EU“ , ki je začel veljati 1. julija.
Ta potrdila, izdana za olajšanje potovanja po EU kljub pandemiji, potrjujejo, da je bila oseba cepljena proti Covid-19, da je opravila negativen test ali da je imunska po okužbi. Omogočiti morajo izogibanje karantenam v namembnih državah.
Dokument Sveta, naslovljen na veleposlanike na srečanju sedemindvajsetih v sredo, poroča o tem pozivu evropskemu pravosodju. Po podatkih spletnega mesta Context, ki je objavilo vsebino tega dokumenta z omejenim dostopom, pritožniki menijo, da zahteva po testiranju ali cepljenju za izdajo potrdila EU Covid pomeni uvedbo " zdravljenja z medicinsko invazivnimi sredstvi " in krši tudi Listino o temeljnih Pravice.
Zahtevajo razveljavitev celotne uredbe ali vsaj dela, ki se nanaša na teste in cepljenje, in do odločitve evropskega pravosodja o vsebini zahtevajo takojšnjo prekinitev izpodbijanih določb.
*
Evropski parlament in Evropski svet sta sprejela UREDBO (EU) 2021/953, dne 14. junija 2021.
Uredbe imajo moč zakona.
Uredba ureja »okvir za izdajanje, preverjanje in priznavanje interoperabilnih potrdil o cepljenju, testu in preboleli bolezni v zvezi s COVID-19 (digitalno COVID potrdilo EU) za olajšanje prostega gibanja med pandemijo COVID-19.«
V 36. členu Uredbe je zapisano:
»Preprečiti je treba neposredno ali posredno diskriminacijo oseb, ki niso cepljene, na primer iz zdravstvenih razlogov, ali ker niso del ciljne skupine, za katero se cepivo proti COVID-19 trenutno uporablja, ali je zanjo dovoljeno, kot so otroci, ali ker še niso imele priložnosti cepiti se, ali so se odločile, da se ne bodo cepile. Zato posedovanje potrdila o cepljenju ali posedovanje potrdila o cepljenju, na katerem je navedeno cepivo proti COVID-19, ne bi smelo biti predpogoj za uveljavljanje pravice do prostega gibanja ali za uporabo storitev čezmejnega potniškega prevoza, kot so letalski, železniški, avtobusni, trajektni ali drug prevoz. Poleg tega te uredbe ni mogoče razlagati, kot da določa pravico ali obveznost do cepljenja.«
Povezava:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SL/TXT/PDF/?uri=CELEX%3A32021R0953&from=EN&fbclid=IwAR25_97YSGNTYaDkm5St_jIXhV51HC1xdMFVfZDRwaX_xi-9MM-gROEaQb8
Analiza: Digitalni certifikati za cepiva - globalna neenotnost in nepreglednost
https://algorithmwatch.org/en/digital-vaccine-certificates-analysis-march-2021/
Avtor: Fabio Chiusi
Na svetovni ravni se je razplamtela razprava o zamisli o uvedbi digitalne infrastrukture za čezmejno dokazovanje statusa cepljenja proti COVID-19. Ker pa se pobude širijo po Evropi in po vsem svetu, je težko doseči mednarodno soglasje - in še vedno je veliko vprašanj.
Ker v vse več državah po svetu potekajo kampanje cepljenja proti COVID-19, se v svetu razvija razprava o izdaji digitalnega dokumenta, ki bi učinkovito prikazoval status cepljenja proti COVID-19 vsakega posameznika. Cilj, ki so ga najprej predlagale države, ki so v napredni fazi cepljenja (npr. Izrael), ter potovalna in tehnološka industrija, je zagotoviti orodje za varnejše ponovno odprtje mednarodnih potovalnih in turističnih poti ter v nekaterih primerih omogočiti širši in varnejši dostop do prizorišč, kot so telovadnice, stadioni in gledališča, ki so bila omejena z zaprtjem. Zagovorniki trdijo, da bi to okrepilo vlogo posameznikov ter njihovo samostojnost in neodvisnost po več kot letu dni hudih omejitev njihovih svoboščin in pravic, vključno s svobodo gibanja, zaradi izbruha SARS-CoV-2.
Od marca 2021 pa ni soglasja o tem, kako takšen certifikat - na splošno označen kot "certifikat cepiva" ali "potni list cepiva"[1] - izvajati na interoperabilen in globalno priznan način. Podrobnosti in hipoteze o tem, katero tehnologijo uporabiti, v katerem širšem okviru javnega zdravja - in celo o tem, kako poimenovati celotno prizadevanje - še vedno manjkajo. Zaradi takšnih razmer mora vsak, ki želi podati celovito sliko razprave, opisati mozaik zamisli in orodij, razvitih na nacionalni in celo regionalni ravni, namesto da bi se pojavil globalni odziv na izzive, ki jih prinaša pandemija.
Poleg tega Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) še vedno poziva k previdnosti pri sprejemanju potrdil o cepljenju kot pogoja za potovanje. "Trenutno," piše v njenem zadnjem vmesnem dokumentu o tej temi, "je stališče SZO, da nacionalni organi in prevozniki ne bi smeli uvajati zahtev po dokazilu o cepljenju proti COVID-19 za mednarodna potovanja kot pogoj za odhod ali vstop". V dokumentu je navedeno, da "še vedno obstajajo kritične neznanke glede učinkovitosti cepljenja pri zmanjševanju prenosa".
