Vrnitev k Itaki je knjiga esejev o sodobnem civilizacijskem preoblikovanju svetovne družbe, posebno evropske, pri čemer se spreminja predvsem položaj naroda. Ta proces označujemo s pojmom globalizacija. V ospredju avtorjevega zanimanja je položaj slovenskega naroda, ki doživlja ob zunanjih premenah tudi globoko notranjo preorientacijo vrednost in načina življenja. Ta vidik poudarja podnaslov Slovenci v procesih globalizacije.
Odlomek iz knjige:
Na mojem otoku osamelcu še sveti jasnina, omejena, priznam, toda jasnina, ki vidi zameglitev prostranstva civilizacije, ki se izgublja v jadrnem pohodu naprej in naprej. Nima se časa spraševati: kam. In glasove, ki kličejo k premisleku, zavrača kot nadležnost. V jasnini trdnega stojišča se še zarisuje celovita podoba sveta. Ta svet še počiva v naročju smisla, ki omogoča polno bivati. In še terja samospraševanje o samopodobi.
O avtorju:
Rojen je bil leta 1945. Na Teološki fakulteti v Ljubljani je končal študij filozofije ter diplomiral iz slavistike in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Dolgo vrsto let je bil glavni urednik revije 2000. Objavil je vrsto razprav, esejev in člankov s področja družboslovja, literarne zgodovine in filozofije.
Za vrnitev k Itaki je leta 2010 prejel Rožančevo nagrado za najboljšo esejistično zbirko, leta 2011 pa ga je predsednik R Slovenije odlikoval z zlatim redom za zasluge za svobodoljubnost v publicističnem delu, s katerim vztrajno, odločno in požrtvovalno odpira intelektualna obzorja slovenskega duha.
Dela:
1993 esejistika Zaveza slovenstvu
1999 poezija Spev odrešitve, poezija Temne svetlobe
2001 esejistika Metafizika besede
2006 esejistika Kako biti
2009 esejistika vrnitev k Itaki
Jun 01, 2015