Članek
Gradbeno dovoljenje
Objavljeno Jul 09, 2015

Po končani izdelavi projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD), lahko na pristojni upravni enoti, ki upravlja območje znotraj katerega se nahaja zemljišče gradnje, podamo vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja.

Vlogo podamo z izpolnitvijo obrazca za izdajo GD, na katerem navedemo:

♦ podatke o investitorju in morebitnem pooblaščencu,

♦ vrsto gradnje in vrsto objekta,

♦ zemljišče gradnje,

♦ zemljišča po katerih bodo potekali priključki na javno gospodarsko infrastrukturo,

♦ zemljišča po katerih bo potekal dovoz,

če se nameravana gradnja priključuje na objekte gospodarske javne infrastrukture, je potrebno navesti, ali smo oziroma ali bomo sami vložili zahtevek za odmero komunalnega prispevka, ali naj ta zahtevek v našem imenu vloži upravna enota, – če se zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja nanaša na rekonstrukcijo, spremembo namembnosti, dozidavo in nadzidavo, je treba navesti tudi številko in datum gradbenega dovoljenja, na podlagi katerega je bil objekt zgrajen, razen za objekte, zgrajene pred letom 1967.

Ob vlogi je potebno priložiti dva izvoda PGD (en izvod upravna enota zadrži (arhivira), drugi izvod pa skupaj z gradbenim dovoljenjem vrne investitorju), en izvod vodilne mape in digitalni del PGD.

V kolikor pravica gradnje ni vpisana v zemljiško knjigo je potrebno ob vlogi za izdajo GD, priložiti tudi dokazilo o pravici graditi.

Za dokazilo o pravici graditi velja:

♦ izpisek iz zemljiške knjige, iz katerega izhaja, da imamo na določeni nepremičnini lastninsko ali kakšno drugo stvarno oziroma obligacijsko pravico, ki mu omogoča gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini,

♦ notarsko overjena pogodba z dokazilom o vložitvi predloga za vpis pogodbe o pridobitvi lastninske ali kakšne druge stvarne oziroma obligacijske pravice na določeni nepremičnini v zemljiško knjigo, ki nam dovoljuje gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini,

♦ pravnomočna sodna ali upravna odločba, ki izkazuje pravico graditi oziroma izvajati dela na nepremičnini, ali

♦ druga listina, ki v skladu z zakonom izkazuje pravico graditi oziroma izvajati dela na določeni nepremičnini.

Ob vlogi je potrebno plačati upravno takso.

Po prejemu vloge za izdajo GD, upravna enota o tem nemudoma obvesti občino, na območju katere je nameravana gradnja, in jo pozove, da v osmih dneh prijavi svojo udeležbo v postopku.

Če je vloga za pridobitev gradbenega dovoljenja nepopolna ali nerazumljiva, upravni organ v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku v roku petih delovnih poda zahtevo za dopolnitev vloge.

Po vložitvi popolne vloge je rok za izdajo odločbe – gradbenega dovoljenja 30 dni (t. i. skrajšani ugotovitveni postopek) oz. 60 dni (t. i. posebni ugotovitveni postopek).

V tem času upravna enota povabi stranke, da se seznanijo z nameravano gradnjo in da se o njej izrečejo na obravnavi in preveri:

♦ ali je projekt izdelan v skladu s prostorskim aktom,

♦ ali je projekt izdelala pravna oziroma fizična oseba, ki je med izdelavo projekta izpolnjevala s tem zakonom predpisane pogoje za projektanta, ter ali je oseba, ki je navedena kot odgovorni projektant, med izdelavo projekta izpolnjevala pogoje za odgovornega projektanta,

♦ ali so k predvideni gradnji pridobljena vsa predpisana soglasja,

♦ ali ima projekt predpisane sestavine in ali je bila opravljena revizija projektne dokumentacije, kadar je predpisana, ter ali so revidenti in odgovorni revidenti, ki so jo opravili, med revidiranjem izpolnjevali pogoje za revidenta in odgovornega revidenta,

♦ ali so dajatve in prispevki, določeni z zakonom, plačani oziroma so na drug zakoniti način izpolnjene investitorjeve obveznosti,

♦ ali ima investitor pravico graditi in

♦ ali iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja izhaja, da bo zagotovljena minimalna komunalna oskrba objekta, če se gradi nov objekt ali če se objekt prizidava, nadzidava ali rekonstruira tako, da se zato spreminjajo osnovni parametri obstoječih priključkov oziroma se povečujejo zahteve v zvezi z njegovo komunalno oskrbo.

Pred izdajo GD je potrebno plačati upravno takso.

Če za izdajo GD ni zadržkov, upravna enota izda gradbeno dovoljenje z odločbo, ki v primeru manj zahtevnega objekta, kakršen je stanovanjski objekt, velja dve leti.