Kot prva novinarska organizacija zaradi incidenta v Lendavi so se prvi oglasili v Društvu novinarjev Slovenije. Ob tem je še podporo izrazil javno novinar Bojan Požar. Svojo pomoč je ponudil tudi Jože Možina, a je novinar #Prava Boris Cipot se zahvalil za skrb. Ni pa vedel, da bo novinar Luka Perš iz tega naredil medijski problem. Oba novinarja pričakujeva odziv še drugih novinarskih organizacij in podporo drugih slovenskih medijev, da poročate o dogodku ali obsodite dejanje dosedaj še neznanega "provokatorskega" kriminalista. Odzvali so se tudi na ministrstvo za notranje zadeve, kjer našo elektronsko sporočilo obravnajo kot pritožbo. Z njo se bo ukvarjal Direktorat za policijo in druge varnostne naloge.
Pred vladno tiskovno konferenco v Lendavi Vlade RS pod vodstvom Janeza Janše se je zgodil incident. Novinarja #Prava Boris Cipot in Luka Perš sta prišla v torek, 23.11.2021 okrog 17.ure v Lendavo.
Oba sta pokazala pristojnim PCT in se javila vladnim predstavnicam za stike z mediji. Tam sta prejela akreditacijo in odšla na teraso lokala v kulturnem domu v Lendavi ter popila eno kavo.
Nenadoma se je pred njima prikazal "provokatorski" kriminalist s spremljajočim policistom. Kriminalist se sploh ni predstavil in po mnenju novinarja #Prava Luke Perša kršil zakon o pooblastilih in nalogah policije.
Kljub rahli nejevolji sta oba novinarja #Prava pokazala svoje osebne dokumente. V nadaljevanju je obema povedal, da nimata pravice biti tukaj. Kriminalistu sta ob spremstvu policista oba novinarja večkrat dokazala in mu razložila, da sta uradni medij in sta tudi akreditirana za dogodek. Kriminalist je odšel, policist se je še nekaj minut pogovarjal z novinarjema.
A nov šok je sledil pred vhodom v stavbo, ko je vladni varnostnik hotel prepovedati vstop obema novinarjema. Po nekajminutnem pregovarjanju sta oba novinarja lahko vstopila v stavbo. Kot zanimivost se lahko doda, da je varnostnik povedal, da so morali skozi podobno proceduro ostali novinarji na dogodku.
A je pisec članka v dvorani govoril z novinarjem Vestnika Rokom Šavlom, ki ni doživel niti malo takšne dobrodošlice kot novinarja #Prava.
Kdaj se bodo odgovorni v policiji ali provokatorski kriminalist opravičili za incident?
V vodstvu PU Murska Sobota, PP Lendava in v vodstvu slovenske policije se do sedaj še niso opravičili za incident "provokatorskega" kriminalista. Zadeva bi bila najhitreje zaključena, če bi "provokatorski" kriminalist zbral sam toliko poguma in se opravičil za incident.
V prejetem odgovoru s strani vodstva policije so zapisali, da bodo sprožili notranjevarnostni postopek. Upajmo le, da ne bo šlo spet za še en postopek "pometanja pod preprogo".
Na našo elektronsko sporočilo so se odzvali tudi na ministrstvo za notranje zadeve. Sporočili so, da bodo naš opis dogodka posredovali Direktoratu za policijo in druge varnostne naloge, kjer bodo naš zaplet s kriminalistom obravnavali kot našo pritožbo.
Zakaj o incindentu "molčijo" t.i. drugače misleči mediji? Na našo sporočilo o incidentu so se odzvali v Društvu novinarjev Slovenije ter nam ponudili pomoč!
Avtor tega članka je bil v delu slovenske javnosti poznan kot novinar Nova24tv. Predvsem po raziskovalnih člankih. A vse kaže, da je odhod novinarja Perša na lastno medijsko pot spoznal še eno bridkost novinarskega poklica.
Iskreno se lahko zapiše, da je pisec članka računal vsaj na obsodbo incidenta v režiji "provokatorskega kriminalista" nekoga iz t.i. družine drugače mislečih medijev ali pomladnih predstavnikov civilne družbe. Od 23. novembra pa vse do danes ne duha ne sluha, da bi kdo izmed njih obsodil incident v Lendavi. Nič, še ena realnost na samostojni novinarski poti, da na pomoč nekdanjih novinarskih kolegov se enostavno ne računa. Žalostno. Tukaj velja omeniti, da je javno podporo glede dogodka izrekel novinar Bojan Požar. Jože Možina je po dogodku kontaktiral Cipota, a se je ta odrekel podpori, ker je mislil, da se bo zadeva pozabila. Zahvala tudi dolgoletnemu novinarju RTV Slovenija za skrb obeh novinarjev medija #Prava.
Še vedno je čas, da se odzovete in izkažete spoštovanje vsaj novinarski legendi Borisu Cipotu, ki je takšen incident doživil prvič v svoji 50-letni trajajoči novinarski karieri!
Je pa avtorja presenetil odziv na dogodek s strani Društva novinarjev Slovenije. Ne glede na to, da so naša mnenja večkrat diametralno nasprotna in je pisec članka večkrat kritičen do njihovega delovanja so vsaj pokazali spoštovanje in se odzvali s pisnim sporočilom.
V njem so zapisali sledeče:
Spoštovani,
hvala za poslano obvestilo. Predlagamo vam, da dogodek prijavite na platformo Društva novinarjev Slovenije Prijavi napad. Pošiljamo vam povezavo do prijavnega obrazca za prijavo dogodka https://novinar.com/prijavi- napad/vprasalnik/.
Iz vašega opisa dogodka je razvidno, da ste imeli iz vam neznanega razloga težave pri vstopu na novinarsko konferenco vlade. Nesporazum se je kasneje razrešil, vstop pa vam je bil dovoljen. Pišete tudi, da bi k temu lahko prispevala predhodna izkušnja z določenim kriminalistom.
Ne glede na to, kaj je bil razlog za nesporazum, je stališče društva novinarjev, da je delo vlade javno, zato bi morali imeti vsi zainteresirani novinarji enake možnosti za spremljanje vladnih novinarskih konferenc.
Glede na to, da ne PU Murska Sobota in ne PP Lendava nočeta izdati imena "provokatorskega" kriminalista oz. ne čutita potrebe, da bi se za dogodek opravičili je velika verjetnost, da se bo avtor članka poslužil predlagane opcije s strani DNS. Mogoče pa bo odziv DNS spodbudil tudi drugače misleče medije, da dogodek v svoji bližnji prihodnosti obsodijo.
Najhitrejša pot, da se izve ime kriminalista, pa vodi preko urada informacijske pooblaščenke. A se bo s to opcijo še nekaj časa počakalo. Treba pa poudariti, da so se s strani kabineta predsednika vlade opravičili za neljubi dogodek. Njihovo opravičilo je bilo tudi sprejeto.
Tudi sam osebno krivdo za dogodek ne prepisujem notranjemu ministru Alešu Hojsu in generalnemu direktorju Policije Antonu Olaju. Avtor članka še vedno zelo "naivno" verjame, da bo resnici prišel do dna.
Luka Perš