Ali bo slovensko zdravstvo kolapsiralo? Po poročanju slovenskih medijev in dobesedni vroči besedni vojni med t.i. levimi tranzicijskimi strujami se zdi, da bo slovensko zdravstvo pravkar šlo rakom žvižgat. Vendar se je kot ničkolikokrat v preteklosti spet ustvaril kaos. Podobno kot pri vprašanju drugega tira ali gradnji tretjega pomola v Luki Koper. Zakaj se spet to vse dogaja in kdo spet igra zelo verjetno ključno vlogo? Nihče drug kot (nekdanji) dolgoletni predsednik Modre zavarovalnice Borut Jamnik. Po eni strani pošilja nad vlado sindikate in inciativo Glas ljudstva s pomočjo svojega nadzornika Branimira Štruklja, po drugi strani pa si želi s pomočjo (para) državnih zavarovalnic in morebitnih novih sprejetih zakonov trenutnega zdravstvenega ministra dr. Danijela Bešiča Loredana prevzeti s pomočjo "novih vladnih kadrov" Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Ne smemo pozabiti, da Zavod za zdravstveno zavarovanje vsako leto odloča o več kot štirih milijardah evrov davkoplačevalskega denarja. Zato vas naj ne čudi, da spremljamo spet kaotične spopade in napade na ZZZS, "zdravnike dvoživke", dopolnilno zdravstveno zavarovanje, dobavitelje medicinske opreme, sporne investicije na področju zdravstva (ptujska bolnišnica) ali pa poslušanje vsakoletnih korupcijskih zgodb, da v ZZZS izpuhti v v višini 400 milijonov evrov zaradi nabave medicinske opreme. Na njih že dlje časa v slovenski javnosti opozarjala inciativa Zdravstvo.si. Nič, vedno bolj se nam dozdeva, da že peta levosredniska vlada kljub 53 glasovom v parlamentu ne bo uspela dokončati mandata. Spet po zaslugi nekdanjega soseda Roberta Goloba. Jebiga, krivi ste si sami, če se z lastne zgodovine ne naučite popolnoma NIČ!!!
Sedanja vlada pod vodstvom predsednika vlade dr. Roberta Goloba se je odločila, da bo enkrat za vselej z napovedano zdravstveno reformo poskusila rešiti težave slovenskega zdravstva od leta 1991 naprej. Zelo verjetno še od rajnke Juge. Trenutni minister za zdravje dr. Danijel Bešič Loredan in njegov zaupnik na mestu predsednika vladnega strateškega sveta, kirurg dr. Erik Brecelj sta se odločila, da je čas za reorganizacijo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Ker gre za letnih štiri milijarde evrov davkoplačevalskega denarja je jasno, da trenutni deležniki v ZZZS bodo naredili vse, da korenčka v vrednosti štiri milijarde evrov.
Že večkrat so v preteklosti različni zdravstveni delavci, predvsem iz inciative Zdravstvo.si opozarjali, da vsako leto na lepe oči izpuhti vsaj 400 milijonov evrov iz ZZZS. Kot ključna težava so izpostavili nabavo medicinske opreme. Vsi se še spominjamo afero glede preplačanih žilnih opornic.
V času tretje Janševe vlade se je ta problem hotel rešiti z ustanovitvijo t.i. urada za naročanje medicinske opreme, a ga je sedanja koalicija po hitrem postopku ukinila in pripravila "alternativno rešitev", kjer ima glavno besedo Aleš Šabeder. O najnovejših aferah Šabedra na področju zdravstva pa v zadnjih tednih veselo razkrivajo novinarski kolegi iz Reporterja.
Na drugi strani se je izpostavila inciativa Glas ljudstva. Za njih ne predstavlja težava sedanja sestava ZZZS, ampak opozarjajo, da je edini namen Bešič Loredana popolna privatizacija slovenskega zdravstva. V ta namen so pripravili tudi štiri predloge zakonov:
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema;
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju;
Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o prispevkih za socialno varnost.
Kot sem opazil na protestu, bo civilna inciativa Glas ljudstva sedanji status Zavoda za zdravstveno zavarovanje branila do "zadnje kapljice krvi". Bistveno težavo za njih predstavljajo t.i. dvoživke zdravstva. Za dvoživke zdravstva so poimenovani vsi tisti zdravniki, ki poleg redne službe v javnem zdravstvu svoje delo opravljajo še pri koncesionarju. V zadnjih tednih se je namensko pojavilo nekaj zgodb posameznih zdravnikov, kjer jih prikazujejo kot glavne krivce za težave v zdravstvenem sistemu. Poleg tega so se zgodili še res hudi zdrsi, ki še dodatno načenjajo zaupanje v slovensko zdravstvo:
zamenjava bolnikov v celjski bolnišnici
smrt pacienta v Velenju, ker za svoje zdravstvene težave ni moral dobiti rešilca
napačno cepljenje dijakov v Slovenski Bistrici
Že več let se predvsem t.i. levosredinske vlade vedno spotaknejo ob vprašanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V Sloveniji imajo pravico do ponudbe ponujanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tri zavarovalnice. To so Vzajemna, Zavarovalnica Triglav in Generali, ki je v preteklosti kupil zavarovalnico Adriatic Slovenico. Že ves čas poslušamo v javnosti kritike, da zasebne zavarovalnice služijo milijonske dobičke na račun slovenskih zavarovancev.
