Matej Slana, dr. vet. med., je pripravil serijo predavanj na temo zdravja konj. Eno najbolj zanimivih je bilo o kašlju pri konjih – kaj pomeni in kdaj mora lastnik odreagirati in poklicati veterinarja. Te informacije niso nikoli odveč, zato smo pripravili povzetek tega predavanja.
Zdrav konj mora imeti osnovne fiziološke parametre znotraj normalnih vrednosti, kar pomeni, da ima telesno temperaturo med 37,5 in 38,5 stopinjami Celzija, frekvenco dihanje med 10 in 14 vdihov na minuto, pulz pa 40 udarcev na minuto, ko je miren. Pulz lahko izmerimo na arteriji na konjevi glavi, ko 30 sekund štejemo utripe, nato pomnožimo z dve in dobimo pravi rezultat.
Ko pride do kašlja
Kašelj je refleks telesa, s katerim želi žival iz telesa izločiti tujek, na primer prah, ali odvečno snov, na primer odvečno sluz. Vzroki za kašljanje so lahko kužni, pridobljeni nekužni ali anatomsko prirojene napake.
Kužni vzroki
Kužni vzroki so lahko virusni, bakterijski ali parazitarni. Med virusne vzroke sodita konjska influenca in virus herpesa. Gre za visoko nalezljivi bolezni, katerih okužba se eksponentno širi, obe bolezni pa lahko zajezimo s cepljenjem. Za bakterijsko okužbo gre na primer pri smoliki.
Virusno okužbo prepoznamo po vodenem izcedku iz nosu, konj se slabo počuti, ima povišano temperaturo, lahko pride do oteklin po spodnjih delih telesa ali prsih. Za bakterijske okužbe je značilen gnojni izcedek, globok produktiven kašelj, tudi povišana temperatura.
Parazitarni vzroki nastopijo takrat, ko razvojne oblike glist potujejo skozi prebavila po krvnem obtoku v pljuča in potem jih konj iz pljuč izkašlja v usta, pogoltne in izloči z blatom v okolje, kjer se lahko z njimi okužijo drugi konji.
Pridobljeni nekužni vzroki
Med pridobljene nekužne vzroke sodijo naduha in poškodbe grla in sapnika. Naduho sproža prašno in plesnivo seno ter vlažen, zatohel hlev, poln amoniaka, ki draži dihala. Do poškodb grla in sapnika pa lahko prihaja na pašniku ali med delom s konjem.
Anatomsko prirojene napake
Ena od njih je DDSP (angl. dorzalni premik mehkega neba). Pri normalni grlni postavitvi se pri refleksu požiranja poklopec zapre, ko pride grižljaj čez žrelo v požiralnik. Pri dorzalnem premiku pa je zapiranje poklopca onemogočeno, takrat lahko grižljaj zaide v sapnik, kar sproži refleks kašlja. Taki konji kašljajo samo med hranjenjem, ko se stanje poslabša, pa ves čas. Na endoskopskem pregledu veterinar običajno najde drobce hrane v sapniku.
Druga anatomsko prirojena napaka, ki lahko sproži kašljanje, je popuščanje srca, ko prihaja do pljučnega edema in lahko konj kašlja zaradi tega.
Kdaj ukrepati?
Pozorni moramo biti že od začetka kašljanja, ne smemo samo zamahniti z roko, ampak moramo spremljati, kdaj konj kašlja, kako kašlja, ali pri tem pride do izcedka … Preveriti moramo kakovost hrane ter mikroklimo v hlevu, ki se spreminja glede na vreme, vlago, zato nikoli ni dobro imeti zaprtih vseh oken v hlevu.
Če se v dveh ali treh dneh kašelj ne ustavi, nujno pokličimo veterinarja, da bo ugotovil vzrok kašlja in konju nudil primerno pomoč. Kaj pa lahko storimo pred njegovim prihodom?
- Preverimo, ali je konj cepljen in kdaj je bil nazadnje razgliščen.
- Konj naj bo čim več na svežem zraku in čim manj v vlažnem, temnem hlevu.
- Preverimo splošno stanje: je konj živahen ali gleda v tla, se odzove na naš prihod ali je obrnjen v kot; v tem primeru je stanje bolj resno in takoj potrebujemo veterinarsko intervencijo.
- Če je konj vesel, razigran, dobre volje, je lahko vzrok kašljanja v hrani, na primer prašnem senu ali neprezračenosti hleva. Če to spremenimo, bo konj nehal kašljati v nekaj dneh.
Diagnostika in terapija
Pri konju, ki kašlja, je najpomembnejše postaviti pravo diagnozo in ugotoviti vzrok kašljanja. Šele takrat lahko veterinar predpiše pravo terapijo – različni vzroki kašlja zahtevajo različne terapije.
Veterinar bo preveril vitalne znake (dihanje, pulz, telesno temperaturo), regionalne bezgavke (ali so otečene), stanje sluznic, izcedke; za natančno diagnozo pa bo potrebno vzeti kri in pogledati hematologijo ter opraviti endoskopski pregled dihal. Na podlagi rezultatov vseh preiskav lahko veterinar določi pravi vzrok in potem tudi pravo terapijo za kašelj.
Moja žival, moja odgovornost
Veliko vrst kašlja lahko lastniki sami preprečijo, predvsem s poznavanjem svoje živali in njenega običajnega vedenja, je prepričan Matej Slana. Če konju lastnik zagotavlja primerno hrano in nastanitev, ki vsebuje zračen hlev, kakovostno seno, neprašen nastilj, redno kidanje in zračenje, so v smeri preprečevanja kašlja storili že veliko.
Manca Mirnik
Foto: Pixabay