Zgodba o prodaji 43-odstotnega deleža Save v lasti ameriško-luksemburškega sklada York se spreminja v poslovno sago leta. Zakaj se sploh dela drama, ko en tuji lastnik proda svoj delež drugemu tujemu lastniku? Odgovor je preprost. Mefistični državljan Kane slovenskega državnega gospodarstva, državni uradnik in predsednik Modre zavarovalnice Borut Jamnik izgublja eno najbolj pomembnih strateških parkirišč za portfelje manj vrednih delnic. Jamniku ob vsej močni kadrovski zasedbi v SDH, KAD, regulatorjih in v bankah ni uspelo pravočasno poravnati kupnine Yorku z obrestmi. Bizarno je predvsem to, da mu ni uspelo niti s pomočjo Vanesse Grmek v SDH in predstavnikom Yorka v Sloveniji Dejanom Rajbarjem in dolgoletnim Rajbarjim sodelavcem Alešem Škobernetom zagotoviti ustrezni kapital. Škoberne in Rajbar oba zasedata pomembne funkcije v Savi, a sta vse kaže morala priznati premoč novim madžarskim lastnikom. Aleš Škoberne velja v Jamnikovem krogu za operativca, ki sestavi pogodbo s hudičem za nasedle slovenske tajkune. Hoteli ostanejo, lastniki se menjajo.
Medijska histerija dominantnih medijev o prodaji 43-odstotnem deležu Yorka v Savi ne pojenja. Isto pri tem sodelujejo levousmerjenje stranke opozicije in določeni sindikati. S svojimi dejanji izvajajo pritisk na SDH, KAD in ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Predvsem signali z gospodarskega ministrstva dajejo vedeti, da bi se lahko res država odločila za uveljavitev predkupne pravice za Savo.
"Na ministrstvu si torej očitno najprej želijo dokapitalizacije družbe s konverzijo deleža terjatev SDH in Kada do Save v lastniški delež. Teh bi bilo v primeru odkupa Yorkovega deleža skupno za 55 milijonov evrov. Dokapitalizacijo s pretvorbo (dela) terjatev bi verjetno lahko izvedli še v mandatu te vlade," so poročali na N1 Slovenija.
Znano je, da so največje sanje Počivalška ustanovitev Slovenskega turističnega holdinga. Večkrat je povedal, da si želi vse najpomembnejše turistične destinacije v državni lasti združiti pod eno steho, jih konsilidirati ter kasneje najti kupca. Z drugimi besedami, prvo bi državljani dokapitalizirali hotele kot bančni sistem leta 2013, da bi se kasneje hotelska srebrnina prodala domačim ali tujim zasebnim interesentom. Slovenija je ena redkih držav v Evropi, da sploh ima državno lastništvo v hotelih, saj je vsepovsod to v domeni zasebnega kapitala.
Treba tudi vedeti, da Počivalškek skupaj s svojimi prijatelji s področja turizma spada v t.i. strujo turističnega vzporednega mehanizma. Med njegovimi vidnimi turističnimi prijatelji je tudi "največji" strokovnjak za turizem Peter Vesenjak. V oddaji Razkrito je profesor na EF dr. Bogomir Kovač povedal, da imajo na EF najboljše strokovnjake na področju turizma. O turističnem strokovnjaku Vesenjaku smo predstavili bistvo v našem članku Dosje Vesenjak #1: Kako je turistični lopov s projektom Hrvaški vrt za 30 milijonov evrov "nategnil" Hrvate in Slovence!.
Zapisali smo, da je Vesenjakova ekipa le s študijami, strategijami in "obnovami" odgovorna, da je na lepe oči izginilo vsaj 800 milijonov evrov. Dodajmo še "investicije" v turizem v Sloveniji ter na Balkanu in številka hitro zraste na dve do tri milijarde evrov.
