Hipoterapija je oblika fizioterapije, ki vključuje uporabo konja kot terapevtskega orodja za učinkovito zdravljenje pacienta, kjer ritem hoje konja s svojim tridimenzionalnim gibanjem nenehno spodbuja pacientovo ravnovesje in pravilno telesno držo. Ljudje so pogosto mnenja, da je terapevtski konj lahko vsak konj, ki je dovolj priden in miren. To ne drži, saj moramo pri izbiri konja za hipoterapijo presoditi njegove telesne in duševne lastnosti ter njegovo gibanje.
Konj mora biti dobro osnovno izšolan, zdrav, primerne zgradbe in spola, ne previsok itd. Ker je pri hipoterapijipomembno ravno to, da je vključena žival, ki je živo bitje, mora biti terapevtski konj pozoren ter se odzivati na človeka, hkrati pa ne sme bitiplašen ali celo nevaren. Kot lahko razberemo, moramo biti pri izbiri pravega konja včasih precej izbirčni ter vedeti o psihologiji, osnovah anatomije in gibanju kar največ.
Hipoterapevtska ekipa zajema šest članov. Hipoterapevta, vodnika konja, pomočnika, zdravnika, pacienta ter konja. Konj je bistven član, zato moramo vedno, kadar govorimo o hipoterapiji, razmišljati o izbiri primernega konja. Konj za hipoterapijo ni konj ''posebne pasme'' in se takšen ne rodi, ampak ga je potrebno primerno vzgojiti ter izšolati. V terapevtskem programu je jasno definirano, kaj želimo doseči in glede na zahteve ter osebnost pacienta skušamo izbrati njemu primernega konja. Ker je konj središče hipoterapevtske ekipe, mora biti dobro treniran, imeti primerne psihološke predispozicije, biti zdrav, primernega spola in videza.
Med hipoterapijo prenaša konj na hrbtu jahača, ki ni treniran in s svojimi impulzi moti konja. Konj se mora po vodnikovih ukazih gibati z invalidnim jahačem mirno, uravnoteženo, sproščeno, predvsem pa za jahača varno, ne glede na signale, ki izvirajo iz jahača. Šele med procesom terapije je mogoče vzpostavljati harmonijo in uravnoteženost med konjem in jahačem, konj pa se mora na različne telesne reakcije jahača privaditi (spastični krči, nenadni gibi trupa ... ).
Kljub temu, da pri izbiri terapevtskega konja nismo omejeni na posamezne pasme, nam lahko tip, značaj, temperament in zgradba konja povedo nekaj o primernosti konja za določeno delo. Šele vzgoja z določenim ciljem oziroma treniranje ustvarita terapevtskega konja. To nam pove, da moramo biti pri iskanju primerne živali še posebej previdni in včasih celo izbirčni. Prav tako je čas, da posameznega konja res spoznamo in kolikor se da utrdimo njegovo znanje ter poslušnost, pogosto daljši kot pri drugih tipih konj.
Telesne lastnosti
Terapevtski konj mora biti dobro in pravilno ujahan. Imeti mora zdrave noge – pravilno stojo in posledično čist, izdaten hod ter dobro gibanje, saj samo z dobrim gibanjem konja v koraku terapija da dobre rezultate. Hodi morajo biti izdatni, a ne previsoki, korak naj bo dolg. Glava v razmerju s telesom ne sme biti prevelika. Oči posredujejo zaupanje, zato so ugodne stransko stoječe oči, pri katerih je mrtvi kot za konjem majhen. Igra ušes kaže na pazljivost. Dobra gibljivost tilnika in s tem glave je ugodna za ohranjanje ravnotežja. Vrat naj bo pravilno nasajen in dolg. Nekateri avtorji svetujejo, naj ima konj močan vrat, saj je ta v oporo pacientu.
Višina vihra, ki mora biti izrazit in dolg, vendar ne previsok, naj bi bila od 150 do 158 cm, kar se do neke meje lahko prilagaja višini terapevta, saj mora ta zaradi varnosti in terapije vedno doseči ramo pacienta na konju. Pri bolnikih, katerih sposobnost hoje je še dobra, lahko uporabimo konje različnih velikosti, medtem ko je pri bolnikih s prizadetostjo hoje uporabnejši nižji konj.
Telo naj bo daljše, ovalno, ker bolje ustreza jezdecu kot pa okroglo. Še posebej je potrebno to upoštevati pri bolnikih z aduktornimi spazmi in s slabo kolčno gibljivostjo. Hrbet mora biti izravnan, dolg, čvrst in mišičast, saj na konju včasih hkrati sedita dva – terapevt in pacient. Ledveni del predstavlja del med zadnjim rebrom in medenico. Posebej je pomemben, saj se sunkovita moč zadnje noge preko kolčnega sklepa in medenice prenese in omogoči gibanje konja naprej. Križ naj bo raven, dolg in širok.
Konj mora hoditi mirno, v dobrem stiku s tlemi, biti mora primerne starosti, zaradi obdobja šolanja logično ne premlad in zaradi elastičnosti in mehkega gibanja tudi ne prestar. Po spolu je primerna kobila ali kastrat, saj so žrebci zaradi svojega močnega nagona ter z njim povezanega vedenja preveč nepredvidljivi za takšno delo. Pasma pri izbiri ni pomembna, lahko nam samo okvirno pomaga, saj so nekatere pasme eksterierno primernejše kot druge.
