V našem mediju smo že večkrat zapisali tezo, da se v ozadju dogaja t.i. državljanska vojna med obalnimi strukturami Boruta Jamnika in koroško vejo starih obveščevalnih struktur iz poslovnega-političnega kroga Janeza Zemljariča. A v zadnjem desetletju koroška veja intezivno izgublja boj proti Jamnikovi liniji obalnih veljakov. Modri deček z Dunajske 119 v Ljubljani in dolgoletni poslovni sosed Roberta Goloba v isti stavbi. Nič, Jamniku je po prevzemu regulatorjev, SDH, sodstvu, tožilstvu uspelo na vrh NPU pripeljati še Darka Muženiča, zvestega učenca Ljuba Volmuta in obalnih veljakov.
V mediju Reporter so zapisali, da je Janez Zemljarič slabega zdravja in živi v domu starejših občanov v Murglah. Le tja se je preselil pred štirimi meseci. 95-letni nekdanji predsednik slovenske vlade, vodja službe državne varnosti in prvi generalni direktor UKC Ljubljana v nekdanji skupni državi posluša sogovornike, a se sam večinoma ne spominja, kdo sploh so. Po javno objavljenih podatkih Zemljarič poslovno ni aktiven že več let. Njegovo paradno podjetje Eti-Par se je v juliju 2019 znašlo v likvidaciji, sam pa tudi ni več direktor v podjetjih Urbana prenova Izola in Projekt obala Izola. Predvsem projekt Urbana prenova Izola je poskrbel, da sta propadla slovenska gradbinca Konstruktor in Kraški zidar. V preteklosti je bil še kratek čas solastnik podjetja Carantanium skupaj z Antonom Ropom in do leta 2016 imel status dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Njegov krog je imel dejansko prevladujočo moč v slovenskem gospodarstvu, policiji, tožilstvu in sodstvu do leta 2000, ko je njihovo strukturo moči korak za korakom prevzemala obalna struktura.
Le ta je trideset let gradila omrežje, s katerim že dvajset let uničujejo slovensko gospodarstvo in zadnjih deset let so se njihova parkirišča ulovila v vrtiljaku srdite nevarnosti implozije. Predvsem pa v uteženi repatiaciji ter legalizaciji iznešenega premoženja. To najbolje ve osrednji igralec obalnih veljakov Borut Jamnik, dolgoletni predsednik Modre zavarovalnice iz Dunajske 119 v Ljubljani. Prav tam, kjer sta v preteklosti dneve in noči preživljala skupaj s sedanjim predsednikom vlade dr. Robertom Golobom po tistem ko so razlastili koprski Istrabenz in njegovega direktorja poslali v zapor.
Ob tem morete vedeti, da je Jamnik v mladosti doživel tragični dogodek s pripadniki UDBE in kot reven fant v družbi mladostoniškega prijatelja, sedanjega predsednika SavaRE Marka Jazbeca preživljal pri svoji teti, vplivni obalni članici Socialnih demokratov in nekdanji dolgoletni izolski županji Bredi Pečan. Kot smo že pisali v našem članku Borut Jamnik na eleganten način končal kariero Roberta Goloba v GEN-I, sedaj mu pa navidezno tlakuje pot v politiko? in po naših zanesljivih informacijah nečastno iz politike. V tekstu smo tudi zapisali, da je za Jamnika od mladih nog skrbel nekdanji dolgoletni predsednik uprave Luke Koper samooklicani rejnik Bruno Korelič. Med drugim smo še zapisali sledeče:
Ste se kdaj spraševali, od kod so velikokrat rojeni oz. prebivajo vplivni člani »vzporednega mehanizma globoke države? Ja, iz Koroške. Koreliču je uspelo povezati prav strujo z Obale in Koroške, ki imajo pod seboj zloglasne iztirjene ostanke varnostne službe v nekdanjem režimu. Konkretni iztirjeni kadri bivšega SDV nakazujejo le na to, da gre za tipični sindrom v postkomunističnih državah. Dokaz za to je tudi, da v času samostojnosti v tridesetih letih ni uspelo še nobeni vladi postaviti ustreznega pravosodnega reda. To je pa tudi temeljo vsake pravne države.
Zakaj sta NPU in Darko Muženič ključna, da posli obalnih struktur tečejo nemoteno?
Borut Jamnik je korak za korakom izpolnjeval svoje poslanstvo. Prvo je z operativci iz Elements Capital Managment ( Dejan Rajbar, Aleš Škoberne, Andrej Prah) prevzel najbolj pomembne regulatorje za nadzorovanje gospodarstva, s pomočjo Aldo Krajčiča že več desetletij nadzorujejo Vrhovno sodišče Republike Slovenije (op.a.-le zakaj je bila taka panika v primeru Masleša). Posebno mesto imajo tukaj koprska sodišča. Le ta so večkrat v preteklosti na lep način disciplinirala nekatere nekdanje vplivne predstavnike slovenskega gospodarstva. Poleg regultorjev, tožilstva, sodstva je za Jamnikov krog zelo pomembno, da imajo nadzor v Nacionalnem preiskovalnem uradu. Prav to bo tudi naloga Muženiča, da posli obalne strukture nemoteno potekajo naprej. Poleg tega pa bo moral Muženič predvsem preprečiti eskalacijo nekaterih še vedno mirojočih primerov in premakniti v status "vse v redu."