Turističi strokovnjaki vzporednega mehanizma so le poskrbeli, da je kapital končal v pravih rokah. Ali ste že pozabili na zgodbe o projektu Izola v režiji Janeza Zemljariča, propadlih turističnih investicij Petra Vesenjaka idr....
Aleš Škoberne, še ena ključna oseba za Jamnikovo upravljanje portfelja parkirišč v (para) državnih družbah
Aleš Škoberne in Dejan Rajbar sta t.i. masterminda in ključna zunanja igralca dolgoletnega državnega uradnika, predsednika (para) državne Modre Zavarovalnice Boruta Jamnika. Mefistični državljan Kane slovenskega državnega gospodarstva razmišlja zelo dobro, da vse niti drži v svojih rokah. Prvo gradi svojo moč preko Združenja nadzornikov Slovenije in veliko članov le teh zaseda mesto nadzornika v ključnih podjetij v državni lasti za nadzorovanje parkirišč v podobi portfelja do popolnosti razvrednotenih veliko vrednih delnic oz. deležev v nepremičninah in državnih podjetij.
V poslovnem svetu se lahko podjetje hitro znajde v težavah. Nekatera pa so se znašla v težavah v Sloveniji tudi planirano. To se je zgodilo vseh ključnih družbah v Sloveniji, ki so imele znanega lastnika z imenom in priimkom. Tudi s skritim in posrednim lastnikom. Tudi Savi in DZS.
Dva ključna igralca Jamnika sta Dejan Rajbar in Aleš Škoberne. O Rajbarju smo že pisali Zakaj Borutu Jamniku in Jamnikovemu protežirancu Dejanu Rajbarju teče voda v grlo v primeru Save? in tudi predstavili njegove lastniške deleže in funkcije, ki jih zaseda. Oba zasedata pomembne funkcije v Savi in Sava Turizmu. Za Rajbarja se ve, da gre za klasičnega japija brez moralnih zadržkov v poslovnem svetu. Lahko ga označimo za dr. Hyde v svetovnem finančnem prostoru.
Kako poteka modus operandi razvrednotenja tarče po Škobernotevem scenariju?
Njegovo popolno nasprotje je Aleš Škoberne. Velja za tihega, družinskega človeka in rad se predstavlja kot uspešni športni delavec in funkcionar v atletiki. A prav Škoberne je tisti, ki postavlja pogoje "zadolženim" slovenskim velikanom zasebnega in državnega gospodarstva in so se presenetljivo znašli v finančnih težavah.
Aleš Škoberne sedaj zaseda funkcijo direktorja v podjetju FiJa, poslovno svetovanje (od leta 2021) in je izvršni direktor v ECM. Poleg lastništva v FiJa je še lastnik lani ustanovljenega podjetja Salis Victor.
V preteklosti pa je sodeloval tudi pri managerskih akcijah managerjev ACH, ki so preko podjetja Protej olastnili ACH. Škoberne pa je bil kratek čas tudi manjši lastnik Proteja (1,46 %). Kot nadzornik sedi v družbi Sava in hčerinskem podjetju kranjske družbe Sava Turizem. Obalna klika v podobi klateških psov so prav Hermana Rigelnika s koroške veje angažirali za zgraditev lika državnega uradnika Boruta Jamnika. Za gesto dobre volje so mu pomagali zgraditi imperij ACH. Rigelnik ni vedel, da bo tudi on nepričakovano padel po scenariju kot vsi ostali. Rigelnik bo zaradi tega potreboval pomoč pri reševanju njegove zagate kot vsi ostali. To bo moral izkušeni gospodarstvenik še iz časov SFRJ ugotoviti sam. Tako kot vsi ostali.
Poznavalci so nam povedali, da gre za sledeči modus operandi. Škoberne v vlogi sela Elements Capital opravi nalogo za York (njen predstavnik za Slovenijo je Dejan Rajbar).