Med različnimi tipi konja je najbolj primeren pravokoten okvir. Njegove dolge sprednje noge in dolg hrbet omogočajo udobno sedenje, medtem ko hrbet niha. Kvadraten okvir konja s kratkimi nogami in kratkim hrbtom je za sedenje manj udoben.
Gibanje konja
Način gibanja konja je odvisen predvsem od njegove telesne zgradbe Ker je konjevo gibanje ključni element hipoterapije, je logično, da moramo biti pri izbiri pozorni na telesne lastnosti konja.
Gibanje konja mora biti optimalno; torej sestavljeno iz dolgih, mehkih, enakomernih, harmoničnih in elastičnih korakov, ki tvorijo ustrezne impulze in jih preko nihljajev konjevega hrbta učinkovito prenašajo na jahača. Korak mora biti ritmičen. Konj, ki nima elastičnega gibanja in ima težave z nogami ali s hrbtom, za hipoterapijo ni primeren.
Duševne lastnosti
Ko izbiramo terapevtskega konja, moramo izredno pozornost posvetiti njegovemu temperamentu. Konj mora imeti ustrezne značajske lastnosti. Te so: pozornost, komunikativnost, veselje do dela z ljudmi, radovednost, odzivnost, učljivost, senzibilnost, ubogljivost, zanesljivost, predvidljivost reakcij v novih situacijah, zaupljivost ... Biti mora tudi družaben in potrpežljiv, psihično stabilen, čim manj plašen ter prilagodljiv. Kot vidimo, je zaželenih lastnosti veliko več kot le stereotipna mirnost in poslušnost, ki naj bi ju imeli terapevtski konji. Konj ne sme biti apatičen, predstavljati mora živo bitje, ki se odziva na dogajanje, ima svoj značaj in izkazuje življenjsko energijo, vendar na ustrezen način in tako, da ne prestraši jahačev okoli sebe. Glede na cilje, ki jih hočemo doseči v procesu terapije in glede na značajske lastnosti jahača, pa izbiramo še konje z dodatnimi specifičnimi posebnostmi.
Vzgoja konja za hipoterapijo
Življenje žrebeta, ki bo postalo terapevtski konj, poteka v prvih letih enako kot življenje drugih konj. Idealno je, da žrebe odrašča skupaj z materjo in s sovrstniki, torej v čredi. Konj je čredna žival, vseeno pa je vsak posebej samostojna osebnost s svojimi navadami in svojim načinom uveljavljanja lastne osebnosti. Med posameznimi konji v čredi so postavljene meje, ki jih vsak član pozna in spoštuje. Če kdo to mejo prekorači, ga višji v hierarhični lestvici takoj opozori ali celo kaznuje. Žrebe se mora takšnih odnosov naučiti in prav zato je tako pomembno odraščanje v čredi, kjer se v prvih tednih drži predvsem matere, se od nje tudi uči, hkrati pa išče družbo vrstnikov in z igro tudi začne boj za prevlado. Zaželeno je torej, da žrebe odrašča tako z mamo in s starejšimi konji kot s svojimi vrstniki. Ko nastopi dan, ko žrebe odstavijo od matere, mora odraščati z vrstniki vsaj do drugega ali tretjega leta oziroma do začetka treninga.
Žrebe moramo od rojstva navajati na človekovo bližino, da nas sprejme in nam začne zaupati. Kmalu začnemo z navajanjem na oglavnik in povodec. Ob dopolnjenem tretjem letu starosti lahko začnemo z navajanjem na sedlo in uzdo, z delom na lonži ter postopoma s sprejemanjem teže jahača. Z lonžiranjem, šolanjem in navajanjem konja na nas želimo, da preneha biti tako naravno, instinktivno plašen in od njega vsakodnevno zahtevamo zaupanje v nas, v delo in v nove stvari. Vedeti moramo, da nekateri konji zaradi svojega temperamenta ali značaja in pridobljenih slabih izkušenj nikdar ne bodo sposobni delati kot terapevtski konji in zaradi tega je odločilna dobra izbira konja. Sledi osnovno šolanje konja ter učenje dresurnih vaj vsaj do nivoja L. Pri učenju se moramo vedno prilagajati posameznemu konju ter paziti, da posvetimo vsaki stopnji dovolj časa. Konja ne smemo preobremeniti, hkrati pa tudi ne zafrustrirati. Učenje v jahalnici moramo vedno kombinirati in popestriti s terenskim jahanjem. Ko zaključimo osnovno šolanje konja, to je navadno pri konjevem petem ali šestem letu, lahko presodimo, ali je nek konj primeren za usposabljanje za terapevtskega konja. Pomembno se jenamreč zavedati, da so lahko terapije za konja fizično, predvsem pa psihično izredno naporne.
Ana Šabec
Viri fotografij:
https://educationinhippotherapy.com/wp-content/uploads/2016/01/Hippotherapy-for-babies-definition-3.jpg
https://manesandmiraclesaz.files.wordpress.com/2020/05/dsc0529.jpg
https://i.pinimg.com/originals/15/f3/4c/15f34c808ca0a03ba35625006648e9aa.jpg
https://soltheman.files.wordpress.com/2018/09/img_1890.jpg