Čas je, da se na mizo položijo karte o ključnem turističnemu lopovu v Sloveniji, Petru Vesenjaku. Le ta je preko svoje družbe Hosting in njenih hčerinskih podjetij, bil soudeležen v vsaj tridesetih nasedlih, beri propadlih, turističnih projektih po Balkanu, za katere je pripravljal strategije in investicijske načrte. Čeprav so vsi do zadnjega propadli, je Vesenjak lepo pobral denar od provizije in si hitro našel novo žrtev na področju turizma za svoje poslovne goljufije.
Pri teh goljufijah je velikokrat sodeloval z zagrebškim podjetjem Horwath i Horwath Consulting v navezi s Centrom poslovne odličnosti ljubljanske Ekonomske fakultete. "Vsi ti zgrešeni projekti so od leta 2008 slovenske davkoplačevalce stali 800 milijonov evrov!!!," nam zaupajo naši poznavalci s področja turizma v Sloveniji. Le ti so nam postregli z vso dokumentacijo o vseh spornih Vesenjakovih turistčnih podvigih tako v Sloveniji kot v tujini. Ekskluzivno razkrivamo podrobnosti iz projekta Hrvaški vrt v Draškovcih, kjer je na lepe oči grobar in lopov slovenskega turizma Vesenjak dobesedno nategnil NKBM, SID banko, DUTB ter ostale za kreditna sredstva v višini 15 milijonov evrov. To dokazuje tudi izpis iz hrvaške zemljiške knjige, kjer je DUTB lastnik zemljišč v projektu Draškovec, ki so jih prevzeli od Vesenjakove nasedle turistične hobotnice Hosting.
Več slovenskih medijev je poročalo. da bo novo strategijo slovenskega turizma za obdobje 2022-2028 pisalo avstrijsko podjetje PKF Tourismexperts. Le ti so bili izbrani med Turistico (Fakulteta za turistične študije Univerze na Primorskem), Fakulteto za menedžment v turizmu in gostinstvu reške univerze s sedežem v Opatiji v sodelovanju z zagrebškim podjetjem BlueRock International ter Centrom poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani v sodelovanju z zagrebškim podjetjem Horwath in Horwath Consulting. Med vsemi štirimi ponudniki so poslali Avstrijci najvišjo ceno (80.000 evrov brez DDV). Tolažilno nagrado pisanje strategije digitalne transformacije slovenskega turizma 2022-2026 je dobil konzorcij Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete v Ljubljani (CPOEF) in podjetja Horwath i Horwath Consulting Zagreb v višini 47.580 evrov (z DDV), je poročalo več slovenskih medijev. Javno naročilo je objavila Slovenska turistična organizacija. Kot se je pozneje izkazalo, prav za Avstrijci stoji grobar slovenskega turizma Peter Vesenjak.
Zakaj se mora projekt Slovenski turistični holding prekiniti takoj in zakaj vsak posel na področju turizma v Sloveniji dobijo kadri turističnega lopova Petra Vesenjaka?
V oddaji Tarči so letos junija predstavili temo Podržavljanje slovenskih hotelov. V prispevku novinarke RTV Slovenije Nataše Marković so predstavili tajni dokument SDH, ki ga je spisalo hrvaško podjetje Horwath i Horwath Consulting. V njem so tako zapisali, da bi morali v prenovo hotelov v morebitni ustanovitvi Slovenskega turističnega holdinga vložiti 277 milijonov evrov! Ob so predvidevali še štiri milijone evrov za stroške svetovalcev, zaposlenih, stroške zunanjih storitev ter deset milijonov za druge nepredvidene stroške (pravna mnenja itd..).
V oddaji je nastopil tudi Vesenjak, ki se je branil vseh očitkov. Po drugi strani je vso bedo in lopovščino projekta Slovenski turistični holding v režiji Vesenjaka in Počivalška razkril Edvard Lesnik. Le ta je izračunal, da bi za 85 milijonov evrov, kot je zapisana v dokumentu SDH za prenovo hotela Bernardin, zgradili nove hotele s 6000 posteljami! Približno toliko sob pa ima v tem trenutku slovensko hotelirstvo. Vprašajte se, za kakšne bedake imajo slovenske državljane Peter Vesenjak, Miroslav Dragičević (Horwath i Horwath Consulting) in Zdravko Počivalšek!
