Razkrivamo resnično ozadje skrivnostne famozne sobe T na Uradu za preprečevanje denarja. V njej ni potekal noben lov na čarovnice oz. pregon zoper slovenske novinarje, politike, gospodarstvenike in druge izpostavljene državljane Republike Slovenije. Zakaj so se dogajali medijski umori in diskreditacije proti nekdanjemu direktorju Urada za preprečevanje denarja Damjanu Žuglju? Le ta se je pred dnevi odzval v obširni izjavi za javnost o primeru Muženič. Razkrilo se je, da so se diskreditacije na račun Žuglja dogajale predvsem zato, da nekateri slovenski mediji zaščitijo sedanjo v.d. urada Aniko Vrabec Božič- njihovo podatkovno mulo. V preteklosti se je odvijala znotraja urada obširna mednarodna finančna obveščevalna preiskava zoper slovenskega srbskega poslovneža Dragana Šolaka. Segment znotraj tega ( prekrškovni postopek) je bdela prav Vrabec Božič. Zanimivo je predvsem dejstvo, da je po odhodu iz UPPD v spomladanskem času letošnjega leta po dani odpovedi našla svoj službeni prostor pod svobodnim soncem v Šolakovem Telemachu. Prvi dan Golobove vlade je bila že postavljena za v.d. UPPD. Ali je naključje, da so s pomočjo Muženiča nekdanji preiskovalci v zadevi Šolak postali preiskovanci Muženičeve dolgoletne sodelavke in preiskovalke na NPU Tine Pahor in kriminalista NPU Marka Koširja? Čudno je tudi dejstvo, da je slovensko pravosodje brez obrazložitve potihoma v tej zadevi zavrnilo zahtevo po mednarodni pravni pomoči. Novinarska vprašanja smo poslali tudi na ministrstvo za pravosodje, ODT, SDT in policijo. Na naša vprašanja so odgovorili z ministrstva za pravosodje in ODT. Iz ministrstva za pravosodje so ostro zanikali naše navedbe, ODT pa nam je odgovoril, da ne vedo točno za kateri primer sprašujemo. Naši žvižgači pa so nam povedali, da se v odgovoru ministrstva za pravosje in ODT lepo opazi, koga dejansko ščitjo v tej zadevi in bodo posredovali tudi dokaze, da predvsem ministrstvo za pravosodje v svojem odgovoru zavaja. Bomo videli. Specializirano državno tožilstvo pa nam je odgovorilo, da v zadevi o katerih smo jih spraševali je v fazi predkazenskega postopka. Odgovorili so nam tudi s Generalne policijske postaje. V svojem odgovoru so nam zaupali, da v Nacionalnem preiskovalnem uradu na podlagi prejete prijave (s strani FURS-a in Urada za preprečevanje denarja) vodijo predkazenski postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja Zlorabe uradnega položaja ali pravic po I. odstavku 257. člena KZ-1. Zavrnili so pa tudi, da izvajajo nezakonite kriminalistične preiskave nad nekdanjami zaposlenimi v Uradu za preprečevanje denarja.
Slovensko javnost že nekaj časa buri sedaj že ovržena kazenska ovadba proti sedanjemu direktorju NPU Darko Muženiču. Kot so poročali slovenski mediji v preteklosti, so mu očitali netransparentno delovanje z evropskimi sredstvi pri obdelavi listin za ureditev arhiva Urada za preprečevanje denarja v času Muženičevega mandata. Še več, kljub temu, da je nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar povedala, da bo počakala do konca postopkov proti Muženiču ga je kljub temu še pred koncem preiskave v.d. GPU Boštjan Lindav imenoval za direktorja NPU. Pred dnevi so slovenski mediji poročali, da so postopki proti Muženiču zaustavljeni.
A zgodba okrog Muženiča je dobila nov preobrat. Z zelo obsežno in strokovno izjavo se je oglasil nekdanji direktor Urada za preprečevanje denarja Damjan Žugelj. V njej je zelo analitično razložil, kako je sedanje vodstvo urada pod vodstvom v.d. Anike Vrabec Božič dobesedno opralo krivde Muženiča. MORDA SO NEZAKONITI IN NETRANSPARENTNI kriminalistični postopki v izvedbi kriminalistke NPU TINE PAHOR in kriminalista NPU MARKO KOŠIRA le maščevanje sodelavcev Žuglja, ki so kazensko ovadbo posredovali Evropskemu tožilskemu uradu (EPO). Zelo logično, a po zanesljivih informacijah gre za zgodbo največjega državnega kriminala. Morate pa tudi vedeti, da sta bila zelo verjetno Tina Pahor in Darko Muženič sodelavca na gospodarskem kriminalističnem oddelku v Kopru pod vodstvom Alenke Drolc.