To pa ne pomeni, da si Svetovna zdravstvena organizacija ne prizadeva za odpravo teh neznank. Nasprotno, ustanovila je ad hoc "Delovno skupino za pametna potrdila o cepljenju", katere cilj je razviti specifikacije za odprt in interoperabilen standard potrjevanja cepiv, skupaj z okvirom za njegovo priporočeno upravljanje.
https://www.who.int/groups/smart-vaccination-certificate-working-group
Evropa: čakanje na "zeleno digitalno prepustnico", množica lokalnih rešitev
V Evropi so si nekatere države v zadnjih mesecih vztrajno prizadevale za uvedbo "cepiva" ali "imunitetnega potnega lista" - da bi državljanom "omogočili obisk restavracij, konferenc, glasbenih festivalov in športnih dogodkov" (Danska), "potovanje v tujino na počitnice ali srečanje z ljubljeno osebo" (Švedska) ali preprosto za oživitev poletnega turizma (Španija in Grčija). Drugi pa so pokazali skepso (Francija, Nemčija) ali celo popolno zavrnitev zamisli (Belgija, Romunija, Srbija).
Evropske institucije so si prizadevale uskladiti nasprotujoča si stališča držav članic, preden so 1. marca dosegle dogovor o tako imenovani "digitalni zeleni prepustnici", ki vsebuje, kot je zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, "dokazilo, da je bila oseba cepljena, rezultate testov za tiste, ki še niso mogli dobiti cepiva", in "informacije o ozdravitvi COVID19".
Evropske institucije so skušale uskladiti nasprotujoča si stališča držav članic, preden so 1. marca dosegle dogovor o tako imenovani "digitalni zeleni prepustnici", ki vsebuje, kot je zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, "dokazilo, da je bila oseba cepljena, rezultate testov za tiste, ki cepiva še niso mogli dobiti", in "informacije o ozdravitvi od COVID19".
https://www.dw.com/en/coronavirus-eu-leaders-consider-vaccine-passports/a-56682684
Komisija EU je 17. marca poudarila tudi nekatere druge ključne elemente "digitalne zelene prepustnice", ki naj bi "olajšala varno prosto gibanje znotraj EU": na voljo bo brezplačno, izdana bo v papirni in digitalni obliki ter bo vsebovala kodo QR s "ključnimi informacijami" in digitalni podpis za preverjanje njene pristnosti. Komisija bo tudi "vzpostavila prehod in podprla države članice pri razvoju programske opreme, ki jo bodo organi lahko uporabljali za preverjanje vseh podpisov potrdil po vsej EU". Mreža e-zdravja je uvedla "okvir zaupanja" za interoperabilnost zdravstvenih potrdil, ki naj bi ga izvajale države članice - čeprav se zdi, da nekatere (na primer Irska) temu niso naklonjene.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_1181
Po besedah komisarja za pravosodje Didierja Reyndersa prepustnica "ne bo pogoj za prosto gibanje in ne bo na noben način diskriminatorna". Da bi to dejansko zagotovili, se je Komisija odločila, da bo potrdilo izdala tako cepljenim kot necepljenim osebam in da bo vsem imetnikom prepustnice podelila enake pravice. Izkaznica, ki je predstavljena kot začasni ukrep, bo domnevno vsebovala "samo bistvene informacije in varne osebne podatke", in sicer "ime, datum rojstva, datum izdaje, ustrezne informacije o cepljenju/testiranju/zdravljenju in edinstveno identifikacijsko oznako izkaznice".
Zasnova infrastrukture in orodij za uresničitev tega skupnega prizadevanja naj bi bila dokončana v naslednjih treh mesecih. Medtem pa so se nekatere države odločile, da si bodo same utrle pot naprej.
Estonija na primer od maja 2020 testira (skupaj s tehnološkima zagonskima podjetjema Transferwise in Bolt) digitalni imunitetni potni list za delovna mesta, od oktobra pa sodeluje s Svetovno zdravstveno organizacijo pri oblikovanju digitalno izboljšanega "mednarodnega potrdila o cepljenju" ali "pametne rumene kartice". Z uporabo "začasne kode QR, ki se ustvari po digitalni avtentikaciji", bi "pomagala okrepiti učinkovitost pobude COVAX" in vključevala razvoj "globalnega okvira za interoperabilnost zdravstvenih podatkov".
Islandija je začela izdajati tudi lastna potrdila o cepljenju za približno 4 500 oseb, ki so že prejele drugi odmerek cepiva. Kot je navedeno na spletni strani islandske vlade, je cilj "olajšati gibanje ljudi med državami, tako da lahko posamezniki na meji predložijo potrdilo o cepivu in so izvzeti iz mejnih ukrepov COVID-19".
Podobno je tudi zgornjebavarsko okrožje Altötting izdalo svoj prvi karton za cepljenje. Opremljena je s kodo QR, ki jo je mogoče skenirati, tako da se lahko ustrezni podatki prenesejo in hranijo na pametnem telefonu vsakega posameznika - in samo na vsakem pametnem telefonu, navajajo organi, kar naj bi zagotavljalo rešitev, ki v celoti ohranja zasebnost.