Dolgoletni delni lastnik je bil Miroslav Dragičević, tesni prijatelj tako Petra Vesenjaka in Zdravka Počivalška. Kot nam povedo naši viri, je Dragičevićevo podjetje bilo le v vlogi slamnatega izvajalca, saj je z vsemi analizami v ozadju stal nihče drug kot Vesenjak. Že v tej oddaji pa so razkrili podatek, da se bo Vesenjak potegoval za pisanje strategije preko avstrijskega podjetja. To se je razkrilo v teh dneh, ko je bilo izbrano podjetje PKF iz Dunaja.
Dragičević pa je pisal predhodno strategijo slovenskega turizma za obdobje 2017-2021. Prav trojica Vesenjak, Počivalšek in Dragičević skupaj s kadri Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete v Ljubljani veljajo za osrednje grobarje slovenskega turizma. "S strategijami, študijami in usmeritvami delovanja slovenskega turizma pa so slovenske davkoplačevalce od leta 2008 do sedaj oškodovali za več kot 800 miljonov evrov!!!" nam zaupajo naši poznavalci. Ob tem sprašujejo Ekonomsko fakulteto, kako je lahko EF ves ta čas pokrivala prevaranta takega kova kot je Petar Vesenjak!
Ta modus operandi je delno razkril v omenjeni Tarči profesor z Ekonomska fakultete Marko Jaklič, ko je predstavil svoj primer. O njem je tako povedal, da je v hotelski sobi bilo enajst različnih luči, a vse so bila napačno zmontirana. Projekt pa je dobil eden od prijatejskih ponudnikov. A o tem bomo kaj več zapisali ob drugi proložnosti. Dragičevič pa je po poročanju medija Lider letos junija izstopil iz lastniške strukture podjetja Horwath i Horwath Zagreb.
Projekt ustanovitve Slovenskega turistične holdinga po takšnem modeluu delovanja je tempirana bomba za katero koli vlado! Sedanja desnosredinska vlada bi si z njim skuhala spet novo Patrio. A vse kaže, da tokrat ne mislijo iti še enkrat kot osel na led. V teh dneh so nekateri slovenski mediji poročali, da je Slovenski državni holding podaljšal odkup deleža luksemburškega sklada York v Sava turizem še za osem mesecev, s tem pa se Slovenski turistični holding tudi ne bo ustanovil in pričel delovati v času sedanje vlade. Ker projekt ustanovitve turističnega holdinga spominja na socialistični kolhoz SLOVENSKEGA TURIZMA!
Kdo je Peter Vesenjak, turistični lopov in grobar slovenskega turizma?
Kot razkrivata Dnevnik iz članka 2015 in Necezurirano, se za Avstrijci skriva Peter Vesenjak, cappo di banda lopovščine slovenskega turizma. Kdo je Peter Vesenjak?
Po poročanju portala Necenzurirano sta Peter Vesenjak in Zdravko Počivalšek dolgolentna znanca. Vesenjak je za Terme Olimia v času Počivalškovega direktorovanja zanj pisal idejne zasnove za investicije.
V preteklosti se je že veliko pisalo o Vesenjakovih turističnih aferah. Dne desetega marca 2015 je Vesenjak odstopil z mesta državnega sekretarja pri Počivalškovem ministrstvu za gospodarstvo, ki ga vodi predsednik stranke SMC že od leta 2014. Takrat se je razkrilo, da je Vesenjakovo podjetje Hosting pristalo na slabi banki in ima več kot pet milijonov evrov vreden dolg do države. Odstopil je vsega po nekaj dneh na funkciji državnega sekretarja na Počivalškovem ministrstvu.
V Dnevniku sta sedanja novinarja spletnega medija Necenzurirano Primož Cirman in Vesna Vuković opisala še več spornih dejanj, v katere je vpleten Vesenjak.