V dveh osrednjih slovenskih medijih (Dnevnik, Necenzuriano) se je v soboto, 30. julija 2022 pojavila članka o delu Darka Muženiča. V Dnevniku so opisali življenjsko pot Muženiča. Pričel je leta 1997 kot član skupine za poslovno kriminaliteto na oddelku za gospodarsko kriminaliteto na PU Koper, že po dveh letih prevzel vodenje te skupine. Leta 2007 je zaradi enega od sodnih primerov proti nekdanjemu dolgoletnemu županu Kopra Borisu Popoviču zapustil koprsko policijo in strateško napredoval ter se zaposlil na Uradu za preprečevanje denarja. Druga Janševa vlada je ob koncu svojega mandata po uspešni intervenciji obalnih veljakov Muženiča imenovala za vodjo Urada za preprečevanje pranje denarja, kjer je bil njen šef do leta 2019. Sledila je selitev na vrh NPU, saj se je del obalne strukture začel zavedati, da to področje nimajo kadrovsko dovolj podprto. Vzdrževanje relativnega miru začelo postajati ekstremno in izjemno drago. Na to pozicijo ga je imenovala po akrobacijah z javnim razpisom nekdanja direktorica Policije in sedanja notranja ministrica v Golobovi vladi Tatjana Bobnar. Vrnitev Muženiča na mesto direktorja NPU je bila ena ključnih nalog v prvih dneh Golobove vlade.
Sedanjemu novemu direktorju NPU so v preteklosti očitali pasivnost delovanja glede afere s pranjem iranskega denarja v Novi ljubljanski banki (NLB). To je sam večkrat zanikal. V Dnevniku pa so tudi zapisali, da je bila izvedena kriminalistična preiskava, ki ga je oprala odgovornosti. V kolumni Vrnitev Darka Muženiča v spletnem mediju Necenzurirano pa je odgovorni urednik Primož Cirman med drugim zapisal:
"Simbolno sporočilo imenovanja novega/starega šefa NPU se glasi: Janševe ere je tudi na policiji nepreklicno konec....Na čelo NPU je zdaj prišel človek, ki so ga na vsak način skušali zvleči v blato, a je ostal čist.....e. Pravo simbolno sporočilo je vrnitev Darka Muženiča na čelo Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), vsaj nekoč elitne enote slovenske policije....Darka Muženiča so na vse načine skušali zlomiti. Preselili so ga v "kazensko kolonijo" v Tacen, kjer naj bi – tako so vsaj pravili viri – moral nositi uniformo....Na čelo NPU je zdaj prišel človek, ki so ga na vsak način skušali zvleči v blato, a je ostal čist. Ki nikoli ni niti pomislil, da bi se uklonil ministru, ki si je želel policijo upravljati z daljincem. Ki v najhujši osebni in karierni stiski ni prenehal verjeti v pravno državo, v sistem. To je največji dokaz, da je za svojo novo/staro funkcijo najbolj primeren. In da je za policijo najbolj mračnih časov vendarle konec."
Darko Muženič takšnega čistega članka o sebi ne bi spisal nikoli. Koprski policijski strokovnjak ni niti malo tako nedolžen, kot se predstavlja sebi naklonjenih slovenskih medijih. V našem članku z naslovom DESANT IZ OBALE NA URAD ZA PREPREČEVANJE PRANJE DENARJA! Razkrivamo osebe za reševanje vojaka Darka, operativca Ljuba Volmuta smo razkrili ključne osebe za reševanje dobrega imena Darka Muženiča.
Golobova vlada je na prvi seji med drugim nastavila novo vodjo Urada za preprečevanje pranje denarja, mag. Anko Vrabec Božič z Obale. Poleg nje je ključno vlogo zavzela še Petra Rupnik. Prav Rupnikova in Muženič pa sta bila odgovorna za netransparentno porabo evropskih finančnih sredstev v višini 60 tisoč evrov, ko sta v formalnem javnem razpisu posel zagotovila podjetju Mikrografija v lasti Boštjana Gaberca. Zaradi tega ga je predhodnik Vrabec Božič, dr. Damjan Žugelj je moral posredovati kazensko ovadbo na Evropsko državno tožilstvo pod vodstvom Romunke Laure Codruțe Kövesi je opisal samostojni novinar Bojan Požar v članku EKSKLUZIVNO: BIVŠI ŠEF NPU OVADEN ZARADI 60 TISOČ EVROV, PREISKOVALO GA BO EVROPSKO TOŽILSTVO, objavljen 14. marca 2022 na Požareportu. Požar pa se že več dni muči, da bi od sedanjega vodstva urada za preprečevanje pranje denarja dobil potrditev, da se je tam zaposlil tudi Marko Masleša, sin nekdanjega predsednika VS RS Branka Masleša. Po naših informacijah je Marko Masleša res zaposlen na uradu, da se očisti sporni Muženičev primer. Prav na današnji dan je MF potrdilo, da je Marko Masleša z 20. julijem 2022 postal Inšpektor svetnik v organizacijski enoti UPPD. Pri tem so še zapisali, da gre za premestitev znotraj organov državne uprave.