V svoji izjavi je Damjan Žugelj izpostavil sledeče:
Famozna soba T ni bila namenjena preganjanjem slovenskih novinarjev, politikov in drugih izpostavljenih državljanov, še najmanj pa pregonu novinarske trojke spletnega medija Necenzurirano!!!
V preteklosti se je velikokrat pojavljala informacija o t.i. zloglasni sobi T na Uradu za preprečevanje denarja. Predvsem medij Necenzurirano je zganjal pravi lov na čarovnice na nekdanje vodstvo urada. Vendar je Žugelj z izjavo za javnost dobesedno razgalil medijske umore nekdanje novinarske trojke iz Necenzuriranega. V njej je zapisal sledeče:
V čem je sploh poanta zgodba o famozni sobi T? Čas je, da se razkrije enkrat za vselej resnica. Malokdo je zelo podrobno analiziral zelo izčrpno izjavo Žuglja. Sam pa sem se podal po sledeh. Pridobili smo dokument, ki navidez nima nobenega smisla z ničemer. Vendar pa so majhne stvari pogosto očem skrite. Šli smo po sledeh.
V oči nam je padla še ena zelo zaskrbljajoča izjava Žuglja:
Škandal!!! Anika Vrabec Božič se zaposlila v družbi Dragana Šolaka, kot zaposlena v Uradu za preprečevanje pranje denarja vodila prekrškovni postopek proti enemu izmed podjetij iz poslovnega imperija Dragana Šolaka!!!
Vsebina dokumenta med drugim razkriva armatno podrobnost, ki je tudi vprašanje državne varnosti. Za odgovore smo zaprosili tudi uradne institucije. V čem je bistvo problema? Z dokumentom, ki ga imamo pri sebi je jasno videno, da je bila sedanja v.d. urada Anika Vrabec Božič v letu 2022 zaposlena v družbi Telemach. V tem ni na prvi pogled nič spornega, če ne bi ravno ta družba znašla kot osrednja točka v mednarodno finančnem škandalu.
Namreč Anika Vrabec Božič je imela stik s konkretnimi podatki in je tudi bila seznanjena za kakšno vrsto preiskave gre. Nenazadnje to potrjuje samo dejstvo, da je bdela nad prekrškovnim postopkom ene izmed povezanih preiskovanih družb. Naključje? Prekršek je bil zaustavljen, ona pa z novo službo v Telemachu. Z družbe Telemach, kjer je bila zaposlena največ dva meseca je prevzela funkcijo v.d. direktorja Urada za preprečevanje pranja denarja.
V resnici zadeva ima zelo čudno ozadje oz. zelo smrdi. Ta ista v.d. direktorica je lažno pretvorila nekdanje preiskovalce, ki so zadeve pripeljali do konkretnih kazenskih ovadb v preiskovance.
Vprašanje je sledeče. Zakaj kriminalisti NPU oz. konrektno Tina Pahor in Marko Košir nezakonito zastrašujeta nekdanje preiskovalce, če pa Muženič trdi, da je popolnoma nedolžen v primeru netransparetne porabe evropskih srestev. Še več, kot smo že napisali, je bil tudi oproščen. Zato se sprašujemo, zakaj se ukvarja z zadevo in po zadnjih informacijah zelo pogosto obiskuje urad, če je nedolžen? Česa se boji?
Sova, zbudite se iz zimskega spanca! Gre za ogrožanje slovenske nacionalne varnosti!!! Zakaj je šla Milovičeva potapljačica Tanja Fajon "svojemu srbskemu političnemu prijatelju" Aleksandru Vučiču?
Morda je na začetku šlo le za osebno maščevanje, vendar je po naročilu nekoga iz zunaj napoti k velikemu mednarodnemu škandalu. Ali sta to vedela nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in sedanji v.d. GPU Boštjan Lindav? Ni pomembno, zagotovo pa je to vedel trenutni predsednik vlade dr. Robert Golob zoper katerega po poročanju medijev potekajo preiskave zaradi "čudnih poslov" v hčerinski GEN-I Beograd.