Tako je njegovo podjetje Hosting Svetovanje ostalo dolžno finančni upravi 40 tisoč evrov. Davčni dolžnik je ostalo še eno Vesenjakovo podjetje, Hosting zahod & vzhod. Le to je imelo več kot tisoč dni blokirane račune. Največja upnica osrednjega Vesenjakovega turističnega poslovnega imperija je bila SID banka, kateri je dolgoval 3,3 milijona evrov. Zaplet se je zgodil, ko sta SID banka in Hosting iskala kupce za 281 tisoč kvadratnih metrov veliko zemljišče v Surčinu pri Beogradu. Vesenjak je še v času prve Janševe vlade v sporne zemljiške posle na tem območju zapletel Hit Alpinea, hčerinsko družbo državnega Hit-a.
Ista novinarska dvojica izpostavlja Vesenjakov projekt iz leta 2010 v bosanskem Trebinju, ko je tamkašnjim občinskim svetnikom predstavljal projekt Trebinje Resort. Tam so nameravalii postaviti več hotelov s petimi zvezdicami, golf igrišče, igralnice in zdraviliške centre. Vesenjak je obljubljal da se bo lahko zaposlilo do 10 tisoč ljudi. A je v letu 2014 dokončno postalo jasno, da gre za še eno Vesenjakovo turistično lopovščino in goljufijo. V bilancah projektnega podjetja Trebinje Resort je po takratnih poročanjih bosanskih mediijev ostal le neodplačan avtomobil, ki ga je zasegla banka. "Šlo je za odlično izpeljano goljufijo," je izjavil župan tega mesta Slavko Vučurević. Turistični lopov Vesenjak pa je v podjetja Trebinje Resort vstopil preko svoje beograjske družba Hosting Southeast Europe, ki pa v letu 2013 ni ustvarilo nobenih prihodkov, so zapisali še v Dnevniku.
Vesenjak pa ima še eno težavo. Portal Necenzurirano je zapisal, da se bo na okrajnem sodišču v Ptuju v začetku oktobra na e-dražbi prodajalo njegov ptuski hotel Mitra. Le ta bo na prodaj za 448 tisoč evrov, kar predstavlja polovico vrednosti. Prav Vesenjakovo podjetje Hasting ima že od leta 2021 vpisano okoli dva milijona evrov visoko izvršbo avstrijske banke Bawag. Podjetje turističnega lopova pa ima med premoženjem še 2,4 milijona evrov visoko posojilo do neimenovanega dolžnika zapišejo v omenjenem mediju.
Med drugim so razkrili, da je Vesenjak bil vpleten tudi v 170-milijonsko vredno investicijo v hrvaškem Medžimurju, kjer bi na 56 hektarjih površine zrasle Terme Hortus Croatiae ali Hrvaški vrt. Razkrili so, da lastništvu hrvaških podjetij vodi pot v pisarno Von Düring Group. Ista sodelujoča podjetja pa imajo v lasti tudi Vesenjakovo beograjsko družbo Hosting Investment še razkrivajo. Vendar so taktično v Necenzurirano zamolčali oz. njihovi viri ne vedo, kar ve naš medij. To je, da so za projektom v Draškovcu bili osrednji igralci predsednik medžimurske županije Matija Posavec, lastnik dveh vrtin hrvaške INE in idejni vodja projekta Hrvaški vrt Josip Kobal, udbaško tranzicijsko omrežje nekdanjega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in seveda slovenski turistični lopov Peter Vesenjak.
Kako so v projektu Hrvaški vrt v Draškovcu slovenske in hrvaške davkoplačevalce za 30 milijonov evrov nategnili Josip Kobal, tranzicijsko omrežje Stipeta Mesića in slovenski turistični lopov Peter Vesenjak?!
Avtor članka že dlje časa razpolaga z obremenjajočo dokumentacijo, z izpiski iz hrvaške zemljiške knjige in drugo dokumentacijo iz projekta v Draškovcu, v katere je bil vpleten turistični lopov Peter Vesenjak.