Mogoče je pa res enkrat čas, da pogledamo lastniško strukturo vseh treh zavarovalnic. Hitro boste ugotovili, da sta vsaj Zavarovalnica Triglav in Vzajemna v večinski lasti slovenskih davkoplačevalcev.
Poglejmo si lastniško strukturo Zavarovalnice Triglav (vir e-bonitete):
Zavod za pokojninsko zavarovanje (ZPIZ) (34,47 %), Slovenski državni holding (SDH) (28,09 %), Erste Group Bank AG- PBZ Croatia Osiguranje (6,71 %) , Unicredit bank Austria ( 2,7 %), Citibank (2,17 %), Hrvatska Poštanska banka (1,02 %), Clearstream Banking (0,53 %), Tinfin (0,53 %), State Street and Trust (0,37 %), Savske elektrarne (0,34 %), Energija RM (0,31 %), Forplan (0,28 %), SavaRe (0,28 %), The Bank of New York Mellon (0,27 %), BTC d.d. (0,26 %), Mihaela Krenk (0,26 %), Skandinaviska Enskilda Banken AB Luxembourg Branch (0,26 %), Telekom Slovenije (0,26 %), Marjan Pipenbaher (0,24 %), Triglav Vzajemni skladi- Delniški Triglav jugovzhodna Evropa (0,24 %), OTP banka- client account (0,24 %), Anton Žnidar (0,22 %), OTP Banka d.d.- Ucits Client account ( 0,2 %), Adria Tehnik Tržič (0,18 %), Arriva (0,17 %), Unicredit bank Hungary ZRT (0,17 %), KAD d.d.- REG-Neglasovanje 48.b člen ZNVP (0,17 %), Wood & Company (0,16 %), Publikum trezor d.o.o. (0,15 %), NLB skladi- Slovenija mešani (0,15 %), Robert Žitnik (0,15 %), Sašo Kokalj (0,14 %), Privredna banka Zagreb d.d. Client account (0,14 %), Andrej Vodopivec (0,14 %), FMR d.o.o. (0,13 %), Vesna Frelih (0,13 %), Bahovec d.o.o. (0,13 %), Stol d.d. Kamnik (0,13 %), Intercapital securities Ltd. (0,13 %), BPH d.o.o. (0,12 %), SIJ d.d. (0,11 %), Infocom d.o.o. (0,11 %), Investsem d.o.o. (0,11 %), Triglav Upravljanje nepremičnin d.o.o. (0,11 %), Eles (0,11 %), Zagrebačka banka (0,11 %), Marija Šifrer (0,1 %), Generali jugovzhodna Evropa, delniški (0,1), Primorski skladi d.o.o, Koper, PSP Modra linija-delniški sklad razvitih trgov (0,1 %), Frančiška Rebol (0,1 %) in ostali manjši delničarji (16,9 %). Hitro lahko opazite, da je Zavarovalnica Triglav v večinski državni lasti. Zato enostavno ne moremo sprejeti trditve, da gre za zasebno zavarovalnico.
Na kratko pa še nekaj besed o Vzajemni. Nastala je po posebnem zakonu iz leta 1999. Njen pričetek delovanja se je zgodil 1. novembra 1999. Njen prvotni lastnik je bil Zavod za zdravstveno zavoranje Slovenije. Gre za družbo, ki je dejansko v lasti vseh zavarovancev. Leta 1999 so imeli pod sabo milijon dvesto tisoč zavarovancev, sedaj jih imajo tudi zaradi vpliva konkurence približno 800 tisoč zavarovancev. Delovanje Vzajemne pa je zapisano v Zakonu o pogojih za statusno preoblikovanje Vzajemne zdravstvene zavarovalnice d.v.z. (ZPSPVZZ) iz leta 2007 v času prve Janševe vlade. Zato nikakor ne pride v poštev, da gre za zasebno zavarovalnico. Njeni lastniki so vsi njeni zavarovanci, se pravi 800 tisoč slovenskih državljanov.
Ali je Borut Jamnik nastavil zanko kaosa za še en padec levosredinske vlade?!
