V Luki Koper je vladalo od prvega maja letos izredno kaotično stanje. Podjetje Actual IT, odgovorno za informacijski računalniški sistem je z novim sistemom dobesedno izvedlo "sabotiran državni udar" na delovanje enega najpomembnejših slovenskih podjetij. Zaradi "težav" pri vzpostavljanju novega informacijskega sistema je bila Luka Koper blokirana skoraj dva meseca, veliko tovora pa se je odpeljalo v konkurenčno pristanišče v Trstu. Kdo bo odgovarjal?!
Osrednji slovenski mediji so v preteklih mesecih kritično poročali o nakupu podjetja Actual IT, ki ga je izvedel državni Telekom. Vendar so večinski mediji večinoma zamolčali zgodovino tega podjetja. Še enkrat se je izkazalo, da ni pomembno, ali imamo t.i. levo oz. desnosredinsko vlado, obalni fantje bodo svoje posle vedno izpeljali. Ne glede na ceno. Pri nakupu Actuala IT pa je prišlo tudi do notranjega razdora med člani uprave Telekoma in nadzorniki državne družbe. Vse to so izvedli Jamnikovi operativci v tretji Janševi vladi. Njihova imena smo razkrili v članku z naslovom Ali bo tranzicijski rak uničil sedanjo vlado? in Borut Jamnik na eleganten način končal kariero Roberta Goloba v GEN-I, sedaj mu pa navidezno tlakuje pot v politiko?. Ne pozabite, da je bil Marko Pogorevc dolgoletni šef varnosti pri Telekomu. Nakup Actuala s strani Telekoma spada v isto kategorijo, kot so Slovenske železnice kupile Klaričev Nomago ali SDH Yorkov delež Save. Vse to v času tretje Janševe vlade. Nič, Jamnikovim podtaknjencem v zadnji desnosredinski vladi je spet uspelo, da so na lahek način prišli do kapitala za vzdrževanje svojega omrežja. Vendar je implozija vse bližje, kar se modri deček iz Dunajske 119 v Ljubljani zelo dobro zaveda. V preteklosti pa je Actual IT sodeloval pri sila spornem nakupu in zastavitvi deleža podjetja SIMT je poročal Dnevnik.
V našem mediju smo že večkrat zapisali, da je Obala t.i. država v državi. Zapisali smo kot eni redkih slovenskih medijev, da v Sloveniji že več let poteka t.i. državljanska vojna med obalno strujo z osrednjim operativcem, predsednikom Modre zavarovalnice Borutom Jamnikom in koroško strujo starih obveščevalnih struktur poslovnega kroga Janeza Zemljariča. Podobna zgodba je s podjetjem Actual IT. Ob tem smo vam dolžni še predstaviti podjetje Perftech.
Obalni fantje in koroška struja so res mislili na vse. Vse kaže so dobro vedeli, da bo informacijska tehnologija ena ključnih dejavnosti za nadzor in upravljanje s podatki. Tako so ob koncu 80. ih in v sredini 90.ih ustanovili dve podjetji- Perftech in Actual IT.
Zgodovina podjetja Perftech
Podjetje Perftech je bilo ustanovljeno 20. aprila 1989. Prvotna lastnika sta bila Janez Kožuh in Kristl Ogris. Julija 1999 je podjetje večinsko prevzela družba AMH. Po prevzemu podjetja je postal predsednik uprave nekdanji podpredsednik podjetja AMH Valter Nemec, Kožuh in Kristl pa sta ostala med vodilnimi zaposlenimi v Perftechu.
V AMH je imel pomemben lastniški delež Herman Rigelnik, eden ključnih lastnikov holdinga ACH in kasneje družbe Protej. Za Rigelnika se ve, da je bil med pomembnimi kadri v takratni slovenski vladi v času nekdanje Jugoslavije, ki jo je vodil Janez Zemljarič. Ja, Rigelnik in Zemljarič sta oba Korošca. Po propadu koncerna ACH je podjetje Perftech leta 2017 kupil slovenski-avstralski poslovnež Anthony Tomažin s svojim podjetjem RRC računalniške storitve. Podjetje RRC pa je bilo ustanovljeno leta 1968, ko je pričel delovati znotraj Instituta Jožef Stefan in se je osnoval v okviru instituta kot Republiški računski center.
Kot je navedeno na spletni strani e-bonitete izvršne direktorske funkcije v RRC zasedajo Tatjana Čufer, Ibro Islamagić in Anthony Tomažin. Čuferjeva bi lahko bila tudi sorodnica/družinska članica nekdanjega finančnega ministra Uroša Čuferja, a nam te informacije ni potrdil nihče, zato je tudi ne moremo potrditi.