To je še toliko bolj pomembno, ker so bili nemški zvezni organi sprva veliko bolj previdni pri sprejemanju potrdil o cepivih. Dejansko okrožje Altötting trdi, da je delovalo in izvajalo svojo rešitev "popolnoma neodvisno" od zveznega ministrstva za zdravje. Nemčija je od takrat obrnila smer, saj je ministrstvo oddalo naročilo za razvoj infrastrukture za digitalno certificiranje cepiv na nacionalni ravni kölnskemu podjetju Ubirch, ki predlaga rešitev na podlagi kod QR in veriženja blokov, ter podjetju IBM. Vendar pa ta lokalni primer v povezavi z drugimi rešitvami, razvitimi na nacionalni ravni prek državnih podatkovnih zbirk podatkov o pacientih (npr. na Finskem) in/ali v povezavi z zasebnimi subjekti (kot na Danskem), jasno kaže, da bo reševanje vprašanj interoperabilnosti ključno za uspešno izvajanje skupne digitalne rešitve "potrdila o cepivu" v Evropi in zunaj nje.
In vendar se Grčija tudi brez teh skupnih zahtev že pogovarja, da bi se s posameznimi državami dogovorila o sporazumih o potovanjih: Na primer s Ciprom in Izraelom, kjer so že izdali "zeleno prepustnico", ki cepljenim osebam omogoča ekskluzivni dostop do trgovskih centrov, telovadnic, hotelov, koncertov ter drugih prostorov in prizorišč ("Z zeleno prepustnico se vrata odprejo samo zate", se glasi moto izraelske vlade), ter z Združenim kraljestvom, kjer družbi iProov in Mvine razvijata rešitev z biometričnimi tehnologijami za biometrično avtentikacijo in upravljanje identitete, ki bi se lahko uporabila celo za dostop do lokalov, restavracij, gledališč in športnih dogodkov.
Zunaj Evrope se rešitve in poskusi množijo
Zunaj evropskega okvira je razprava podobna. V Aziji je bila Kitajska verjetno prva država, ki je v govoru svojega voditelja Xi Jinpinga na srečanju skupine G20 novembra 2020 pozvala k skupnemu globalnemu mehanizmu na podlagi kod QR za prepoznavanje zdravstvenih potrdil.
Pred kratkim so tudi članice Združenja držav jugovzhodne Azije izjavile, da preučujejo možnost izdajanja skupnega potrdila o cepljenju, "zlasti za pospešitev odpiranja najbolj prizadetih sektorjev, kot je turistična industrija", je dejal Azmin Ali, malezijski minister za mednarodno trgovino in industrijo. Malezija skupaj s Singapurjem in v sodelovanju s podjetjem Affinidi, globalnim investicijskim podjetjem s sedežem v mestni državi, preizkuša tudi zdravstveni potni list "Immunitee", ki temelji na veriženju blokov. Informacije v potnem listu bodo dostopne le prek kode QR, pomembne pa ne bodo le za državne uradnike, piše MobiHealthNews, temveč tudi za "zdravstvene ustanove, sisteme priseljevanja, hotele ali univerze".
Podobno skupno pobudo so predvidele tudi države Sveta za sodelovanje v Zalivu, po katerih bi lahko "digitalni potni list" nastal z razvojem mobilne aplikacije Al Hosni v ZAE. "Predviden je projekt enotnega zdravstvenega potnega lista Sveta za sodelovanje v Zalivu, s katerim bi identificirali tiste, ki so se cepili proti Covidu-19," je po poročanju časopisa Khaleej Times izjavil visoki omanski uradnik.
V Združenih državah Amerike je možnost potrdila o cepljenju del načrta odzivanja na COVID-19, ki ga je pripravila Bidnova administracija. Načrt potrjuje, da se lahko "državnega sekretarja, sekretarja za zdravje in varnost ter sekretarja za domovinsko varnost (...) v sodelovanju z vsemi ustreznimi mednarodnimi organizacijami" zaprosi, da "ocenijo izvedljivost povezave cepljenja proti COVID-19 z mednarodnimi potrdili o cepljenju ali preventivi (ICVP) in izdelavo elektronskih različic ICVP". Havajski otoki pa že ustvarjajo svoj digitalni cepilni potni list, ki prihajajočim potnikom omogoča, da se izognejo sicer obveznemu desetdnevnemu obdobju karantene.
Pritisk letalske industrije (in tehnoloških podjetij)
V Južni Ameriki je bil Čile v ospredju poskusov s "potrdili o sprostitvi", ki so jih izdajali osebam, ozdravljenim od COVID-19, s čimer so jim omogočili, da "služijo svoji skupnosti" (npr. pomagajo sosedom ali ostarelim staršem) brez tveganja, da bi okužili druge, poroča Lancet. Načrt, ki je naletel na polemike, naj bi bil navdihnjen s politikami v Hongkongu in Južni Koreji in naj ne bi pomenil, da bi se upravičenci lahko izognili osnovnim varnostnim ukrepom v zvezi s COVID-19. Poleg tega bi certifikat prenehal veljati po treh mesecih.
