Razkrivamo, da je nova vodja Urada za preprečevanje denarja mag. Anika Vrabec Božič iz seveda Obale v najožjem krogu osumljenih, da je izdajala zaupne informacije urada izbranim dominantnim slovenskim medijem. Zaradi tega je na lastno pobudo, ko je očitno postalo prevroče v paniki pobegnila nazaj na Obalo in se je parkirala v eno podjetje. Vrabec Božičeva pa ima le eno ključno nalogo. S svojim vplivom oz. bolj natančno z novim položajem sanirati vloženo kazensko ovadbo proti nekdanjemu direktorju urada in NPU Darku Muženiču. Očitno so t.i. mentorji in snovalci strategije vse svoje sile uperili v to, da ji mora to tudi uspeti. Prav v ta namen se je angažiralo Petro Rupnik. seveda tudi iz Obale. Naloga Rupnikove je, da sanira obremenjajoče elemente Muženiča iz kazenske ovadbe. Saj sta prav ona dva po naših informacijah nekaterih bivših zaposlenih izpeljala sporni posel. Iz tistega obdobja takoimenovana strokovnjakinja za javne in evropske razpise Rupnikova skupaj z Muženičem vodila sporni posel, s katerim naj bi oškodovali evropska sredstva v višini 60 tisoč evrov. Absurd od absurda pa je, da so po menjavi oblasti in prav v tej fazi preiskave Rupnikovo zaposlili nazaj na urad. Prav na urad, ki bi moral slediti in preveriti takšne denarne tokove. Preiskovalci so dali prav sedaj makskimalni gas, da operejejo Darka Muženiča in s tem obalna klika prevzame še zadnjo ključno neosvojeno mesto pod sedanjo vlado dr. Roberta Goloba. To je NPU. Dr. Golob se sploh ne zaveda, v kaj je padel in kdo mu je vlado postavil in ugrabil tudi njegovo gibanje oz. stranko. Sploh pa sedaj, ko se bo pridružilo Gibanje Svoboda propadlima strankama LMŠ in SAB.
V Sloveniji je ne glede na vlado vedno žgoča tema kadrovanje. V normalno razvitih zahodnih demokracijah je popolnoma logično, ko se vlada zamenja se zamenjajo tudi kadri. Vsaka izvršna oblast si želi imeti ob sebi kadre, ki jim zaupa in lahko z njimi normalno opravlja nalogo vodenje države. Predvsem pa je pomembno, katere kadre vsakršna vlada na prvi seji zamenja in jih zamenja s sebi lojalnimi.
V času Janševe vlade je bil velikokrat na udaru Urad za preprečevanje denarja. S "kritičnimi" članki so prednjačili predvsem v spletnem mediju Necenzurirano. Med drugim so v enem izmed svojih člankov prikazali skrivnostno sobo T, kjer bi se naj načrtovali t.i. obračuni z opozicijo in takratnimi kritičnimi novinarji do oblasti so zapisali v članku. Predvsem pa so bili zelo kritični do nekdanjega vodje urada za preprečevanje denarja dr. Damjana Žuglja.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Maja Hostnik Kališek v času zadnje Janševe vlade je ob predstavitvi novih pooblastil Urada za preprečevanje denarja v DZ povzela, da je osnovni cilj predloga prenos treh evropskih direktiv v pravni red, vsebuje pa tudi nekatere izboljšave v delovanju sistema preprečevanja pranja denarja. "Pooblastila urada za preprečevanje pranja denarja glede obdelave osebnih podatkov se ne spreminjajo bistveno, prav tako se ne spreminjajo pooblastila inšpektorjev," je povedala poslancem piše 24ur.
Ključno vprašanje se postavlja, zakaj so določeni dominantni slovenski mediji in v pretklem mandatu levousmerjene opozicijske stranke izvajale takšen kraval in paniko v slovenski javnosti. Odgovor je zelo preprost. Kdor deluje pošteno, se postopkov urada za preprečevanje denarja nima kaj bati. V Sloveniji je le v preteklih tridesetih letih na področju zdravstva izginilo vsaj 10 milijard evrov, kar je potrdil za Nova24tv zdravnik in borec proti t.i. zdravstveni dobavni mafiji dr. Blaž Mrevlje.