Za Islamagića so nam dejali, da je imel več računovodskih servisev za t.i. poslovno omrežje starih obveščevalnih struktur Janeza Zemljariča. Poleg tega, da se pojavlja kot zastopnik podjetja RRC to funkcijo zaseda še v podjetjih Kalip & O Pro, Enigma plus, Ibera plus, Aktivkonto.
V preteklosti pa je bil direktor ali prokurist podjetij Ekozrak, D & J Mont, Kocaman, Eva plus, Kendić, Ardelis, Elka & Plus, Eurokruhek Plus, Enzo plus, Nemesis plus, Dindić obnova, Šahin, Cilon, Dizdar plus, Ideal P, Almar plus, Virko plus, Tahiri, Edisa, Port-IT, Bengner, Flamuri plus, Mogranj, La-be, Halilovič plus, Poten & A, Hoti plus, Ozkan, Akpinar, Rimea plus, E & PZ, Studenec, Remo plus, Erko grad, Rodo plus, Sincula, Trapgal, Knauf-mont, Dizda plus, Tamir, Bufet, Tehnojezik, Kendič, Ljubijankič, Dajti, Japra in Deart.
Islamagić ima stodstotno lastništvo v podjetju Aktivkonto, v preteklosti pa je imel lastniški delež še v podjetjih Deart in E & PZ. Islamagić pa je bil v preteklosti močno povezan z Abanko in podjetjem Argolina v Izoli. Kakšno usodo je doživela Argolina in kaj vse se je dogajalo z njo v stečaju in njenim zemljiščem se je v slovenskih medijih veliko pisalo.
Zakaj je pomemben Perftech za slovensko omrežje starih obveščevalnih struktur? Po naših informacijah je Perftech bil oz. še je tesno povezan s slovensko policijo. Prav to podjetje je skrbelo, da so večkrat kodirali telefonske in druge naprave, ki so jih zasegli organi pregona v svojih preiskavah. S tem pa je omrežje dobilo informacije s prve roke in so vedeli, kakšne dokaze ima policija v določenih postopkih proti posameznikom poslovnega omrežja Janeza Zemljariča ali njihovim poslovno-političnih nasprotnikih.
Zgodovina podjetja Actual IT
Sedaj pa si oglejmo še zgodovino podjetja Actual IT. Po naših informacijah so podjetje Actual v sredini 90. ih oblikovali obalni gospodarski velikani- Istrabenz, Intereuropa in Luka Koper. Večinsko lastništvo podjetja pa je bilo v rokah Istrabenza. Podjetje so ustanovili septembra 1994. Kdo je bil dolgoletni direktor Actual IT? Nihče drug kot Igor Kosmina, sin nekdanjega dolgoletnega direktorja Istrabenza Janka Kosmine. Prav Kosmina spada v slavno četverico štirih K-jev ( Bruno Korelič- Luka Koper, Aldo Krečič-Splošna plovba, pokojni Jože Krajnc- Intereuropa in Janko Kosmina-Istrabenz), ki so obvladovali vse najpomembnejše struje na Obali.
Poleg tega je potrebno vedeti, da so Banko Koper pred prodajo italijanski banki Intesa San Paolo obvladovali prav trojček Korelič, Krajnc in Kosmina. V Banki Koper pa je imel pomembno funkcijo še en iz družinskega klana Kosmina, sin Janka Kosmine, Mitja Kosmina.
Leta 2003 je Luka Koper vstopila za kratek čas v lastniško strukturo Actual IT s 26-odstotnim deležem. Spletni medij Računalniške novice je leta 2003 zapisal članek z naslovom Družba Actual bo skrbela za informatiko v Luki Koper. Med drugim so zapisali:
"Povezovanje in nadaljnje strateško sodelovanje z Luko Koper podpira usmerjenost družbe Actual v razvoj v pomembno informacijsko družbo na območju naše države in prek njenih meja. Actual želi postati vodilni informacijski partner na področju upravljanja s celovito informacijsko dejavnostjo v podjetjih v Sloveniji in predstavlja samostojno podjetje za informacijsko tehnologijo v Skupini Istrabenz, v prihodnje pa želi še rasti. Prenos informacijske dejavnosti iz Luke Koper na podjetje Actual je tako pomemben korak k uresničitvi njihovih ciljev. Informatika torej ostaja v domačih rokah."