Poskusi s "cepilnimi potnimi listi" se nanašajo predvsem na letalsko in potovalno industrijo, pri čemer različne letalske družbe uporabljajo različne rešitve. Družba Air France bo na primer kmalu preizkusila rešitev AOK pass Mednarodne trgovinske zbornice, ki temelji na verigi blokov. Medtem je bilo v začetku februarja 2021 objavljeno, da bo British Airways kmalu začel sprejemati digitalne potne liste z uporabo storitve in aplikacije VeriFLY za lete med Združenim kraljestvom in ZDA. Poskusi so se začeli novembra 2020 in so celo zagotovili hitrejše, ločene prostore za prijavo za stranke, ki so se odločile za rešitev digitalnega potnega lista, za katero je treba predložiti selfie. Po podatkih družbe Simple Flying je ocena zadovoljstva strank s storitvijo "4,8 od petih".
Druga potovalna aplikacija, SimplyGo, je bila preizkušena na letih med ZAE in Münchnom v Nemčiji ter iz Talina v Estoniji v ZAE prek Frankfurta. Aplikacijo je razvilo združenje ION Access & Health, ki združuje mednarodna zdravstvena in tehnološka podjetja Nortal, Ottonova, InHealth in Daman. V sodelovanju s ponudnikom tehnologije SITA je bila uporabljena v poskusnem obratovanju za zbiranje podatkov o statusu COVID-19 pri potnikih in omogočanje vstopa na letalo le tistim z negativnim rezultatom testa.
Za dosego podobnih ciljev je bilo predlaganih več različnih rešitev. "Potovalna izkaznica" Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA) je aplikacija, ki jo lahko potnik prenese na svoj pametni telefon. Stranke morajo med drugim posneti selfie in opraviti "test živosti" ("tj. premakniti glavo in zapreti oči pred kamero, kot je bilo naročeno"). Ko aplikacija preveri, da podatki iz potnega lista pripadajo osebi pred kamero telefona, se lahko "prepoznavanje obraza uporabi za hitro obdelavo" preverjenih podatkov "na ključnih kontaktnih točkah na letališču, ne da bi bilo treba fizično zamenjati potne liste in vstopne karte".
Projekt Commons - "neprofitni javni sklad, ustanovljen s podporo Rockefellerjeve fundacije za vzpostavitev globalnih digitalnih storitev in platform za skupno dobro" - skupaj s Svetovnim gospodarskim forumom (WEF) razvija tudi rešitev za "varen in preverljiv način dokumentiranja" "zdravstvenega stanja" potnikov. Imenuje se "CommonPass" in želi postati "globalno interoperabilna platforma", na kateri bodo potniki lahko dokumentirali svoj status COVID-19 ("zdravstvene izjave / testi PCR / cepljenja"), hkrati pa bodo svoje zdravstvene zapise varno shranjevali na telefonih (prek Apple Health na iOS in CommonHealth na Androidu).
Vendar pa projekt v pogosto zastavljenih vprašanjih jasno razlikuje med prepustnico in "imunitetnim potnim listom": "CommonPass ni imunitetni potni list," piše v njem, "in ga ni mogoče uporabiti za dokazovanje, da je oseba imuna na COVID-19. CommonPass lahko le preveri, ali je oseba pred kratkim prejela rezultat testa ali je bila cepljena proti COVID-19. Nobena od teh možnosti ne zagotavlja negativnega ali imunskega statusa".
Letalske družbe, kot so JetBlue, Lufthansa, Swiss International Airlines, United Airlines in Virgin Atlantic, so sprejele to rešitev, decembra pa naj bi jo začeli uvajati tudi potniki iz New Yorka, Bostona, Londona in Hongkonga.
V razvoj takšnih rešitev so močno vključena tudi tehnološka podjetja. Microsoft, Oracle in Salesforce so na primer del širše koalicije tehnoloških podjetij, zdravstvenih organizacij, neprofitnih organizacij in akademskih krogov, imenovane "The Vaccine Credential Initiative" (VCI). Njen cilj je oblikovati odprtokodni standard za zapise o cepljenju, da bi lahko potrošniki do njih "udobno dostopali, jih shranjevali in delili". VCI v ta namen sodeluje s projektom "Commons Project" in WEF.
IBM je še eno tehnološko podjetje, ki je močno vpleteno v zdravstveni sektor. Razvija tudi digitalno zdravstveno platformo, imenovano "IBM Digital Health Pass". Temelji na tehnologiji veriženja blokov in je "zasnovana tako, da vključuje več virov podatkov, kot jih določi posamezna organizacija - na primer rezultate testov in preglede temperature na kraju samem -, kar lahko posameznikom omogoči, da svojo zdravstveno izkaznico delijo prek šifrirane digitalne denarnice na svojem pametnem telefonu". To bi po navedbah IBM-a pomenilo "pameten način vrnitve v družbo".