V tem projektu je kazensko ovadbo vložil hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (USKOK) s kompletno dokumentacijo. S tem je seznanjena tudi kriminalistična policija v Sloveniji. Kazenska ovadba pa je spisana na več kot 100 straneh, ki se nekje svaljka po predalih kriminalistične policije, a dolgo defitivno več ne bo. Kako je potekal sporni posel, v katerem je sodeloval grobar slovenskega turizma Peter Vesenjak?
V prvi fazi je hrvaško podjetje INA preneslo vrtini na medžimursko županijo. Potem je medžimurska županija prenesla lastništvo vrtin v medžimursko občino Prelog. Le ti so vrtino preneseli v nadaljevanju na Josipa Kobala. Vrtino so ocenili na tržno vrednost 6.799.836 evrov, a za njo Kobal ni plačal niti ene kune oz. jo je dobil popolnoma zastonj! Vrednost dveh vrtin sploh ni bila plačana. V igro se je vključil Vesenjak.
Josip Kobal ni imel kapitala za nakup zemljišč za projekt Hrvaški vrt v Draškovcih v Medžimurju. Na pomoč je poklical svojega prijatelja Vesenjaka, ki je opravil še en svoj lopovski modus operandi v svojih turističnih podvigih. Na podlagi dokumentacije (obstajajo zapisniki primopredaje, izpisek iz zemljiške knjige) je jasno videno, da je Vesenjak v imenu Hostinga dobesedno nategnil Novo kreditno banko Maribor (NKBM), SID Banko in kasneje DUTB, ki se je usedla na Vesenjakov Hosting. Skupni 15-milijonski kredit je Vesenjak dobil na podlagi tržne vrednosti vrtine s kompletno opremo, ki je bila v lasti INE. Slovenski bankirji seveda niso vedeli, da so Kobal in druščina vrtino dobili zastonj.
Pri tem so Kobalu pomagali kompletna hobotnica stranke HNS v Medžimurju, pri INI pa je posel zlobiral takratni predsenik Hrvaške Stipe Mesić, je zapisano v kazenski ovadb USKOK-a. O Mesiću pa bi lahko veliko povedal njegov najboljši slovenski prijatelj Božo Dimnik.
Vesenjak je sodeloval še v mnogih spornih turističnih projektih na Hrvaškem, o čemer je redakciji #prava na voljo vsa sporna dokumentacija. Navedimo le en primer spornega posla, ki se je zgodil pri projektu Ninsko blato (od blata je ostalo samo blato). Da ne govorimo o čudežnih projektih v Sloveniji. Več v nadaljevanju, omenimo le unikatni nateg Vesenjaka pri projektu hotela Bellevue v Ljubljani. O tem bomo pisali v enem izmed prihodnjih člankov.
je zgodilo z omenjenimi tridesetimi milijoni evrov? Nič, Hrvaška država je enostavno pozabila na njih, slovenske banke pa so jih v svojih bilancah odpisale.
To je le eden izmed projektov, za katerega vemo, da je Vesenjak odigral ključno vlogo pri še eni turistični poslovni goljufiji. V urednišvu imamo za cel kombi dokumentov večine spornih poslov tega lopova. Iz te dokumentacije je nedvoumno razvidno, da vsi projekti Petra Vesenjaka končajo tako kot zgoraj opisani. Skratka, kjer posluje Vesenjak, tam trava ne raste, večina zgradb pa izgleda kot famozni Bellevue v Ljubljani.
A ni čas, da se enkrat za vselej Peter Vesenjak, tranzicijski turistični japi ter grobar in lopov turistične panoge v Slovenije poslovi od slovenskega turizma in ga dočaka roka pravice?!
Luka Perš
Komentarji (3)
Feb 02, 2022
4
Pa smo vsaj nekje najboljši na svetu.Če se bo sistem kraje in goljufij razširil na večino --kot virus covid 19 ( da za to ni cepiva-ali ukrepov pristojnih organov) BOMO V POVPREČJU VSI BOGATI.
Feb 01, 2022
3
saj to ni res,tako majhna država,a imamo največje kriminalce na svetu