Ali je zato šla zunanja ministrica in "velika prijateljica srbske politike" Tanja Fajon v Beograd? Dve milijarde meddržavnega ekonomskega sodelovanja ali dva milijona evrov opranih skozi GEN-I Beograd to je sedaj vprašanje?
Famozna soba T ni nič drugega, kjer so se ustrezno zaščitili mednarodni finačni obveščevalni podatki z največjo stopnjo tajnosti in tu zagotovo po naših zanesljivih informacijah ni bil subjekt preiskave noben novinar, noben politik leve proivence, še najmanj pa medijska družina Martina Odlazka kamor spada tudi medij Necenzurirano. Gre za eklakatni primer politične zlorabe trdega nevarnega korektnega zakonitega dela slovenske neodvisne državne institucije.
Dobro obveščeni pravijo, da je šlo za preiskavo zoper poslovni imperij slovenskega srbskega poslovneža Dragana Šolaka, ki ima svoje lovke tudi v slovenskih neodvisnih institucijah.
Nenazadnje so vsi državni telefoni pri njegovem operaterju, družbi Telemach. Spoštovana Sova, sredi preiskave ste bili opozorjeni na varnostno tveganje. Kaj hudiča sploh delate ali ste še vedno v zimskem medvedjem spancu?!
Imamo tuje državljane, imamo "pomagače" slovenske državljane, imamo telefonske pozive in sporočila pri preiskovanem subjektu in imamo osebo, ki se je sprehajala med Uradom za preprečevanje pranje denarja in preiskovancem. O vsem tem bi morali biti obveščeni in ustrezno ukrepati, saj gre za hudo ogrožanje slovenske nacionalne varnosti. Pri tem vas sprašujemo, kako je lahko taka oseba kot je Anika Vrabec Božič dobila dovoljenje za pristop k podatkom za oznako tajno.
Kako lahko dovolite, da trenutno potekajo para-preiskave v zadevah o katerih so bili spisi zakonito predani organom pregona. Zakaj ministrstvo za pravosodje niste odobrili zahtevi za mednarodno pravno pomoč. Ali je v ozadju nov hud korupcijski škandal? Kdo bi vedel.
Ali smo na sledi nečesa velikega?
Edini, ki bi lahko bil zmagovalec v teh preiskovalnih zgodbah je aktualni predsednik vlade Robert Golob. V kolikor bi uspel diskreditirati preiskovalno skupino v zadevi Šolak bi s tem morda lahko strgoval svojo prostost v zadevi GEN-I Beograd in prijatelj Goloba Martin Berishaj. Morda za tem stoji tudi sedanji kosovski predsednik vlade Albin Kurti. Le ta kljub odprtim preiskavam kosovskim institucij še zmeraj vneto brani kosovksega veleposlanika na Hrvaškem in "Golobovo mulo" Martina Berishaja. Ste zato bili na obisku v Srbiji, spoštovana "Milovičeva" potapljačica, zunanja ministrica Tanja Fajon? Ali pa le hočeta zaščititi lastnika golf igrišč na Bledu in v Moravskih Toplicah za katerega vemo, da je že dlje časa v t.i. vojni s trenutnim srbskim predsednikom Aleksandrom Vučičem?
Škandalozno je to, da bi Slovenija morala opraviti neodvisni del preiskave, ne pa, da jo ves čas minirajo z nedovoljenimi sredstvi. Ali je naključje, da je ravno v tistem obdobju ( konec 2018- začetek 2019) GEN-I v Sloveniji v dveh transakcijah nakazal Gen-I Beograd natanko dva milijona dvestopetdeset tisoč evrov (vir Erar: 19.9.2018 300 tisoč, 18.10.2018 1.850.000 EUR)?!!
Ali je to naključje, da je ravno takrat kosovski veleposlanik na Hrvaškem Martin Berishaj ustanovil svoje podjetje MB Consulting in prejel vplačila GEN-I Beograd in kasneje dvigoval gotovino? Ali so to preiskovalci spregledali, zagotovo pa Boštjan Lindva in Tatjana Bobnar nista. Tukaj je preveč naklučij v časovno ozkem gabaritu.
Zakaj Martin Berishaj ni dobil direktno nakazail iz GEN-I Slovenija, če je pred kosovsko parlamentarno komisijo javno priznal, zakaj je dobil finančna sredstva iz GEN-I Beograd? O tem pa več v prihodnjem članku.