Zaradi številnih rešitev, ki jih ponujata letalska in tehnološka industrija, so nekatera zagonska podjetja že ustvarila rešitev "vse na enem mestu" za upravljanje vseh pooblastil, povezanih s potnimi listi za cepiva. Glede na to, da bi lahko različne države in podjetja na koncu zahtevala prenos več aplikacij za dokazovanje potnikovega statusa COVID-19 za eno samo potovanje, se je podjetje Airside Mobile, ki se ukvarja z digitalno identiteto, odločilo za sodelovanje s portugalskim biometričnim podjetjem Vision Box, da bi zagotovilo aplikacijo za upravljanje potrdil, ki lahko poleg z zdravjem povezanih zapisov gosti tudi potni list, vozniško dovoljenje in druge podatke, vse to pa s "celostnim preverjanjem biometričnega vira". "Potniki prenesejo aplikacijo Airside, se identificirajo z nami in dajo enkratno soglasje o zasebnosti, nato pa Vision-Box prevzame štafeto," pravi Amena Ali, izvršna direktorica Airside Mobile, ki jo navaja Forbes.
Avtomatizirano sprejemanje odločitev: prezgodaj za podrobnosti
Zaradi tako raznolikega nabora predlaganih rešitev za problem delujočega in interoperabilnega okvira in infrastrukture za certificiranje cepiva COVID-19 je težko oceniti, kako posamezna od njih dejansko deluje in s tem, ali in kako lahko krši temeljne pravice, zasebnost in varnost. Kakšna skupna podatkovna infrastruktura bo potrebna za izvajanje globalno interoperabilnega omrežja digitalnih potrdil o cepivih? Ali bi lahko omogočala manevrski prostor za "plazenje funkcij" (npr. da bi se uporabljala zunaj svojega področja uporabe)? Ali bo varna in varna pred goljufijami (to je v Izraelu že problem)? In kakšno vlogo bo imel zasebni sektor pri njegovem uresničevanju in upravljanju? O tem je preprosto prezgodaj govoriti.
Poleg tega, kar je značilno za družbeno-tehnične sisteme avtomatiziranega odločanja (ADM), nujnost, s katero se predlagajo in napovedujejo digitalna potrdila o cepljenju, običajno ni bila izpolnjena z ustrezno stopnjo preglednosti in podrobnosti glede njihovih funkcij. Večina orodij za digitalno certificiranje cepiv je še vedno v zgodnjih ali poskusnih fazah, medtem ko druga - kot je "digitalna zelena prepustnica" EU - v času pisanja tega prispevka še niso bila v celoti zasnovana. Vemo, da nekatere države (npr. Združeno kraljestvo, Švica in Bahrajn) načrtujejo, da bodo to funkcionalnost dodale že uvedenim aplikacijam COVID-19 za sledenje kontaktov. Vemo tudi, da številne vključujejo tehnologije veriženja blokov in biometrične tehnologije. Vendar za zdaj ne vemo veliko drugega.
Veliko je še pred nami in namesto razprav o podrobnih sistemih ADM se mednarodni diskurz o potnih listih in potrdilih o cepivih večinoma osredotoča na splošnejša vprašanja. Na primer, ali jih je mogoče uporabiti etično in učinkovito, ali so znanstveno smiselni in kakšne dejavnosti bi omogočali v prizadevanjih, da bi ljudem ponovno dali občutek posredovanja in avtonomije, čeprav pandemija ne kaže znakov upočasnitve.
Tako kot se je nenehno dogajalo pri uvajanju drugih sistemov ADM v Evropi (in širše), tudi v okviru pandemije, je bila tudi pri uvajanju tehnoloških rešitev za certificiranje cepiva COVID-19 izkoriščena nujnost, saj ni bilo smiselne demokratične razprave o njihovih dejanskih prednostih in priložnostih. V Izraelu, kjer je bila "zelena prepustnica" že izdana, je to povzročilo proteste proti "prisili s cepivi" in privilegijem "razreda cepljenih" na ulicah Tel Aviva.
Prednosti in slabosti potrdil o cepljenju
Vendar pa certifikati cepljenja - vsaj teoretično - predstavljajo tako priložnosti kot tveganja, ki jih preučujejo akterji civilne družbe (npr. Inštitut Ada Lovelace), raziskovalne ustanove (npr. Kraljeva družba), akademiki ter številne medijske analize in poročila.
Priložnosti, ki jih ponuja sprejetje interoperabilne sheme certificiranja digitalnih cepiv, so jasneje izrazili njihovi zagovorniki. Med prednostmi navajajo: 1) instrument za varno ponovno odprtje gospodarstva; 2) način, kako posameznikom pomagati pri varnejši vrnitvi v "normalno življenje", s čimer se pokaže izhod iz pandemičnih omejitev, ki vplivajo na avtonomijo in delovanje posameznika, ne da bi bilo ogroženo kolektivno javno zdravje; 3) hitrejši, učinkovitejši, "brezšivni" in večinoma brezdotični varnostni pregledi za potnike, s čimer se zmanjša tveganje okužbe med potovanjem; 4) orodje za splošnejše zmanjšanje prenosa COVID-19 med prebivalstvom.
Zanimiv in edinstven dodatek izhaja iz čilskega poskusa, v okviru katerega so tistim, ki so preboleli bolezen, na voljo "potrdila o izpustitvi". Ta rešitev je bila predstavljena kot instrument za krepitev skrbi, empatije in človeške povezanosti. Ta sistem izdajanja spričeval bi bil povezan z idejo "služenja skupnosti" in bi pomagal v boju proti občutkom izolacije in osamljenosti med pandemijo.