Funkcija Urada za preprečevanje pranje denarja je predvsem servis pridobivanja podatkov za policijo in tožilstvo. Je pa nujno, da je samostojen, neodvisen in hiter. Prav to bi otežilo mahinacije na policiji in tožilstvu. Obe instituciji sta deleženi kritičnih očitkov na svoj račun, ki pa po vsej verjetnosti niso iz trte zvite. Tudi sveža notranja ministrica Tatjana Bobnar ne bo uspela sanirati s takšnim obalnim vplivom in kadrovanjem.
Še več, po poročanju RTV Slovenija je Svet Evrope pohvalil izboljšanje Slovenije na nekaterih področjih. Nadgradnja kaže napredek Slovenije pri izvedbi nacionalne ocene tveganja pranja denarja in financiranja terorizma ter sprejetju nadaljnjih ukrepov, so pojasnili v odboru, kjer ugotavljajo, da slovenska nacionalna ocena tveganja zdaj zajema tudi sektorje, kot sta virtualno premoženje in delo neprofitnih organizacij.
Prav tako je bil sprejet nov akcijski načrt za zmanjšanje ugotovljenih tveganj, povečalo se je število zaposlenih na uradu za preprečevanje pranja denarja, ki bodo lahko razporejeni na področja z visokim tveganjem.
Vprašajmo se lahko, zakaj se te spremembe niso zgodile v preteklosti pod vodstvom prejšnih direktorjev urada za preprečevanje pranja denarja. Odgovor je po vsej verjentnosti zelo enostaven. Preko urada, na katerem ni bil postavljen sistem nobene prave sledljivosti v preteklosti so bila vrata ves čas na stežaj odprta za manipulacijo preiskav v vse smeri. Tam, kjer zgodbe ni bilo, so jo lahko ustvarili in naredili. Tam, pa kjer so bili indici dokaj jasni se je zgodba ustavila. Praktično zelo podobona situacija kot Sodni svet Republike Slovenije pri zadevi preverjanja ustrezne izobrazbe vrhovnega sodnika Branka Masleše. Naključje ali ne, Anika Vrabec Božič je znanka tudi s sinovoma od Masleše.
Urad za preprečevanje denarja podal kazensko ovadbo na Evropsko tožilstvo proti nekdanjemu direktorju Darku Muženiča zaradi protipravne pridobitve v višini 60 tisoč evrov iz evropskih sredstev!
Požarreport je poročal, da je nekdanji šef Nacionalnega preiskovalnega urada Darko Muženič pod drobnogledom evropskega tožilstva. Muženič, imenovan celo za šefa NPU v času vlade Marjana Šarca, naj bi z goljufijo na škodo Evropske unije omogočil pridobitev protipravne premoženjske koristi v višini 60 tisoč evrov. Muženič se giblje med uradom, policijo in kriminalistiko že trideset let. Poslan pa je iz Kopra. Enako kot nekateri vrhovni sodniki.
Kazenska ovadba, ki jo je podpisal nekdanji direktor urada za preprečevanje pranja denarja dr. Damjan Žugelj Muženiča bremeni “suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, kaznivega dejanja nevestnega dela v službi ter storitve kaznivega dejanja goljufije na škodo Evropske unije.”
Po trditvah v ovadbi naj bi Muženič kot direktor urada za preprečevanje pranja denarja leta 2017 oziroma 2018 “sebi in skupini ovadenih oseb omogočil pridobitev protipravne premoženjske koristi” v vrednosti skoraj 60 tisoč evrov. Izdal naj bi ga njegov lastni rokopis v katerem je po pisanju Požarja napisal oziroma naročil, da se posel “kljub formalno javnemu razpisu podeli zasebnemu podjetju Mikrografija, d. o. o.”
Spletni medij Nova24tv pa je poročal, da je evropski delegirani tožilec iz Slovenije Matej Oštir sprejel enaindvajsetega aprila odločitev:
“Dne 10. 3. 2022 smo na centralnem uradu Evropskega javnega tožilstva prejeli kazensko ovadbo zoper osumljenega Darka Muženiča. Obveščam vas, da sem dne 21. 4. 2022 sprejel odločitev, da se v zgoraj omenjeni zadevi uvede preiskava,” je sporočil evropski delegirani tožilec Matej Oštir.