Škoberne in ekipa identificirajo ranjeno in razvrednoteno tarčo predhodno parkirano na slabih bankah bank in DUTB. Od teh kupijo tarčo po velikih diskontih. Ranjena tarča mora izvršiti celotno poplačilo v naprej določenem scenariju dezinvesticije. S tem, da ograjujejo še pogodbena klavzulo o tarči in si ta ne sme poskrbeti za zunanji vir poplačila. Vse skupaj bi lahko spominjalo na Shakespearovega Beneškega trgovca.
Za zagotavljanje mirnega poteka realizacije posega na trg. Tam bi morala veljati pravila za vse enako in jih zagotavlja Republika Slovenija v svoji Ustavi. Ostala zakonodaja in pravosodni aparat zagatovaljajo državljanom Republike Slovenije spoštovanje le teh.
Analiza kaže zelo zaskrbljajočo sliko! Izgleda, da so nekateri gospodarski oddelki kriminalistične policije in določeni posamezni dolgoletni vodij le teh v funkciji nedovoljenega posega na trg (tudi kriminalnega) v prid najmanj enemu gospodarskemu tekmecu. Logična sled nas vodi tudi do njihove nadgradnje do gospodarskega oddelka na SDT, ta pa nazaj na lokalna okrajna državna tožilstva. Po arhivskih pregledih nam tukaj predvsem izstopata območje Obale in Celja (afera Golub). Veliko večino procesirajo prav na teh dveh območjih. Druga analiza pa nam kaže, da prav na teh dveh območjih ne procesirajo mastermindovskih nedovoljenih in nezakonitih posegov na trg. Sploh pa ne bančne kriminalitete. To je najhujša oblika gospodarske kriminalitete, ki jo izvede banka na škodo svojih komitentov in v korist tretjih oseb. Morda nam najkasneje na tej točki začne bistriti slika. Zakaj si je morala obalna klika postaviti in zlobirati ključne položaje na Vrhovnem sodišču Republike Slovenije?
Ob koncu lahko še razkrijemo, da smo Aleša Škoberneta in Dejana Rajbarja skupaj z Robertom Nikolićem našli kot izvršne direktorje srbskega podjetja v luksemburški lasti Conexio, prej imenovano Targo Telekom. Lastnik je luksemburški sklad Madison Debt Holding Sarl. Le ta upravlja vsaj s 400 milijoni evrov kapitala. Vse kaže, da so rabili slovensko znanje za Balkan ter za podjetje Cenexio najeli Škoberneta in Rajbarja.
Kako je Elements Capitals prišel poceni do nasedlih investicij v skladu P & S East Growth Luxembourg, kjer so imeli svoje deleže ACH, BTC, Sava Re in nekdanja finančna ministra Franci Križanič in Dušan Mramor?
Ekipo Elements Capitals Managment partnerji sestavljajo lastnik Savvas Liasis in izvršni direktorji Aleš Škoberne, Dejan Rajbar in Andrej Prah. Investicijsko ekipo sestavljajo Nader Bawany (odgovoren za investicije na Hrvaškem), Andreas Georgallis ( odgovoren za investicije na Cipru), Robert Močnik, Bor Vosnjak, Grega Mulej, Vesna Zajc Wagh, Lea Urbančič, Jasna Mesic in Anže Ahlin. Za koordinacijo in organizacijo skrbita kot Tina Kukovič in Eva Laba.
V preteklosti sta Primož Cirman in Vesna Vuković kot novinarja Siola poročala o propadlih poslih luskemburškega sklada P & S East Growth. Njegov lastnik je bilo podjetje P & S Consulting pod vodstvom finančnega svetovalca Dean Mikolič.
Sklad je upravljal približno z dvajset milijoni evrov premoženja. Vlagatelji v sklad so bili Vzajemna, ACH, Sava Re, BTC, nekdanja ministra za finance Dušan Mramor in Franc Križanič, nekdanji lastnik Preventa Globala Janko Zakeršnik, finančnik Bogdan Pušnik, njegov brat Ivan Pušnik, sicer trgovec s premogom, direktor Interenerga Anton Papež ter drugi sta zapisala Cirman in Vukovićeva.
