Za mano so že trije novinarski zapisi o dogajanjih v DSO Gornja Radgona, s tem pa tudi v Občini, ki je 51% lastnik doma starostnikov. Naj vas spomnim: DSO Gornja Radgona III.: Novinarska Never Ending Story, kar se domačijskosti poslovanja in nepravilnosti tiče in Kam so poniknili 4. milijoni eur iz DSO Gorja Radgona II: Župan Stanko Rojko, osebno nimam nič proti vam!
Ker pa mi vsak nov dan prinaša nove informacije in dejstva o domačijskem poslovanju v DSO, pa tudi v sami OGR, pišem že četrto nadaljevanje. Jutri je namreč 3. redna seja občinskega sveta GR in je prav, da opozorim na nekatere anomalije, ki bi morale zanimati zlasti Veselovo Računsko sodišče, Ajpes, FURS, pa tudi KPK.
Vsak proračunski porabnik, tako tudi v občini Gornja Radgona, mora ob koncu leta pripraviti poslovno poročilo, do katerega se opredeli občinski Nadzorni odbor, nato pa še občinski svet. Torej, v radgonskem primeru bi moral Nadzorni odbor občine pregledali poslovanje proračunskih porabnikov, občinskih podjetij in zavodov, od občinske Komunale, do Vrtca in osnovnih šole, pa vse do DSO Gornja Radgona, čemur ga zavezuje tudi Statut OGR.
Verjeli ali ne, Nadzorni odbor Občine, ki bi moral delovati neodvisno od volje in zahtev župana, je v vseh letih poslovanja DSO doslej le enkrat obravnaval poslovno poročilo in to leta 2013 za poslovno leto 2012. To pa ne velja za občinske svetnike, še manj pa za skupščino družbenikov, torej OGR z 51% in Pramag d.o.o. z 49% lastniškim deležem. Sedanja predsednica NO OGR Melita Vulc, po poklicu glasbenica, torej brez najmanjšega računovodskega in finančnega predznanja, je v uradnem zaznamku (8.11.2021) izjavila, da "NO ni pristojen za nadzor nad poslovanjem, ker je tako odločil župan."
Kako "pišmeuhovsko" obravnava župan OGR Stanko Rojko manjšinskega lastnika v DSO, razkriva njegov dopis, v katerem decidirano zapiše, da gradivo o finančnem poslovanju DSO, ki se je obravnavalo na skupščini družbenikov, nima nobene zveze s poročilom, ki ga OGR posreduje Ajpesu. O vsem je torej odločal direktor Marjan Žula, z blagoslovom župana Rojka. Kot zanimivost, sedanja direktorica DSO Suzana Bračič Arceto je vse do imenovanja za direktorico bila računovodja DSO, ob tem pa še predsedovala NO OGR.
Pretekli mesec, 22. oktobra, so se svetniki OGR sestali na 3. izredni seji. Edina vsebinska točka dnevnega reda je bila rebalans proračuna za nakup nepremičnime družbe Elsa d.o.o. v stečaju, za kar občina najame dolgoročni kredit v višini 600 tisoč evrov. Zadeva je seveda šla po hitrem postopku, ker se občinski Komunali mudi na novo lokacijo in naj bi že imela nekaj najemnikov za poslovne prostore. Zanimivo, sejo je snemala TV AS, posnetek je bil kar nekaj časa v "bunkerju" in šele minuli teden objavljen na TV AS. Posnetki s seje razkrivajo, da je bila ob županu Rojku na seji ves čas prisotna odvetnica Renata Jakič, partnerka v odvetniški Iztoka Drozdeka, ki je pravni zastopnik tako OGR, kakor tudi DSO GR. Ne pomnim, da bi na sejah občinskih svetov ob županu sedeli odvetniki, temveč tajnica ali vodja občinske uorave. Dodajmo, da je življenjska sopotnica odvetnika Drozdeka Janja Osojnik, zaposlena na OGR, ob tem pa predstavnica OGR v skupščini družbenikov DSO GR.
Ob koncu vprašanje županom občin, katerih občani so stanovalci OGR Gornja Radgona. Nimate občutka, da zaradi takega domačijskega poslovanja DSO pod taktirko OGR, kratko potegnejo tako stanovalci doma, kakor tudi proračuni občin. Ob takem nadzoru ne more nihče "dati roke v ogenj," da je poslovanje DSO v skladu z vsemi računovodskimi standardi, da se ne dogaja odtekanje javnih sredstev v zasebne žepe. Edina zahteva manjšinskega lastnika DSO Pramag d.o.o., ki mu v OGR ves čas onemogoča enakopravno participacijo pri poslovanju in nadzoru, da se ga upošteva enakovrednega partnerja, ker želi dolgoročno participirati v poslovanju DSO GR.
Boris Cipot