Tranzicijsko levico spet lovi panika. Lahko se zgodi, da bodo po 75-letni vladavini na TV Slovenija, izgubili ideološko oblast nad edinim javnim medijem v državi. Januarja naslednje leto bodo poslanci v Državnem zboru potrjevali kar 21- novih programskih svetnikov. Obstaja veliko verjetnost, da bodo večino sestavljali člani, ki se imajo za drugače misleče in niso podporniki tranzicijske levice.
Svojo bridko izkušnjo z dolgoletno vladajočo kasto na RTV Slovenija je pred časom razkrila odvetnica Nataša Pirc Musar. V intervjuju za Delo je povedala :
"Končalo se je s poravnavo, dobila sem 70 tisoč evrov bruto. Ta zgodba je še vedno moja velika bolečina, saj sem prepričana, da se mi je zgodila krivica. Bolj od moje zgodbe je pomembno nekaj drugega. RTV SLO je bila, in to se še vedno pozna, pod vplivom Socialnih demokratov (SD). Po njej je kot duh hodil gospod Lenart Šetinc in malo usmerjal uredniško politiko. Mene takrat ni zrušila SDS, ampak SD. Visoki predstavniki te stranke so govorili, da Nataša Pirc Musar ne posluša in jo je zato treba zrušiti. Kar so tudi storili."
V izjavi Pirc Musarjeve se skriva veliko zrn resnice. Za avtorstvo vsega "informacijskga zla", ki se je naselilo v uredništvo informativnega programa, je odgvorna nekdanja urednica Manica Amrožič. Le ta je osrednji informativni program spremenila v hujskaški medij političnih sil z miselnostjo bivšega režima. Tako so večkrat označevali popolnoma legitimno izvoljeno vlado za diktatorsko, fašistično, kršiteljico vladavino prava. Aja, pa tudi demokracije več ne bo v Sloveniji.
A to nikako ne drži. Dolgoletni tranzijski- udbovski "trozdi" so bili navajeni nato, da se nič ne spremeni. Cilj je, da vse ostane "naše," a ne, vzporedni mehanizem?
Zakaj je za tranzicijsko levico ključno, da RTV Slovenija ostane NAŠA?!
RTV Slovenija spada med najmočnejše medijske igralce v Sloveniji. To ji zagotavlja vsako letna 95-milijonska "investicija," pobrana s strani uporabnikov električnih priključkov v Sloveniji. Težava je, da večino finančnih sredstev, kar 75-odstotkov proračuna, porabijo za plače zaposlenih. Na RTV Slovenija pa je sedaj že zaposlenih več kot 2000 ljudi.
Eden najbolj pomembnih organov na RTV Slovenija je t.i. programski svet. Prav preko programskega sveta se nastavljajo ključni kadri v javnem nacionalnem mediju. Ne glede na vlade, so v zadnjih desetletjih v njem vladali ideologi z velikimi simpatijami na nekdanji bivi režim v nekdanji skupni državi.
Ne glede na to, kar je tranzicijska levica dejansko počela, je vedela, da jo bo RTV Slovenija mogoče le malo opraskala. Tokrat je prvič primat tranzicijske levice na politiko RTV SLO močno ogrožen. Mogoče pa bo novo vodstvo na informativnem programu na RTV Slovenija končno uvedlo t.i. informativni fair play.
Predvsem se pričakuje, da bodo gledalci na nacionalnem mediju izvedeli temnješo plat o zgodbi GEN-I, Aleksandru Čeferinu in lastništvu tranzicijskih medijev. To je le nekaj tem, o katerih vam je RTV Slovenija zamolčala! Ekipa pod vodstvom nove odgovorne urednice informativnega programa Jadranke Rebernik, veselo na delo!
Kdo so novi kandidati?
Prvi so paniko zagnali na Šolakovem mediju N1-Slovenija. Gre za medij, ki se hvali s tem, da lahko posreduje ekskluzivne novice iz ameriškega novičarskega giganta CNN. V resnici se zelo dobro ve, kdo ga lastniško obvlada.
V naslovu so izpostavili nekdanjega poslanca SDS Jožefa Jerovška. Le ta si bo mesto v programskem svetu zagotovil kot eden izmed kandidatov na predlog parlamentarnih strank. Svoj sedež pa naj bi si še zagotovili Maja Lapornik in Ana Goši. Opozicijski poslanci so predlagali Vaneta Gošnika, Dejana Casarja, Špelo Trobec, Cirila Baškovića in Marka Marinčiča. Med temi imeni bosta izvoljena še dva kandidata, v N1 pa napovedujejo izvolitev Gošnika in Casarja.
Veliko bolj zanimivo bo glasovanje predstavnikov ljudstva v hramu slovenske demokracije pri točki izvolitve osmih kandidatov, ki jih državni zbor imenuje na predlog gledalcev in poslušalcev programov RTV Slovenija, univerz in fakultet ter društev in drugih organizacij civilne družbe, je prispelo kar 37 predlogov.
Med njimi so Mitja Čander, Jurij Pavel Emeršič, Jani Golob, Peter Gregorčič, Jožica Grgič, Boris Jesih, Črt Kanoni, Aleš Kardelj, Edvard Kolar, Ivan Kramberger, Tomaž Perovič, Brane Piano, Dan Podjed, Jože Poglajen, Klara Remec, Domen Savič, Matevž Tomšič in Uroš Zupan. Državni zbor pa naj bi na prihodnji seji imenoval tudi pet (od enajstih) članov nadzornega sveta RTVS še zapišejo na N1- Slovenija.
Ali bo uspelo tudi zgoraj naštetim kandidatom uspelo prepričati poslance Državnega zbora RS, pa bomo videli v bližnji prihodnosti. Čas je za čiščenje Avgijevega hleva na RTV Slovenija!
Luka Perš