Dejavnosti godbeništva
Pihalni orkester Jesenice-Kranjska Gora je v svoji več kot 140 letni zgodovini na pomembni poti kvalitetnega napredka v tej glasbeni dejavnosti. To je dokazal na dveh decembrskih koncertih v Kranjski Gori in na Jesenicah.
Pihalni orkester Jesenice-Kranjska Gora je v svoji več kot 140 letni zgodovini na pomembni poti kvalitetnega napredka v tej glasbeni dejavnosti. To je dokazal na dveh decembrskih koncertih v Kranjski Gori in na Jesenicah. Člani so izvedli glasbeni projekt z naslovom »LJUDSKA z'GODBA« ki ga je zasnoval njihov umetniški vodja in dirigent Dejan Rihtarič. Na javnem razpisu je bil izbran med projekte, ki jih je v letu 2016 sofinanciral Javni sklad RS za kulturne dejavnosti. Predstavili so sedem novih skladb v katere so vpleteni motivi iz slovenskih ljudskih pesmi avtorjev Anžeta Rozmana in Aleksandra Čonča. Ob orkestru so tudi nastopili: Mešani pevski zbor Vox Carniola iz Jesenic, mezzosopranistka, solistka dunajske državne opere Monika Bohinec, mladi slovenski tenorist Klemen Torkar, v eni od sklad je nastopil Jože Andrejaš na ustni harmoniki. Godbeniki so nastopili v novih oblačilih, rateški narodni noši. Dirigent Dejan Rihtarič ni skrival zadovoljstva nad odlično izvedbo nastopajočih in odzivom publike. »To je res obsežen projekt«, je dejal po obeh koncertih. »Dve leti se je projekt pripravljal, ideje za skladbe so se rojevale sproti. Takoj sem vedel katera dva mlada slovenska skladatelja naj povabim k sodelovanju. Sta res izjemna, uspešna in nadarjena. Želel sem si, da izvedemo takšen projekt, ker sem rasel ob tej slovenski besedi in pesmi. To je sedaj res pravi poklon naši bogati kulturni dediščini. Navdušen sem bil, kako sta dve kulturni skupini na Jesenicah, orkester in zbor ter solisti pristopili k izvedbi koncerta ter hkrati počaščen, da sem skupaj z njimi stal na odru«.
Dirigent Dejan Rihrarič in skladatelja Anže Rozman in Aleksander Čonč se poznajo že dalj časa, zato so hitro našli skupni imenovalec, kako uresničiti zgodbo.
Aleksander Čonč je o sodelovanju v projektu dejal: »Dirigent Dejan si je zamislil takšno zgodbo in z Anžetom sva se lotila dela. Namen je bil, da obudimo to staro ljudsko glasbo, ki je že nekako pozabljena. V tej novi preobleki bo morda spet postala všeč malo mlajši populaciji in jo bodo spet začeli bolj poslušati. Koncert je bil zelo uspešen, lepo so prikazali to staro ljudsko tradicijo. Ponosen sem, da sem bil del tega.«
Anže Rozman: »Z veseljem sem pristopil, ko me je dirigent Dejan povabil k sodelovanju, poznava se že iz študentskih let. Predstavil mi je kako si je zamislil to zgodbo in predlagal katere ljudske skladbe naj vpeljem, jaz sem poiskal in dodal še nekatere druge ljudske napeve. Moram reči, da že dolgo nisem tako užival na koncertu. Glasbeniki igrajo z dušo in to je neka dodana vrednost vsaki skladbi. Napolni te z neko pozitivno energijo, ki jo potem odneseš domov.«
Jeseniška mezzosopranistka Monika Bohinec, ki uspešno nadaljujejo kariero v dunajski državni operi, se ob številnih obveznostih vedno rada pridruži godbenikom. »Jaz se počutim že kar stalna gostja, sem kar čustveno navezana«, je dejala. »Rada sodelujem z Dejanom in orkestrom, je zelo prijetno vzdušje. Na koncertu smo izvajali čudovito glasbo, res sem uživala. Presenečena sem bila, da imamo tako mlade talentirane skladatelje, ki slovensko glasbo res približajo mladim in starejšim. To je bil svetovni nivo.«
Vodja projekta in dirigent Dejan Rihtarič je zaključil z željami: »Pri Pihalnem orkestru Jesenice – Kranjska Gora si nadejamo še veliko ponovitev tega edinstvenega projekta, želimo se z njim predstaviti čim širšemu občinstvu zato bomo veseli vsakega povabila za gostovanje.«
Janko Rabič
Mar 23, 2017