Hrvaška družba Remisens v lasti Liburnia Riviera Hoteli se je odločila, da po osmih letih lastništva proda portoroške hotele Metropol, Lucija, Roža in Barbara za 40 milijonov evrov. V času njenega lastništva so bili hoteli velikokrat zaprti, lastniki pa so odpustili večino kadra. A resnica je najverjetneje drugačna. Tudi hrvaški (sedaj nemški) lastniki so bili v isti vlogi kot York v Savi. Po osmih letih je prišel čas zaključka aranžmaja in za plačilo kupnine, da so vzdreževali parkirišče za zbrano slovensko elito in se igrajo z premoženjem slovenskih državljanov. Dominatni mediji v Sloveniji poročajo, da se za nakup zanima Alenka Žnidaršič Kranjc, večinska lastnica družbe A-Z Finance (oz Prve finance d.o.o.) in t.i. pokojninska tajkunka po Reporterju. Vendar nas odlični poznavalci gospodarske scene na Obali opozarjajo, da je tudi Alenka Žnidaršič Kranjc del širše poslovne mreže Boruta Jamnika in v resnici le poskrbi, da ne bi zgodba Save šla povsem izven kontrole. Ob tem se treba vprašati, kaj na Obali zadnjih dvajset let počne obveščevalna služba, policija in tožilstvo, da so dopustili takšno mešetarjenje na Obali, nato pa še finančno izčrpavanje Metropola hrvaškim lastnikom. Razen, če je to bila cena za kupnino, ki jo Hrvatje sedaj želijo. Primer Save in Metropola kaže, da nekdo mora za parkirišče plačati. Žal jih je veliko ugotovilo, da osrednji igralec slovenskega (para) državnega gospodarstva Borut Jamnik postaja šibek in vsi si želijo pobegniti na varno. Veliko jih je tudi začutilo, da lahko Jamnika sedaj vsi izsiljujejo za njegova parkirišča. V primeru, da Jamnik ne izvede plačila se mu bodo hitro zgodili t.i "Madžari". Tokrat so verjetno za gašenje požarja v igro poslali strokovnjakinjo za parkiranje Alenko Žnidaršič Kranjc, ki po poročanju Dela operirara kar z 1,5 milijarde evrov sredstev. Zato vas naj ne čudi, da je situacija prišla tako daleč, da je moral vzporedni mehanizem aktivirati večinsko lastnico A-Z Skupine (Prve finance d.o.o.) in se bo zraven upokojenskih poslov ukvarjala navidezno še s turistično "dvigom ponudbe" za svoje nove štiri portoroške hotelske "bisere". Vse skupaj diši še po eni tranzcijski prevari, kjer bodo spet pri "prenovi hotelov" definitivno sodelovale nekdanje velike banke v državni lasti. Ste pozabili že na Petra Vesenjaka?
Medijska histerija dominantnih slovenskih medijev o prodaji deleža Save ne prenehajo. Zgodba je zelo preprosta in enostavna. Osrednja igralci v ozadju so članica SDH Vanessa Grmek, predsednik Modre zavarovalnice Borut Jamnik in predstavnik Yorka v Sloveniji ter član uprave Sava Dejan Rajbar. Kaj se je zgodilo? Vodilni v Yorku so že nekajkrat zahtevali posojeno kupnino z obrestmi nazaj, a trojica ni bila sposobna izpeljati posla. Tako so se vodilni v Yorku odločili, da prodajo svoj delež Madžarom. Vendar "Madžari" so le t.i. finančna božja kazen za neplačilo Jamnikovega omrežja za plačilo parkiršča v Savi. Zgodba je zelo podobna sedaj pri prodaji hotelov Metropol, Lucija, Roža in Barbara s strani hrvaških lastnikov. A so Hrvatje v navezi z Jamnikovimi ljudmi v nadzornih svetih lastne družbe Remisens in Hoteli Bernandin poskrbeli, da so vse štiri hoteli korak za korakom finančno izčrpavali in jih spravili na kolena. Sedaj Hrvatje, ko so zamenjali vse dobavitelje, odpustili večino kadra ter jih zamenjali z agencijskimi delavci, uničena notranjost hotelov odločili, da prodajo vsaj za 40 milijonov evrov. Kot boste videli v nadaljevanju se kot resnega kupca omenja Alenko Žnidaršič Kranjc, večinsko lastnico A-Z finance oz. Finance prve skupine d.o.o. Prav na portoriških hotelih bo tranzicijska omrežje vse kaže pod vplivom Žnidaršič Kranjc poskrbelo za t.i. "prenovo" hotelov. Poznavalci vedo, da se prav na "prenovi" hotelov izvajajo najbolj umazane poslovne zgodbe. Spomnite se samo razkritje v Tarči o Slovenskem turističnem holdingu, kjer so razkrili, da bi v prenovo hotela Bernandin vložili kar 75 milijonov evrov. Za ta denar pa lahko na novo zgradiš več kot 800 novih hotelskih sob. Celotna Slovenija jih ima približno šest tisoč. Vprašajte, kaj hudiča na Obali počnejo obveščevalne službe, policija, tožilstvo in sodniški druščina iz Kopra, da vse to dopuščajo in mirno gledajo zadnjih dvajset let, da nekateri na račun slovenskega turizma na Obali "kradejo kot srake."