Z drugimi besedami, podjetju Actual so prepustili, da ima škarje in platno nad obalnimi gospodarskimi družbami. Kot vedno, se pomembne strateške slovenske (para) državne v času samostojne Slovenije doživele več spornih privatizacijskih zgodb. Tudi Actual IT je šel skozi to fazo. Tako so podjetje leta 2015 "parkirali" v italijanski družbi DBA Group. Le ta je nastala leta 1991 kot inženirski in arhitekturski biro DE BETTIN ASSOCIATI”. Seveda tudi v tej zgodbi ne gre brez "investicijskih skladov". Leta 2011 je pomemben delež v italijanskem podjetju zavzel investicijski sklad SGR SPA. Prav investicijski skladi nudijo anonimnost tistim, ki želijo ostati skriti. Podobno kot deluje ameriško luksemburški sklad York. Trikrat premislite, ali so se leta 2015 za prodaja Actuala skrivali res Italijani.
ACTUAL IT je vladar jadranskih luk!
Eden izmed predsednikov družbe Actual IT je bil tudi nekdanji predsednik uprave Luke Koper Gregor Veselko. Le ta se je na vrh osrednjega slovenskega pristanišča zavihtel direktno iz podjetja Actual IT, kamor se je po sestopu z Luke Koper tudi vrnil na predsedniško mesto. Veselko ni bil nič drugega kot še eden izmed zvestih kadrov obalne klike. Actual IT ne nadzoruje samo koprskega pristanišča, ampak še nekaj pomembnih jadranskih luk.
V zadnjih mesecih in letih so nekatere jadranske obalne luke- Ploče, Bar, Dubrovnik, Koper polnile časopisne stolpce predvsem z zaseženimi pošiljkami kokaina in drugih prepovedanih drog iz Južne Amerike, Malte, Španije, Nizozemske in sicilijanskih luk.
Takšen računalniški program razvejan čez široko mrežo jadranskih luk povezan še s carinskimi službami po Jadranu omogoča potencialno popoln nadzor nad gibanjem in distribucijo droge??? Prav tako predstavlja potencialno idealno platformo za onemogočanje poslovnih konkurentov in motečih indvidualnih gospodarskih subjektov???
Naključje ali ne, Actual IT je prav v nekaterih jadranskih lukah vzpostavil svoj informacijski računalniški sistem. To je v piarovskem oglasnem intervjuju leta 2016 za Finance razkril Veselko. Na vprašanje o prisotnosti Actuala IT na tujih trgih je podal sledeči odgovor:
"V skupini tako zdaj vzdržujemo informacijske sisteme v številnih pristaniščih. Poleg Luke Koper smo še v Ploćah na Hrvaškem, Baru v Črni gori ter v italijanskih Benetkah, Anconi, Savoni in Livornu."
V intervjuju se je tudi pohvalil z več posli v Azerbejdžanu (Baku). Med drugim pa je tudi omenil, da si želijo svojo prisotnost v Iranu, Turkmenistanu, Kazahstanu in na Kitajskem. V Evropi pa ob obalah Črnega morja ( Bolgarija in Romunija).
"Naši ciljni trgi so Sredozemlje, Črno morje, evrazijsko območje in Bližnji vzhod. Dejavni smo tudi v Južni Ameriki, ampak to je za zdaj zgolj izjema, ki je odvisna od že vzpostavljenih poslovnih vezi v določeni državi. Imamo načrt, ki se že uresničuje in nas bo v nadaljevanju utrdil kot glavnega igralca pri razvoju pristaniške informatike v širši regiji," se je v intervjuju pohvalil Veselko.
To le priča o tem, da je Actual IT vzpostavil mrežo, s katero dobesedno nadzoruje najbolj pomembne luke v Jadranskem morju. Veselko med drugim še pove, da ima Actual svoja hčerinska podjetja tudi v Srbiji, BiH in na Hrvaškem.
Ob prodaji podjetja "Italijanom" se lahko vsak vpraša, kaj hudiča je počela Slovenska obveščevalna služba (SOVA). Ali res nihče v SOVI ni pomislil, da Italijanom brezplačno predajamo vse podatke o Luki Koper in drugih pristaniščih, ki jih s svojim informacijskim sistemom upravlja Actual IT . Ob tem pa lahko destibilazacija informacijskega sistema uniči delovanje enega najbolj pomembnih strateških slovenskih podjetij. Prav to je Actual IT tudi storil.
Jp, obalnim fantom pač srce bije za italijansko Padanijo. Prav tam, kjer imata sedež banki Unicredin in Intesa San Paolo. Komu le so obalni veljaki prodali svojo osrednjo banko (Banka Koper) v preteklosti? Nikomur drugemu kot Intesi San Paolo. S tem so le potrdili, da ne delujejo v slovenskem interesu, saj jim je dolgoročni cilj le uničenje gospodarskih velikanov na Obali. To jim je v preteklosti s svojimi podtaknjenci v teh podjetjih več kot uspelo.
