V Ljubljani so potekale hišne preiskave pri ženi ljubljanskega župana Zorana Jankovića, Miji Jankovič in njunih sinov, Damjana in Jureta Jankovića. Zelo podobna afera se je zgodila v Republiki Srbski v BiH, v katero je bil vpleten sin dolgoletnega voditelja Milorada Dodika, Igor Dodik. V aferi je sodeloval z odličnim prijateljem Aleksandra Čeferina, nekdanjim razvpitim predsednikom Srbske nogometne zveze Slavišo Kokezo. Spletni medij zurnal.info odkriva, kako so na "lepe oči" podjetje Slaviše Kokeze, Prointer in njeni bosanski podružnici v Sarajevu in v Banjaluki zaslužili 154.719.076 konvertebilnih mark (78,83 milijonov evrov).
Spletni medij Žurnal-jedina slobodna teritorija je razkril afero, v katero se je ujel sin dolgoletnega voditelja Republike Srbske, Milorada Dodika, Igor Dodik. Pri tem je sodelovalo podjetje Prointer v lasti Slaviše Kokeze, tudi odličnega prijatelja Aleksandra Čeferina.
Avtor tega članka je že kot novinar Nova24tv za slovensko javnost razkril, da je Kokeza leta 2012 ustanovil podjetje Prointer. Ukvarjalo se je z informacijsko tehnologijo. V lanskem letu je podjetje prodal za 52 milijonov evrov. Vrednost podjetja je bila leta 2012 le 150 tisoč evrov.
Prointer je bil uspešen predvsem, ker je imel večino sklenjenih pogodb z državnimi ustanovami in zavodi. Sledil je nakup nepremičninskega podjetja Eurosalon za 190 tisoč evrov. Naložba v Eurosalon se mu je splačala, saj je z eno prodano stavbo zaslužil 16 milijonov evrov. Kokeza je finančno najbolj profitiral s podjetjem Win-Win. Vrednost podjetja je bila le pet milijonov evrov, a je zaradi poslov z državo vrednost podjetja narasla na 150 milijonov evrov in za tak znesek ga je prodal podjetju Tehnomanija, razkriva srbski novinar Pantić. Prav ta dejstva razkrivajo, da je Slaviša Kokeza le še eden izmed novodobnih balkanskih tajkunov. Kokeza pa se je pojavil kot eden izmed osredjih igralcev v aferi o skupini navijačev beograjskega Partizana pod vodstvom Veljka Belivuka, ki je bil v vrhu hierhije črnogorske kriminalne združbe kavaški klan. Enako so srbski mediji razkrili, da naj bi Kokeza samo s posli na srbski carini srbske davkoplačevalce oškodoval za 600 milijonov evrov, o čemer je avtor takrat pisal za Nova24tv.
Kako so tekli posli v Repuliki Srbski s podjetjem Prointer?
Vrnimo se nazaj v Republiko Srbsko. Sin Dodika, Igor Dodik je bil lastniško povezan s bosansko podružnico Kokezininega podjeta Prointer. Omenjeni medij z dne 17.9.2021 piše, da v javnem sektorju v Republiki Srbski ni več nobene institucije, ustanove, ki ni poslovala s banjaluškim Prointerom.
Z matičnim podjetjem iz Srbije so tako podpisali 602 pogodb v vrednosti 152.088.144 KM (77.49 milijonov evrov). Od začetka leta 2020 se je aktivirala še sarajevska podružnica, kjer so pridobili 31 pogodb v višini 2.630.932 KM (1,34 milijonov evrov).
Novinarka Žana Gauk svoje odkrtije o poslih Kokeza in sina Dodika prične v letu 2015, ko se je v Bosni in Hercegovini ustanovila bosanska podružnica podjetja Prointer v Banjaluki.
Ne glede, da je bil Igor Dodik glavni operativec podjetja Prointer v Republiki Srbski, se njegovo ime ni pojavilo v uradnih dokumentih. V slabih šestih letih je podjetje nekdanjega predsednika srbske nogometne zveze Slaviše Kokeze prejelo kar 633 pogodb v skupni višini 155.719.076 KM. Tako je bilo podpisanih z matičnim podjetjem kar 602 pogodb.
