Ena najbolj spornih zgodb v Prekmurju v preteklih letih je ustanovitev in upravljanje z (javnim) podjetjem Mensana, medgeneracijsko središče. V osrednjih vlogah sta blestela nekdanji direktor Ceropa ter občine Moravske Toplice Franc Cipot in murskosoboški kader Socialnih demokratov Goran Miloševič. Ob pogledu na Miloševičevo hobotnico socialnih podjetij pa ga lahko mirne duše oklicamo za Državljana Kane socialnega podjetništva. Franc Cipot opravlja v Mensani naloge prokurista, Miloševič pa je direktor Zavoda Mensana, ki ga je ustanovila podjetje Mensana. Le Zavod Mensana je od leta 2018 do sedaj prejel več kot 650 tisoč evrov javnega denarja. Franc Cipot pa je bil kot prvi v Sloveniji obsojen za zlorabo evropskih sredstev, a sodba še ni pravnomočna. Poleg tega Cipot obvladuje še podjetje Grede Tešanovci in Ograček, hčerinsko družbo podjetja Cerop. Ob tem se lahko vprašajo volilci občin Moravske Toplice, ali si Franc Cipot res zasluži funkcijo župana, da bo zakonito upravljal z javnim denarjem enega izmed slovenskih "turističnih biserov."
Na županski prestol v občini Moravske Toplice se hoče ponovno zavihteti nekdanji župan občine Franc Cipot. Občino Moravske Toplice je vodil od ustanovitve občine pa vse do leta 2010, ko je prevzel podjetje Cerop (Center za ravnanje z odpadki Puconci). Ustanoviteljice podjetja so bile pomurske občine. Tokrat kandidira kot neodvisni kandidat za župana, s svojo listo Gremo naprej- Neodvisna lista Franca Cipota pa za občinski svet slovenskega "turističnega bisera" . Vendar Cipotova preteklosti niti malo ni nedolžna.
Letos julija so slovenski mediji poročali o prvi obsodbi na slovenskih sodiščih zaradi zlorabe evropskih sredstev. V glavni vlogi sta se znašli podjetji Rea Solar in Ograček, hčerinska družba Ceropa. Direktor hčerinske družbe Cerop-a je bil nihče drug kot Franc Cipot. Šlo pa je za oškodovanje evropskih sredstev v višini malce več kot 30 tisoč evrov.
V časopisu Dnevnik so dne 8. avgusta 2022 zapisali sledeče:
Okrajno sodišče v Mariboru je v začetku julija izreklo sodbo, za katero je prvo obtožnico spisalo evropsko javno tožilstvo v Sloveniji. Vsi trije obtoženi – dve fizični in ena pravna oseba – so bili spoznani za krive poskusa goljufije v škodo proračuna EU oziroma poskusa oškodovanja evropskih sredstev. Gre za družbo Ograček, hčerinsko družbo javnega podjetja Center za ravnanje z odpadki Puconci (Cerop), in njenega direktorja Franca Cipota ter družbo Rea Solar, ki postavlja sončne elektrarne, in njenega direktorja Igorja Zemljiča. Cipot in Zemljič sta pri gradnji sončne elektrarne prek javnega razpisa ministrstva za infrastrukturo leta 2019 poskušala z lažno dokumentacijo pridobiti evropska sredstva. Projekt postavitve sončne elektrarne je namreč financiral kohezijski sklad EU.
Sodba še vedno ni pravnomočna, Cipot in akterji pa so zanikali nepravilnosti in napovedali pritožbo. Izvedeli pa smo tudi, da je oz. bo sodba razveljavljena in se bo celotni postopek pričel znova.
Franc Cipot se je na politično prizorišče hotel vrniti kot član stranke Gibanje Svoboda. Jasno so mu dali vedeti lokalni veljaki Svobode, da ga ne vidijo kot kandidata njihove stranke na lokalnih volitvah. Seveda se to Cipotu ni dopadlo.
Kaj je naredil Cipot? Nekaj potrjenih kandidatov Svobode je vzel na svojo listo in napovedal samostojno župansko kandidaturo. Kolikor so moje informacije točne, je lokalni odbor Gibanje Svobode podal predlog, da se Cipota in ostale njegove podpornike izključi iz stranke Gibanje Svoboda. Komedija je tudi pri lokalnem odboru SD Moravske Toplice. Vodstvo odbora podpira kandidaturo sedanjega župana Alojza Glavača (SDS), medtem ko smo na družbenih omrežjih opazili, kako nekateri člani lokalnega odbora SD Moravske Toplice podpirajo kandidaturo Cipota.