Že nekaj časa je tematika zdravstva pestra. Po smrti Janeza Zemljariča pa je postala ena izmed vodilnih tematik v Sloveniji. Res, vse kaže, da bo sedanja vlada pod vodstvom Roberta Goloba obstala ali pa padla na zdravstveni reformi. Kot novinar sem spremljal zadnji protest inciative Glas ljudstva. Tako sem prišel do sledečih zaključkov in napovedujem sledeči scenarij. Lahko pa se tudi motim.
Glas ljudstva zahteva, da njihovi predlogi zakonov v parlamentarno proceduro sprejmejo do 26. aprila. Ne bi nas čudilo, da jih sedanja levosredinska koalicija ne bi sprejela v proceduro. V tem primeru so napovedali, da bi zbrali pet tisoč podpisov. To ne bi smelo biti težava, saj so na strani Glas ljudstva vsi ključni in največji sindikati v državi. Lahko predvidevamo, da bodo svoje zakone spravili v proceduro. Ker njihovim zakonom do sedaj ne kažeta naklonjenosti ne minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ne predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo dr. Erik Brecelj bi lahko njihovi zakoni padli v državnem zboru. Sledilo bi zelo verjetno odločanje o zakonih, ki bi jih pripravila ekipa Bešič Loredana. Verjetno bi sedanja sestava državnega zbora sprejela Bešičeve zakone. Hitro bi sledil odgovor sindikatov in Glasa ljudstva, da se zakoni Bešič Loredana preverijo na referendumu. V primeru padca zakonov na referendumu bi lahko sledil odhod Levice in Socialnih demokratov iz vladne ekipe. Na mesto obeh sedanjih koalicijskih strank bi skočila Nova Slovenija. Kolikor nas je sedaj naučila zgodovina strank "novih obrazov" bi zaradi te poteze lahko iz Gibanje Svobode odšlo tudi do 10 do 15 poslancev in bi ustanovili novo parlamentarno skupino. Potem bi obstajali samo dve možnosti. Ali bi se preostanek Gibanje Svobode povezal s Slovensko demokratsko stranko in bi tvorili t.i. vlado narodne enostnosti ali pa tudi "tehnično vlado." Če ne bi prišlo niti do tega, bi zelo verjetno spet sledile AGAIN!!! predčasne volitve.
Komu ustreza tale kaos? Nikomur drugemu kot Borutu Jamniku. Tudi tokrat kuha kaos na obeh straneh. Potrebno je vedeti sledeče. Dolgoletni nadzornik Modre zavarovalnice je Branimir Štrukelj, dolgoletni vplivni sindikalni vodja sindikata SVIZ. Ne bo nas čudilo, če bo prav Štrukelj zahteval referendume o zakonih na področju zdravstvene reforme.
Po drugi strani pa se zelo dobro ve, da ima Jamnik eno ključnih besed na področju zavarovalništva v Sloveniji. Kot dolgoletni predsednik Modre zavarovalnice je član Vseslovenskega zavarovalnega združenja.
V lastništvu Zavarovalnice Triglav lahko opazite, da ima veliko tujih bank zelo majhno lastništvo. Vsaka tuja banka ima lastniški delež v Triglavu odprt s fiduciarnim računom. Kaj je fiducirani račun?
Fiduciarni račun je transakcijski račun, ki ga odpre imetnik v svojem imenu, a za račun ene ali več tretjih oseb. Fiduciarnega računa se ne sme spremeniti v običajni transakcijski račun in obratno. Trikrat ugibajte, kdo je oseba, ki se skriva za fiduciarnimi računi tujih bank kot lastnikov Zavarovalnice Triglav.
Zato ne gre za nič drugega kot še za eno pretkano igro Boruta Jamnika. Spoštovani predsednik vlade dr. Robert Golob, kdaj boste ugotovili, da vas ima nekdanji sosed z Dunajske 119 v Ljubljani za popolnega bedaka?!
Luka Perš
Komentarji (3)
Apr 29, 2023
0
G. Jamnik je poslovni genij.Očitno je v KAD d.d. bil avtor Zakona o prvem pokojninskem skladu.Kasneje pa še avtor ustanovitve Modre zavarovalnice d.d. --sedaj pa je celo uspešno imenovan za predsednika uprave SID banke.EDINSTVENA KARIERA.
Apr 13, 2023
2
Dobro razmišljanje in dobre informacije dobivaš. Samo tako naprej Slovenija rabi dobre raziskovalne novinarje. Le še finance oz. dobre investitorje rabiš in medij lahko širiš...Čestitam!
Apr 12, 2023
2
PERŠ-LUKA PERŠ, POSLUŠAJTE ! ____________________________________________ ZGODILO SE JE, KOT SI NAPOVEDOVAL, OPOZARJAL IN ROTIL : https://siol.net/posel-danes/novice/jamnik-na-celo-sid-banke-604057