Prav primer Metropola od nakupa s strani hrvaških lastnikov, njihovega izčrpavanja ter uničevanja hotelov ter sedaj morebitne prodaje je zrelo vsaj za resno preiskavo in za pregon s strani koprskih tožilcev in policistov. A vsak ve, da so veljaki na Obali nedotakljivi. Očitno so si v tranzicijski dobi na mirnem, spokojnem in prijaznem delu Slovenije (Obala) zgradili infrastrukturo za obvladovanje slovenskega gospodarstva, politikov. V tridesetletni dobi so ustvarili navidezno v nedolžnem mediteranskem okolju ustvarili organizacijo za vsega vrednega v Sloveniji in onemogočenje, uničevanje poslovnih in političnih konkurentov. Edino tako si je moč razložiti, da je majhna, navidez neobstoječa skupina počistila praktično vse konkurente gospodarske in politične, ki bi kadarkali dali pod vprašaj ali ogrozili njihov obstoj. Ena od rešitev poleg nedelujočega pravosodnega sistema je, da bo imperij voden z Obale na Dunajski 119 zaradi lastne preobjesnosti in nerealnih ciljev implodiral. Celotno zgodbo bi lahko strnili v enačbo - trideset, dvajset, deset, nula. Zadnjih trideset let jo gradijo, zadnjih dvajset let jo brutalno izkoriščajo, zadnjih deset let se rešujejo iz zavoženih situacij. Sedaj pa je treba vrniti ( je enako implozija).
Najbolje je cirkus okrog Save ponazoril in dal vedeti trojici Aleksander Lucu v Nedeljskem šepetu z dne 2.2.2022. V njem je jasno napisal, da so "yorkovci" raje prodali Madžarom kot bi se dejansko izvedelo, kdo vse iz Slovenije ima svoje premoženje skritem v Yorku. Spoštovani državljani, ponovna zgodba o nacionalnem ponusu slovenskih turističnih biserov je le pravljica za lahko noč. Sava pa je le še eno izmed začasnih parkirišč za parkiranje slabo vrednotenih delnic v imperiju Modre zavarovalnice pod vodstvom državnega uradnika Jamnika. Tako pridemo do družbe Hoteli Bernandin.
Zanimivo, v sedanji sestavi nadzornega sveta Hoteli Bernandin sedijo Vanessa Grmek (predsednica nadzornega sveta), Matej Narat, Milan Marinič in Aleš ŠKoberne. Lahko le trikrat ugibate, za čigave interese dela večina trenutnih članov nadzornega sveta.
Kako je Jamnikov operativec Marko Jazbec prodal Hoteli Metropol hrvaškim "parkiriščnim" lastnikom?
O družbi Hoteli Bernandin bi lahko napisali marsikaj zanimivega. Poslovnih okostonjakov imajo v svojih omarah veliko. A o tem kdaj drugič. Dominantni mediji so v preteklosti poročali, da se je družba Hoteli Bernandini zlomila zaradi neuspešnih poslov lastnika NFD holdinga Staneta Valanta, nekdanjega predsednika Smučarske zveze Slovenije in lastnika Mure. Le ta naj bi naredil za 66 milijonov evrov dolga v tej družbi. Poleg tega pa je skupaj z Zvonom 1 kupoval delnice Save. Na koncu se je vse podrlo in Valantov delež se je razdelil med DUTB, Savo in KAD-om, v njem ima še 15- odstotni delež Triglav skladi. Od koga vsi deležniki izvršujejo svojo voljo? Nikogar drugega kot iz filma "državljana Kane", državnega uradnika na Modri zavarovalnici Boruta Jamnika.