Mensana, mati vseh afer Franca Cipota!
Franc Cipot prihaja iz vasi Tešanovci blizu Moravskih Toplic. Tudi sam avtor pozna zelo dobro vas, saj ima tam svoje sorodnike. Kljub temu, da proti Cipotu osebno nima ničesar, si zaradi preteklih dejanj težko zasluži prestol na županskem mestu v Moravskih Toplicah. Občani Moravskih Toplic, trikrat premislite, ali si res Franc Cipot zasluži vašo podporo. Imate še tri druge kandidate, ki si veliko bolj zaslužijo vaš glas kot Cipot.
Poleg uradne nepravnomočne obsodbe zaradi spornega ravnanja z evropskimi sredstvi so do njegovega vodenja Ceropa bili kritični tudi na Računskem sodišču RS v letu 2021. Kljub določenim popravkom tako Ceropa kot občin ustanoviteljic je Računsko sodišče RS še vedno ugotovilo nekaj nepravilnosti.
Ena izmed odmevnejših ugotovitev računskega sodišča v reviziji, pa je bila povezana z nakupom in obnovo Medgeneracijskega središča Murska Sobota (Mensana), ki je predstavljala več kot 60 odstotkov vseh investicijskih vlaganj javnega podjetja od leta 2015 do 2018. Mensana, kot so ugotovili v reviziji, namreč ni namenjena izvajanju temeljne dejavnosti javnega podjetja Cerop, temveč pretežno tržni dejavnosti.
»Javno podjetje Cerop namreč ni bilo ustanovljeno za zagotavljanje najema prostorov za delovanje medgeneracijskih centrov ali socialnih podjetij, niti ni bilo predvideno, da bi te dejavnosti izvajalo javno podjetje Cerop samo, saj javno podjetje Cerop ni izvajalo nobenih državnih politik ali politik občin ustanoviteljic na tem področju,« so navedli državni revizorji v revizijskem poročilu. Vsled tega je bil Ceropu naložen popravljani ukrep, da pripravi analizo možnosti odprodaje premoženja, povezanega z Mensano.
To so sicer v Ceropu opravili, ravno tako pa so občinam navedli, da javno podjetje trenutno nima več nobenih finančnih obveznosti z investicijo v Mesano, zato odprodaja premoženja ni nujna. Po navedbah Ceropa namreč pretežni del Mensane najemajo gospodarski subjekti, ki so investirali v ureditev prostorov in zaposlitve, izvajajo pa dejavnosti v okviru vsebin medgeneracijskega središča.
Kot je navedeno v porevizijskem poročilu, Cerop razume dejavnosti, ki se izvajajo v Mensani, kot vsebinsko nadgradnjo dejavnosti javnega podjetja Cerop. Nezasedeni so sicer še trije poslovni prostori, ki jih je Cerop že v poslovnem načrtu za leto 2020 predvidel prodati in iz tega naslova pridobiti 286.900 evrov. Nezasedenih je tudi nekaj garažnih mest, ki jih nameravajo oddati v najem. A računsko sodišče vztraja pri svojem.
»Z navedb javnega podjetja Cerop v odzivnem poročilu zgolj dodatno izhaja, da stavba Medgeneracijskega središča Murska Sobota in dejavnosti, ki se tam izvajajo, niso namenjene izvajanju temeljne dejavnosti javnega podjetja Cerop, kar posledično ne more biti ustrezna utemeljitev za načrt javnega podjetja Cerop, da večine objekta Medgeneracijskega središča Murska Sobota ne proda,« je zapisano v porevizijskem poročilu.
Računsko sodišče ravno tako meni, da sta analiza in načrt odprodaje premoženja v ključnih delih pomanjkljiva. Cerop namreč v prikazu ocene preostalega premoženja ni zajel ocenjene vrednosti deleža v družbi Mensana, niso omenjene in ovrednotene niti morebitne terjatve do Mensane. Prav tako niso zajeti obratovalni stroški po koncu leta 2020 in ali bodo prihodki zadostovali za njihovo kritje.
