Izraz »sfukati« je v slovensko pravno terminologijo 2014 uvedel takratni predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša, povezana pa z obsodilno sodbo prvaka SDS Janeza Janše in njegovim odhodom na prestajanje zaporne kazni. Če je z Maslešo ta izraz dobil formalni domicil v besednjaku sodnih dvoran, se je »sfukanje« dogajalo že pred njegovim mandatom predsednika VS, pa tudi po njem. Spomnim naj na nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja in sodnika Boštjana Polegeka, ki je pri izreku sodbe sledil načelu »sfukanja«, da je Kangler ostal brez mandata državnega svetnika. Zadnji primer je seveda dr. Milko Novič, ki ga je po sodnici Špeli Koleta »sfukala« še višja sodnica Stanka Živič in mu prisodila pravnomočnih 25 let zaporne kazni za zločin, ki ga ni storil.
Dejstvo je, da se je »sfukavanje« razbohotilo tako na policiji, tožilstvu, sodiščih, pa tudi na Fursu, in to na vseh ravneh. Tega nas mora res biti strah! Za dosego parcialnih, egoističnih interesov, se kaj hitro oblikuje "interesni" komplot med policisti, tožilci, sodniki in Fursovci, cilj je seveda v javnosti »sfukati« nekoga kot osebnost in mu škoditi tudi po materialni plati.
Sledi resnična zgodba, ki se dogaja že več kot desetletje v Murski Soboti. Poleg "civilnih oseb" so vanjo vpeti nekdanji pripadnik SDV oziroma Udbe, ki si je z osamosvojitvijo le nadel plašč Sove, kriminalistka PU Murska Sobota, državna tožilka na soboškem ODT, sodnik na soboškem okrožnem sodišču in uslužbenka FURS-a, sicer vodja Osnovni cilj je združbe, lahko bi jo identificirali kot "globoko" državo na lokalni ravni, je bilo "sfukati" osebo, ki je bila moteč dejavnik pri udejanjanju njihovih kriminalnih rabot.
Ker gre za tako obsežno zgodbo, jo bom moral razdeliti na nekaj epizod. Tokratna vas bo le vpeljala v celoto dogajanje.
Za uvod "nastopajoči!" Podjetnik Dejan Dobrijevič, Boštjan Kočar podjetnik, poslovni partner prvoimenovanega, njegova soproga Polonca Kočar, njen oče Jože Banfi, sicer pripadnik nekdanje SDV oziroma Udbe, po osamosvojitvi zaposlen v Sovi, Romana Serec, kriminalistka na PU Murska Sobota, Silvija Kuzmič, davčna inšpektorica in njena predstojnica Dragica Banfi kot vodja davčne inšpekcije na Furs Murska Sobota, njen soprog Boris Banfi je bil vodja na SKP PU Murska Sobota, oba znana iz Afere NK Mura - potrdilo o plačanih davkih. Dodati še moramo Črtomirja Časarja, Hypo banke – leasinga – HETA, sicer znanca Jožeta Banfija in Kočarjevih in odvetnika Jureta Horvata, zastopnik Boštjana Kočarja, soproge Polonce, Jožeta Banfija, svak državne tožilke Manuele Frumen, ki je življenjska sopotnica Matjaža Duriča, enega vidnejših funkcionarjev Fajonkine SD v Murski Soboti in direktorja Panvitine firme Ecotech, katero Horvat zastopa v sodnem sporu s prebivalci Motvarjevcev na Goričkem zaradi tamkajšnje bioplinarne. Za vsem pa naj bi bila v ozadju "devetka," združba nekdanjih pripadnikov Udbe.
Zgodba sega v leto 2007 in je sprva obetala uspešno prihodnost. Dejan Dobrijevič, podjetnik, ki se je ukvarjal z uvozom in prodajo rabljenih vozil in njegov prijatelj Boštjan Kočar, bil mu je celo poročna priča, sta se odločila, da iz stečajne mase Hypo banka - lesing odkupita nepremičnine nekdanjega prometno varnostnega Gaber centra. V firmi Španik d.o.o. sta bila 50% družbenika in direktorja. Med tem, ko se je Dejan še naprej in to uspešno, ukvarjal z uvozom in prodajo rabljeih vozil, pod streho Španika je imel tudi prodajni salon, se je Boštjan lotil obsežnih investicij v center. Dejanu se projekt ni zdel sporen, ker je Boštjanu zaupal in verjel, še posebej, ker je poslovni načrt potrdila tudi Banka Hypo. Vseeno ga je po malem grizel dvom, ker je obseg investicije segal v neslutene višave, Španik d.o.o. je izplačeval posamezna visoka plačila, moteče so bile fakture, ki so se zapirale s kompenzacijami in asignacijami, ampak kot rečeno, vse je banka potrjevala zato je Dejan Boštjanu še vedno zaupal.
