Okrogla miza nosilnih kandidatov protikoronskih list ter predstavitev knjige Prebujeni iz koronske prevare
V hotelu Mons v Ljubljani je v soboto potekala predstavitev knjige Prebujeni iz koronske prevare ter okrogla miza o povezovanju neparlamentarnih strank in list, na kateri je sodelovalo pet tovrstnih skupin.
V soboto, 02. malega travna 2022 je bila v dvorani hotela Four Points by sheraton Mons Ljubljana, ki več kot očitno ne spoštuje pravnega reda v Sloveniji (niti Ustave RS, niti Zakona o javni rabi slovenščine), predstavitev knjige z naslovom Prebujeni iz koronske prevare. Knjigo je izdalo društvo Veternica, napisalo pa jo je osemnajst avtorjev in avtoric. Kot kaže je prebujenje nastopilo res samo glede korone, ne pa še tudi glede ostalih, za slovensko družbo in državo pomembnih stvari. V nasprotnem primeru namreč srečanje nikakor ne bi moglo biti organizirano v hotelu, ki na slovenskih tleh, celo v prestolnici Slovenije, namesto slovenskega jezika, v svojem imenu uporablja izključno angleški jezik.
Urednik knjige Srečko Šorli, ki je bil tudi povezovalec na tej prireditvi, je uspel po naši oceni na ta javni dogodek pripeljati celo več kot tristo ljudi. Seveda je k temu pripomoglo že samo dejstvo, da je knjigo napisalo osemnajst avtorjev, pa tudi dejstvo, da je Srečko Šorli po njeni predstavitvi organiziral še predstavitev nosilcev list na letošnjih državnozborskih volitvah, ki imajo v svojih programih zaustavitev izvajanja koronskih ukrepov zoper slovensko prebivalstvo.
Tako smo lahko po koncu predstavitve knjige poslušali tudi predsednike in predstavnike naslednjih političnih strank in list: Zorana Stevanovića (Državljansko gibanje Resni.ca), Violeto Bulc (Naša prihodnost in dobra država), Andreja Šiška (ZOS – Zavezništvo osvobodimo Slovenijo, skupna lista Gibanja Zedinjena Slovenija in Stranke Slovenskega Naroda), Anico Bidar in Esmeraldo Vidmar (Za ljudstvo Slovenije) ter Jureta Pogačnika in Martino Kos (Nestrankarska ljudska lista gibanja Zdrava družba).
Iz besed povezovalca Srečka Šorlija se je dalo razbrati, da je želel srečanje prisotnih uporabiti predvsem za možno povezovanje tistega dela političnih skupin in organizacij, ki so za državnozborske volitve vložile vsaka svojo listo, so pa vse izrazile programsko nasprotovanje koronskim ukrepom.
Najprej je dobila besedo predstavnica liste Naša prihodnost in Dobra država Violeta Bulc. Iz njenega govora je bilo takoj razbrati, da gre za izkušeno političarko in nekdanjo evropsko komisarko. Zato je bil njen govor bolj »filozofsko političen« in usmerjen k potrebi po »izzivanju znanosti« ter dajanju »podpore stroki«. »Vznikajo nove ideje, ki zavračaj transhumanizem kot neko novo idejo. Vse več je tega, zato bodimo samozavestni in te nove ideje je treba podpreti,« je dejala. Alternativa, ki se ponuja je alternativa ponovnega sodelovanja namesto ekonomike profita. Trije elementi povezovanja pa so po njenem: zdrav planet, pravična družba in vračanje v samega sebe. Človek se mora spet ozavestiti, da je človek. Nazadnje je Bulčeva povabila vse prisotne, naj se pridružijo listi Naša prihodnost in Dobra država ter gremo vsi skupaj na volitve.
Predsednik stranke Resni.ca Zoran Stevanović je izpostavil, da se v politiki nič ne zgodi slučajno, pač pa se vse zgodi po vnaprejšnjem načrtovanju. Ko nekdo začne v politiki govoriti resnico, so mediji zakrknjeni. Mediji ne namenjajo niti enega odstotka novi politiki in tega ne bodo počeli. »Ko začneš govoriti resnico ti rečejo, da si populist, anticepilec, nasilni protestnik itd. Politična korektnost je v celofan zavita laž in to gledamo že 30 let. Imamo samo še večje norčevanje iz ljudi, večjo korupcijo, skratka katastrofalno družbo. Pred 30. leti je bil ustvarjen načrt pokvarjene države, ko so ustvarili Janeza Janšo na eni in nekega zmaja na drugi politični strani. Politika pa je vedno ista, samo premier se vedno piše drugače.« Stevanović je sam sebe oziroma svojo stranko Resni.ca razglasil za najmočnejšega med vsemi navzočimi ter dejal, da bi bilo prav, da bi se najmočnejšega na volitvah tudi podprlo.