Državni revizorji se sprašujejo tudi, s katerimi sredstvi je Cerop v letu 2020 vrnil posojilo, ki ga je prvotno nameraval vračati do leta 2027.
Zaradi dveh delno zadovoljivih ukrepov je računsko sodišče izdalo sklep, v katerem je navedeno, da so Cerop, občina Puconci in občine ustanoviteljice kršili obveznost dobrega poslovanja.
Naveza Franc Cipot in soboški kader Socialnih demokratov in državljan Kane socialnega podjetništva Goran Miloševič "ugrabila socialno podjetje" Mensana!
Ob ustanovitvi Mensane je pokojni dolgoletni novinar Boris Cipot v članku Rdeče pomursko omrežje socialnega podjetništva za revijo Reporter razgrnil vse sporne povezave med Cipotom in vidnimi lokalnimi predstavniki stranke Socialnih demokratov. Predvsem je blestela naveza Franc Cipot in dolgoletni vplivni murskosoboški član Socialnih demokratov Goran Miloševič.
Socialno podjetje Mensana je še kot župan občine Moravske Toplice ustanovil Cipot. To se je zgodilo 5. februarja 2010. Iz občinskega proračuna pa so namenili nekaj več kot 130 tisoč evrov. Še več, manjši lastnik Mensane je bilo do 13. januarja 2016 tudi podjetje Finance svetovanje d.o.o, katerega lastnik in direktor je bil Franc Cipot. Poleg Cipotovega podjetja pa so bili še drugi manjši lastniki Zlatka Murtič, Kristjan Nedog in Katarina Bergles. Omenjeni so najverjetneje svoj delež v januarju 2016 prodali podjetju Cerop, ki ga je vodil Cipot.
V Mensano pa je v letu 2016 vstopil z manjšinskim lastniškim deležem vstopil ZAVOD KORAK NAPREJ MURSKA SOBOTA, SO. P. v lastništvu Leje Cipot. Iz lastništva Mensane so izstopili v maju 2019.
Kdo so sedaj lastniki Mensane? Po javnih podatkih na spletni strani e-bonitete lastništvo Mensane sestavljajo Cerop (49-odstotni lastnik), Mozaik - društvo za socialno vključenost, socialno podjetje (25-odstotkov), Društvo Zeleni Rudnik (20-odstotkov) in Društvo za razvoj podeželja - POMELAJ - Vidékfejlesztési Egyesület - Pomelaj (6-odstotkov). Kdo so zastopniki omenjenih društev?
Društvo Mozaik sedaj vodi Lili Miloševič, žena vplivnega člana murskosoboške SD Gorana Miloševiča. Le ta pa je zgradil "imperij podjetij za socialno vključenost". Miloševič kot direktor zastopa Zavod Mensana d.o.o., Korenika Šalovci, Pribovina, Granar in Vrelec Murska Sobota. Večinsko lastniško zastopanost pa ima v Pribovini in je zastopnik Vrelec Murska Sobota. Poleg tega ima še lastno samostojno podjetje PROACT,SVETOVANJE ZA RAZVOJ. Miloševič pa je postal skupaj s Cipotom dobesedno murskosoboški Državljan Kane služenja javnega denarja na račun socialnega podjetništva.
Temu tudi lahko potrjuje tudi dejstvo, da je Mensana znotraj svoje družbe ustanovila še Zavod Mensana Murska Sobota v letu 2018. Leta 2020 pa sta zavod lastniško prevzela Društvo Zeleni Rudnik (zastopnica Tanja Bagar) in Mozaik. Koliko javnih sredstev je do sedaj sta prejeli Mensana in Zavod Mensana? Po podatkih na spletni aplikaciji Erar sta do sedaj prejeli skupaj že 1.857.045 EUR. Zavod Mensna Murska Sobota pa je prejel večino sredstev (674.214,26 EUR) od leta 2018 do sedaj. Kdo zaseda direktorsko mesto Zavoda Mensana? Nihče drug kot Goran Miloševič, murskosoboški Državljan Kane socialnega podjetništva.
Družinska naveza Miloševič-Cipot s pomočjo Socialnih demokratov poskrbela za ključne kadre vodenja Mensane!