Kdo je takoj prevzel vodenje družbe Hoteli Bernandin? Nihče drug kot Marko Jazbec, še eden izmed posebnih operativcev Boruta Jamanika, najstniška prijatelja iz Izole. "Jazbec" je po hitrem postopku našel kupca za družbo Hotel Metropol ter prodal Metropol ter še tri portoroške "hotelske" bisere. Za vsega 27 milijonov evrov so to prodali hrvaški družbi Liburnia Riviera Hoteli.
Dejansko je postala lastnica Metropola njihova hčerinska družba Reminens hotels. Poleg štirih portoroških so imeli še dva hotela v hrvaškem turističnem biseru Dubrovniku. Marko Jazbec je ostal direktor družbe Hoteli Metropol do desetega januarja 2015. Za njim so funkcijo predsednika uprave še zasedali Giorgio Cadum, Dino Hrelja, Klaudija Šegarić in sedaj Sunčica Sakoman.
Marko Jazbec je leta 2015 postal predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga. S položaja je odstopil leta 2016, ker ni bil sprejet predlog SDH o menjavi nadzornikov v Luki Koper. Jamnikov operativec je hitro dobil novo službo predsednika uprave Zavarovalnice Sava Re, kjer je še danes. Le temu so v oktobru 2021 dobrih osem mesecev pred iztekom sedanjega mandata podelili nov mandat, Golobu pa ne.
Kljub temu, da je novi hrvaški lastnik obljubljal boljše delovanje štirih hotelov v njihovi lasti, do tega ni prišlo. V članku Zakaj so bili Hoteli Metropol zaprti čez sezono v spletnem mediju Obalaplus so se spraševali, zakaj so bili hoteli Metropol, Lucija, Roža in Barbara zaprti v letu 2020. Zaradi zaprtja pa je ob del zaslužka bila tudi piranska občina z naslova pobranih turističnih taks.
"Za primerjavo podatki o turistični taksi za lansko in letošnje leto – do 1.9. 2019 je bila Metropolu (Hotel Metropol, Hotel Lucija in depandanse) obračunana turistična taksa v višini 270.000 evrov. V enakem letošnjem obdobju (do konca septembra), je obračun takse dosegel le 4.812 evrov. V celotnem letu 2019 je bila Metropolu obračunana skupna turistična taksa v višini 367.000 evrov," pišejo v Obalaplus.
Zelo dobri poznavalci portoroškega turizma so nam povedali, da je Metropol v popolnem razsulu, saj so vsi prostori zanemarjeni. Odpuščanje delavcev s strani hrvaških lastnikov pa je bilo nekaj vsakdanjega.
A hrvaški lastniki niso bili v funkciji, da bi dejansko poskusili dvigniti ponudbo v svojih hotelih na višjo raven. Njihova funkcija je bila podobna kot so (para) državna podjetja Krka, Triglav, Gen-I in Sava. Izvajajo le funkcijo parkirišč za delniški portfelj Modre zavarovalnice. Vendar Hrvatje so v podobni funkciji kot sklad York v Savi. Sami so vložili določeno kupnino. Podobno kot York zahtevajo vračilo za svojo kupnino, da so opravljali vlogo začasnega varuha portoroških "hotelskih" biserov.
Ali bo nova lastnica Jamnikovega parkirišča pokojniska tajkunka, po Reporterju večinska lastnica A-Z skupine Alenka Žnidaršič Kranjc? Hrvatje zahtevajo 40 milijonov evrov!
Pred dnevi je več slovenskih dominantnih medijev poročalo, da sedanji hrvaški lastnik resno premišljuje, da bo prodal svoje štiri portoroške hotele. Prodali jih bi naj za 40 milijonov evrov. A vas to spominja na York in Savo? Tudi York je kupil delež Save za 25 milijonov evrov, sedaj pa ga je prodal madžarskemu kupcu za 38 milijonov evrov. Kdo se pojavlja kot morebitni kupec?
Nihče drug kot Prva skupina v lastništvu Alenke Žnidarič Krajnc. Dejansko je največji lastnik preko podjetja Dej d.o.o. poslovna družba PRVA FINANCE družba za poslovne storitve, d.o.o.
Lastništvo družbe z večinskim deležem nadzoruje Žnidaršič Kranjc (52 %). Poleg nje pa svoje deleže še imajo Janez in Miha Kranjc (oba po 16 %) in Tinkara Godec (16 %).