Andrej Šiško (ZOS – zavezništvo osvobodimo Slovenijo) je najprej dejal, da želi nekoliko spremeniti obstoječo smer dotedanje razprave ter povedal, da bodo predvidene volitve 24. malega travna prav na njegov rojstni dan. »Sam bom takrat praznoval, ampak nič v zvezi z volitvami, marveč prav svoj rojstni dan.« Nato se je lotil, kot je sam dejal, bistva letošnjih volitev:
»Če mi kot družba, kot slovenski narod, slovensko ljudstvo res želimo doseči spremembe, jih na ta način kot se letos tega lotevamo ne bomo dosegli. Nikakor ne, ker to enostavno ni mogoče. Če bi mi to resno nameravali, bi bili vsi skupaj, ki tu sedimo, na eni in isti skupni listi. In potem bi po volitvah tudi bili v parlamentu. Temu pa ni tako in to je hudo narobe. Hudo narobe je, če se kdorkoli med nami sam postavlja za najvišjo smreko, bor, hrast ali lipo. To je narobe. Zaradi tega nismo uspeli tega narediti, ker ljudje, ti ljudje, ki ste, dejstva so žal taka, niste pripravljeni na to. Lani ali konec ali pa v začetku tega leta ste ustanovili nove stranke, namesto da bi se vsi skupaj povezali, pa ni pomembno ali gre za stranko ali listo, kot je v primeru gibanja Zdrava družba. Nihče se ni hotel pogovarjati o povezovanju. In komu je to voda na milin? Ja tistim, ki so že sedaj tam kjer so, pri koritu.
Potem pride druga zadeva. Volitve so neustavne, nezakonite, nepravične, nepoštene, nesvobodne, skratka to niso nobene volitve. To je bistvo. Kdor tega ne vidi med nami, pa pravi, da bo nekaj spremenil, ta pojma nima kaj govori. Ta ne sme biti kandidat na volitvah, ker ne razume politike. Politika ni šala, politika je nekaj, kar ima zvezo z vsemi nami, z življenjem vseh nas, naših otrok, naših staršev, dedkov, babic, ne vem koga vse. Vsi mi smo odvisni od te politike.«
Anica Bidar (Za ljudstvo Slovenije) je dejala, da ni politik in da običajno govori tisto kar misli in kar se ji zdi prav. »Če se dotaknemo Ustave in volilnega zakona je v prvi vrsti vse neveljavno, ker tega mi nikoli nismo sprejeli. Res je, da je v Ustavi precej dobrih stvari, noter so tudi človekove pravice, ki jih je treba spoštovati. Ampak ta Ustava nam ne omogoča nadzora nad politiko, ne omogoča nam, da bi lahko odločali o katerikoli stvari, ki se tiče vseh nas, ker so nam vzeli referendumske pravice. Politika lahko dela kar hoče in mi jim zato nič ne moremo. Volilna komisija ima na mizi dokument, na podlagi katerega bi te volitve morale biti prepovedane in ustavljene. Ustavno sodišče ima na mizi dokument, da bi morale te volitve biti preprečene. Zakaj? Na teh volitvah kandidirajo stranke, ki sploh ne bi smele. In to, da volilni zakon ne omogoča vsem enakih pravic za nastop na volitvah, je diskriminacija in protiustavno. Mi smo naredili svojo stranko samo zaradi tega, da poskušamo ljudi ozaveščati o prevari, ki se nam dogaja že 31 let.«
Martina Kos (Nestrankarska ljudska lista gibanja Zdrava družba) je povedala, da ji je žal, ker niso uspeli najti skupnega jezika z ostalimi pred vložitvijo kandidatnih list. »Jaz verjamem, da imamo skupne cilje vsi in mi je resnično žal, da ni bilo moč najti tistega skupnega jezika, saj je vsak imel svoje interese in poglede, ki so nas razdvajali. Po naravi sem optimist in iščem rešitve. Odgovor na Srečkovo vprašanje, kaj se da narediti. Treba je dvigniti politično kulturo. Ta je na nizkem nivoju, pa ne samo v politiki, ampak tudi v politični kulturi ljudi. Ljudje se moramo zavedati, da smo mi tisti, ki smo pomembni, da gremo na volitve, da volimo in mi smo tisti, ki kreiramo to politiko. Dokler bo udeležba na volitvah 40, 50 ali 60 odstotkov je to premalo. Ljudje v drugih državah se tega zavedajo, tudi tega, da so volitve ne samo pravica ampak tudi dolžnost.«
Po uvodnem krogu so lahko udeležencem omizja postavljali vprašanja navzoči udeleženci. Celotna okrogla miza je trajala okrog uro in pol. Posneli so jo snemalci portala Stop lažnivim medijem, zato pričakujemo, da si jo boste kmalu lahko ogledali v celoti.
Vojko Pogačnik, 04. mali traven 2022