Kdo so ključni igralci obalne policijske strukture? Avtor tega članka je nehote za pet sekund pokazal v enem izmed gostovanj v Temi dneva na Nova24 celotno Jamnikovo hobotnico, ki nadzoruje sfere gospodarstva, policije, tožilstva in sodstva.
Eden izmed ključnih igralcev za posebne operacije v policiji in kadrovanje je Ljubo Volmut, nekdanji dolgoletni vodja koprske policije. Tukaj ne smemo pozabiti na nekdanjega pripadnika slovenske države varnosti Dušana Moljka, sedaj pridelovalca oljk na Obali. Volmut je v preteklosti koprsko policijo nadzoroval preko Alenke Drolc in Deana Juriča.
V preteklosti je bilo veliko napisanih razvpitih kazenskih ovadb s strani koprske in celjske policije. Vse to je nadzoroval Volmut, da se je obalna klika znebila svojih poslovnih in političnih nasprotnikov v Sloveniji.
Eno izmed ključnih pozicij na Generalni policijski postaji zaseda še en koroški kader pod okriljem obalnih veljakov. To je Dušan Florjančič, dolgoletni vodja za pregon gospodarskega kriminala na GPU. Poleg njega se še omenja Lilijana Obreza Kadilnik. Se še spomnite sumljivega samomora nekdanjega celjskega kriminalista Simona Goluba, ko je en dan pred pričenjem pri Logarjevi komisiji "padel" z lestvice!? Pomembno vlogo pri kontroliranju policijskih akcij je z Obale opravljal pravkar preminuli diplomat Borut Šuklje.Njegova smrt je presenetila vse, ne pa obalnih veljakov. Šuklje pa se je z nenadno zastrupitvijo soočil že v svoji službi v Beogradu. Vse kaže, da si je ključno mesto operativca po smrti Šukljeta izboril Miloš Njegoslav Milović, znan potapljač Tanje Fajon. Kaj to pomeni? Da je Bojan Petan, nekdaj eden najbolj vplivnih gospodarstvenikov dokončno kapituliral pred obalnimi veljaki. Z drugimi besedami, doživlja lastni vertical limit. Kdor se spomni legendarnega gorskega akcionerja je bil v filmu izrečen legendarni stavek: "Ko presežeš mejo 7000 metrov, si že mrtev." Petan in njegova obveščevalna obalna kompanjona Sebastjan Selan in Sandi Bonanza sta izgubila boj proti Jamniku. To zelo grdo in ponižujoče. Petan je že tako mrtev, kar mu samemu očitno še ni jasno, ko doživlja en nizek udarec za drugim na vseh področjih. Poleg tega pa ga stiska še za plačilo parkirišča zloglasni York. Nič, Petan je stavil na napačnega konja. Petan ni nikoli razumel pomen in škodljivost obalne klike. Žal je Tanja Sebastjana zamenjala za Miloša. Poleg tega pa je sama močno vodena z Obale. Niti sama se dobro ne zaveda, za koga opravlja umazano delo in imenovanja. Čas je, da Petan s svojim medijem naredi enostavno domačo nalogo in prične čistiti policijsko, tožilsko, sodno in gospodarsko nesnago na levosredinskem polu. On to ve zelo dobro. Petan, ki je vrsto let skupaj z Bogdanom Pušnikom posojal svoje ime za sporne posle starih obveščevalnih struktur vzporednega mehanizma, postaja eden največjih poražencev sedanje vlade. Če pa mu ustreza, da ga njegov bivši dežurni novinar Primož Cirman nabija za prodajo teniških igrišč v Portorožu, tudi okej. Enako ve to tudi Golobič, po besedah Bojana Požarja izrečenih v intervjuju za Portal24 kreator notranje politike v Petanovem Dnevniku. Predaja brez boja je najbolj poniževalna in mehkužna verzija poraza.
Vsem naštetim posameznikom je ključno, da je postal vodja NPU eden izmed njihovih zvestih učencev in operativcev. Nič, Golobova vlada je izpolnila še eno željo Jamnikovega samooklicanega rejnika in njegovega kolega iz Splošne plovbe. Ali jim bo načrte v bližnji prihodnosti prekrižala Laura Codruța Kövesi, pa bomo videli.
Luka Perš