Ena najbolj zloglasnih poslovnih zgodb v Sloveniji je bilo delovanje podjetja Electa družine ljubljanskega župana Zorana Jankovića. V našem članku z naslovom Dosje Janković 2: Zoki, kdo, kje in kdaj je ustanovil družbo Electa?! O tem lažeš že trideset let! smo razkrili sporno ustanovitev in vse sporne mahinacije, ki si jih je privoščil sedanji dolgoletni ljubljanski župan na njeni poslovni poti. Tako smo razkrili, da se je podjetje ustanovilo že 7. aprila 1990, v uradnih dokumentih pa je zapisan datum ustanovitve 10. maj 1990. Zakaj je to Jankovič ves čas prekrival, si odgovorite sami. V zadnjih letih pa je veliko razburjenje povzročila poenostavljena prisilna poravnavna Electe, v kateri so ji odpisali skupaj za 29 milijonov evrov dolgov. Pri tem je sedanjemu direktorji Electe Damjanu Jankoviću pomagal njegov prijatelj in znanec Jan Bec s svojimi poslovnimi družbami. Tokrat vam eksluzivno razkrivamo celotno sodbo Višjega sodišča v Ljubljani z dne 31. maja 2022, kjer je jasno razvidno, da je šlo za prevaro vseh prevar v režiji družinskih članov ( Damijan Janković) in prijateljev (Jan Bec) ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Ob koncu članka si poleg sodbe iz letošnjega leta ogledate še sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani z dne 2021, kjer so razsodili v korist podjetja Rating v lasti Viljema Bevka.
V preteklosti je veliko zgražanja v slovenski javnosti sprožil primer prisilne poravnave podjetja Electa v lasti sinov ljubljanskega župa Zorana Jankoviča, Damjana in Jureta Jankovića odpisalo 29 milijonov evrov.
Dne 30. avgusta 2019 je spletni medij 24ur poročal, da je bila potrjena še zadnja poenostavljena prisilna poravnava v primeru Electa Holdinga. To je pomenilo, da so v hčerinskih družbah Electe Holdinga, Electe Inženiring in Electe Naložbe odpisali 95-odstotkov dolga, skupaj skoraj 29 milijonov evrov.
Časnik Finance je objavil dne 22. junija 2022 novico z naslovom Pomembno, a pozno: zaradi goljufije razveljavljena prisilka Electe inženiringa, kjer so razkrili sodbo ljubljanskega sodišča, da je bila prisilna poravnava izvedena na goljufivi način. Tako smo dobili tudi primer prve sodne prakse v Sloveniji.
V Financah še pišejo, da je enemu od upnikov Electe inženiringa, podjetju Rating, ki je v lasti Viljema Bevka, je uspelo s tožbo proti Electi. V tožbi je Electi očitalo, da je poenostavljeno prisilno poravnavo sprejela na goljufiv način, s pomočjo prijateljskih terjatev in upnikov.
Zahtevalo je razveljavitev prisilke. Sodišče mu je ugodilo. Pravkar je izdana pravnomočna sodba iz dne 31. maja 2022. V primeru je odločal senat v sestavi višje sodnice Andreje Strmčnik-Izak kot predsedujoči senatu in članicama senata, Mateja Levstek in Irena Dovnik.
V našem mediju si boste lahko ogledali obe pravnomočni sodbi v korist podjetja Rating iz dne 21. junija 2021 ( Okrožno sodišče v Ljubljani) in 31. maja 2022 (Višje sodišče v Ljubljani).
Senat je zadnji sodbi iz leta 2022 odločil, da se pritožba podjetja Electa na izrečeno sodbo iz leta 2021 zavrže. Tožena stranka pa sama nosi svoje stroške pritožbenega postopka, dolžna pa je v roku 15 dni povrniti tožeči stranki njene stroške pritožbenega postopka v znesku 559,98 EUR, v primeru zamude pa še zakonske zamudne obresti za čas od 16. dne po prejemu tega sklepa plačila do plačila. Electo je zastopala odvetniška družba Kotlušek in Pavčič iz Ljubljane in po poročanju Financ bodo vložili predlog za dopustnost revizije sodbe višjega sodišča v Ljubljani.
NASLOV
Bistvo sodbe je razloženo od 12. do 17. točke, kjer jasno zapišejo, da je bila terjatev družba Bodi d.o.o. v lasti družinskega prijatelja družine Janković, Jana Beca, zaigrana, fiktivna in je šlo le za izigravanje obstoječe zakonodaje. Z drugimi besedami, šlo je za dobesedno prevaro v višini 29 milijonov evrov!
V sodbi iz dne 31. maja 2022 sodni senat pod vodstvom višje sodnice Andreje Strmčnik-Izak zapiše, da je bila pravilna odločitev prve stopnje, da ne bo izvedlo dokaza z zaslišanjem direktorja tožene stranke in Jana Beca. V izpodbijanem sklepu je obrazloženo, da niti ni pomembno, kdaj je bila pogodba o terjatvi sklenjena in tudi ni nobene potrebe, da bi se o tem zasliševalo predlagane stranke in priče. Izpostavijo knjižene terjatve pri podjetju Bodi d.o.o. do podjetja Electa Naložbe sodišče prve stopnje ni štelo za relevantno, zato tudi ni bilo nobenega razloga za zaslišanje.