Zagovorniki cepilnih potnih listov trdijo, da bi bilo vse to mogoče uresničiti brez poseganja v zasebnost posameznika in brez tveganja ogrožanja uporabnikove varnosti. Uporabniki se bodo odločili, komu in koliko časa bodo delili svoje zdravstvene podatke o cepivih in COVID-19, večina rešitev pa trdi, da se bodo podatki o digitalnih potrdilih hranili le na uporabnikovem telefonu.
Vendar je tveganj veliko in vključujejo znanstvene, etične in tehnološke izzive.
Znanstveni izzivi so povezani z dejstvom, da cepiva sicer dokazano učinkovito ščitijo cepljenega posameznika pred okužbo z boleznijo COVID-19, vendar trenutno ni znanstvenega soglasja o njihovi sposobnosti zmanjšanja prenosa te bolezni, kar preprečuje, da bi cepljeni posameznik okužil druge. Ker se različice COVID-19 nenehno razmnožujejo in širijo, se je izkazalo, da nekatere od njih lahko zmanjšajo učinkovitost cepiva. Zato mora biti potrdilo o cepljenju prilagodljivo in omogočati nenehno posodabljanje in prilagajanje, da bi se izognili lažnemu občutku varnosti, ki ga daje zastarelo cepivo.
Druge ključne znanstvene neznanke se nanašajo na to, kako dolgo traja zaščita, ki jo zagotavlja cepivo, in ali cepivo preprečuje tudi asimptomatske okužbe - oba ključna elementa za vsak načrt, ki predvideva "vrnitev v normalno stanje" na podlagi sheme digitalnega potrdila o cepljenju. Zaradi vsega tega nemški svet za etiko ugotavlja, da "v tem trenutku ne bi smelo priti do individualnega preklica državnih omejitev državljanskih svoboščin za cepljene osebe, ker njihove nalezljivosti še ni mogoče zanesljivo oceniti".
Ti znanstveni izzivi imajo tudi vedenjske posledice. Svet za etiko na primer ugotavlja, da "dokler se ne bodo mogli cepiti vsi ljudje, bo del prebivalstva dojemal individualni umik državnih omejitev državljanskih svoboščin samo za cepljene osebe kot nepravičen". To bi lahko povzročilo tudi manjšo solidarnost in pripravljenost za upoštevanje pravil o socialni distanci, kar bi na koncu oslabilo njihovo učinkovitost. Problematične vedenjske spodbude bi lahko šle tako daleč, da bi posamezniki aktivno iskali okužbo, "zlasti", ugotavlja Alexandra Phelan z univerze Georgetown v reviji Lancet, "ljudje, ki si ne morejo privoščiti obdobja izključenosti iz delovne sile, kar bi še povečalo obstoječe neenakosti glede na spol, raso, etnično pripadnost in narodnost".
Podrobno so bili preučeni tudi etični izzivi, ki še zdaleč niso rešeni. Nicole Hassoun in Anders Herlitz v reviji Scientific American trdita, da bodo koristi cepljenja ali imunitetnih potnih listov "neenakomerno porazdeljene", kar bo še povečalo obstoječe neenakosti. Poleg tega v uvodniku v reviji Lancet trdita: "Če bi uvedli imunitetne potne liste, bi bile marginalizirane skupine zaradi obstoječih neenakosti in rasizma (npr. policijski pregledi zaradi predpisov o zaprtju) bolj nadzorovane in bi imele manj možnosti za dostop do testiranja (in ugotavljanja imunosti) kot nemarginalizirane skupine".
Tudi glede na to, da se cepiva nesorazmerno pogosto cepijo v bogatih državah - ocenjuje se, da "9 od 10 ljudi, ki živijo v najrevnejših državah na svetu, letos morda ne bo prejelo cepiva", pišeta Claire Loughnan in Sara Dehm na portalu The Conversation -, bodo begunci in prosilci za azil verjetno bolj prizadeti.
Vendar to ni povezano le z neenako dostopnostjo cepiv: nekateri posamezniki morda ne bodo mogli prejeti cepiva, tudi če bo na voljo. Na primer iz zdravstvenih razlogov (nosečnice, osebe z določenimi alergijami itd.). Lahko trdimo, da bi bilo neetično, če bi jih prikrajšali za privilegije, ki jih imajo cepljeni. Zato sta Hassoun in Herlitz trdila, da morajo imunitetni potni listi, "da bi bili etični", "vključevati vsaj nekaj izjem". Na primer, "ljudje, ki zaradi zdravstvenih razlogov ne morejo dostopati do cepiv, vendar morajo delati, obiskovati šolo, potovati in tako naprej, morajo imeti možnost, da to storijo, če koristi presegajo tveganja". Prav tako je treba predvideti izjeme na področju socialnega varstva. Na primer za tiste, ki morajo nujno hoditi na delo "na mesta, ki zahtevajo socialno interakcijo", da lahko preživljajo svoje družine.
Poleg tega bi lahko potrdila o cepljenju, če se ne bodo skrbno izvajala s tehnologijami, ki ohranjajo zasebnost, pomenila tudi tveganje za zasebnost in celo vodila v "normalizacijo nadzora zdravstvenega stanja z vzpostavitvijo dolgoročne infrastrukture kot odziv na časovno omejeno krizo", kot je zapisal Inštitut Ada Lovelace v svoji "Hitri strokovni razpravi", objavljeni februarja 2021.