Na tej točki je potrebno opozoriti takoimenovani evropski delegirani tožilci delajo dejansko v Sloveniji, ne v Bruslju. Vprašanje je, kdo sploh bdi nad njihovim delom. Evropska generalna tožilka Romunka Laura Kovesi ali obalna klika.
Po zadnjih informacijah pa je evropski delegirani tožilec Matej Oštir uvedel preiskavo v skladu z uredbo o EJT. Kot pojasnjuje tožilec, so dne 10. 3. 2022 na centralnem uradu Evropskega javnega tožilstva prejeli kazensko ovadbo zoper Muženiča, zaradi suma storitve kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja oziroma uradnih pravic – goljufije v škodo EU. Oštir je 21. 4. 2022 sprejel odločitev, da se uvede preiskava je še poročala Nova24tv.
Upamo samo, zaradi občutljivosti in daljnosežnosti zadeve, da bo preiskava temeljita, strokovna, profesionalna in poštena. Upajmo tudi, da se ne bo zaključila z nepojasnjenimi cmoki v grlu.
Ali je Anika Vrabec Božič domnevno bila krtinja v času vodenja urada pod vodstvom Damjana Žuglja?
V našem mediju smo že večkrat pisali, da v ozadju poteka t.i. državljanska vojna med obalnimi samodržci z operativcem Borutom Jamnikom na čelu in koroško vejo starih obveščevalnih struktur iz obveščevalnega-poslovnega miljeja Janeza Zemljariča.
V preteklosti smo tudi razkrili, da vse ključne institucije in regulatorje nadzirajo posamezniki, ki so blizu poslovnemu miljeju Boruta Jamnika. Enako so obalni samodržci nadzorovali delovanje Urada za preprečevanje pranja denarja v preteklosti in sedaj spet. Za to je bilo ključno, da so na uradu imeli kot vodjo postavljenega Darka Muženiča, operativca Ljuba Volmuta iz Obale.
Naključje ali ne, tudi nova šefica urada prihaja iz Obale. Ja, uganili ste iz okolice Kopra. V preteklosti smo ob razkrivanju in iskanju odgovorov glede ustrezne strokovne izobrazbe vrhovnega sodnika Branka Masleše večkrat zapisali, da ključne pozicije v slovenskem sodstvu zasedajo kadri iz Kopra. Tako smo tudi večkrat zapisali, da sta tako Masleša in Florjančič delovala v preteklosti dlje časa na Okrožnem sodišču v Kopru.
Na spletu pa smo našli dokument, da je Anika Vrabec Božič že v preteklosti bila dolgoletna zaposlena na Uradu za preprečevanje denarja z nazivom inšpektorica svetnica. S tem nazivom pa je imela dostop do vseh prostorov na uradu.
Z dobro obveščenih virov nekdanjih zaposlednih na uradu smo izvedeli, da je Žugelj prav Vrabec Božičevo sumil in jo imel v najožjem izboru, da je izdajala podatke za enega izmed dominantnih slovenskih medijev.
Preden bi prišlo do vložene kazenske ovadbe zaradi izdajanja tajnih podatkov je Vrabec Božičeva dala sama odpoved in se začasno zaposlila v Kopru.
Trenutni predsednik vlade dr. Robert Golob je povedal za več medijev, da na njega ne vpliva noben stric iz ozadja. Ob tem ga lahko le vprašamo, zakaj je svojo vlado kadrovsko oblikoval predvsem po okusu svojega znanca iz Dunajske 119 v Ljubljani, predsednika Modre zavarovalnice Boruta Jamnika, obalnih samodržcev in delno s kadri blizu poslovnemu krogu starih obveščevalnih struktur iz Koroške, ki so padli na plačilno listo Obale.
Kot smo izvedeli, je naloga Anike Vrabec Božič rešitev vložene kazenske ovadbe proti Muženiču. Sama se že od prvega dne trudi, da bi kazensko ovadbo proti Muženiču sanirati s čim manj škode. Ve se, da si želijo obalni samodržci vrniti na čelu NPU Darka Muženiča. Za njih je to življenjskega pomena in vprašanje obstati ali ne obstati. Zato Tilen Božič iz obalne strukture že dela in pripravljen kot državni sekretar pri finančnem ministru Klemnu Boštjančiču. Naloga Tilena Božiča je, da končna še nedokončano.
Luka Perš