To pa ni edina povezava s člani stranke Socialnih demokratov. Javno podjetje Cerop je bil osrednji investitor v večgeneracijski center Mensana v Murski Soboti. V njem so zgradili šestnajst stanovanj. Posel je dobil Petričev Kolektor Koling, ne pa Pomgrad Stanka Polaniča. Kot so pisali v Reporterju je podjetje Franca Cipota opravljalo računovodske storitve za Polaničev Pomgrad.
V času mandata Cerarjeve vlade je nadomestna poslanka SD postala Marija Bačič, tašča Gorana Miloševiča in sestra soproge Franca Cipota. Že takrat so v Reporterju pisali, da je dvojica Bačič-Miloševič odlično izkoriščala podporo svojih vladnih predstavnikov iz stranke Socialnih demokratov. Bačičeva je (bila) tudi predsednica društva Sožitje. Skupaj s Društva prijateljev mladine Murska Sobota bdijo nad projektom, kdo iz Prekmurja bo šel med šoloobveznimi otroci na poletne počitnice v hrvaško Baško. Bačičeva je bila tudi članica IO združenja Sožitje, njena hči Lila Miloševič pa je bila članica uredniškega odbora revije združenja Sožitje Naš zbornik.
"Približno so vse družbe partijsko-družinskega omrežja socialnega podjetništva v desetih letih od države prejele za dobrih deset milijonov evrov nepovratnega denarja," je v Reporterju zapisal Boris Cipot. Nič, lepo je biti član Socialnih demokratov, si misli murskosoboški državljan Kane socialnega podjetništva Goran Miloševič.
Ali želi Franc Cipot v vlogi župana odkupovati zemljišča za svoje podjetje Grede Tešanovci ?
Nekdanji župan Moravskih Toplic Franc Cipot pa lastniško obvladuje še eno podjetje. Gre za podjetje Grede d.o.o. Tešanovci. V preteklosti je omenjeno podjetje obvladovalo več kmetijskih pridelovalcev iz občine Moravskih Toplic.
Zgodba o družbi Grede je stara že vsaj dvajset let. V preteklosti je nekdanji župan občine Moravske Toplice Franc Cipot razmišljal, kako bi se dalo dodatno izrabiti naravna nahajališča termalne vode in se spomnili projekta pridelovanje zelenjave v geotermalnih rastlinjakih. Grede Tešanovci pa so nastale na občinskih parcelah in tudi z občinskim denarnim vložkom.
Leta 2009 je večinsko lastništvo nad podjetjem prevzela družba Prodax, ustanovljena leta 2002. V preteklosti sta imeli večinski delež v podjetju Prodax poleg manjšega lastnika Draga Vaupotiča še družbi Helos in BB Trading. Družba Helos je v lastništvu Vlaste Maček, BB Trading pa sta večinsko obvladovala Bojan in Jan Berden (skupaj 85 odstotkov.). V letih 2015 pa se je zgodila sprememba lastništva. Delež družbe Helos je verjetno odkupil Marjan Maček (33-odstokov), mož Vlaste Maček. Berdenova pa sta lastništvo svojega podjetja BB Trading zamenjala z deležem njune zelo uspešne picerije Perunika v Moravskih Toplicah. Ostane samo še tretji lastnik Prodaxa. To je podjetje Financ svetovanje Franca Cipota.
V čem je interes Franca Cipota v funkciji župana za interese podjetja Grede? Po pričevanje lokalne scene v enem izmed slovenskih "turističnih biserov" bi Cipot tudi z morebitno prihajajočo koalicijo v občinskem svetu Moravskih Toplic poskrbel, da bi z občinskim denarjem odkupili zemljišča za nadaljno širjenje postavljanja geotermalnih rastlinjakov podjetja iz Tešanovcev.
Franc Cipot se po objavljenih podatkih na spletni strani e-bonitet pojavlja kot prokurist v družbah Grede Tešanovci, Mensana d.o.o., Prodax in Citra Tešanovci. Kot osebni lastnik pa nastopa v podjetju Financ svetovanje.
Ob vsem tem se lahko volilci občine Moravske Toplice vprašajo, kdaj bo imel nekdanji vladar Moravskih Toplic sploh čas upravljati funkcijo župana. Poleg tega pa volilci Moravskih Toplic trikrat premislite, ali taki osebi zaupate upravljanja z javnimi sredstvi? Odločitev je vaša.
Luka Perš