Njegov strah, da bo breme investicije vplivalo na likvidnostni položaj Španika, se je naposled pokazal kot upravičen. Zato sta se leta 2011 s partnerjem Boštjanom dogovorila, da se dobičkonosni program prodaje vozil prenese na Španik AMC d.o.o. in da kot zdravo podjetje z dobički od prodaje vozil reši Španik d.o.o., ob tem pa z januarjem 2011 v Španik AMC kot zakoniti zastopnik vstopi žena Boštjana Kočarja Polonca Kočar. V letu 2011 posel ni stekel po načrtih, saj se je Kočarjeva, ki ni imela nobenih izkušenj s prodajo vozil vpletala v vse in vsakogar, zato je bila januarja 2012 razrešena, v najem pa je kot Polonca Kočar s.p. prevzela gostinski lokal v pritličju. Mož Boštjan oziroma Španik je v lokal vložil 70.000 evrov, pa sztošek najemnine ji je znižal za polovico.
V letu 2012 se je Dejan kot odgovoren za prodajo vozil vrgel v delo, včasih je bil njegov delavnik dolg tudi po 16 ur. Temu primerno so se povečali prihodki glede na prejšnje leto za več kot 500% in sicer z 419.000,00 Evrov v letu 2011 na 2.311.000,00 Evrov v letu 2012:" Vse s ciljem, da rešimo težave Španik d.o.o.," ve povedati Dejan Dobrijevič, ki je želel rešiti Boštjanovo "zavoženo" naložbo. Šele z razvojem dogodkov je na svoji koži občutil, da je to bil le del scenarija, nastalega v družinah Kočar in Banfi. V želji, da prijatelju Boštjanu Kočarju pomaga iz težav, je sam zapadel v likvidnostne težave. Kot sam pravi pravo resnico o realnosti obveznosti vesta le Boštjan Kočar in računovodja Bogdan Kupčič, ki sta bila zadolžena za finančno poslovanje s poroštvi, kompenzacijami in asignacijami ter poslovanjem z gotovino.
Ves ta čas pa se je izjemno krepila prisotnost in vpliv Jožeta Banfija, očeta Polonce Kočar, ki je na koncu praktično želel že odločati o vsem, poslovanje pa je postajalo čedalje bolj čudno, saj je izgledalo, kot da se želi naklepno pripeljati čez rob zakonitosti in vse uničiti, zaradi česar je prihajalo tudi do sporov med Dejanom Dobrijevičem in Boštjanom Kočarjem, na koncu pa je mimo Dejanove vednosti zmeraj vse uredil kot sta tast in Polonca želela.
Ker so v zadnjih mesecih 2012 odnosi med partnerjema dosegli vrelišče, je Dejan predlagal sestanek obeh družbenikov, računovodje in predstavnika banke, da se najde ustrezna rešitev, vendar do tega ni prišlo, ker mu je Kočar zatrjeval, da je sam vse razrešil, v resnici pa je storil ravno obratno. Računovodstvu ni izročil vse dokumentacije, s čimer je pripravil pogoje za insolventnost družbe Španik AMC d.o.o., ki bi v bistvu lahko reši družbo Španik d.o.o.. Zaradi nastale situacije je bil Dejan primoran, da je del kupčij prenesel na svojo družbo Trimoto d.o.o. in tako obdržati dobavitelje kot kupce s ciljem, da preko tega podjetja pomaga reševati vsaj Španik AMC d.o.o..
Zaradi zgoraj navedenega so se v juniju 2013 stvari zavrtele z neizmerno hitrostjo in natančnostjo, očitno po dobro pripravljenem scenariju, saj je težko razumeti, da se lahko praktično v enem tednu zgodi naslednje: ustanovi družba CVV Murska Sobota d.o.o. (ustanovi jo Jože Banfi na sedežu družb Španik z isto dejavnostjo kot jo ima Španik), zoper Dejana Dobrijeviča se poda kazenska ovadba (Banfi, Kočar), Boštjan Kočar poda predlog za stečaj Španik AMC d.o.o. založi pa denar z družbe Španik d.o.o., pri Dejanu Dobrijeviču se v družbi Trimoto in na domačem naslovu izvedejo hišne preiskave, opravijo inšpekcijski nadzori različnih inšpekcij v družbi Trimoto d.o.o.. V javnosti zaokrožijo anonimke, tudi zoper Dejanovo soprogo je bila anonimka poslana na šolo in ministrstvo za šolstvo, poslovni partnerji dobivajo različne dopise, očitno vse s ciljem, da se poslovno onemogoči Dejana Dobrijeviča.
Po uvedbi stečaja nad Španik AMC d.o.o. se je položaj Španik d.o.o. v letu 2013 in 2014 bistveno poslabšal, prično se priprave na njegov stečaj in delitev plena, v glavni vlogi Dejan Kočar, soproga Polonca in Jože Banfi.
O tem več v drugem delu tega kriminalnega trilerja.
Boris Cipot
Komentarji (1)
Sep 29, 2021
2
Čas je, da bomo Slovenci zapeli: https://kombinatke.si/kblog/nabrusimo-kose/