Zaključek: nujno so potrebne jasnost in podrobnosti
Po vsem svetu se razpravlja o shemah za potrjevanje cepiva kot orodju za lažje ponovno odprtje potovalnih poti in gospodarstva, obenem pa se postopoma odpravljajo hude omejitve pravic in svoboščin, ki so bile uvedene med pandemijo.
Predvidenih je bilo več različnih rešitev, vendar večina še ni bila podrobno opisana in glede nobene od njih še ni bilo doseženo svetovno soglasje. V mnogih primerih je prišlo do zmede, tako pri terminologiji kot pri predlaganih sistemih ADM.
Interoperabilnost in infrastrukturna vprašanja še niso rešena. Hkrati se pojavlja zapletena množica premislekov, ki poudarjajo tako obljube kot tveganja sprejetja certifikatov cepiva.
Čeprav se več sistemov že preizkuša, manjka smiselna demokratična razprava, preglednost pa je še vedno večinoma pomanjkljiva. Da bi lahko dejansko presodili širšo izvedljivost in priložnost za uresničitev certifikatov cepiva za družbo, pa bomo morali videti podrobnosti načrtov, ki se pripravljajo, zlasti na mednarodni ravni.
*
Tjaša Vuzem 18.8. 2021
Zdi se, da želi vlada opustiti vso previdnost in hiteti s podaljšanjem potnega lista za cepivo , zaradi česar bo deloval kot nekakšno dovoljenje s točkami. Toda to bi bila napaka, saj bi njegove ukrepe izpodbijali na italijanskem sodišču, sodišču in morda tudi evropskem sodišču za človekove pravice, pojasnjuje Alessandro Mangia, redni profesor ustavnega prava na katoliški univerzi v Milanu. »Če bom korak za korakom še naprej razširjal seznam omejitev do pravice do kroženja ali do srečanja, če nimam dovoljenja, na koncu prikrito uvedem ne obveznost, ampak pogoj za cepljenje. In na koncu je to ukrep, enakovreden obveznosti. "
*
*
*
Martin Kulldorff
Udarec za cepilne potne liste?
Ugotovitve študije prihajajo ravno v času, ko mnoge vlade za državljane uvajajo cepilni potni list, s katerim bodo lahko potovali. New York City, Francija in kanadske province Quebec in British Columbia so med tistimi, ki so nedavno sprejeli cepilne potne liste.
Kulldorff, biostatistik in epidemiolog, je dejal, da raziskave, ki kažejo, da naravna imunost nudi eksponentno večjo zaščito kot cepiva, pomenijo, da so cepilni potni listi neznanstveni in diskriminatorni, saj nesorazmerno vplivajo na posameznike iz delavskega razreda.
Na Twitterju je zapisal tudi, da pooblastila za cepljenje "niso le znanstvene neumnosti, ampak so tudi diskriminatorna in neetična"
French judges have taken action against President Emmanual Macron’s oppressive and discriminatory coronavirus vaccination requirements. This past week, judges in two different French departments overturned Macron’s decree’s making the health pass compulsory in several shopping centers. Instead, the judges ruled that it prevented access to essential goods to people who do not have them.
Chaos initially ensued after France had tried to discriminate against the unvaccinated. Citizens were terrified and angry that the government would force them to get vaccinated by banning them from buying essential goods from supermarkets. Crowds protested in front of food markets. You can hear the crowd chants in unison in a spontaneous display of solidarity in the following video
*
https://wwd.com/business-news/retail/french-court-repeals-covid-19-health-pass-mandate-1234904053/
*
*
-
zeleni cepilni potni list je nepravičen, neznanstven, protiustaven, ne varuje osebnih podatkov in ovira prosto gibanje
-
certifikat temelji na hitrem antigenskem ali PCR testu, ki nista namenjena diagnosticiranju. Novembra 2020 je švedska agencija za zdravje objavila, da se PCR ne more uporabiti za ugotavljanje nalezljivosti. Decembra 2020 je WHO priznala možnost lažno pozitivnih ali negativnih rezultatov in da je zato potrebno za postavitev diagnoze upoštevati klinične simptome.
-
visoko število amplifikacij PCR testa onemogoča ugotovitev, ali gre za akutno okužbo ali za delce virusa iz pretekle okužbe. Evropska agencija za nadzor bolezni (ECDC) je objavila, da je rezultat zanesljiv pod 24 ciklusi amplifikacij. To pomeni, da so sedanji rezultati PCR testov v 80% nezanesljivi, ker se opravi 30-40 ali 50 pomnožitev.
-
Nepravilnost epidemioloških rezultatov na osnovi PCR testov je potrdilo upravno sodišče na Dunaju ter pritožbeno sodišče v Lisboni.
-
Hitri antigenski testi so prav tako nezanesljivi: med 582 pozitivnimi testi je molekularni test potrdil le 32.