Kot piše v članku, se je Mikoličev sklad ukvarjal sila čudnimi investicijami v Romuniji in vlaganja v podjetja v Vzhodni Evropi. Ob propadu se je sklad znašel na DUTB podedovala od Probanke, kjer je vladala zloglasna bančnica Romana Pajenk. Kljub temu, da niso hoteli takratnima novinarjema Siola potrditi informacije o nakupu, so sklad najverjetneje kupili za približno 1,5 milijona evrov.
Kot že omenjeno, v Elements Skladih pojasnil o svojih načrtih niso hoteli dati. So pa s pomočjo DUTB in Mateja Pirca postali večinski lastniki omenjenega sklada.
Med drugim še piše, da so se vzporedno namreč dogovarjali tudi o nakupu slabe tretjine delnic, ki so v lasti nekaterih tujih vlagateljev. Med njimi je daleč največji ciprsko podjetje Lanabond, ki je v lasti ukrajinskega milijarderja Oleksandra Sosisa. To bi Elements Skladom omogočilo upravljavski nadzor nad skladom, s tem pa tudi nad bolgarskim podjetjem Telepoint.
Novinarska dvojka pa razkriva še nekaj. Elements Capital poleg sodelovanja z Yorkom sodeluje z ameriškim skladom HPS Investment Partners. Zakaj je ta sklad zanimiv? Ker so leta 2017 sodelovali pri nakupu Merkurja. V lasti ima tudi podjetje Valji iz Štor. Poleg Elements Capital je tudi nujno omeniti sklad ECP Tactical opportunities v lasti nekdanjega finančnega ministra v vladi Alenke Bratušek Uroša Čuferja in turškega poslovneža Ugurja Yildirima.
V javnosti krožijo informacije, da sta ECM in Čuferjev sklad že dlje časa trajajoči vojni, a nas pravi poznavalci o delovanjih skladov v Sloveniji opozarjajo na skupno strategijo obeh skladov. Tudi Uroš Čufer, predvsem pa turški poslovnež Ugur Yildirim po naših informacijah sta vse bolj pod budnim očesom turških oblasti in regulatorjev. Turek bo moral počasi previdno razmisliti, kdaj in kako bo lahko obiskal Turčijo. Razmisliti pa bo tudi moral, kolikor dolge so lovke turških oblasti po svetu. Čufer bo moral dobro razmisliti kako se bo rešil te zagate, sploh v primeru, da Alenka Bratušek ne pride v parlament. Tudi za to odcepljeno druščino veljajo enaki pogoji. To velja za Rajbarjev-Škobernetov Elements kot tudi za ta odcepljeni tandem. Denar je treba vrniti in to hitro.
V zelo dobrem članku z naslovom Krasni novi (rdeči) korporativni svet: slovenska državna podjetja sanirana z davkoplačevalskim denarjem bodo čez 3 do 5 let poceni kupovali samo posvečeni! v spletnem mediju Politikis razkrijejo, da je bil Čufer po odhodu s funkcije finančnega ministra v vladi Alenke Bratušek svetovalec v Rajbarjevem in Škobernetovem Elements Capital Managment.
Smešno, da sedaj poslušamo o zgodbice o zlobnih Madžarih le zato, ker Borut Jamnik, Vanessa Grmek, Dejan Rajbar, Aleš Škoberne in Matej Narat niso uredili kupnine za York. Če nimaš denarja, si luksuza ne moreš privoščiti! Poslanec, bivši direktor hotela, ko je le tega prezadolžil pri obnovi je pri očitku, da ga je potopil, je le ta odgovoril: "Ni res. Hotel ne more propasti. Samo lastniki se menjajo. Hotel ne bo šel nikamor."
Luka Perš