V letu 2020 so večino poslov preusmerili na banjaluško podružnico podjetja Prointera. Tako so do danes podpisali 180 pogodb v višini 62.353.699 KM ter še sarajevska podružnica, ki je podpisala 21 pogodb v višini 1.657.078 KM.
Tudi v letu 2021 ni bilo nič drugače. Na javni razpis za digitalizacijo javne uprave sta se kot edina ponudnika prijavila spet dva Prointerja. Glej ga zlomka, v slabih 195 dneh so v Banjaluki podpisali 50 pogodb v višini 21.360.003 KM, v Sarajevu pa še dodatnih 10 pogodb v višini 916.614 KM. Tako so le v letu 2021 zaslužili na 60 razpisih 22.764.644 KM poroča Žurnal.
Tako je Prointer od Pošta Srbske prejel šest pogodb v višini 120.000 KM, Elektro Bijelina je za licenco odštela dobrih 40.000 KM, mestna uprava Gradiška pa za skenerje in računalnike odštela slabih 30.000 KM. Podjetje Elektrotireda RS, ki jo vodi član stranke SNSD Luka Petrović je podpisal pogodbe z Prontierom "nižje vrednosti" v višini 293.000 KM, a so za upravljanje s sistemom upravljanja zaračunali še dodatnih 13.511.327 KM. Enako je posel Prointeru zagotovil Univerzititetnga kliničnega centra RS pod vodstvom predsednika mestnega odbora gradske SNSD Vlada Đajića v višini 328.000 KM.
Tukaj si lahko ogledate vse javne ustanove, s katerimi je Prointer podpisal pogodbe (zapisane v originalnem srbskem jeziku):
“Šuma RS”, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Savjeta ministara BiH, Republičke uprave za inspekcijske poslove, Opštine Laktaši, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, Pravobranilaštva RS, Autocesta Federacije BiH, Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge RS, Elektroprivrede HZ HB, Grada Doboja, Željeznica RS, Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, Ministarstva prosvjete i kulture RS, Ministarstva trgovine i turizma RS, Međunarodnog aerodroma Sarajevo, Aerodroma RS, Elektro-Doboja, Vodovoda Doboj, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih RS, Elektroprivrede RS, Rudnika i Termoelektrane Ugljevik, Investiciono-razvojne banke RS, Hidroelektrana na Vrbasu, Grada Gradiška, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS, Rudnika i Termoelektrane Gacko, Radio-televizije RS, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan”, Službenog glasnika RS, Olimpijskog centra Jahorina, Tužilaštva BiH, Agencije za osiguranje RS, Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), Instituta za zaštitu zdravlja RS, Hidroelektrana na Drini, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Elektro-Hercegovine, Studentskog centra Pale, Helikopterskog servira RS, Doma zdravlja Banjaluka, Lutrije RS, Grada Banjaluka, Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, Doma zdravlja Bijeljina, Službe za zajedničke poslove Vlade RS, Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA), Elektrodistribucije Pale, Ministarstva odbrane BiH, Ministarstva finansija RS, Centralne banke BiH, Voda Srpske, Elektroprenosa BiH, Vlade RS, Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Puteva RS, Brčko distrikta, Zavoda za zapošljavanje RS, Hidroelektrana na Trebišnjici, Uprave za indirektno oporezivnje BiH, Elektrokrajine Banjaluka, Univerzitetskog kliničkog centra RS, Fonda zdravstvenog osiguranja RS, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Poreske uprave RS, Ministarstva unutrašnjih poslova RS, Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Dr Miroslav Zotović”, Fonda penzijsko-ivalidskog osiguranja RS, Pošta Srpske…
Ali vas vsa ta razkritja kaj spominjajo na našo deželico izpod sončnih strani Alp? Modus operandi balkanskega #vzporednegamehanizma je tako očiten, da je jasen že vsakemu petletnemu otroku na svetu. To, kar razkriva afera Kokeza-Dodik ni nič drugega, kar je vsa ta leta počela v Sloveniji naveza Janković-Electa.
Ste že pozabili na članek Dosje Janković 2: Zoki, kdo, kje in kdaj je ustanovil družbo Electa?! O tem lažeš že trideset let!, spoštovani Slovenci? Čas je, da si še enkrat preberete. Pa lep pozdrav iz Prekmurja!
Luka Perš