Odgovor Ministrstva za pravosodje:
Spoštovani,
vaše informacije ne držijo. Ministrstvo za pravosodje ni seznanjeno z okoliščino, da bi druga država slovenske pravosodne organe zaprosila za pravno pomoč v zvezi z navedeno slovensko pravno oziroma fizično osebo. Skladno s 5. členom Pogodbe med Republiko Slovenijo in Republiko Srbijo o pravni pomoči v civilnih in kazenskih zadevah (v nadaljevanju: Pogodba) se namreč zaprosila prosečih pravosodnih organov ene države pogodbenice posredujejo neposredno zaprošenim pravosodnim organom druge države pogodbenice.
Ministrstvo za pravosodje v zadevah mednarodne pravne pomoči nima vloge pristojnega organa za izvršitev zaprosil za pravno pomoč, saj so za to v kazenskih zadevah pristojna okrožna sodišča in okrožna državna tožilstva. Navedeno pomeni, da je bilo morda zaprosilo srbskega pravosodnega organa neposredno posredovano v izvršitev krajevno pristojnemu okrožnemu sodišču oziroma okrožnemu državnemu tožilstvu, ki je skladno s Pogodbo in ZKP sprejelo odločitev, ali je zaprosilu mogoče ugoditi ali ne, ter odgovor o tem posredovalo neposredno organu prosilcu.
Odgovor vodje ODT v Ljubljani višje državne tožilke Katarine Bergant:
Spoštovani!
V zvezi z vašimi vprašanji vam sporočam, da so zastavljena preširoko da bi vam lahko posredovali odgovore. Vpisniki na ODT v Ljubljani so namreč vodeni po osebah in številkah dospelih ovadb policije in ne po vsebini zadev, pri čemer poizvedujete o morebitnem prejemu naznanila hudih kaznivih dejanj, kar je še posebej širok pojem, še posebej upoštevaje dejstvo, da s strani Finančne uprave Slovenije redno prejemamo kazenske ovadbe zaradi različnih kaznivih dejanj. Brez točne navedbe na katero zadevo naj bi se nanašala kazenska ovadba ali imena oškodovanca tako ne vemo na katero zadevo se nanaša vaše vprašanje, zato vam odgovorov ne moremo posredovati.
Z vljudnimi pozdravi
dr. Katarina Bergant
višja državna tožilka
vodja tožilstva
Odgovor Specializiranega državnega tožilstva (SDT):
Spoštovani,
v zvezi z vašim vprašanjem vas obveščamo, da je zadeva o kateri povprašujete v fazi predkazenskega postopka, zato vam zaradi interesa preiskave in varstva osebnih podatkov več informacij ne moremo posredovati.
Hvala za razumevanje in lep pozdrav,
Specializirano državno tožilstvo RS
Odgovor Policije :
Pozdravljeni,
V zvezi s prejetim naznanilom Urada RS za preprečevanje pranja denarja in
Finančne uprave RS je Nacionalni preiskovalni urad podal na državno
tožilstvo poročilo na podlagi določb 148/10. člena Zakona o kazenskem
postopku.
Dodajamo, da v Nacionalnem preiskovalnem uradu na podlagi prejete prijave
vodimo predkazenski postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja Zlorabe
uradnega položaja ali pravic po I. odstavku 257. člena KZ-1. Predkazenski
postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo, zato odločno zavračamo
neutemeljene navedbe o nezakonitih preiskavah zoper nekdanje preiskovalce
(predvidevamo sicer, da ta pojem uporabljate za zaposlene na Uradu RS za
preprečevanje pranja denarja), prav tako predkazenski postopek vodimo
zaradi podanih razlogov za sum storitve konkretiziranega kaznivega dejanja
ter v zvezi s tem ne izvajamo »fishinga«. Zaradi tega ne pristajamo na
načrtno diskreditacijo dela Nacionalnega preiskovalnega urada niti
kriminalistov, ki svoje delo opravljajo strokovno, zakonito in skladno s
pravili stroke, po usmeritvah pristojnega državnega tožilca.
S spoštovanjem
Drago Menegalija
Predstavnik policije za odnose z javnostmi
za področje kriminalitete
Luka Perš
Komentarji (1)
Dec 22, 2022
4
Odlično L. Perš!