V letnem poročilu za leto 2020 piše, da imajo v svojem holdingu še družbe Skupina Prva Group d.o.o., Deos d.o.o., Dej d.o.o. in Dej skladi d.o.o. V finančem poročilu skupine lahko opazite, da so v letih 2020 in 2019 operirali z več kot pol milijarde evrov sredstvi. Le iz finančnih pogodb pridobijo več kot 340 milijonov sredstev. Čisti dobiček v letu 2020 so imeli nekaj nad devet milijonov evrov.
V preteklosti so Finance poročale, da je bila tudi članica uprave mariborskega KBM Infonda. Kasneje je bila tudi v Gantarjevi Kmečki družbi, danes poznani pod imenom KD Group. Nato se je kot prva zasebnica lotila posla s prostovoljnim pokojninskim zavarovanjem in ustanovila Prvo pokojninsko družbo (PPD), ki jo je mednarodno razširila. Preko podjetja Dej pa je sodelovala z znamenito borzno hišo Poteza v lasti Branka Drobnaka. Le ta je leta 2012 končal v stečaju zaradi finanče krize. Finance med drugim tudi pišejo, da je prav Žnidaršič Kranjčeva bila avtorica koncepta managerskega odkupa BTC, ki ga je izvedel Jože Mermal s svojimi poslovni partnerji. V krog Mermalovih poslovnih partnerjev pa spada sedaj tudi Marina Portorož, tudi za poplačilo skladu York pred kratkim.
V Reviji Reporter so v naslovu članka Kako je Deželna banka pristala v mreži pokojninske tajkunke Alenke Žnidaršič Kranjc novinarja Igorja Kršinarja zapisali, kako se je Žnidaršič Kranjčeva hotela polastiti Deželne banke Slovenije (DBS). Sama pa je hotela preprečiti poročilo mednarodne revizijske družbe Price Waterhouse Coopers, ki je v njenih odločitvah v času, ko je bila svetovalka uprave, ugotovilo vrsto nepravilnost in zlorab. Vse kaže, da pri naskoku na DBS ni bila uspešna. Delo iz dne 15. maja 2021 poroča, da ji ni uspelo postati večinska lastnica DBS. Zaradi neuspeha je omenila, da bi bilo najbolje banko prodati. Med interisenti se je našel tudi Miodrag Kostič, saj ima DBS licenco za poslovanje v EU.
Foto: Posnetek zaslona- Reporter
Po pisanju Dela Alenka Žnidaršič Kranjc velja za najmočnejšo finančnico pri nas. Je solastnica največje zasebne pokojninske družbe v državi in družbe Deos, ki ima v lasti osem domov za upokojence, in v vodenje te družbe je vpela dva svoja otroka, Tinkaro Godec in Miho Kranjca. Skupina, ki jo je ustvarila, upravlja poldrugo milijardo evrov in ima 600 tisoč zavarovancev.
Gospodarski poznavali o pokojninski miljonarski so nam zatrdili, da politično ne prenese Janeza Janše. Po njenem mnenju je neumno, da je Slovenija žrtev spopadov Janše z levico. Izjava je razumljiva, saj tudi sama spada v širšo poslovno mrežo državnega uradnika, predsednika Modre zavarovalnice Boruta Jamnika.
Foto: Posnetek zaslona-Delo
Tudi družba Kranjčeve je očitno eno izmed pomembnih strateških parkirišč za reševanje zavoženih poslovnih interesov Jamnikovega kroga. Vam je še vedno čudno, da se prav Alenka Žnidaršič Kranjc zanima za nakup štirih portoroških hotelov. To ne bo poceni in tega denarja nima. Posredovati bodo morali strateški vlagatelji v državni lasti z vplačilom dodatnih sredsev pod pretvezo, da gre za enkratno finančno priložnost. Čas je, da se štirje portoroški hotelski "biseri" vrnejo pod varni radar vzporednega mehanizma.
Luka Perš
Komentarji (2)
Feb 18, 2022
2
mafija ,mafija in še enkrat mafija
Feb 17, 2022
0
Dr. Alenka Žnidaršič Kranjc z malo sreče dokaj konzervativno vodi svoja podjetja, dvomim da se bo zapletla z Metropolom, razen če ima vizijo storitev za situirane starejše... Večkrat so jo vabili v politiko, sedanjo politiko pa ocenjuje pozitivno, poslušajte njen intervju na podkastu radijskega programa RTV hiše.