ACTUAL IT "uničeval in sabotiral" delovanje Luke Koper skoraj dva meseca, tovor pa množnično vozili Nemcem v Trst!
Ob prodaji podjetja Actual se je kot možen kupec pojavil večinski lastnik RRC, avstralski slovenski poslovnež Anthony Tomažin. Le ta je že prej postal tudi lastnik podjetja Perftech. Zaradi medsebojnega boja in prevlade so obalni veljaki naredili vse, da podjetje ne pride v roke t.i. koroški struji starih obveščevalnih struktur. Kako se je to zgodilo? Preprosto. Ključno pozicijo za vodjo informacijskega sistema je vodil Rok Grdina, sin Rada Grdine- (nekdanjega) člana uprave Banke Koper.
Spletni medij Regional Obala je decembra 2016 objavil članek z naslovom DELOVNO MESTO VREDNO 28 MILIJONOV EVROV: Oče na pravi poziciji, sin pa v Luko?. V njem so problematizirali zaposlitev Roka Grdine, saj je pred tem delal le kot študent informatike v Actualu. Banka Koper pa je takrat odobrila ugodno posojilo v višini 28 milijonov evrov. Vodstvo Luke Koper s tedanjim predsednikom uprave Draganom Matičem pa so zapisali, da sta se oba razpisa potekala ločeno in odobrotitev posojila Banke Koper ni imelo nobene povezave z zaposlitvijo sina člana uprave Banke Koper Rada Grdine.
Še več, Rok Grdina je v Luki Koper napredoval do enega najbolj pomembnih delovnih mest. Sedaj zaseda mesto vodje za področje upravljanja in razvoja poslovnih procesov. Z drugimi besedami, škarje in platno ter odgovornost za informacijski sistem je v njegovih rokah.
Kaj se je zgodilo v Luki Koper in o tem ni poročal noben slovenski medij? Luka Koper je s prvim majem vzpostavila novi informacijski sistem. Pričakovalo bi se, da so informacijski sistem predhodno testirali ter odpravili napake.
A zgodila se je popolnoma destabilazacija in sabotaža koprskega pristanišča. Težave zaradi informacijskega sistema so se dogajale iz dneva v dan, Slovenija pa je dan za dnem izgubljala tovor. Tako so tudi več sto metrov dolge ladje iz tujine čakale vstopom v koprsko pristanišče. Enako niso morale tudi ladje iz pristanišča. Vse to se je dogajalo več kot dva meseca.
Med tem časom je veliko tovora prevzel Trst. Za enega izmed tržaških terminalov ima koncesijo nemško podjetje Hamburg Haffen Logistic. Tudi veliko tovora ladjarskega velikana Evergreen je bila preusmerjena v Trst. Zaradi težav z informacijskim sistemom so deležniki v Luki Koper reševali z ročnimi vnosi kolikor se je dalo. Zaupali so nam tudi, da so tudi čakali več dni na odgovore po elektronski pošti, na telefonske klice pa so se oglašali zelo redko.
To, da je bila Luka Koper dva meseca popolnoma neoperativna bi morala skočiti v zrak celotna slovenska javnost. A vprašajte se, kdo je imel takšno veliko moč, da je Luka Koper dva meseca bila popolnoma neoperativna in o tem ni poročal noben slovenski medij?!
Predstavljajte si je treba, kakšno nevarnost predstavlja podjetje in ljudje okrog tega podjetja, ki je sposobno povzročiti takšno logistično katastrofo takšne magnitude v celotni regiji in si noben osrednji medij o tem ne upa poročati. Niti si ne upa noben strokovnjak iz logistike in gospodarstva dvigniti glas. Niti si ne upajo dvigniti glas sindikati, še najmanj pa prizadeti gospodarski subjekti, ki so izgubili na desetine milijonov. Noro nevarno!
Luka Perš
Komentarji (2)
Sep 20, 2022
1
Pohvale vredno raziskovalno novinarstvo.
Sep 19, 2022
5
Pozdravljeni L.Perš Rada berem vaš portal, a premalo pogosto objavite članke. Mogoče, če bi bili malo krajši in objavljeni vsak dan bi bilo boljše. Zelo ste natančni in zelo zanimivo je brati vaše zapise, so kot nadaljevanka Vzporednega mehanizma. Hvala vam za vaš trud in le vztrajno naprej