V primeru drugih dokazov pa Electa na sodišču prve stopnje ni niti navajla, katera listina je bila prezrta in kako naj bi to vplivalo na pravilnost ugotovljenih dejstev ter na odločitev sodišča. Sodišču prve stopnje tako ni mogoče očitati niti kršitve pravice tožene stranke (Electa Holding) do izjave.
Electa kot tožena stranka ni izpodbijala obrazložitev sodišča prve stopnje, da družba Electa Naložbe d.o.o. ( kot imetnica do tožene stranke v višini sedem miljonov evrov skupaj z obrestmi) ne bi imela pravice do glasovanja o sprejetju poenostavljene prisilne poravnave, ker je bila s toženo stranko (Electa Holding d.o.o.) v razmerju koncerna povezanosti z enotnim vodstvom.
Direktor obeh je bil Damijan Janković. Le ta je bil ob tem še poslovodja in direktor Electa holdinga. Po javno dostopnih podatkih je tudi 50-odstotni lastnik tega podjetja, drugo polovico pa lastniško obvladuje njegov mlajši brat Jure Janković.
Pri tem je pomembno, da sta obe sporni družbi, Electa Naložbe in Electa inženiring obe v večinski lasti Electa Holdinga. Zato glasovanje o prisilni poravnavi prepoveduje četrti odstavek 200. člena ZFIPPIPP, ki se smiselno uporablja tudi za poenostavljeno prisilno poravnavo na podlagi šestnajste alineje 221.b člena ZFIPPIPP.
Sodišče prve stopnje je zaključilo, da je bil odstop terjatve, ki jo je imela družba Electa naložbe do tožene stranke družbi Bodi d.o.o. zaigran in je bila družba Bodi d.o.o. le fiktivna imetnica terjatve.
NASLOV TABLOIDNE NOVIČE, ZNANA DEJSTVA
Sodba pa je še posebej zanimiva od 15. do 17. točke, kjer sodišče na lep način zapiše, da je šlo dobesedno za prevaro osrednjih deležnikov v režiji Damjana Jankovića in Jana Beca.
V petnajsti točki, ki se navezuje na štirinajsto točko, kjer so jasno zapisali, da je bil spor zaigran in je bilo podjetje Bodi d.o.o. v lasti Beca le imetnica fiktivne terjatve sledeče.
Zapišejo, da je bila pogodba o odstopu terjatev z dne 12. decembra 2016 dejansko podpisana, dejanski datum sklenitve pogodbe pa bi sicer morala dokazati družba Electa, vendar je po mnenju Višjega sodišča v Ljubljani pomembna predvsem volja podpisnikov.
Upoštevalo se je dejstvo, da je bila terjatev v višini 6.911.941,54 EUR brez vrednosti obresti prodana le za znesek v višini 150 tisoč evrov. To pomeni za manj kot 2,2- odstotka njene velikosti, plačilo pa bi zapadlo šele 31. decembra 2017.
S sklepom z dne 7. septembra 2017 je bila poenostavljena prisilna poravnava potrjena, družba Bodi d.o.o. pa je imela glede na (nominalno) vrednost terjatve 52,6- odstotkov glasov in je s tem odločilno prispevala k izglasovanju prisilne poravnave.
Ob tem družba Rating v vlogi tožeče stranke ni prejela ničesar, niti 10-odstotkov plačila, kot se je tožena stranka zavezala. Ob tem še piše, da je plačilo po potrjeni poenostavljeni prisilni poravnani zapadlo že 21. decembra 2020. Pri tem je tudi višje sodišče navedlo, da naj tožena stranki tožeči stranki ne bi plačala ničesar za najmanj neresne. Ugotovitev ali zavrnitev zahtevka za razveljavitev potrjene poenostavljene prisilne poravnave na 10-odstotkov poplačila terjatve namreč v ničemer ne more vplivati.
Med drugim je sodišče prve stopnje tudi ugotovilo in upoštevalo dejstvo, da je imela Electa holding blokirane račune že oktobra 2017. To se je takoj po potrditvi pravnomočne potrjene poenostavljene prisilne poravnave in da ne posluje.
Višje sodišče v pravnomočni sodbi v 17. točki zapiše, da so upoštevali dejstvo, kjer Electa ni nasprotovala dejstvu, da je podjetje Bodi d.o.o. ustanovila tedanja zunajzakonska partnerka Jana Beca, Meta Logar. Leta 20121 pa je poslovni delež prenesla na Beca, ki je takrat postal tudi direktor družbe. Bec je leta 2013 postal direktor družbe Artisan, v kateri je imela Electa v lasti sinov ljubljanskega župana Jankovića 90-odstotkov glasovalnih pravic. Bec pa je bil tudi partner Urške Kunej, ki je sestrična Jureta in Damjana Jankovića. Odvetniki Electa tega v pritožbenem postopku pred višjim sodiščem v Ljubljani sploh niso izpodbijali, to pa pomeni, da gre za priznana dejstva, ne pa zgolj za "tabloidne novičke."
Sodba Višjega sodišča v Ljubljani z dne 31. maja 2022 o zavrnitvi pritožbe podjetja Electa na sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani z dne 21. junija 2021:
Sodba Okorožnega sodišča v Ljubljani z dne 21. junija 2021:
Luka Perš
Komentarji (2)
Sep 26, 2022
2
Ne bi se čudil, če bi sedaj kandidiral za predsednika RS s pomočjo murgeljčana.
Jun 25, 2022
7
Hi, hi, mogoče pa jih bodo le dobili po riti. Golob že ima svojega novega župana, opankar na smetišče.