-
za štiri C-19 cepiva se objavlja relativno zmanjšanje tveganja od 67% do 96%, medtem ko je Peter Doshi, urednik britanske medicinske revije BMJ izračunal (kar je bilo objavljeno tudi v Lancetu aprila 2021), da je absolutno zmanjšanje tveganja za populacijo od 0,84 do 1,3%
-
Februarja 2021 je Nature objavil, da so vsaj tri inačice koronavirusa SARS CoV-2 posledica cepljenja proti C-19
-
Cepiva vsebujejo mRNA za beljakovinsko bodico koronavirusa, ki je strupena in povzroča mnoge hude posledice. Cepljeni se lahko okužijo in prenašajo virus, zato ne morejo biti pogoj za zeleni potni list, kar je povedala tudi WHO. Gre za nezakonito obliko nadzora populacije
-
še posbej moralno sporno je cepljenje otrok s C-19 eksperimentalnimi cepivi, ki so do 5. junija povzročila že več kot 1.3 milijona škodljivih stranskih učinkov
22 November 2021
*
Melissa Ciummei, a financial investor from Northern Ireland, has serious concerns that injection passports will be used more like data passports to control participation in society. She believes that this passport system was manufactured in order to help bring about a financial reset, replacing our failing fiat currency system. Because passports are so crucial for the successful implementation of this new financial system, mandatory vaccination of all citizens, young and old, will be imperative for the plan to succeed.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=u11I8Jh-CsM&feature=share
*
Belgijsko sodišče razglasilo potne liste o cepivu COVID za nezakonite
*
Bosna od 20.12. 2021 ne bo imela cepilnega potnega lista, odvetnik Ajanovič
*
https://www.technocracy.news/the-government-intel-agencies-behind-digital-vaccine-passport-ids/
Sodišče je ugotovilo več pravnih težav v zvezi z nedavno uvedbo potnih listov za cepljene v Valoniji, vključno z očitnimi kršitvami pravic do zasebnosti.
NAMUR, Belgija (LifeSiteNews) - Belgijsko sodišče je v torek razglasilo shemo potnih listov za cepivo COVID za nezakonito in zagrozilo z denarno kaznijo regiji, ki jo je uvedla. Prvostopenjsko sodišče v Namurju je odločilo, da mora belgijska regija Valonija v tednu dni odpraviti "očitno nezakonitost" svoje politike varnega potnega lista COVID (CST), sicer ji grozi kazen v višini 5.000 evrov za vsak dan zamude, je sporočila belgijska skupina za svobodo Notre Bon Droit (NBD). Valonija, ki vključuje večino južne Belgije, ima približno 3,5 milijona prebivalcev.
Sodišče je opozorilo na več pravnih vprašanj v zvezi z valonskim odlokom o potnem listu za cepiva, ki je bil izdan 21. oktobra, vključno z "očitnim protislovjem" z evropsko zakonodajo in pravico do varstva osebnih podatkov. V torkovi sodbi je bilo tudi navedeno, da odlok morda krši načelo sorazmernosti, in kritizirano, da uvaja diskriminacijo "brez objektivne in znanstvene utemeljitve", kot je navedla organizacija NBD, ki je izpodbijala predpis. Valonska vlada se je na odločitev pritožila in v izjavi navedla, da kljub odločitvi sodišča v Namurju ne namerava ukiniti CST.
"Ta odločitev ne razveljavlja valonskega odloka," je dejala vlada. "Zato se varni potni list Covid v Valoniji še naprej uporablja." Pravilo ostaja v veljavi tudi med pritožbenim postopkom, so zapisali v glasilu.
Notre Bon Droit je vložil podobno tožbo proti drugemu pravilniku CST v Bruslju, ki bo obravnavana 8. decembra. Belgijska pobuda Covid Safe Ticket se je po vsej državi začela izvajati 1. novembra in od ljudi zahteva, da za vstop v različne prostore, vključno z restavracijami in telovadnicami, predložijo dokazilo, da so "v celoti cepljeni", da so bili nedavno testirani na COVID-19 negativni ali da so v zadnjih šestih mesecih preboleli to bolezen. Dovolilnica velja tudi za dogodke, na katerih sodeluje več kot 50 oseb.
Globe za kršitve lahko znašajo do 500 evrov za obiskovalce in 2 500 evrov za organizatorje. NBD je opozorila, da je "več strokovnjakov v zadnjem času skeptičnih glede smotrnosti varne vstopnice Covid, zlasti zaradi nezmožnosti slednje, da bi zajezila okužbo, česar se očitno zavedajo tudi oblasti, ki so pred kratkim priznale, da zaradi CST in cepljenja ni mogoče opustiti zaščitnih ukrepov".
Nekateri strokovnjaki so shemo celo obtožili, da je prispevala k povečanju števila primerov. "CST ni naredil tistega, kar se je od njega pričakovalo," je v ponedeljek za De Morgen povedal mikrobiolog Emmanuel André. "Ni toliko povečala stopnje cepljenja, je pa povzročila več stikov in s tem posredno več okužb - to dvoje je povezano."
Belgija, kjer je več kot tri četrtine prebivalstva "v celoti cepljenega", je v zadnjih tednih kljub temu poročala o rekordnem porastu okužb. Do največjega porasta je prišlo v Flandriji, najbolj cepljeni regiji v državi, je poročal časnik Brussels Times.
*
*
Aug 17, 2021